Skocz do zawartości
PgX

Problem Z Ntfs Pod Linuxem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam zainstalowanego auroxa 12.0 i nie moge zamontować partycji ntfs na dysku sata. Zrobiłem wszystko tak jak pisze w artykule na wiki http://wiki.aurox.org/Montowanie_WIN i gdy staram się zamontować dysk pojawia mi się taki komunikat

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda5,	   missing codepage or other error	   In some cases useful info is found in syslog - try	   dmesg | tail  or so
Próbowałem już wielu rzeczy ale nie mogę dostać się do tej partycji. Korzystam z linuxa kilka dni i nie bardzo to ogarniam więc prosiłbym o wyciągnięcie ręki bo mam ważne dane na tej partycji :-|

Aha mogę jeszcze dodać że to jest partycja rozszerzona na partycji podstawowej o tym samym rozmiarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powinno wyglądać mniej więcej tak:

 

mount -t ntfs /dev/sda5 /mnt/partycja_ntfs

Możliwe, że w kernelu nie masz obsługi ntfs. Jeśli jesteś pewien że masz, to być może jest to skompilowane jako moduł. Spróbuj:

 

modprobe ntfs

Jeśli nie... jeśli masz źródła do kernela, na którym działasz to możesz sobie ten moduł dokompilować. Jeśli nie... musisz skompilować "jajko" od nowa. Life is brutal :-|

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powinno wyglądać mniej więcej tak:

 

mount -t ntfs /dev/sda5 /mnt/partycja_ntfs
Dokładnie tak to staram się montować i dalej mam ten sam błąd... a wgrywałem sterowniki do ntfs... :( nie wiem co dalej robić a do windowsa nie wróce... Edytowane przez PgX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak możesz to daj tutaj listing z /etc/fstab i daj komendę w shellu fdisk -l i tez tutaj wrzuć albo montujesz nie tą partycję co trzeba albo nie masz jej w fstab.

Inne możliwości zobaczymy jak dasz te dwa listingi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Keel fstab odpowiada za montowanie partycji przy starcie systemu, nie ma natomiast wpływu na montowanie z palca.

@PgX jedno kontrolne pytanie: w /mnt istnieje katalog do którego montujesz tą partycję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w mnt istnieje katalog, fstab sobie na razie daruje i postaram się zamontować partycję ręcznie.

Aha wynik fdisk

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylindersUnits = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes   Device Boot	  Start		 End	  Blocks   Id  System/dev/sda1   *		5704		9729	32338845   83  Linux/dev/sda2			 915		5703	38467642+   f  W95 Ext'd (LBA)/dev/sda3			   1		 327	 2626596   82  Linux swap / Solaris/dev/sda5			 915		5703	38467611	7  HPFS/NTFSPartition table entries are not in disk order

Mogę dodać że gdy staram się zamontować partycję captivem to aurox się gubi i przestaje wyświetlać katalog do którego montowałem partycję i dziwnie się zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...