Skocz do zawartości
michal_fm

Jaka Antena : Planet 4033 + Antena, Ale Jaka?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pewnie mnie ktoś opierniczy "że to juz było" i "poszukaj na forum" i wogole...

Tak szukałem na forum, poczytałem troche o sprzecie, wiem napewno duzo wiecej niz wczesniej.

Moja sprawa wyglada tak: mam Planet 4033, firmware 1.22 chyba ale sprawdze jak bede w domu, wyprowadzona na zwenatrz antena od zintegrowanej karty WiFi z płyty ASUS P5B Deluxe WiFi takie małe kółeczko wielkosci dłoni, z wyciaganym ze srodka jakby masztem :lol: kabelek 50 cm na moje oko jakieś 3 dBi przy dobrych wiatrach. Łączy sie z antena panelową przymocowana na zwenatrz na odległosc ok 50 metrów, mniej wiecej na jednej wysokosci sa obydwie anteny, miedzy nimi niestety są drzewa (jak to na osiedlu miedzy blokami) i nie ma sposobu żeby je obejsc. Problem mam taki że sa dni kiedy sieć działa mi idelanie a sa dni takie że albo działa super wolno albo co chwile przerywa albo nie działa wogole i moj AP ciagle skanuje w poszukiwaniu tamtego AP. Poki co te nieszczesne drzewa sa ogołocone z liscii ale przyjdzie lato i pewnie braknie mocy. W mojej okolicy jest wprawdzie kilku dostawców neta ale na jednym kanale działa tylko jeden dostawca wiec to problem zakłócen z powodu innych raczej mozna wyeliminować. Z tego AP z którym ja sie łacze korzystam praktycznie tylko ja, reszta uzytkowników łaczy sie z innym AP.

Doszlismy z kolega do wniosku że kupię antene mikropaskowa z 3 metrowym kablem i przesune ja mozliwe najbardziej w bok w stosunku do ustawienia obecnej anteny i nakieruje bezposrednio na jego panel o którym zapomniałem dodac ze jest wystawiony na zewnatrz oczywiscie. Antena u mnie na balkon i kablem do mieszkania a AP zawisnie na scianie w mieszkaniu.

W zwiazku z powyższym mam pytania:

1. Jaka antene kupić? Yagi czy panelowa? 3 metry kabla wiec moc 8dBi czy wiecej?

Mam dosłownie 200 metrów odemnie hurtownie Dipol w Krakowie i wygodnie było by mi kupić cos u nich, ewentualnie firma Netek w Krakowie.

2. Czy jest mozliwosc jakims oprogramowaniem wgranym do komputera, zmierzyc moc sygnału jaki dochodzi do mojego AP?

3. Trafiłem na posta w którym ktoś rozkminia firmware z tego AP, że niby mozna moc zwiekszyć itd.... ale na taka odległosc jak moja przeciez to chyba nie ma sensu?

4. O co chodzi z ta polaryzacja pionowa/poziomą? TU - Jak podaja szerokosc wiazki np 70/70 to to oznacza ze jest 70 stopni w kazda strone mierzac od srodka anteny czy w sumie ?

 

Dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

Edytowane przez michal_fm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym bral ta antenke http://www.dipol.com.pl/sklep/a722320.php?...dc31d691eacd77e do tego niech zrobia z 3m kabla po jednej stronie N do antenki, po drugiej takie zlacze jak masz w apku, najlepiej na kablu RF5 i bedzie ok ;] antenka sprawdzona jest dobra, jak chcesz to moge taka sprzedac z 3m kabla powiedzmy za 70zl z przesylka jezeli ejstes zainteresowany to PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ale ja ta antene potrzebuje na JUŻ tzn wychodze teraz z pracy i od razu ja montuje a przesyłka to sam wiesz. 70 zł plus koszty to tyle samo co kupie na mijescu. BTW dzieki za propozycje.

 

Czy jest ktoś kto potrafi odpowiedzieć na pozostałe pytania??

 

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

niestety ale drzewa są naturalną przeszkodą dla fal 2.4GHz, pracowałem w firmie internetowej gdzie zakładałem łącza radiowe i drzewo nie jest za bardzo do przeskoczenia, jedyna rada to antena która ma mały kąt promieniowania na boki a ma spójną wiązkę, te panelowe anteny nigdy nie stosowaliśmy, jedyna antena to Grid lub coś ze serii ATK link http://www.dipol.com.pl/sklep/a712427.php?...dc31d691eacd77e , tam gdzie ja pracowałem stosowaliśmy tylko takie anteny.

Anteny typu Grid mały lub duży stosowane są przy długich odległościach rzędu kilku km

Co do kąta promieniowania to masz podaną w stopniach od środka osi w którą antena nadaje czyli dla 70st. od środka w lewą stronę 35st i w prawą 35st. ale to jest tylko teoria naprawdę anteny mają pola w których sygnał jest mocny a w innych słabszy nawet o 3dB, co do zysku anteny, musi być on jak największy żeby tłumienność kabla nie spowodowała zanik sygnału

 

Jeśli chcesz się przebić przez drzewa to stosuj anteny a jak najmniejszym kącie promieniowania i skróć kable do jak najkrótszej odległości, przelicznik jest taki - straty na poziomie 0.5-1dB na metr kabla antenowego - nie zaleca się stosować kabli powyżej 10m, do tego dobre złączki zarabiane jednorazowo

 

Co do raz jest raz niema to jeśli drzewa zarosną liśćmi to sygnał spada natomiast jak liście są mokre to całkiem tłumią sygnał i połączenie zanika

Edytowane przez scalak77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary ta antenka co kupiłeś spokojnie zrobi robotę. Podpinałem gościa na takiej też z wapem. Odległość około 200m do nadajnika spokojnie przechodzi pakiet 20 tyś.

 

Teraz to będzie bujać ale na wiosne nie bardzo. Szukaj innej opcji. Możesz jeszcze coś powalczyć z mocami nadajnika :] No ale tej zabawy nie polecam dzieją się potem dziwnie rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...