Skocz do zawartości
PLANET

Asus F3jp-as022 Versus Toshiba Satellite A100-847 - Czy Tez Inny Mocny Podobny ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pisze tu po raz pierwszy, prosze wiec o nie-bicie za long topic... w zasadzie mozna by zrozumiec to jako flood :o)

 

 

Poszukuje laptopa z matryca do 15,4" (laptop bedzie uzywany w pracy i poprzez to nie moze byc to 17" o masie 4 kg, jak chocby Fujitsu Siemens Xi 1546, o ktorym BARDZO intesywnie myslalem... dopoki nie wzialem go w dlonie :e) i chcialbym znalezc taki, ktory ma mozliwie najmocniejsza kombinacje grafika/procesor w zakresie cenowym do ~5000 zl. (z uwaga chocby, ze grafiki wymienic sie nie da, a procesor juz - tak. choc nie jest to proste i raczej nie robilbym tego sam ;))

Laptop BEDZIE uzywany do gier - wlacznie z najnowszymi produkcjami - w mozliwie maksymalnych detalach i najwiekszej mozliwej ilosci klatek.

Nie ukrywam, ze referencyjnym tytulem jest dla mnie Far Cry, ale interesuja mnie takze typowe gry-do-testowania jak Half-Life 2, Quake 4, Doom 3, Prey, F.E.A.R., ale takze NFS Carbon etc.)

Testy syntetyczne mnie nie interesuja :) (tam ATI bije NVidie, ale co z tego...). Po dluzszej eliminacji na polu boju pozostaly dwa wymienione w temacie laptopy. (byc moze ktos zasugeruje cos innego w podobnej klasie cenowej, acz nie chcialbym raczej przekroczyc kwoty 5500 (choc i tak biore na firme i na raty (_REALNE_ 0 % - jesli beda zainteresowani to moge napisac, bo nie chce reklamowac sklepu)) - nie stac mnie wiec na wynalazki sprowadzane z zagranicy (chyba tylko z US, UK/IR i inne kraje sa zbyt drogie - choc moze jakis inny kraj, ale nic mi o tym nie wiadomo), ktore dysponuja (niewiele mocniejszym) geforcem 7700 albo innymi (bardzo czesto mocnymi typu 7900gtx) customami przy malej (14 - 15,4") matrycy, a sa wtedy jeszcze mocniejsze i niestety duzo drozsze).

 

Ww. laptopy nie roznia sie diametralnie, jednak pewne roznice nie daja mi spac spokojnie...

 

Chodzi o kwestie - ktory z nich bylby szybszy w grach - a roznia sie glownie one w kombinacji "procesor/grafika" - do A100-847 zamierzam dolozyc od razu kostke 512 DD2/533, zeby nie bylo watpliwosci ;) (mozliwie Toshiby, koszt 256,2 wg firmy)

 

W tym momencie bezposrednie porownanie wplywajacych na osiagi spekow wyglada tak:

 

Asus

Procesor: T5600 1,83 Ghz _2_ MB Cache L2

Pamiec: 2 x 512 (niektorzy twierdza, iz 1 x 1024) MB DDR2/667 Mhz

Grafika: ATI MR X1700

 

Toshiba

Procesor: T7200 2 Ghz _4_ MB Cache L2

Pamiec: 2 x 512 (po natychmiastowym dolozeniu) MB DDR2/533 Mhz

Grafika: NVidia GF 7600

 

Wybor bylby oczywisty, gdyby nie mocniejszy w Toshibie o nie tylko oczko w serii procesor, ale takze dwukrotnie wiekszy CACHE - nie udalo mi sie znalezc odpowiedzi, na co tak naprawde wplywa wielkosc tego cache'u!, stad strzelam ze na gry rowniez i to dosyc mocno ? w polaczeniu ze zwiekszonym zegarem procesora that is :). Doczytalem sie za to, ze MR X1600 praktycznie = GF 7600, a

wiec w zasadzie moglby to byc laptop z X1600 (i z procesorow, czyms w stylu T7200, jak sadze ten procesor wplywa mocno na wydajnosc.. moze sie myle..) - dobre propozycje jak najbardziej mile widziane. Nie wiem takze, jaki wplyw na gry ma predkosc taktowania grafiki, ale sadze, ze marginalny.

 

Jednak roznic jest nieco wiecej, i czynia on ten wybor jeszcze trudniejszym:

 

1) wyjsciowa cena Asusa jest nieco wyzsza (5280), ale do Toshiby trzeba dokupic pamiec (wtedy kosztuje niecale 5000 brutto z dwuletnia gwarancja), torbe oraz najlepiej myszke.

 

2) uklad dzwiekowy w Asusie w porownaniu do Toshiby jest gorszy, podobnie glosniki - a poniewaz posiada on Express Carda, nie mozna wlozyc tam Audigy 2 ZS na PCIMCI. Bedzie to zakup prawie natychmiastowy (kwestia max kwartalu) w przypadku Toshiby (ona _ma_ PC Carda), poniewaz na PieCu pracuje na X-Fi Platinum i Creative'ach S750 i nie wyobrazam sobie braku mozliwosci podpiecia tych glosnikow pod karte dzwiekowa w laptopie, a ze standardowym dzwiekiem nie zrobie tego.

 

PODOBNO istnieja przejsciowki z FireWire na PCMCIA (tj. gniazdo zewnetrzne PCMCIA podlaczane do komputera poprzez FireWire) a takze identyczna opcja, tyle ze z USB - ale nie spotkalem sie z takimi rozwiazaniami, procz moze przejsciowki _JEDYNIE_ do dwoch na krzyz modemow (bylo tam wyszczegolnione, iz inne karty nie - tylko dwa modele modemow bodajze firmy Hermes AFAIR) z oferty Ery czy tam innego Plusa ;) na Allegro (za 250+ zl zreszta :/)

 

Czy ktos moze mi wyjasnic, czy wystepuja takie rozwiazania ?

(bo o ile wiem, przejsciowek PCMCIA<->Express Card nie bylo, nie ma i nie bedzie, bo podobno uniemozliwia to konstrukcja portow).

 

3) Czas trzymania baterii w Asusie to podobno max 3 h - tymczasem w przypadku Toshiby mozna spodziewac sie max 2 h. Jest co prawda bateria do Toshiby (8600 mAh, 12 komor) ale jest makabrycznie droga - ok. 650 zl. Jestem w stanie to przebolec na poczatku, ale fakt faktem nie kupie jej przez nastepne pol roku od kupna...

 

4) Asus nie ma posiada systemu domyslnie - ciezko zbadac na miejscu matryce (bad pixele) i nie tylko to zreszta...

 

5) ...a takze jest nieco ciezszy (cwierc kilo) i wiekszy. Kwestia designu tez nie jest bez znaczenia - Toshiba IMHO jest lepsza.

 

 

 

Dajcie prosze znac, ktorego widzicie jako lepszy wybor - albo zasugerujcie cos z X1600/7600/X1700 (klasa cenowa - jak najnizsza, firma - najlepiej cos spomiedzy Asus/IBM/Toshiba/Fujitsu-Siemens/Sony/HP (choc WYBITNY notebook innej firmy wchodzilby teoretycznie w gre), co spelnialoby najlepiej wszystkie powyzsze wymagania :)

 

Dziekuje z gory, pozdrawiam,

Kamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze lepsza matryca WXGA+ w asusie WXGA w tosi ...

 

jesli rzeczywiscie Asus ma 1440x900, to dla mnie jest to, paradoksalnie - minus. Ma sie wtedy mniejsza wydajnosc systemu, a takze natywna w grach. Ekrany rozciagniete albo czarne paski nie sa moja domena :P. A do HD typu 1920x1080 (BluRay HD/HD-DVD) na jakims 17+" to oczywiscie jeszcze duzo brakuje (choc moim zdaniem tego typu rozdzialki (1920x1200) na lapkach to overkill...)

 

po drugie bateria ... w asusie wytrzymuje 3,5 godziny spokojnie na 50% wydajnosci na maksymalnej oszczednosci ponad 4 jest jak najbardziej oczywistym wynikiem ...

 

rzeczywiscie, to duzy atut Asusa. co tylko czyni wybor trudniejszym...

 

po trzecie karta grafy jest wykonana w nizszym stopniu technologicznym 80nm aa co za tym idzie mniej sie grzeje i mniej pradu pobiera ( tak pisza i chyba rzeczywiscie tak jest ) ...

 

jesli mniej sie grzeje to jest to zaleta, ale nie ma to dla mnie piorunujacego znaczenia. natomiast energooszczednosc wydaje sie przekladac na czas trzymania baterii rzeczywiscie...

 

widzialem dzisiaj sensowna Toshibe (ktorej MOOOCNO spadla cena): 2419116[/snapback]

minusem moze byc wystajaca troche bateria lae mi to jak najbardziej nie przeszkadza ... too moja opinia na ten temat ... ii w/w czynniki wpłyneły na zakup asusa aa nie tosi .... jeszcze tylko moge Ci dodac ze bez wzgledu na to którego lapka wybierzesz zapasu mocy Ci nie braknie :D

 

pytanie brzmialo, ktory z nich jest mocniejszy do gier :) i czy roznica jest znaczna, czy niewielka... (roznica procka t5600/1,83ghz/2mbCache vs t7200/2ghz/4mbCache + roznica pamieci 667 mhz vs 533 mhz + roznica grafiki MR X1700 vs GF 7600)...

 

z tego co mysle, to na chlopski rozum Asus jest lepszy w grafice, ta roznice niweluje zegar i cache procka w Toshibie, a pamiec jest praktycznie bez znaczenia i wychodzi na zero :P

 

ps. jesli chodzi o karte mzyczna ja od razu dokupiłem tą na usb : 2419116[/snapback]
ps2 jakbys miał jakies pytania o asusa too smiało pisz :)

 

oczywiscie, jesli cos mi sie nasunie to bede pisal... moze sie zdarzy, ze jednak wezme Asusa... kto wie... :)

 

dzieki, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat pomógł mi niezmiernie. Od jakiegoś czasu sam myślę o kupnie notebooka. Do gustu przypadł mi zwłaszcz Asus F3JP-AS022. Mam tylko dwa pytania na które nie mogę znaleźdź odpowiedzi. Pierwsze z nich dotyczy jakości matrycy. Słyszałem, że te w Asusach są b. dobre, ale jakoś wolałbym nie kupować laptopa w ciemno. Chodzi mi zwłaszcza o to, czy barwy odpowiadają właściwym, tj. czy np. biały jest białym, a nie np.: kremowym jak to czasami się zdarza ? Drugie pytanie dotyczy szybkości obrotowej talerzy dysku twardego. Na 7200 nie liczę, ale wolę się upewnić, że nie wynosi 4200 :damage_wall: Z góry dzięki za pomoc. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps2. dysk w asusie 100gb 5400

dysk w tosi 160gb takze 5400 obrotów :):)

Piszesz o Toshibie A100-906? Bo ja mam właśnie ten model i w nim jest HDD 100 GB... Chyba że to jakiś odświeżony wypust, ja swojego lapa kupowałem w styczniu b.r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...