Skocz do zawartości
860lacov

Kubuntu+notebook=gdzie Znakeźć Sterowniki?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.

Postanowiłem przesiąść się z windy na linuxa. Wybrałem kubuntu jednak przed instalacją chciałbym ściągnąć wszystkei sterowniki.

Jak na razie znalazłem tylko do karty dźwiękowej creativa i do grafiki na stronie nividii.

Nie wiem jak będzie wyglądała instalacja, ale chcę żeby było to 64bity.

Możecie mi pomóc w znalezieniu sterowników to notebooka asus a6jc-q133?

Zasadniczo potrzebne mi stery do neostrady, chipsetu (intel i945), a fajnie byłoby gdyby klawisze funkcyjne też działały. Jest też zintegrowana karta dźwiękowa realtek'a. Touchpad chyba będzie działał sam więc tu nie powinno być problemu.

W laptopie jest też zintegrowana kamera, ale dokładnie nie wiem jakiej firmy bo wyświetla mi się tylko 1.3 mpx cam. Ale wydaje mi się, że nazwa kamery to jakiś bison cam czy coś taiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd u niektórych ludzi taka chęć posiadania systemu 64 bitowego (niedopracowanego i z brakami w oprogramowaniu)? :blink:

@hot_lopez zapewniam cię, że 64 bity odstraszą cię od linuksa, poczytaj Mam już dość AMD64 !

Sterowniki które tu wymieniłeś dociągniesz apt-getem już skompilowane. Na początek polecam lekturę http://forum.ubuntu.pl, szczególnie dział faq ;)

Edytowane przez Qrak69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero chcę się przesiąść na linuxa i myślałem, że w ty systemie te 64bity już jakoś działają.

W każdym razie nie wiem też czym jest apt-get

Na wikipedii napisali:

 

APT (ang. Advanced Packaging Tool) jest systemem zarządzania pakietami, używanym przez system Debian GNU/Linux. APT został zaprojektowany do współpracy z plikami .deb jedynie na systemie Debian, ale jego zmodyfikowane wersje działają również z pakietami RPM i uruchamiają się na innych systemach operacyjnych, takich jak Mac OS X.

Czyli jest to coś w rodzaju windowsowego exe? O co chodzi?

Czy apt-get poradzi sobie na pewno z klawiszami funkcyjneymi w notebooku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apt-get albo inaczej mówiąc repozytoria to coś w rodzaju usługa która minimalizuje obsługę do zera. Zaznaczamy jaki program ma zostać zainstalowany na naszym komputerze i system sam ściąga, rozpakowuje i instaluje program pozostawiając mam tylko informację że aplikacja jest gotowa do pracy. Nie ma to nic wspólnego z tradycyjnymi plikami .exe jakie istnieją dla Windows'a. Można je porównać do plików .deb w linuxie ale to już zupełnie inna para kaloszy...

 

Jeśli chodzi o klawisze funkcyjne to prawdopodobnie trzeba będzie się troszkę pomęczyć ale pozostały sprzęt zostanie dobrze rozpoznany i zainstalowany. Co ciekawe, jedynym urządzenie które potrzebuje "typowych" sterowników dostarczonych przez producenta to karty graficzne. Pozostałe świetnie sobie radzą z podstawowymi sterami linuxowymi :)

Edytowane przez [RONIN]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki

Możesz mi jeszcze napisać czy mam go sam sobie ściągnąć czy to standard w linuksie? Czy apt-get da radę z neostradą?

Apt-get jest poleceniem z konsoli linuxa a Synaptic jest jego graficzną nakładką także JEST dostępna od zaraz tuż po instalacji sytemu.

 

Nie wiem dokładnie jak to jest z Kabuntu (pomiędzy Ubuntu a Kabuntu są lekkie różnice wynikające z różnych środowisk graficznych) ale chyba tworzy się nowe połączenie sieciowe, wpisuje login i hasło i... finito.

 

PS. Zanim się zdecyduje na instalke linuxa ściągnij pierw Kabuntu i odpal system z płytki (jest to liveCD). Pozwoli Ci to w minimalnym stopniu zapoznać się systemem bez konieczności ingerowania w winde. Ciekawy sposób promocji na który Micro$oft jeszcze długie lata nie wpadnie :]

Edytowane przez [RONIN]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o klawisze funkcyjne to prawdopodobnie trzeba będzie się troszkę pomęczyć...

U mnie (k)ubuntu dodatkowe klawisze na klawiaturze rozpoznało i skonfigurowało samo, a jeśli u autora tego tematu nie zrobi tego samo to zawsze pozostaje xbindkeys :wink: . Edytowane przez lukas8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apt-get jest poleceniem z konsoli linuxa a Synaptic jest jego graficzną nakładką także JEST dostępna od zaraz tuż po instalacji sytemu.

 

Nie wiem dokładnie jak to jest z Kabuntu (pomiędzy Ubuntu a Kabuntu są lekkie różnice wynikające z różnych środowisk graficznych) ale chyba tworzy się nowe połączenie sieciowe, wpisuje login i hasło i... finito.

W kubuntu Synaptic nie instaluje sie standardowo, trzeba wgrac go recznie wpisujac z konsoli "sudo apt-get install synaptic".

 

Polecam tez strone: http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_Edgy_pl - dla wszystkich poczatkujacych userow ubuntu i nie tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...