Skocz do zawartości
FSC

Wentylator Na Cpu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was takie pytanie. Czy orientujecie sie czy mozna kupic wentylator do procka w lapku. Mysle, ze mozna....ale nie moge nic sensownego znalesc. Interesuje mnie wentylatot na Sempron Mobile 3300+. Musi byc ultra mega cichy....cena nie gra roli. Bo u mnie w lapku wentyl niestety kreci sie caly czas (jedynie moge wlaczyc tryb silent mode). I ten co mam ma juz rok i zaczyna mnie troszke dobijac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was takie pytanie. Czy orientujecie sie czy mozna kupic wentylator do procka w lapku. Mysle, ze mozna....ale nie moge nic sensownego znalesc. Interesuje mnie wentylatot na Sempron Mobile 3300+. Musi byc ultra mega cichy....cena nie gra roli. Bo u mnie w lapku wentyl niestety kreci sie caly czas (jedynie moge wlaczyc tryb silent mode). I ten co mam ma juz rok i zaczyna mnie troszke dobijac.

Najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja procesora z speed stepem.

Inny wentylator nic w tej materii nic nie pomoże. :D

Ważne jest sterowanie wentylatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja procesora z speed stepem.

Inny wentylator nic w tej materii nic nie pomoże. :D

Ważne jest sterowanie wentylatorem.

 

hmmm..niebardzo wiem o co chodzi z tym speed stepem...moglbys mi wytlumaczyc na tym polega i jakie musze czynnosci wykonac aby to dzialalo...dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm..niebardzo wiem o co chodzi z tym speed stepem...moglbys mi wytlumaczyc na tym polega i jakie musze czynnosci wykonac aby to dzialalo...dzieki

Speed Step - obniżanie napięcia i taktowania procka w momencie mniejszego użycia jego zasobów - czyli po ludzku - jak nic nie robisz to jest cicho i chłodno ;) Poprostu stopień obciążenia proca steruje napięciem i wentylkiem - ot i cała tajemnica :) Uprzedzając następne Twoje pytanie - Sempron tego nie ma i ogólnie to jest grzałka ;) Procki Pentium M, Core Duo, Core 2 Duo - czyli platformy Centrino, Napa itd. Nie wiem czy Speed Step (zapewne nazywający się inaczej) występuje w stajni AMD. W Sempie napewno nie - co do Turionów/X2 nie zajmę stanowiska, niech się posiadacze wypowiedzą.

Co do samego problemu wyjącego wiatraka - rozebrać lapa, odkurzyc heatpipe, wentylator, zastosowac dobrą pastę termoprzewodzącą i powinno to przynieśc pożądany efekt. Ew. możesz pokombinowac z obniżaniem napięcia procka - ale to już właśnie mądrzejsi w temacie AMD się wypowiedzą, bo mnie tak jakoś z Intelem po drodze ;)

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Speed Step - obniżanie napięcia i taktowania procka w momencie mniejszego użycia jego zasobów - czyli po ludzku - jak nic nie robisz to jest cicho i chłodno ;) Poprostu stopień obciążenia proca steruje napięciem i wentylkiem - ot i cała tajemnica :) Uprzedzając następne Twoje pytanie - Sempron tego nie ma i ogólnie to jest grzałka ;) Procki Pentium M, Core Duo, Core 2 Duo - czyli platformy Centrino, Napa itd. Nie wiem czy Speed Step (zapewne nazywający się inaczej) występuje w stajni AMD. W Sempie napewno nie - co do Turionów/X2 nie zajmę stanowiska, niech się posiadacze wypowiedzą.

Co do samego problemu wyjącego wiatraka - rozebrać lapa, odkurzyc heatpipe, wentylator, zastosowac dobrą pastę termoprzewodzącą i powinno to przynieśc pożądany efekt. Ew. możesz pokombinowac z obniżaniem napięcia procka - ale to już właśnie mądrzejsi w temacie AMD się wypowiedzą, bo mnie tak jakoś z Intelem po drodze ;)

pozdrawiam

sansaba

Ustawielm sobie zeby procek chulal od 800mhz do 1400...jak wiadomo moj procek moze 2000 siegac..ale wtedy mamy wirowke...obnizylem tez wartosci taktowan dla poszczegolnych mhz...i lapek juz sie tak nie rozkreca....najglosniejszy byl jak wchodzil w 60 stopni....nom jest lepiej..ale szkkoda mi ze...mam procka 2 ghz a wykozystuje tylko 1.4 :)...nastepnym razem jak kupie lapa na bank bedzie to core duo....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawielm sobie zeby procek chulal od 800mhz do 1400...jak wiadomo moj procek moze 2000 siegac..ale wtedy mamy wirowke...obnizylem tez wartosci taktowan dla poszczegolnych mhz...i lapek juz sie tak nie rozkreca....najglosniejszy byl jak wchodzil w 60 stopni....nom jest lepiej..ale szkkoda mi ze...mam procka 2 ghz a wykozystuje tylko 1.4 :)...nastepnym razem jak kupie lapa na bank bedzie to core duo....

Tak, tylko pytanie czy wykorzystujesz w pełni taktowanie proca ;) Czasem warto poświęcić trochę MHz dla ciszy, chłodu i spokoju ;) Spróbuj jeszcze powalczyć z napięciami, nie tylko z taktowaniem (to powinno nawet lepszy efekt przynieśc, może NHC ??) oraz tak jak mówię przeczyścić układ chłodzący - jeśli nie chcesz rozbierać lapa, to odkurzacz + końcówka szczelinowa i dokładnie przy każdym otworze w lapku "wyciągasz" syfy. Kiedy zrobiłem tak pierwszy raz ze swoim Acerem to mi koparka opadła w momencie, w którym przez tylny otwór wentylacyjny wyciągnąłem odkurzaczem kłaki (pies w domu), a przez otwór pod wentylem sporo dość mocno zbitego kurzu :mur: Do tamtego momentu wydawało mi się, że odkurzanie lapka ściereczką/miotełką wystarczy :? Teraz już regularnie używam odkurzacza, a kiedy uznaje że już się zasyfiło za bardzo, przepraszam się ze śrubokrętami ;) Także spróbuj jeszcze porządnie go odkurzyć ;)

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko pytanie czy wykorzystujesz w pełni taktowanie proca ;) Czasem warto poświęcić trochę MHz dla ciszy, chłodu i spokoju ;) Spróbuj jeszcze powalczyć z napięciami, nie tylko z taktowaniem (to powinno nawet lepszy efekt przynieśc, może NHC ??) oraz tak jak mówię przeczyścić układ chłodzący - jeśli nie chcesz rozbierać lapa, to odkurzacz + końcówka szczelinowa i dokładnie przy każdym otworze w lapku "wyciągasz" syfy. Kiedy zrobiłem tak pierwszy raz ze swoim Acerem to mi koparka opadła w momencie, w którym przez tylny otwór wentylacyjny wyciągnąłem odkurzaczem kłaki (pies w domu), a przez otwór pod wentylem sporo dość mocno zbitego kurzu :mur: Do tamtego momentu wydawało mi się, że odkurzanie lapka ściereczką/miotełką wystarczy :? Teraz już regularnie używam odkurzacza, a kiedy uznaje że już się zasyfiło za bardzo, przepraszam się ze śrubokrętami ;) Także spróbuj jeszcze porządnie go odkurzyć ;)

pozdrawiam

sansaba

 

heheh...nom napiecie tez zmniejszylem..jak napisalem wczesniej.... :)

 

o to moja bierzaca konfiguracja..jak widac odfajkowalem wogole 2.0GHz, 1,8 i 1,6...teraz max mam 1.4 GHz no i zmniejszone napiecia.

 

Dołączona grafika

 

P.S. - Co do kuzu...to raczej nie mam w srodku kurzu. A z pastą skolei czytalem ze w wiekszosci przypadkow to malo daje. Nie wiem...nie mam zdania bo zmienialem w lapku jeszcze pasty.....

 

No i z tego co widze to masz Celerona...wiec u ciebie nie chodzi non stoper wiatrak....tylko wlacza sie w zaleznosci od potrzeby.....

Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. - Co do kuzu...to raczej nie mam w srodku kurzu. A z pastą skolei czytalem ze w wiekszosci przypadkow to malo daje. Nie wiem...nie mam zdania bo zmienialem w lapku jeszcze pasty.....

No i z tego co widze to masz Celerona...wiec u ciebie nie chodzi non stoper wiatrak....tylko wlacza sie w zaleznosci od potrzeby.....

First - nie widziałem jeszce kompa/lapa który po jakims czasie użytkowania nie posiadał by w sobie pewnej zawartosci kurzu/innych niespodzianek ;) Nie twierdze broń Boże, że jesteś flejtuchem, ale jakoś tak z mojego doświadczenia wynika że kompy baardzo dobrze kurz magazynują ;) :banana:

Second - Chcesz mi powiedzieć coś o wiatraku na Celinie ?? :evil: To poczytaj sobie to :twisted2: . :wink: Miałem Ci i ja swoje przygody z wyjcem i to właśnie na Celinie - przy okazji poczytasz o wymianie pasty i tego efektach :)

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

First - nie widziałem jeszce kompa/lapa który po jakims czasie użytkowania nie posiadał by w sobie pewnej zawartosci kurzu/innych niespodzianek ;) Nie twierdze broń Boże, że jesteś flejtuchem, ale jakoś tak z mojego doświadczenia wynika że kompy baardzo dobrze kurz magazynują ;) :banana:

Second - Chcesz mi powiedzieć coś o wiatraku na Celinie ?? :evil: To poczytaj sobie to :twisted2: . :wink: Miałem Ci i ja swoje przygody z wyjcem i to właśnie na Celinie - przy okazji poczytasz o wymianie pasty i tego efektach :)

pozdrawiam

sansaba

hehe...nom przeczytalem..tyle ze u mnie w laptopie od nowoscie kreci sie wiatrak non stop....tak jest juz skonsturowany moj laptop. Jedynie moge wiatrak wylaczyc przyciskiem na obudowie.....aha..nie powiedzialem...moj lapek to of cors Fujitsu-Siemens Amilo 1645 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe...nom przeczytalem..tyle ze u mnie w laptopie od nowoscie kreci sie wiatrak non stop....tak jest juz skonsturowany moj laptop. Jedynie moge wiatrak wylaczyc przyciskiem na obudowie.....aha..nie powiedzialem...moj lapek to of cors Fujitsu-Siemens Amilo 1645 :)

Ekhm, no ten tego - kwestia kręcenia się wiatraka, progów temperatury itd., itp. to z tego co ja się orientuję nie od konstrukcji zależy tylko od BIOSu ;) Więc może warto poszukać nowszej rewizji tegoż - nie twierdzę że taka istnieje, nie twierdzę że usuwa problem wycia :mrgreen: Ale spróbować zawsze można ;)

P.S. W ostateczności BIOS można wyedytować ;) Tylko kto by to zrobił :zonk: Są chętni ?? B-)

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekhm, no ten tego - kwestia kręcenia się wiatraka, progów temperatury itd., itp. to z tego co ja się orientuję nie od konstrukcji zależy tylko od BIOSu ;) Więc może warto poszukać nowszej rewizji tegoż - nie twierdzę że taka istnieje, nie twierdzę że usuwa problem wycia :mrgreen: Ale spróbować zawsze można ;)

P.S. W ostateczności BIOS można wyedytować ;) Tylko kto by to zrobił :zonk: Są chętni ?? B-)

pozdrawiam

sansaba

 

jest tez oczywiscie nowsza wersja biosa no mojego lapka..ale wole drugi raz nie ryzykowac...bo za pierwszym razem..pol roku temu..lapek trafil do servisu i wynienili mi na nowa plyte glowna :)....w dodatku po calym efekcie przecytalem poprawki nowego biosu...i nic nie bylo o nowym schemacie chlodzenia :). Ten typ tak ma..i widze ze tylko obnizenie taktowania pomoglo..i to bardzo..usatwlem teraz troszke nowe ustawienia i wlaczylem 1.6GHz...wszystko pieknie chodzi i temperatura w stresie nie przekracza 60 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest tez oczywiscie nowsza wersja biosa no mojego lapka..ale wole drugi raz nie ryzykowac...bo za pierwszym razem..pol roku temu..lapek trafil do servisu i wynienili mi na nowa plyte glowna :)....w dodatku po calym efekcie przecytalem poprawki nowego biosu...i nic nie bylo o nowym schemacie chlodzenia :). Ten typ tak ma..i widze ze tylko obnizenie taktowania pomoglo..i to bardzo..usatwlem teraz troszke nowe ustawienia i wlaczylem 1.6GHz...wszystko pieknie chodzi i temperatura w stresie nie przekracza 60 stopni.

No to z grubsza by się zgadzało z rzeczywistością - moja celinka na lapie z siga (1,6 MHz) w stresie (Prime95) po ~2 godzinnym torturowaniu w obecnych warunkach domowych ani na moment nie wskoczyła na temp. wyższa niż 51 stopni. Nie nalezy tez zapominac o tym, że Semp będzie więcej prądu jednak łykał, czyli ciut bardziej się będzie grzał. Ujmę to tak - przy codziennej pracy nie odczujesz braku tych 400 MHz, a na czas AutoCada, Photoshopa czy co tam jeszcze wymyślisz możesz odpalic "full throttle" (zatyczki do uszu ~2 zeta w kazdej aptece ;) ). Ciesze się jeśli mogłem pomóc.

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to z grubsza by się zgadzało z rzeczywistością - moja celinka na lapie z siga (1,6 MHz) w stresie (Prime95) po ~2 godzinnym torturowaniu w obenych warunkach domowych ani na moment nie wskoczyła na temp. wyższa niż 51 stopni. Nie nalezy tez zapominac o tym, że Semp będzie więcej prądu jednak łykał, czyli ciut bardziej się będzie grzał. Ujmę to tak - przy codziennej pracy nie odczujesz braku tych 400 MHz, a na czas AutoCada, Photoshopa czy co tam jeszcze wymyślisz możesz odpalic "full throtle" (zatyczki do uszu ~2 zeta w kazdej aptece ;) ). Ciesze się jeśli mogłem pomóc.

pozdrawiam

sansaba

dzieki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Choć temat już chyba się zakończył, to jednak coś jeszcze napisze.

 

Poprostu stopień obciążenia proca steruje napięciem i wentylkiem - ot i cała tajemnica :) Uprzedzając następne Twoje pytanie - Sempron tego nie ma i ogólnie to jest grzałka ;)

Otóż mam Semprona Mobile 3000+ i musze powiedzieć, że mają one automatyczną regulacje zarówno mnożnika jak i napięcia.

Przy 800Mhz napiecie wynosi 1.075v. Natomiast przy max taktowaniu 1800Mhz napiecie=1.2v. Oczywiście występują też wartości pośrednie.

Jeśli się nie mylę AMD funkcja ta nazywa się PowerNow.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Choć temat już chyba się zakończył, to jednak coś jeszcze napisze.

Otóż mam Semprona Mobile 3000+ i musze powiedzieć, że mają one automatyczną regulacje zarówno mnożnika jak i napięcia.

Przy 800Mhz napiecie wynosi 1.075v. Natomiast przy max taktowaniu 1800Mhz napiecie=1.2v. Oczywiście występują też wartości pośrednie.

Jeśli się nie mylę AMD funkcja ta nazywa się PowerNow.

 

Pozdrawiam.

Mea Culpa - biję się w pierś mą owłosioną i chylę czoła :) Ot i co nieznajomość konkurencji robi z człowieka - Intel Intel i tylko Intel, a tu AMD też ma swojego "spidstepa". Dziękuję za sprostowanie i postarm się pamietać o tym ;)

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mea Culpa - biję się w pierś mą owłosioną i chylę czoła :) Ot i co nieznajomość konkurencji robi z człowieka - Intel Intel i tylko Intel, a tu AMD też ma swojego "spidstepa". Dziękuję za sprostowanie i postarm się pamietać o tym ;)

pozdrawiam

sansaba

heheh..no o tym to ja wiedzialem.....zresztamozna bylo sie domyslec..bo pisalem ze mi moc procka skacze miedzy 800 mhz a 2.0 ghz....ale na 2ghz wiatrak zaczyna strasznie wyc jak temp przekroczy 60 stopni...dlatego wylaczylem sobie 2.0 i 1.8 ghz..zeby zbytnio sie nie obciazal procek ...jak np gram w jakas bardziej wymagajaca gre. Teraz jest zajebiscie..obnizylem dodatkowo sobie napiecia dla poszczegolnej wartosci Mhz i teraz wszystko chodzi chlodniej i nie widze roznicy w wydajnosci. pozdrawiam. Wlasnie to mi sie podoba w procesorach amd w odrzonieniu od celeronow intela...ze masz inteligentne uzywanie mocy..a nie ciagle max..

 

mimmo wszystko amd nadal sa zbyt gorace....

 

czy obnizenie napiec wplywa na zyzywanie sie procesora i jego zywotnosc...dzieki logice to wydaje mi sie ze tylko wydluza sie prockowi zycie...a moze sie jednak myle i jest tak samo jak przy overclockingu...ze procek moze sie zjarac i po prostu byc bezuyteczny???

Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy obnizenie napiec wplywa na zyzywanie sie procesora i jego zywotnosc...dzieki logice to wydaje mi sie ze tylko wydluza sie prockowi zycie...a moze sie jednak myle i jest tak samo jak przy overclockingu...ze procek moze sie zjarac i po prostu byc bezuyteczny???

Według całej mojej wiedzy obniżanie napięcia nie wpływa na procesor źle - jak będzie za nisko to poprostu komp nie wstanie... Co możesz spalić za niskim napięciem :blink: ?? Popatrz na moja syganturę - ten C2D ma default 1,325V...

Czy jednak wydłuża to życie proca ?? Nie wiem - ale napewno można założyc że wydłuża w jakiś tam sposób życie kompa: obniżasz napięcie -> obniżasz temperaturę -> a to jak wiadomo lepiej dla elektroniki, która jeśli ma chłodniej będzie sie wolniej zużywała i dłużej popracuje, czyli wydłużasz życie lapa IMO ;)

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanko...oto spod mojego lapka.....tam gdzie jest koleczko to przykrecony jest normalnie wiatraczek..to wiaodmo :).....i pytanie brzmi...jak to sie gowno chlodzi wogole? wiaterek leci przez ten tunelik?....czy jest moze drugi wiatrak pod prockiem gdzies od strony klawiatury:|

 

Dołączona grafika

Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc: tu gdzie masz początek heatpipe (czyli pojedyńczy miedziany przewód na radiatorze) masz procek. Heatpipe odprowadza ciepło z procka aż do swojej "grzebieniastej" (czyli przy brzegu obudowy) części i tam wydalanie tego ciepła jest wspomagane przez wiatraktor. Jak wiadomo wentylacja w lapku jest grawitacyjna - czyli nic nie wspomaga wciągania chłodnego powietrza, tylko wydalanie cieplego. Na przykładzie Twojego chłodzenia widać także, że cały radiator chłodzi dodatkowo napewno chipset i chyba coś tam jeszcze, bo spory jest i dość dużo przykrywa. Ot i cała tajemnica chłodzenia - wiatrak poprostu ma za zadani wypychać ciepłe powietrze na zewnątrz...

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc: tu gdzie masz początek heatpipe (czyli pojedyńczy miedziany przewód na radiatorze) masz procek. Heatpipe odprowadza ciepło z procka aż do swojej "grzebieniastej" (czyli przy brzegu obudowy) części i tam wydalanie tego ciepła jest wspomagane przez wiatraktor. Jak wiadomo wentylacja w lapku jest grawitacyjna - czyli nic nie wspomaga wciągania chłodnego powietrza, tylko wydalanie cieplego. Na przykładzie Twojego chłodzenia widać także, że cały radiator chłodzi dodatkowo napewno chipset i chyba coś tam jeszcze, bo spory jest i dość dużo przykrywa. Ot i cała tajemnica chłodzenia - wiatrak poprostu ma za zadani wypychać ciepłe powietrze na zewnątrz...

pozdrawiam

sansaba

hmm...w takim razie co chlodzi procek :).....? tylko radiaator?....czy jest drugi wiatrak ktorego tam nie widac bo jest od drugiej strony...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm...w takim razie co chlodzi procek :).....? tylko radiaator?....czy jest drugi wiatrak ktorego tam nie widac bo jest od drugiej strony...?

Zmartwię cię - nie ma drugiego wiatraka... Przynajmniej według tego co wiem... Procek chłodzi tylko heatpipe + radiator + wywiewający wiatrak... Dlatego tak wazna jest jakość pasty termoprzewodzącej, jej nałożenie i dokładność montażu chłodzenia. Więc zrób to uwaznie bo rozumiem że z takim zamiarem rozebrałes lapka ;) Powodzenia i dokumentuj to fotograficznie - przyda się taki manual dla posiadaczy FS.

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmartwię cię - nie ma drugiego wiatraka... Przynajmniej według tego co wiem... Procek chłodzi tylko heatpipe + radiator + wywiewający wiatrak... Dlatego tak wazna jest jakość pasty termoprzewodzącej, jej nałożenie i dokładność montażu chłodzenia. Więc zrób to uwaznie bo rozumiem że z takim zamiarem rozebrałes lapka ;) Powodzenia i dokumentuj to fotograficznie - przyda się taki manual dla posiadaczy FS.

pozdrawiam

sansaba

a jaka paste polecasz?...cena nie gra roli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam:

"extremalnie" - Coollaboratory Liquid Pro (pasta troche problemowa) http://zenfist.pl/pID/259.htm

"normalnie, ale wydajnie" - Zalman ZM-STG1 http://zenfist.pl/pID/606.htm

Co do CLP - w lapku jest więcej niż "trochę problemowe"... Masz w chłodzeniu topic o CLP, możesz poczytać... Ja nawet w stacjonarce się na to nie zdecydowałem... Napewno nie nadaje się do aluminium, wiec do lapa odpada, bo tam (przynajmniej u mnie) jest aluminium, sam heatpipe tylko jest miedziany...

Zalman - jak najbardziej i jeszcze Arctic Silver 5 - jedno i drugie dostaniesz w rozsądnej cenie na allegro. Zalman droższy, a parametry prawie jak AS5...

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do CLP - w lapku jest więcej niż "trochę problemowe"... Masz w chłodzeniu topic o CLP, możesz poczytać... Ja nawet w stacjonarce się na to nie zdecydowałem... Napewno nie nadaje się do aluminium, wiec do lapa odpada, bo tam (przynajmniej u mnie) jest aluminium, sam heatpipe tylko jest miedziany...

Zalman - jak najbardziej i jeszcze Arctic Silver 5 - jedno i drugie dostaniesz w rozsądnej cenie na allegro. Zalman droższy, a parametry prawie jak AS5...

pozdrawiam

sansaba

aha....a stara paste (o ile istenie - bo slyszalem o jakis blaszkach)....czym najlepiej zdjac....? jest jakis preparat?...i naredzie zeby nie uszkodzic rdzenia? Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wacik (jak do uszu np., albo kosmetyczny) i alkohol izopropylowy, którego zapewne nie posiadasz ;) Więc może być zwykły, czysty, wysokoprocentowy (od 60% IMO, ważne żeby był czysty, może byc denaturat) alkohol (DO CZYSZCENIA ;) a nie do spożycia... ). Może być też aceton (OSTROŻNIE !!! - zresztą jak ze wszystkim). Wytrzeć, poczekać aż odparuje i tyle ;)

pozdrawiam

sansaba

Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz wszystko wiem...rozkrecilme jeszcze raz lapka i odpalilem go przy zdjetej pokrywie

po prostu wiatrak wyje.....kurcze jakby dalo sie kupic nowy..jakis zajebisty.....cichy....po prostu gowno wlozyli do mojego lapka.

 

Dołączona grafika

 

jakby ktos znalazl jakis nowy gdzie mozna kupic...niech wklei linka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa wysokoobrotwe wiatraczki o malej srednicy, musza wyc. Jeden troche bardziej inny troszke mniej, ale taki juz ich urok.

 

Jedyne chyba co mozesz zrobic to sprobowac ustawic wiatrak w trybie ciaglej pracy i poprzez wlutowanie w obwod oporniczka albo jakims ustawieniem softwerowym zmniejszyc napiecie na nim (a co za tym idzie - glosnosc pracy)

Wiatrak bedzie pracował caly czas ale w miare cicho.

 

ps

Mowisz ze laptop ma juz rok i wiatrak pracowal non stop, wiec mogl sie juz troche zuzyc, sprobuj go wymienic.

Pasta termoprzewodzaca jest troche demonizowana, faktycznie jesli jest niedokladnie rozprowadzona (przy idealnie wyszlifowanej powierzchni radiatora wcale jej byc zreszta nie musi, a te laptopowe to w sumie nie jest byle co) to mozna sie bawic w jej wymiane, ale jesli jakas jest, to mozna sobie darowac wymiane na lepsza (kosztujaca min 100zł i najlepiej o jakiejs młodziezowej nazwie typu ArcticCoolingUberPro) bo i tak roznica na dluzsza mete bedzie prawie niezauwazalna.

Edytowane przez TeQuila SunRise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz wszystko wiem...rozkrecilme jeszcze raz lapka i odpalilem go przy zdjetej pokrywie

po prostu wiatrak wyje.....kurcze jakby dalo sie kupic nowy..jakis zajebisty.....cichy....po prostu gowno wlozyli do mojego lapka.

jakby ktos znalazl jakis nowy gdzie mozna kupic...niech wklei linka

Hmm... Zmierz średnicę, wysokość, dokładnie otwory montażowe - potem w pierwszej kolejności allegro, może zenfist.pl, jakiś inny sklep i spróbuj coś dopasować, ale tak jak napisał TeQuila SunRise to są małe, wysokoobrotowe kręciołki, więc znacznie ciszej raczej nie będzie. Zapewne wiatrak się trochę zużył, ale nie wiem czy uda Ci się znaleźć nowy i czy da to jakiś efekt - koszty nie powinny byc zbyt duże więc spróbować można.

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...