Skocz do zawartości
foxwq1

Budowa "najlepszego" Wc - Projekt Do Konsultacji

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam nad budową najlepszego chłodzenia wodą, tzn. takiego które spełnia następujące wymagania:

1) najlepiej jak to możliwe chłodzi procesor

2) chłodzi procesor niezależnie od temperatury otoczenia

3) jest niesłyszalne (duże wiatraki mogą chodzić max na 5 V)

4) ładnie wygląda :)

 

Długo się nad tym zastanawiałem i wpadłem na pomysł budowy układu składającego się z 2 obiegów wody: jednego z wodą zimną a drugiego z ciepłą. Wymiennikiem ciepła pomiędzy układami byłyby np ogniwa peltiera. Schemat takiego układu z grubsza wyglądałby tak jak na poniższym rysunku.

 

Dołączona grafika

 

Wszystko oczywiście musiało by być chyba zbudowane z przeźroczystej pleksy i najlepiej podświetlone diodami.

Proszę o opinie na ten temat bo przystępuje właśnie do jego budowy!!!! (mam już gotowe kilka elementów :) )

Edytowane przez foxwq1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelty nie służą do budowania cichego WC a do zamrażania słabszych proców i graf. Jeśli chcesz mieć cicho npBIX+2Fandery a 5V spokojnie starczą. Do schłodzenia tych peltów poniżej 50 stopni nie wystarczy nawet BIX3 + Delty na 12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze sie woda nie zagotuje bo:

1) mam w budowie zamiast jednej chłodniczki 2 nagrzewnice od golfa 3 o wymiarach 20 na 16 na 4 cm i 4 wiatraki 12 cm puszczone na 5 woltików.

2) robiłem juz kiedyś takie cuda i temperatutrka ciepłego obiegu nigdy 60 st nie przekroczyła !!! (trzeba ciepełko z petierów odprowadzać)

Chyba sie panowie peltierami nie bawili nigdy :)

foxwq1

 

aha

do zasilania peltireów trzeba 4 zasilacze at

Edytowane przez foxwq1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc jeśli miałeś 60 stopni na ciepłej stronie to jaką masz temperaturę na zimnej 20? 25? Taką samą, może 5 stopni wyższą miałbyś bez peltierów które biorą 400 W mocy co chyba ich zaletą nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej już zrobić FWC? Np. coś takiego:

Dołączona grafika

Na pewno będzie to miało mniejszy pobór energii niż dodatkowa pompka i 4 dodatkowe zasilacze AT, o osiągach się nie wypowiem bo nei siedze w temacie peltów/fc.

Edytowane przez bart3d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponizej 10 stopni :)

jutro chyba skończe i testy zrobie może :)

przed ta 10tką brakuje chyba minusa :lol:

 

wez daj se z tym spokoj, topic i tak niedlugo umrze, pewnie nie skonczysz projektu, nic Ci sie nie uda, wiec lepiej nie zaczynaj wcale...... ale zycze Ci jak najlepiej :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed ta 10tką brakuje chyba minusa :lol:

 

wez daj se z tym spokoj, topic i tak niedlugo umrze, pewnie nie skonczysz projektu, nic Ci sie nie uda, wiec lepiej nie zaczynaj wcale...... ale zycze Ci jak najlepiej :lol:

założe sie o 100 zł ze zskoncze mam tylko skrecic wszystkie elementy pokleic i testowac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam nad budową najlepszego chłodzenia wodą, tzn. takiego które spełnia następujące wymagania:

1) najlepiej jak to możliwe chłodzi procesor

2) chłodzi procesor niezależnie od temperatury otoczenia

3) jest niesłyszalne (duże wiatraki mogą chodzić max na 5 V)

4) ładnie wygląda :)

Bylbym ostrozny z uzywaniem okreslenia 'najlepsze'... To nie jest takie proste, ze sie cos wymysli, doda jakies pelty i juz jestesmy w domu :wink:

Najlepsza wydajnosc osiagnie sie na FWC, albo przy ogromnym pelcie bezposrednio na cpu. Stosowanie wielu peltow do chldozenia wymienika - strasznie przekombinowane.

A cisza? Wentylatory, pompa juz nie mowiac o standardzie jakim jest psu i dyski dodatkowo.

No ale czlowiek uczy sie na bledach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez daj se z tym spokoj, topic i tak niedlugo umrze, pewnie nie skonczysz projektu, nic Ci sie nie uda, wiec lepiej nie zaczynaj wcale...... ale zycze Ci jak najlepiej :lol:

No kszonek nie ma to jak wsparcie dla osoby , która dąży do celu :D

 

Co do tego minusa ..... Klik!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kszonek nie ma to jak wsparcie dla osoby , która dąży do celu :D

 

Co do tego minusa ..... Klik!

wsparcie wsparciem, ale to jest bez sensu.....

 

kooboos mial troche inna sytuacje, bo zakladal pelta bezposrednio na proca, tutaj bedzie jeszcze gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi się niewidzą 4 pelty w tym układzie , przecież to dodatkowe 350 W ciepła .

 

Nie lepiej i taniej było by zrobić tak : obieg właściwy ma początek i koniec w zbiorniku cieczy , w tym samym zbiorniku są zanurząne spiralne rurki z obiegu drugiego , drugi obieg jest połączony bezpośrednio z chłodnicą .

 

A tak wogóle co stoi na przeszkodzie w budowie WC z jednym obiegiem zamiast dwoma ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie rozumiemy się:

- pisze ten post po to by sie cos nowego dowiedziec od osób które podobne rzeczy robiły lub coś na ten temat wiedzą.

- moje wc (które tu opisuje) jest prawie skonczone i dzis testy zrobie

- nie na mawiajta mnie na fwc bo mi zalezy na na innych rzeczach które dzisiaj wam w kolejnym poscie opisze

- nie zależy mi na extremalnym OC = jakby mi zalezało to zrobiłbym chłodzienie ciekłym azotem albo nawet i helem (bo mam taka mozliwość)

- testy wstepne mojego wc pokazuja ze bez obciazenia moge osiagnac nawe ujemną temperature w obwodzie "zimnym" (ale testy te były robione "na szybko" i nie do konca tak jak chccialem)

- po to jest obwód zimny zenym mogl chłodzić CPU, HDD, mostek północny i karte grafiki

- robie to tylko po to by zrobić cos niepowtarzalnego i pieknego zarazem!

wracam do roboty bo czas leci :)

Edytowane przez foxwq1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tez nie bardzo chce sie wierzyc. najslabszym ogniwem w tym ukladzie sa te dwa profile alu ktore maja obierac cieplo od "ukladu zimnego" :D

Dołączona grafika

 

oczywiscie teraz teoretyzuje ale na chlopski rozum to wyglada tak jakby w zwyklym WCie zamiast chlodnicy dac taki kawalek profila z alu :lol: chcesz mi powiedziec ze taki profilek jest w stanie sprawnie odbierac cieplo od przeplywajacej przez niego wody ? no bo zeby przekazac cieplo z pierwszego ukladu do drugiego to trzeba je najpier "jakos skutecznie" odebrac z pierwszego "zimnego ukladu" a wg mnie ta chlodnica z profilka alu tego nie zrobi.

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- moje wc (które tu opisuje) jest prawie skonczone i dzis testy zrobie

- nie na mawiajta mnie na fwc bo mi zalezy na na innych rzeczach które dzisiaj wam w kolejnym poscie opisze

czekamy.... masz cale 2,5h.

 

- nie zależy mi na extremalnym OC = jakby mi zalezało to zrobiłbym chłodzienie ciekłym azotem albo nawet i helem (bo mam taka mozliwość)

albo cieklym budyniem.... jak wszyscy wiemy hel sie nie nadaje....

 

- testy wstepne mojego wc pokazuja ze bez obciazenia moge osiagnac nawe ujemną temperature w obwodzie "zimnym" (ale testy te były robione "na szybko" i nie do konca tak jak chccialem)

taaaa, jasne.....

 

- robie to tylko po to by zrobić cos niepowtarzalnego i pieknego zarazem!

wracam do roboty bo czas leci :)

niepowtarzalnego? mozliwe... pieknego? zobaczymy.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh sam sobie zaprzeczasz...Nie moze to być ciche skoro zamierzasz urzyć 4 zasilaczy at...

 

Ogniwa dadzą tyle ciepła, że trzeba dużo energi poświęcić by sie jej pozbyć... co zaprzecza idei całego układu...

Kolejna sprawa to pompki.. jakch chcesz użyć przy tych 60st i -10 o których piszesz?

Nic sie skraplać nie zacznie?

 

No i wytłumacz mi na szym polega "najlepszość" tego układu... Że będzie przekombinowany, głośny, prądożerny...

 

Przepraszam jeżeli jestem sceptyczn "i nie widze piękna"... Ale układ jest całością.. a tutaj widze same sprzeczności...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...