Skocz do zawartości
marco

[PurePC.pl] Wymiana Chłodzenia Na Chipsecie Nforce4

Rekomendowane odpowiedzi

Swoją drogą sam mam takiego zalmana założonego od ponad 1,5 roku. Gdybym wiedział że dokonałem takiego "improvmentu" to bym wszystko obfotografował i strzelił artykulik.

 

Niedługo będę czyścił radiator na chłodzeniu procka...

 

na 10 stron można się rozpisać...

 

 

starzeję się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle, że najrozsądniej będzie zamknąć ten temat, bo zara połowa forum każdy z osobna napisze, że to instrukcja zakładania chłodzenia na 5 stron i tyle, myśle że tu już żadnej konstrutywnej wypowiedzi nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja moze tylko wtrace ze w przypadku a8n-e i karty vga dluzszej niz 7600gt warto od razu zapodac hr-05 sli. zalman i hr-05 standard sa dosc wysokie i przeszkadzaja przy vga. co prawda przy 7600gt tego hr-05 mozna ustawic nieco ukosem i to pomaga, owszem. ale przy np 7800gtx/7900gtx i w ogole dluzszych i grubszych kartach to wejdzie jedynie hr-05 sli - ustawiony "w dol" oczywiscie.

mialem tez przez chwile na a8n-e pentagrama np-40 cu i on rowniez ledwie sie miesci z 7600gt (nie mowiac o tym ze jego zapinki praktycznie dotykaly tych roznych elektronicznych cudactw wokol nb - nic sie nie stalo, zadnych spinow, luz, ale wygladalo groznie)

a poza tym fajny artykul - dzieki takiemu postawieniu sprawy wielu ludzi pewnie nabierze ochoty (i odwagi!) do pogrzebania u siebie w kompie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja moze tylko wtrace ze w przypadku a8n-e

Mam pytanie odnośnie zakładania Zalmana ZM-NB47J, lub "większego brata" ZM-NBF47 na chipset i jednoczesnego założenia tego Revolteca na kartę graficzną. Czy to się razem zmieści na Asusa A8N-E?

Wolałbym szczerze mówiąc NBF47, bo większy i lepiej oddaje ciepło, tylko nie wiem czy da radę wsadzić to razem z Revoltekiem. Zakładał już ktoś taką parę/takie pary?

 

PS: Jak dla mnie artykuł w porządku. Dla początkujących w sam raz :D

Edytowane przez Wraith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwią mnie "fachowe" wypowiedzi np. Chris1981,Pioy'a itd... Sam mam płytkę Asus'a A8N-SLI. Zelman (co prawda Zalman ZM-NBF47) sprawdza się wyśmienicie - maksymalna temperatura jaką osiągnął chipset : 33st.C. Dodam że karta graficzna również posiada chłodzene pasywne (GF6600 GT), a w budzie uświadczysz tylko jeden wentylator (oczywiście prócz procka - box'owy i zasilacza). Więc bez przesady. W przypadku modelu ZM-NBF47 istnieje jedynie problem poprawnego ustawienia uchwytów, jako że środek pozbawiony jest prowadnic. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do autora:

Proponuję zamontować radiatorek zalmana obrócony o 90 stopni, wtedy powietrze z wiatraka na grafice rzeczywiście wpadnie pomiędzy jego żeberka.

Nie jest tak zle, trzymajac reke po drugiej stronie Zalaman niz wentylator od grafy czuje przeplyw powietrza - cos wiec przelatuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tyle: po jaka chorobe ;) obcinac ta gumke i to jeszcze na czipsecie?? przeciez ona nie jest jakos specjalnie przymocowana -> ja sam tak mialem i ja najpierw zdjalem, wyczyscilem rdzen i ladnie rowno nalozylem, potem pasta i zalmanik i wsio :wink:

 

Aha i uwazam ze recka fajna, bo kazdy kiedys zaczyna a tu przynajmniej ladnie jest wszystko wytlumaczone a najwazniejsze sa dobre podstawy

Edytowane przez Leszkon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom zaawansowania artykulu to jest naprawde malo istotna sprawa biorac pod uwage ze jest on spozniony o jakies 3 lata:] Kiedy zobaczylem ten artykul pomyslem yes yes yes w koncu ktos napisal pewnie cos madrego o DFI! jednak po przeczytaniu zal uderzyl straszny:)

Edytowane przez monsun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja dostalem plytke na nf4 ultra ... i wlasnie w ten sam dzien recenzja wyszla :P ... buehehe razem z coolerkiem mi sie ta gumka odkleila :P ... a w trakcie sciagania sie zastanawialem czemu tak gladko idzie :-] hehe

sposoby opisane zadzialaly ... :)

 

a i mam pytanko :)

na odtluszczenie i ogolne koncowe przeczyszczenie czym mozna śpirytus zastapic :P ... ????

 

Cloperflake a co do PENTAGRAMA :) ... moze Ty zrobisz recenzje :P ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co tyle kłótni ?? Ja zdjąłem ten wiatraczek (nie pamietam czy był klej ;p) ładnie wyczyściłem, położyłem swoja pastę, spowrotem założyłem ten sam wiatrak, ale zamiast pod główną podpiąłem go pod zasialcz. Teraz chodzi pod napięciem 5V (czarny i czerwony kabel od molexa). Jest NIESŁYSZALNY a i temp nigdy mi nie przekroczyła 34st C !! :)) Bez kosztów i zmieściłem sie na 1-ej stronie artykułu ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja dostalem plytke na nf4 ultra ... i wlasnie w ten sam dzien recenzja wyszla :P ... buehehe razem z coolerkiem mi sie ta gumka odkleila :P ... a w trakcie sciagania sie zastanawialem czemu tak gladko idzie :-] hehe

sposoby opisane zadzialaly ... :)

 

a i mam pytanko :)

na odtluszczenie i ogolne koncowe przeczyszczenie czym mozna śpirytus zastapic :P ... ????

 

Cloperflake a co do PENTAGRAMA :) ... moze Ty zrobisz recenzje :P ...

Zmywacz do paznokci, ale ten najprostszy (żeby na alkoholu (aceton) był - może być z witaminą F :D - najtańszy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- moze bude masz zamknieta bez jakiejkolwiek wentylacji

- moze pasta nalozona nie tak jak trzeba i klocek nie styka z chipsetem

 

Ja po zalozeniu swojego zalmana (pasta MX-1) mialem na poczatku jakies 43*C. Ale po jakims czasie spadla do 33*C ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie wiem jak wy utrzymujecie takie niskie temperatury na NF4.Mam MSI NEO4 F i oryginalnie zamontowany jest tam typowy "wyjec" ,założyłem niebieskiego zalmana i pomijam fakt że musiałem powyginać chłodzenie na gs7600 aby się razem zmieściły.Nibieski zalmanik jest moim zdaniem za wysoki a temperatury jakie miałem przy HTT 260 to jakies min. 70 C , po prostu parzyło!Teraz wróciłem do wyjca ale na niskich obrotach.Napewno mierzyliście temp na obciązonym dłużej kompie?

Edytowane przez Vodor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Nibieski zalmanik jest moim zdaniem za wysoki a temperatury jakie miałem przy HTT 260 to jakies min. 70 C , po prostu parzyło!...

To ty masz termo w palcu? Coby radiator parzył wcale nie musi mieć 70*C, 50 starczy już żeby parzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]Po montażu Zalmana temperatura niestety nieco wzrosła i wynosi 35 stopni w Biosie (zaraz po włączeniu komputera), a podczas pracy urosła do 38 stopni.[...]

Ciekawe, bo A8N-E (którego mam) i A8N5X* NIE MAJĄ czujnika temperatury mostka. Jest to temperatura jakiegoś miejsca na płycie, ale na pewno nie mostka. Pisałem o tym TU, pisali o tym ludzie na zachodnich forach i na forum Asusa.

 

*którego jak sądzę używałeś. Jeżeli chodzi o inną płytę to zwracam honor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, bo A8N-E (którego mam) i A8N5X* NIE MAJĄ czujnika temperatury mostka. Jest to temperatura jakiegoś miejsca na płycie, ale na pewno nie mostka. Pisałem o tym TU, pisali o tym ludzie na zachodnich forach i na forum Asusa.

 

*którego jak sądzę używałeś. Jeżeli chodzi o inną płytę to zwracam honor.

O tym nie wiedzialem - uznalem, ze podana temperatura to temperatura mostka. A niestety temometru nie posiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmywacz do paznokci, ale ten najprostszy (żeby na alkoholu (aceton) był - może być z witaminą F :D - najtańszy)

 

 

kolego rudy 102 aceton to nie alkohol, lecz keton :)

 

 

 

ja założyłem na dfi ultra d Zalman ZM-NBF47 i temperatury wcale mi się nie podobają (do 65 C w stresie), co prawda nie ma na radiator bezpośredniego nawiewu, ale w budzie mam zainstalowane 120 mm wciągający z przodu i 2x92 z tyłu plus 120 w PSU więc przewiew jest nie ziemski. Co jest nie tak...??? Czy może powinienem skierować nawiew bezpośrednio na radiator np. konstruując jakiś tunel ze 120 z przodu...??

Edytowane przez krulowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego rudy 102 aceton to nie alkohol, lecz keton :)

ja założyłem na dfi ultra d Zalman ZM-NBF47 i temperatury wcale mi się nie podobają (do 65 C w stresie), co prawda nie ma na radiator bezpośredniego nawiewu, ale w budzie mam zainstalowane 120 mm wciągający z przodu i 2x92 z tyłu plus 120 w PSU więc przewiew jest nie ziemski. Co jest nie tak...??? Czy może powinienem skierować nawiew bezpośrednio na radiator np. konstruując jakiś tunel ze 120 z przodu...??

Wszystko zależy od ułożenia elementów w obudowie. Nawet jeśli masz tyle wentylatorów to możesz mieć słaby przewiew, gdy np. na drodze wciągającej 120. są dyski, a potem jeszcze kłębek przewodów i kabli, na procesorze wielki radiator (Ninja/Infinity?), długa karta graficzna itp.. A jak jeszcze są skręcone do 5-7V to tym bardziej. Poza tym przy 120. wciągającej i 2x92. wyciągających (+ PSU) wcale ten przewiew nieziemski nie jest... choćby w środku byłoby pusto :)

Poza tym powietrze ma tendencję do omijania "trudniejszych" dróg, a takim jest tak gęsty radiator jak rzeczony Zalman. Stąd właśnie montuje się na nich wentylatory... co by wymusić między żeberkami ów ruch powietrza.

 

Myślę, że warto Ci będzie zamontować coś na kształt tunelu do tej 120. jeśli jest skierowana na chipset. Na pewno to go schłodzi. Możesz np. kupić adapter 120/80 i potem jeszcze domontować do adaptera tunelik od Prescotta, których pełno jest za grosze na Allegro. Tuneli do 120mm nie widuję zbyt często.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...