Skocz do zawartości
kozikpl

Jak Zrobić By Pendrive Był Bootowalny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak w temacie, szukałem, próbowałem kilku programów i nic.

W biosie ustawiam różne opcje: USB-HDD, USB-ZIP itp. Pena mi wykrywa ale zachowuje się tak jakby nie był wogóle bootowalny.

Poradzcie jakim programem to zrobić i jak wam działa to na jakich ustawieniach w Biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki producent pendrivow dodaje do swoich produktow program do robienia bootowalnego pendriva :)

Jak to ma dzialac ?? nie wiem.

 

niech kots jutro napisze na PW (przypomnienie) to znajde kto i moze uda sie znalez ten soft.'

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić bootowalny pendrive ??

 

1. Ściągamy program "HP USB storage format tool" http://www.pctipp.ch/library/actions/pre_d...oad.asp?id=7595

2. Ściągamy obraz dyskietki startowej, ja posłuże się tą z Win98 dostępnej tu http://s93616405.onlinehome.us/bootdisk/win98c.zip.

3. Instalujemy program HP storage....

4. Rozpakowujemy obraz, przy pomocy programu MagicIso do jakiegoś folderu np. zapisanego na pulpicie (chodzi o plik z rozszerzeniem .img). PRogram dostępny tu http://www.magiciso.com/Setup_MagicISO.exe, wystarczy go odpalić wskazać plik .img i kliknąć extract i podać ścieżkę do folderu, któy wcześniej sobie utworzyliśmy.

5. Wkładamy, pendrive, mp3 player, czy cholera wie co tam jeszcze macie ;)

6. Odpalamy program Hp.... zaznaczamy naszego pena i następnie zaznaczamy opcje "Create a DOS startup disk" a w polu "Using DOS system files lcated at" podajemy ścieżkę do folderu z rozpakowanym wcześniej obrazem.

7. Klikam start.

8. Odpalamy komputer z zaznaczoną w Biosie opcją Boot from USB (USB floppy, usb hdd, usb zip, to nie ma znaczenia).

 

Czy moja płyta główna obsługuje bootowanie z pendrive'a ??

 

Odpowiedź brzmi tak, KAŻDA płyta, która w opcjach bootowania ma opcję "boot from USB" pozwoli nam na odpalenie dyskietki startowej np Win98, ale zapisanej na flash'ce ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo to działa.

Kto wie jak podzielić pendrive na partycje w windowsie ? Bo menadżer i obsluga dysków na to nie pozwala (nieaktywne opcje usuwania partycji a co za tym idzie zakładania nowej). W linuxie podobno sie da, ale mnie interesuje w winshicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak w temacie, szukałem, próbowałem kilku programów i nic.

W biosie ustawiam różne opcje: USB-HDD, USB-ZIP itp. Pena mi wykrywa ale zachowuje się tak jakby nie był wogóle bootowalny.

Poradzcie jakim programem to zrobić i jak wam działa to na jakich ustawieniach w Biosie?

Trzeba ściągnąć soft ze strony producenta, który sformatuje i utworzy dysk startowy. W BIOS'ie wybrać First Boot jako USB i po problemie.

 

Posiadam pen'a od PQI i wszystko śmiga aż miło. Idealne do upgrade'u BIOS'u płyty czy katry graficznej.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Ściągamy obraz dyskietki startowej, ja posłuże się tą z Win98 dostępnej tu http://s93616405.onlinehome.us/bootdisk/win98c.zip.

 

Może to będzie głupie pytanie ale nie wiem ;P Życie nauczyło mnie, że lepiej się spytać, niż coś zrobić źle :)

A więc:

Nie jest problemem kiedy posiadam Windowsa XP a ten cały obraz dyskietki startowej jest z Win98 ? :P

Chce zainstalować sobie Ubunciaka no i muszę zabezpieczyć ten cały sektor rozruchowy. Do tego właśnie mi potrzebny USB jako nośnik startowy bo nie mam stacji dyskietek :)

A tak przy okazji. Może miał już ktoś do czynienia właśnie z zabezpieczaniem tego sektora rozruchowego? Jeśli tak to napiszcie jak to u was wyglądało mniej więcej :)

Pozdrawiam

 

 

EDIT:

A więc tak. Zrobiłem wszystko jak jest opisane u góry. Wszystko ładnie pięknie ale podczas uruchamiania komputera tak jakby w ogóle mi nie widział mojego pena. Nawet nie wyskakuje żadna informacja, że bootuje USB. A znowu jak już wchodzę z poziomu Windowsa na flash'a to nic na nim nie ma, zajęte jest tylko ok 300 kb. Jest mi ktoś w stanie pomóc ? :P

Edytowane przez michalwisnia44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jakis czas temu cwiczylem ostro temat i moje wnioski sa nastepujace: z bootowalnym pendrivem nie jest tak latwo :/

 

Podobno o poprawnym utworzeniu bootowalnego pendrive decyduje zastosowany w nim chipset i na kilku stronach powtorzyla mi sie informacja, ze musi to byc pendrive oparty o "Phison's solution"; Niestety na prozno szukalem informacji na temat chipsetu zastosowanego np: w moim penie Adata PD7; Przypuszczam, ze w wielu innym przypadkach tez tak bedzie;

 

Mialem do dyspozycji 3 peny firm: wspomniany Adata, Kingston DT i Emtec; "Bootowalnosc" tworzylem za pomoca roznych narzedzi: wymienionym juz HPDrive Key Boot Utility a takze przy uzyciu skryptu mkbt20, programu MakeBootable, programu USB Disk Storage Format (2 wersje: jedna podpisana jako HP)

 

Ostatecznie udalo mi sie utworzyc 2 bootowalne pendrive: na Kingston i Adata; Majac na mysli "udalo sie" nie moge powiedziez ze to tak do konca poniewaz problemem jest fakt iz sa komputery na ktorych te pendrive sie uruchamiaja a na niektorych nie - i co bym nie zmienial to ... blada; 3i pendrive Emtec blokowal mi bios; jego wlozenie w gniazdo usb unieruchamialo startowanie biosu wiec dalem sobie z nim spokoj;

 

Co do plyt glownych (w domysle ich biosow) to tez ciekawe zagadnienie; Na ogol pendrive mi startowaly przy ustawieniu USB FDD lub USB Disk; Prawie ani razu nie wystartowaly przy ustawieniu USB CDROM oraz USB ZIP; (bios Awarda)

 

Ponizej zamieszczam link do maim zdaniem dosc ciekawej strony wlasnie o tworzeniu bootowalnych pendrive:

http://www.bootdisk.com/pendrive.htm

 

Zycze wszystkim powodzenia i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do plyt glownych (w domysle ich biosow) to tez ciekawe zagadnienie; Na ogol pendrive mi startowaly przy ustawieniu USB FDD lub USB Disk; Prawie ani razu nie wystartowaly przy ustawieniu USB CDROM oraz USB ZIP; (bios Awarda)

A co tu dziwnego? Czy pendrive przypomina choc trochę naped CDROM lub ZIP? Nie, i nic dziwnego ze nie startowało.

 

Poza tym wiekszosc biosów ma boot menu i nie trzeba nic ustawiac tylko wybrac pendrive z listy napędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu dziwnego? Czy pendrive przypomina choc trochę naped CDROM lub ZIP? Nie, i nic dziwnego ze nie startowało.

A czy pendrive przypomina stacje FDD?? a jednak koledze dzialalo.

 

Ja podepne sie do tematu. Czy ktos probowal postawic windowsa XP na dysku twardym podlaczanym przez przejsciowke IDE/SATA -> USB. Bo chce zainstalowac tak XP na lapku tylko ze formatowanie i kopiowanie danych na dysk nie powoduje problemu, potem jest uruchom ponownie Windows nbiby sie laduje przygotowujac do instalacji i blue screen. Da rade zainstalowac system na dysku podlaczonym do USB??

Edytowane przez Bull_Byk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy pendrive przypomina stacje FDD?? a jednak koledze dzialalo.

To akurat przypomina, a tamte 2 to calkowicie inne napedy wymagające innego uruchamiania.

 

 

Bez "poprawy" płyty nie da sie postawic XP na USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla wyprostowania: co do USB ZIP I CDROM to napisalem "prawie ani razu ..." co ozn ze mimo wszystko i przy takich ustawieniach udalo sie wystartowac z pendrive; Nie pamietam natomiast, ktory z uzytych przez mnie pendrive zadzialal a poza tym mialo to miejsce co najwyzej 2 razy;

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Igolebio jesteś WWWWIIIELKI, dzięki twojemu starannemu opisowi mam botowalną MP-trujkę 512 MB na którą wrzuciłem dososką wersję GHOST'a, linki do programu i obrazu dyskietki wygasły ale google nie wygasł, a i u mnie botuje tylko gdy zaznaczę botowanie z USB HDD. THX wielkie za wiedze i pozdro :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...