Skocz do zawartości
marco

[PurePC.pl] Wymiana Chłodzenia Na Chipsecie Nforce4

Rekomendowane odpowiedzi

Rodzina chipsetów nForce4, składająca się z nForce4, nForce4-4x, nForce4 Ultra i nForce4 SLI, jest obecnie najpopularniejszą grupą chipsetów dla płyt głównych w standardzie Socket 939. Niestety, wydzielają one sporo ciepła. W przeważającej części płyt głównych z tymi chipsetami kwestię chłodzenia rozwiązano montując na chipsecie mały radiator z wiatraczkiem. W niniejszym mini-poradniku pokażemy, jak wymienić firmowego “wyjca” na chłodzenie pasywne.

 

http://www.purepc.pl/node/861

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie wiem co powiedziec, pierwsze co przychodzi na mysl to podziw, ze mozna napisac 4 strony o zmianie chlodzenia na nb. :D

Na koniec powiem tak: dla ludzi zaczynajacych swoja przygode z hw moze sie przydac.

 

Przejrzalem ten art na szybko i cos mi tu nie gralo, tylko nie wiedzialem co, przypatrzylem sie i... trzymacza sa zamontowane niezgodnie z instrukcja (musialem sie do czegos przyczepic, podobno to juz tradycja :-P ).

 

 

 

Dołączona grafika

 

vs

 

Dołączona grafika

 

Btw cos mala temp. w stresie na tym zalmku, mam podobnego i takze nf4 i jest mocno cieply. ;]

Hmm i nie wiedzialem, ze chipset ma wbudowany czujnik temp.

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i dobry ten zalmanik ale nf4 do całkowicie pasywnego chlodzenia się wogóle nie nadaje, jak ktoś nie ma przewiewu w budzie to się zagotuje, bez nawiewu to w po paru minutach 'idle' idzie się sparzyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram to co napisał hary, poza tym myślałem że dacie kilka ciekawych pomysłów, a tu po prostu instruktarz jak założyć niebieskiego zalmana na chipset.

Pomysl ile osob z obiema lewymi rekoma mialoby problem z takim montazem ;) komus sie przyda napewno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, ale 5 stron artykułu o montażu Zalmana to chyba jakieś niefortunne nieporozumienie. Gdyby jeszcze były triki typu "jak zrobić jak mi gpu zawadza" albo coś w tym stylu, to byłbym zadowolony, jednak jest to najsłabszy spośród artykułów na PurePC.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Zalmanka ... w szufladzie :wink: Do DFI NF4 Ultra-D zakupiłem Thermalright HR-05-SLI. Pasywnie w load mam max 52C.

 

Żeby założyć tego niebieskiego Zalmana na DFI to trzebaby go dobrze zmodyfikować. Pewnym rozwiązaniem jest przełożenie VGA do drugiego slotu PCI-E ale u mnie odpada bo mam 7900GS z Zalmanem który nie mieści się nad sieciówką Wi-Fi. Jak widać nie zawsze jest tak różowo na NF4, a u mnie to wygląda tak: LINK 1, LINK 2 - ciassssssno :lol: Zalman który leży na fotkach na spodzie de facto jest zamontowany obecnie w bocznej ściance.

 

 

Jeśli chodzi o reckę to z pewnością przyda się tym którzy rozpoczynają boję z oszalałymi wiatrakami bądź właśnie NF4 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@epoxer

Gdzie i za ile kupiłeś tego pasywa?

Ja mam aktualnie na DFI Spira Cu, chłodzi całkiem ładnie, ale to i tak dla mnie ciągle za głośno...

Kupiłem w Cooling.pl LINK za 89pln ale w niektórych sklepach po 83pln chodzi. Ja kupowałem jeszcze Scythe Ninja w promocji więc i tak taniej wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasponsoruj mi takie zabawki ;) Art byl pisany na podstawie prywatnego sprzetu, a moj portfel niestety zbyt gruby nie jest.

 

Zalozeniem tego artykulu bylo napisac cos dla kompletnie zielonych, ktorzy pierwszy raz biora sie do wymiany jakiegokolwiek chlodzenia (niekoniecznie na chipsecie) - stad duzo tekstu, bo staralem sie rzecz opisac lopatologicznie, zwracajac uwage na rozne, niekoniecznie dla newbie oczywiste, szczegoly.

 

@ath - jak dopasujesz zapinki do plyty Asusa tak, zeby byly w zalecanym polozeniu, to masz piwo ;) Otwory w mojej mobo sa bardzo blisko chipsetu, do tego stopnia, ze powaznie rozwazalem zamocowanie Zalmana pod katem 45*, zeby mi kolki montazowe sie zmiescily. Na szczescie udalo sie go jakos inaczej przypasowac.

Podane temperatury sa z czytnika w plycie glownej, nie mierzylem temp. radiatora, ale na dotyk jest bardzo cieply.

 

@hary - w moim przypadku to nie jest calkowicie pasywne chlodzenie, bo owiewa go wiatrak z grafiki. Zreszta o koniecznosci zapewnienia naweiwu jest wspomniane w artykule.

 

@Balu - rozumiem, ze sam potrzebna do takich operacji wiedze wyssales z mlekiem matki? ;) Nie kazdy ma smykalke techniczna, tudziez rece chirurga. Nie uwazam tego arta za przeboj PPC, powstal raczej jako ciekawostka, zreszta jego idee tlumaczylem juz wyzej. Triki typu "co zrobic, jak mi GPU zawadza" niby sa, choc jest to tylko maly ogolnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam uwazam, ze art calkiem ok. Bardziej mnie interesuja takie "przyziemne sprawy" niz kolejny test jakiejs wywalonej w kosmos grafiki ;)

 

Ale mam jedno "ale"! Czy ja slepy jestem o poranku, czy nigdzie nie ma wzmianki kto jest autorem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor został dodany. Przeoczenie osoby, która zamieszczała tekst.

 

Dla mnie tekst OK. Tłumaczy osobom nowym w tego typu modyfikacjach jak to wszystko zrobić, jakie są plusy a jakie minusy montażu chłodzenia pasywnego na NB.

Co za łatwe dla Was? Ciesze się bo znaczy, że już przeszliście, przez ten poziom wiedzy komputerowej i mamy samych mądrych ludzi na forum. Kolejny z felietonów będzie specjalnie dla Was bo już czeka na zamieszczenie, tym razem mrozem powieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja znalazlem jeden bład napisałeś: "...Mostek północny nForce4 znajduje się zazwyczaj ..." hmm moge sie mylic, ale czy tam przypadkiem nie jest jeden mostek? Północny - południowy używa się w przypadku dwóch mostków, jeśli się myle poprawcie mnie :) A co do tresci arta troche za prosto dla większosci userów, mogło byc ciekawiej np jak juz ktos wspomnial, modyfikacja zalmana w sytuacji gdy zawadza o karte itp. A i kumpel ma Zalmana na nf4 mimo ze owiewa go nieco wentylator z gf7300 to i tak grzeje się badzo mocno, wiec nie do konca jestem przekonany czy to takie super rozwiazanie, napewno nie bez nawiewu.

 

PS. Napiszcie do Zalmana może w intrukcji będzie dawął linka do arta :)

Edytowane przez Garfield^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja znalazlem jeden bład napisałeś: "...Mostek północny nForce4 znajduje się zazwyczaj ..." hmm moge sie mylic, ale czy tam przypadkiem nie jest jeden mostek? Północny - południowy używa się w przypadku dwóch mostków, jeśli się myle poprawcie mnie :) A co do tresci arta troche za prosto dla większosci userów, mogło byc ciekawiej np jak juz ktos wspomnial, modyfikacja zalmana w sytuacji gdy zawadza o karte itp. A i kumpel ma Zalmana na nf4 mimo ze owiewa go nieco wentylator z gf7300 to i tak grzeje się badzo mocno, wiec nie do konca jestem przekonany czy to takie super rozwiazanie, napewno nie bez nawiewu.

 

PS. Napiszcie do Zalmana może w intrukcji będzie dawął linka do arta :)

Przyzwyczajenie z Socket A, w ktorym mostki byly oddzielnymi ukladami.

 

"troche za prosto" - jeszcze raz powtorze, to mialo byc bardzo prosto, bo art nie jest kierowany do doswiadczonych userow, tylko do poczatkujacych ;)

Art o tym co zrobic, gdy zawadza grafika, mozna stworzyc jako kontynuacje tego - nie bedzie sie juz wtedy pisac o rzeczach oczywistych, tylko skupi na "samym miesku" ;) Ciekawe tylko, czy Zalman dalby pare radiatorow do popsucia :roll: ;)

 

Moj Zalman tez zimny nie jest - na stabilnosc jednak nie narzekam (nawet przy podkreconym procku), a NF4 wytrzymuje dosc spore temperatury (do 75* stopni, jak gdzies czytalem), wiec te kilka stopni nie robi mu roznicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewenementem nie jest tu sA, tylko K8, w którym mostek jest jeden.

K8 nie ma nic do mostków. Ilośc zalezy od producenta chipsetu. Via cały czas robi dwa.

Na sA tez są płyty z jednym lub dwoma(zalezy od chipsetu). Na poprzedniej płycie mialem jeden.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny artykuł dal nubów. Uwaga ten Zalman się nie nadaje do płyt z nForce4 SLI tam temperatura wyniesie w granicach 60-70 w zależności od modelu płyty. Wspomnieli już o tym zresztą moi przedmówcy... Konieczny w tym przypadku jest dobry nawiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...