Skocz do zawartości
M4TEUSZ

Penryn

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy procesor Intela w technologii 45nm

 

Intel rozpoczął dostawy próbnych partii najnowszego chipa o nazwie kodowej Penryn, który wykonany został w technologii 45 nm i finalnie pojawi się na rynku w drugiej połowie przyszłego roku.

Zapowiadany już kilka miesięcy temu procesor, jest pomniejszoną wersją obecnych układów serii Core 2 Extreme oraz Duo a także nadchodzących Core 2 Quad.

 

Intel Penryn będzie mieć poszerzoną architekturę Core 2, wyróżniającą się m.in. obsługą czwartej generacji instrukcji SSE. Jak podaje producent, dodatkowe 50 instrukcji ma poprawić multimedialną funkcjonalność chipa oraz przyspieszać pracę z aplikacjami. Nowy procesor będzie pełnił kluczową rolę w nowej platformie mobilnej o nazwie Montevina, która ma być kolejną, po Santa Rosa, generacją rozwiązania Centrino i pojawić się w pierwszej połowie 2008 roku.

 

Chipy z rodziny Penryn mają charakteryzować się zwiększoną pamięcią cache - od 4MB do 6MB oraz częstotliwością pracy w przedziale 3,46 GHz -- 3,73 GHz. Zmianie ulec ma również zapotrzebowanie na energię, które ma wynosić zaledwie 50W - chociaż w tej ostatniej kwestii Intel daje sobie rok na dopracowanie tego ważnego szczegółu.

Procki zapowiadają się całkiem ciekawie, mam nadzieję że intel tym razem nie namiesza czegoś z podstawką :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu porażka?

 

Krok naprzód jest :wink:

wlasnie powinni isc w druga strone, bo dojdziemy do tego ze bedzie 32mb cachu i nie dosc ze pierunsko sie bedzie bydlak grzal to jeszcze koszty produkcji ogromne. imo max to 4mb, wyzej to juz zaczyna byc bez sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie powinni isc w druga strone, bo dojdziemy do tego ze bedzie 32mb cachu i nie dosc ze pierunsko sie bedzie bydlak grzal to jeszcze koszty produkcji ogromne. imo max to 4mb, wyzej to juz zaczyna byc bez sensu

Tylko jak długo - postęp musi być - w bartonach było 512 kb i w sumie to też wystarczyło, kiedyś były gołe celerony (pentium 2) i ze 128kb cache, które te gołe zjadały - im więcej cache tym lepiej

A 32mb - mniam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie powinni isc w druga strone, bo dojdziemy do tego ze bedzie 32mb cachu i nie dosc ze pierunsko sie bedzie bydlak grzal to jeszcze koszty produkcji ogromne. imo max to 4mb, wyzej to juz zaczyna byc bez sensu

teraz mamy pare lat architektury core to nie ma zmiłuj sie-więcej kaszy lepsza wydajność...

 

eh mogli by 4300 i pochodne robić już w 0.45 fajnie by było B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz Greg 1 nie nadążasz, musisz częściej wymieniać sprzęt, ja już zamówiłem u intela 10jajowca żeby być na czasie ;), a wracając do tematu to jakaś bzdura z tymi prockami na razie nie ma nawet oprogramowania które wykorzystywałoby w 64bity a oni tu w prockiem 4 rdzeniowym wyskakują, i do tego 6mb cache przecież niedługo kompem będzie można chałupę ogrzewać jak dla mnie to kiszka, w tej technologi chętnie bym zobaczył core duo i tak żeby te 25w zużywał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz Greg 1 nie nadążasz, musisz częściej wymieniać sprzęt, ja już zamówiłem u intela 10jajowca żeby być na czasie ;), a wracając do tematu to jakaś bzdura z tymi prockami na razie nie ma nawet oprogramowania które wykorzystywałoby w 64bity a oni tu w prockiem 4 rdzeniowym wyskakują, i do tego 6mb cache przecież niedługo kompem będzie można chałupę ogrzewać jak dla mnie to kiszka, w tej technologi chętnie bym zobaczył core duo i tak żeby te 25w zużywał

niby na 64 bity jest (mało bo mało ale jest :P), jakby ludzie szybciej przechodzili na 64bitowe procli to by więcej było na chwilę obecną... a ogrzewanie chałupy mi pasuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz Greg 1 nie nadążasz, musisz częściej wymieniać sprzęt, ja już zamówiłem u intela 10jajowca żeby być na czasie ;), a wracając do tematu to jakaś bzdura z tymi prockami na razie nie ma nawet oprogramowania które wykorzystywałoby w 64bity a oni tu w prockiem 4 rdzeniowym wyskakują, i do tego 6mb cache przecież niedługo kompem będzie można chałupę ogrzewać jak dla mnie to kiszka, w tej technologi chętnie bym zobaczył core duo i tak żeby te 25w zużywał

"dla nas" czyli w wiekszości graczy taki procek nie był by potrzebny ale do serwerów lub grafików takie rozwiązanie wcale nie jest chwytem marketingowym - to dobrze że technika idzie w przód

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu 32MB to za duzo?

Wielka pamieć cache ma zalety, takie jak szybkość... ale do pewnego stopnia.

Dużo rozkazów możemy tam zmieścic przez co przyspieszymy predkośc wykonaywania rozkazkow, ale do pewnego stopnia...

Zapominacie, że dane w cache trzeba jakos wyszukac, a to przy takich pojemnosciach troche zaczyna juz trwac. To jest glowna wada duzych cache, a nie grzanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinni dazyc do uzywania mniejszej ilosci szybszego cache przy lepszej wydajnjosci. Z tego co wiem produkcja cache jest bardzo droga, wiec znaczne obnizenie cen produkcji przy mniejszej ilosci, a 32mega brzmi fajnie, ale to juz jest cos jak pogon za mhz w netbrustcie. takie moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze cache hula dokładnie z tą samą prędkością jak procek, ba jest częścią procka, znajdującą się na tym samym kawałku krzemu co reszta podukładów. Po drugie cache już obecnie zajmuje połowę powierzchni procka, więc producenci zbytnio nie kwapią się z dodawaniem go w nieskończoność, bo zmniejszy się im uzysk procesorów z wafla krzemu, a tym samym wynik finansowy ;) Po trzecie 32MB cache w technologii 45nm zajmował by powieszchnę paru cm2, pewnie rdzeń nie zmieścił by się pod ihsem s775, do chłodzenia potrzebował by chłodnicy ze stara, a jego apetyt liczył by się w KW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobicie sprawa jest prosta. Jakby wypuscili cos z 4 jajkami bez zwiekszonej ilosci cache to by poprostu nikt nie kupil ?:lol: Trzeba dac te 2 mg wiecej i wtedy sie mowi: "Patrzcie ludzie tamte były złe, te są nowe lepsze." Prawda jest taka ze wiekszosc ludzi patrzy na cyferki czyli cache megaherce (nie mowie tu o tym forum :)) a nie naprzyklad na obslugiwane instrukcje. Producenci nie robia procesorow zeby byly dobre, oni je robia po to zeby nakrecac caly szum i kosić hajs :).

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze cache hula dokładnie z tą samą prędkością jak procek, ba jest częścią procka, znajdującą się na tym samym kawałku krzemu co reszta podukładów. Po drugie cache już obecnie zajmuje połowę powierzchni procka, więc producenci zbytnio nie kwapią się z dodawaniem go w nieskończoność, bo zmniejszy się im uzysk procesorów z wafla krzemu, a tym samym wynik finansowy ;) Po trzecie 32MB cache w technologii 45nm zajmował by powieszchnę paru cm2, pewnie rdzeń nie zmieścił by się pod ihsem s775, do chłodzenia potrzebował by chłodnicy ze stara, a jego apetyt liczył by się w KW.

ale co ztoi na przeszkodzie, zeby zrrobic szybszy cache w mneijszej ilosci i technologicznie rozwiazac to tak,zeby procki nie mialy takiego apetytu na ilosc mb?

 

i dlatego jest to bez sensu, uwazam ze to slepa pogon za cyframi, znowu intel idzie zla droga po sukcesie c2d

 

Dla mnie osobicie sprawa jest prosta. Jakby wypuscili cos z 4 jajkami bez zwiekszonej ilosci cache to by poprostu nikt nie kupil ?:lol: Trzeba dac te 2 mg wiecej i wtedy sie mowi: "Patrzcie ludzie tamte były złe, te są nowe lepsze." Prawda jest taka ze wiekszosc ludzi patrzy na cyferki czyli cache megaherce (nie mowie tu o tym forum :)) a nie naprzyklad na obslugiwane instrukcje. Producenci nie robia procesorow zeby byly dobre, oni je robia po to zeby nakrecac caly szum i kosić hajs :).

pozdro

pierdu pierdu, dobra reklama c2d jakos sprawila ze wiekszosc ludzie wie ze c2d jesdt fajen, bo ma tylko 1,83 ghz i jest super szybkie, szybsze nawet od 5ghz innych p4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy wszyscy wiedzą, że Core 2 Duo to taki wypas, a ma tylko 1,83 GHz. Mam wielu znajomych, którzy do dziś się mnie pytają jakie taktowanie ma procesor. To jest właśnie zaleta P4, że można poszpanować pustymi MHz-ami. A jeszcze jak Pentium D to normalnie szpan, że można x2 MHz pomnożyć :D. Nie wszyscy siedzą i czytają wyniki procków w testach..... Mimo wszystko liczba osób, które wiedzą, że MHz nie są ważne zwiększyła się....

Edytowane przez Camilos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Jak to nie są ważne?

Z 7ghz (rekord oc) zeszliśmy do 1.83 dla E6300 ;] Idziemy do tyłu jednym słowem, zaraz będzie 1024MB cache i będzie to szpan ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz Greg 1 nie nadążasz, musisz częściej wymieniać sprzęt, ja już zamówiłem u intela 10jajowca żeby być na czasie ;), a wracając do tematu to jakaś bzdura z tymi prockami na razie nie ma nawet oprogramowania które wykorzystywałoby w 64bity a oni tu w prockiem 4 rdzeniowym wyskakują, i do tego 6mb cache przecież niedługo kompem będzie można chałupę ogrzewać jak dla mnie to kiszka, w tej technologi chętnie bym zobaczył core duo i tak żeby te 25w zużywał

wszystko przez to że microsoft nie zmusza producentów softu do robienia programów pod 64bity, a jeszcze większym jest wydanie visty 32bitowej

:mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy wszyscy wiedzą, że Core 2 Duo to taki wypas, a ma tylko 1,83 GHz. Mam wielu znajomych, którzy do dziś się mnie pytają jakie taktowanie ma procesor. To jest właśnie zaleta P4, że można poszpanować pustymi MHz-ami. A jeszcze jak Pentium D to normalnie szpan, że można x2 MHz pomnożyć :D. Nie wszyscy siedzą i czytają wyniki procków w testach..... Mimo wszystko liczba osób, które wiedzą, że MHz nie są ważne zwiększyła się....

ja wlasnie zauwazylem po kumplach ze wszyscy sa podjarani tym jakie to szybkie sa te c2d

 

@Kszonek: Jak wyzej ci odpowiedzieli... ile ma C2D 1.83 ? 3.66 i do tego 2 mega cache i 2 rdzenie... Przeciez to trzeba brac bo ma tyle Giga i wogule bede lepszy niz sasiad....

pozdro

ale w dalszym ciagu zostaje to, ze takie dodawanie co raz wiecej cachu jest nonsensem i w koncu intel wyjdzie na tym ZLE, musza cos z tym zoribc jak najszybciej

 

wszystko przez to że microsoft nie zmusza producentów softu do robienia programów pod 64bity, a jeszcze większym jest wydanie visty 32bitowej

:mur:

to jest kompletny idiotyzm, vista powinna byc tylko i wylaczbnie 64 bit, wtedy cosby sie ruszylo, a nie ze dalej bedziemy miali niewykorzystywane instrukcje :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest potencjalna róznica z zastosowania cache L3 ?? moze Intel pójdzie tą drogą ... albo może co inszego dowala bo jak na razie to idą w ten kesz ... ale ile można .. 12 MB to moim zdaniem absolutny max bo po kiego więcej ?? nawet jakby upchneli 6 jaj w jednym procu to i tak po 2 MB na jajo przypadnie :P w sumie od jakiegoś czasu myśle sobie o procku SUN, który miał niskie takty przy dość dużej ilości cache'u i była to bardzo wydajna konstrukcja ... niech mnie ktoś poprawi ale wydaje mi się, że to byłaby dobra droga dla każdego producenta procków .... niskie takty ale za to dla większej ilości jajek..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że zapominacie o tym ze duze cache dla kilku jader wcale nie jest dobrym rozwiaązanem, o ile C2D spokojnie dzieli pomiedzy jajka L2 to juz w C2Q gdzie mamy połaczenie dwóch C2D pojawia się problem spójności cache, to z kolei ogranicza niestety wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imo producenci beda chciali dojsc do pozbycia sie l2, np poprzez upchniecie wszykiego w wiekszym l1 i z poszerzenia szyny, aby procek mogl korzystac z ramu jako swojej pamieci podrecznej - takie oto moje dywagacje nie poparte niczym, nie znam sie na tym, pewnie gachowcy wymyslili by cos lepszego, ale imo jest to dobre rozweiazenie, a szczegolnie dla amd, gdzie kontroler jest w procku, szyna jest co raz wieksza, wiec nie powinno byc problemu z komunikacja, a obnizenie kosztow produkcji poprzez wywalenie l2, mogloby spowodowac polepszenie jakosc l1... .ale dobra przestaje zmyslac, bo i tak czas pokaze, a intel pewnie wymysli cos inszego, co bedzie lepsze (np wroca do poprawionego netbursta :D a za 10 lat do poprawionego core i tak w kolko macieju.... :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...