Skocz do zawartości
pmp

Panoramy LCD 26" / 27"

Rekomendowane odpowiedzi

ten zbiorczy temat jakos przepadl w czelusciach stron to sobie pozwole go podbic wyzej, takim przy okazji gdybaniem:

 

jako, ze regularnie bladze po mych standardowych szlakach cenowo-sprawdzajacych......

(wiadomo swiat sie zmienia, nie sposob za nim nadazyc; choc nota bene nie tyczy sie to cen dobrych lcd :angry: )

......to zawitalem na colourconfidence co uk. gdzie stoii EIZO SX2761W w cenie "Inc VAT (15%) £1022.35" o tyle dziwne ze przez to SX2461 jest u nich drozszy od SX2761 o Ł11.50.

blad czy 'promocja' nie wnikam, bo akurat finansowo obecnie leze i placze, i na zakupy sie nie rzuce, co by sprawdzic prawdziwosc cennika.

choc przyznam, ze iskierka zapalna sie nadal tli w mojej glowie. zrozumie to kazdy kto opanowal mnozenie przez "5" i porownywanie cyfer w zakresie 5100pln a 7000-7300pln.

 

ale akurat nie to jest pytaniem-daniem-dnia. a mianowicie, czy ktos mial realny, fizyczny kontakt porownawczy z 24" a 27". tak tak, chodzi o fakt tej samej rozdzielczosci a skoku wielkosci o realne 3". ewentualne kontakty z 21" w klasycznych proporcjach sa dodatkowym atutem. gdy ktos mial kontakt 27" kontra 30" tez wnioski sie przydadza.

pogdybac sobie z uzytkownikami zawsze lepiej niz wrozyc z fusow. bo z obecnej ogolnej sytuacji na rynku lcd >24" moje wnioski zatrzymaly sie na "przeskok zrobie z 24" juz na 30" bo jest kila i mogila". //przy obecnych cenach troche to potrwa ;)

 

pytania nurtujace to:

1. jak w normalnym wyswietlaniu roznia sie standardowe czcionki? czyli ogolne wraznienia z wyswielania, pikseloza, komfort czytania, ewent. drazliwosc tego co sie widzi na 27-calowcu. podkreslam stanowczo : jestem wytrwalym wrogiem cleartype itp efektow Voodoo, nie uzywam i powatpiewam czy kiedys bede. tak wiec kwestia czcionek jest w tym przypadku calkiem istotna.

2. wazniejsze jest jednak co nastepuje : wiekszy piksel to wieksze (wg. standardowych ust.) elementy "zbedne". wiec biorac pod uwage strate powierzchni roboczej z tego tytulu - o ile jest wiekszy realny obszar roboczy na 27" wobec 24"?

3. czy granice matrycy S-PVA dla katow i zmian barwy/natezenia dla bokow/naroznikow sa juz solidnie widoczne? czy irytuja? //zadana odleglosc od ekranu w widelkach 60-85cm, oczy na wysokosci ~3/4 ekranu

ps.nie pamietam juz czy da sie dostac 27" z IPS. jest w mniejszym 26" (25.8") - jak ktos taki ma tez z checia poczytam.

4. a moze jest ktos kogo odwrotnie meczylo 24" i czul dyskomfort z relacji rozdzielczosc/wielkosc? i na 27" czuje sie rozkosznie jak na miekkich podusiach luksusowej kurtyzany, hm?

5. wrazenia z ogladania zdjec, filmow w obu przypadkach rozmiarowki rowniez wklepywac smialo.

6. i wszelkie inne nie wymienione...

 

PS. w/w link:

http://shop.colourconfidence.com/product.p...=cl&xLang=1

 

//edit : jesli ktos nie mial bezposrednich porownan 2 wielkosci, ale ma mase konstruktywnych wnioskow na w/w pytania, itp to z checia poczytam.

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykle u nas bywa, nasze ceny są zawsze inne niż w normalnych krajach. Jak ktoś nie boi się ryzyka, to w sumie można nabyć niezły sprzęt za dużo mniejszą i bardziej atrakcyjną cenę.

 

Z racji faktu, że przerobiłem trochę monitorów, w sumie wszelkiej maści rozmiarów i marek, to mam kilka przemyśleń/wniosków, jak ktoś chętny, to niech czyta, jak nie to nie. :lol2:

 

Pierwsza kwestia, to nie wiem jak można na lcd nie używać Cleartype. Literki bez wygładzania wyglądają bardzo nie przyjemnie, są kanciate, tak bardzo ostre, że aż w oczy kują. :wink: Oczywiście, jest to tylko i wyłącznie moja opinia, nie neguję nikogo czy używa czy nie CT, po prostu dla mnie jest to mus i tyle. :razz:

Przerabiałem różne wielkości piksela, zaczynając od 0.294 w 19". Pierwsza rzecz, to włączenie CT, to było dawno temu, mój pierwszy LCD ale było ok. Wielkość piksela dosyć duża, zwłaszcza jak na dzisiejsze standardy. Nie było źle, choć faktycznie dało się zauważyć większość kanciastość obrazów/literek/itp. Wielkość tego piksela odpowiada wielkości piksela w prawdziwej 26" ( jak wiadomo, obecne 26" to faktycznie 25.5", co daje piksel 0.287 ). Od prawie roku działam na 24", tak samo zresztą jak Ty, i mamy pikselek 0.270. Oczywiście CT włączone, DPI w systemie powiększone na 110%, wszędzie gdzie była potrzeba, czcionki powiększone. Na razie jedynie tracimy jakość obrazków w przeglądarkach, bo po ich powiększeniu tracą jakość.

Cała najważniejsza kwestia to to, że mały piksel powoduje, iż czcionki po powiększeniu będę składać się z większej ich ilości, obraz będzie bardziej gładki, wyraźny, ostry ( nie mylić z ząbkami :wink: ). Największą różnicę widać właśnie w tekście, filmy aż tak na tym nie zyskają, gry trochę więcej. Mając Eizo S2231W oraz HP 2475W obok siebie, jakość tekstu była od razu widoczna, z przewagą dla HP.

Jakieś 3 tygodnie temu miałem okazję przetestować 26". Pikselek niby nie wiele większy, ale po ponad 6 miesięcznym siedzeniu na HP ( Eizo sprzedany, więc działałem tylko na HP ) nie mogłem znieść takiego kolosa. :wink: Tak jak filmy i gry dają większa satysfakcję z fizycznie większego ekranu, tak tekst traci bardzo szybko na jakości nawet przy małych zwiększeniach piksela.

Tak jak miałem w planach zakup jakichś 2 monitorów 26" IPS, tak to ostatnich testach 26" zdecydowałem, że zostaję przy 24". Rozdzielczość w sam raz, można znaleźć świetne monitory w tej wielkości i o idealnej jakości. Miałem zamiar skoczyć na 30". Ale po 1 primo nie ma nic ciekawego w ofercie, no może Eizo, ale to PVA i przy tej wielkości będzie problem z kątami, boki są różne i nie na to bata :sad: , 24" na PVA owszem, a w IPS nie ma nic godnego uwagi. Niestety nic nie zapowiada, że ta sytuacja ze straszna posuchą w segmencie 30" w najbliższym czasie się zmieni. Jest to rynek bardzo małej klienteli, także wielkiego ruchu nie ma co się spodziewać. <_< Przeglądam regularnie [H]ardforum i jest niestety sporo narzekań na jakość paneli, zwłaszcza LG.Philips, jedynego dostawcy 30" IPS'ów. Przypomina mi się nawet jeden wątek, jak facet kupił Nec 3090 i był problem z zafarbem czy z jakimiś liniami na matrycy. Oddał raz, dostał 2 sztukę, też zjeba!@, oddał tą 2 sztukę i męczył tych z Nec, żeby sprawdzili i dali dobry sprzęt. Nec odpowiedział, że nie jest w stanie w tym momencie zagwarantować dobrego egzemplarza. Po 2 primo, taka rozdzielczość nie jest mi potrzebna, nie operuję na wielu aplikacjach, żeby zmiana na 30" pozwoliła mi na zyskanie czasu. Dodatkowa kwestia to gry, w które dosyć często gram, a że lubię cukierki typu AA, AF itp. to kwestie sprzętu też mają znaczenie. A nie mam ochoty co rusz zmieniać konfiguracji. To jest moja analiza monitorowa z kilku miesięcy. Przerobiłem to na wszystkie możliwe warianty. :razz:

 

Co do 26", to na IPS w tej chwili masz:

- Nec 2690 WUXI2, jedynki już prawie nie idzie dostać dodatkowo straszny rozrzut jakościowy;

- LG 2600WH BP - masówka, szkoda zdrowia ( 170 nitów na 0 );

- Fujitsu-Siemens P26W5 - masówka, ale całkiem niezła;

 

IMO, najlepsza opcja dla Ciebie, jeśli chcesz/musisz zmienić monitor, to przeskok na 30". Powierzchnia robocza jest gigantyczna, mamy 6" więcej, piksele malutki 0.250, rozdzielczość masywna. Fizyczna wielkość panelu większa o 25%, powierzchnia robocza o 78%! Trzeba jednak pamiętać i wziąć poprawkę, gdyż jest to bardzo duży ekran, u rodziców stoi 32" TV CRT, więc odpowiada wielkości 30" LCD, kawał bydlaka, zwłaszcza jak ma się przy tym siedzieć około 80 cm. :blink: Oczywiście kwestia przyzwyczajenia, 24" też było "bydle" na początku, teraz jest małe. :lol2:

Moja rada, możesz z niej skorzystać lub lekko się nią zasugerować. Zostań przy 24", czekaj na dobrą 30" lub znajdź sklep/miejsce, gdzie możesz poprzebierać. Przechodząc na 25"-28" zyskujesz tylko fizyczną wielkość ekranu, wszystko będzie większe, ale o lekko gorszej jakości. Moim zdaniem szkoda tracić kasę, chyba że czujesz, że większe elementy to jest coś dla Ciebie i musisz to mieć. :rolleyes:

 

Nie wypunktowałem, ale jak przeczytałeś całość, to masz odpowiedzi na wszystkie pytania. Chyba. :unsure: Tylko kto by to czytał. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az tak zle z tym LG to nie jest, moze wczesniejsze wersje rzeczywiscie tak palily oczy, ja mam egzemplarz z lutego 2009. Ustawilem jasnosc na 30% i jest ok - szczerze mowiac przy jasnosci 0 nie wyobrazam sobie pracy...

Co do rozwazan o przekatnej to nie mam az takiego przerobu jak Ty, ale tez pare monitorkow przemielilem - zdecydowanie mniejszych, ostatnio byl to 2070nx. Pierwsze wrazenie po postawieniu LG na biurko bylo takie, "o ja cie p...e jaki kolos". A teraz po 3 tygodniach uzytkowania paktycznie juz nie zauwazam tej wielkosci.

 

Inne mankamenty poprzednich rev tez wyeliminowano, monitor jest cichutki (poprzednie zdarzalo sie ze buczaly), problemow z bandingiem tez nie ma.

Edytowane przez wkamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że faktycznie z nową rewizją poprawili minimalną jasność. Wiem że z Rev.2 banding wyeliminowali, ale co do jasności to nie wiedziałem. W sumie dobra informacja, bo za tą cenę, to jest niezły monitor, tylko ta jasność w początkowych modelach zabijała. :razz:

 

Ale do wielkości to się człowiek szybciutko przestawia, co nie koledzy? :razz: Raz ciach i już za mały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ty podstepny z tym ostatnim zdaniem! :D chcialem sie do tego przyczepic. kawal txt napisales a czesc latwiej byloby dac punktowo bo sa wprost odnosnikami do moich punktow. no ale niech ci bedzie. heh.

 

Jak to zwykle u nas bywa, nasze ceny są zawsze inne niż w normalnych krajach. Jak ktoś nie boi się ryzyka, to w sumie można nabyć niezły sprzęt za dużo mniejszą i bardziej atrakcyjną cenę.

cala przyjemnosc, w przypadku jakosci-powtarzalnosci-EIZO, po naszej stronie;)

 

tamta cena jest troche nietypowa. ogolnie przy obecnych kursach walut SX 24" i 27" nie sa przesadnie tansze poza PL. porownujac bezposrednio UK i DE tez sa dosc zblizone. jak napisalem wczesniej - na tej stronie widnieje SX2761 tanszy o ponad 11funtow od SX2461 ;) a to przeciez wlasnie 24" ma miec teraz nastepce, wiec tym bardziej ciekawe.

 

Pierwsza kwestia, to nie wiem jak można na lcd nie używać Cleartype. Literki bez wygładzania wyglądają bardzo nieprzyjemnie, są kanciate, tak bardzo ostre, że aż w oczy kują. :wink: Oczywiście, jest to tylko i wyłącznie moja opinia, nie neguję nikogo czy używa czy nie CT, po prostu dla mnie jest to mus i tyle. :razz:

dla mnie bez CT sa wlasnie w koncu ostre, a z CT sa rozmazane. testowalem sobie CT i rozne stopnie tego Voodoo i nie podchodzi mi to. moze kiedys zmienie zdanie. moze na 30" z plamka 0.25 to wyglada lepiej. nie wiem, nie widzialem.

a moze przy 0.25 tym bardziej nie bylo by mi potrzeba CT.

 

co do tych czcionek itp rzeczy zwiazanych z wielkoscia px - wlasnie fakt ze fizycznie na "zadane DPI" przypadnie mniej pikseli w przypadku 27" niz 24" mnie zastanawia. jak to w praktyce wyglada. konkretnie o 27" sie rozchodzi.

kurcze, dopiero za 2 miesiace bede mogl sobie spr. na kolegi EIZO 19" jak to mniej wiecej jest z wiekszym px.

 

1. Miałem zamiar skoczyć na 30". Ale po 1 primo nie ma nic ciekawego w ofercie, no może Eizo, ale to PVA i przy tej wielkości będzie problem z kątami, boki są różne i nie ma na to bata (...)

2. Po 2 primo, taka rozdzielczość nie jest mi potrzebna, nie operuję na wielu aplikacjach, żeby zmiana na 30" pozwoliła mi na zyskanie czasu.(...)

3. IMO, najlepsza opcja dla Ciebie, jeśli chcesz/musisz zmienić monitor, to przeskok na 30".

Powierzchnia robocza jest gigantyczna, mamy 6" więcej, piksele malutki 0.250, rozdzielczość masywna. Fizyczna wielkość panelu większa o 25%, powierzchnia robocza o 78%! (...)

4. 30" LCD, kawał bydlaka, zwłaszcza jak ma się przy tym siedzieć około 80 cm. Oczywiście kwestia przyzwyczajenia, 24" też było "bydle" na początku, teraz jest małe.(...)

AD1. 30" to cenowo taka calkiem nieosiagalna przyszlosc. wiec nad tym jeszcze nie myslę.

co do katow - wlasnie ciekawi mnie to. wiem ze przy 24" z odleglosci blizszej niz "robocza", mozna juz dostrzec zmiany bokow/rogow. ciekawe jak to wyglada w egemplarzach SX27..." i SX30..."? o tyle moze byc 'ciekawe' a nie 'oczywiste' ze czytajac opinie @Tom01 z Mastiff ZPK technologicznie dla danych wielkosci moze to wygladac odmiennie, i adekwatnie wraz z postepem 'technologii' sie moze zmieniac. czyli - majac papierkowo to samo 178 stopni przy 10:1 moze to wygladac zgola odmiennie i niekoniecznie zgodnie z twierdzeniem ze wieksze bedzie gorsze.

AD2. juz 27" jest pewnym skokiem w komforcie przestrzeni. wielka wszkoda jednak, ze nie zadano im rozdzielczosci posredniej miedzy 1920x1200 a 2560x1600. w stylu 2240x1400. wtedy bez dwoch zdan bylby to rozmiar idealny!

30" to juz absolutny luksus i wszystko czego mozna oczekiwac do wszechstronnych zastosowan. (tak profesjonalnych jak i np. "filmowych")

AD3. tak wlasnie jest z 30" - zysk we wszystkich aspektach jest ogromy. przy 27" przez ta sama rozdzielczosc co 24" niestety juz tak nie jest.

pytanie wiec - na ile sie to oplaca. nie mam dostepu do 27" stad pytam tutaj. wczesniej kolega pisal ze kupil della 27". mogly sie wypowiedziec.

AD4. dla mnie fizyczna wielkosc 27" czy 30" to zaden problem. tak samo jak robilem przeskok z 22" CRT na 24" LCD. stol 150x120cm wiec miejsce i glebokosc sa. nawet dawniej sprawdzilem czy miedzy glosnikami by sie w przyszlosci zmiesciły - luzik. a do uzytkowania przywyknac mozna w tydzien-max-dwa.

 

 

// monitora generalnie nie musze zmieniac. ba! wrecz nie powinienem ;) i patrzac po slabej ofercie, raczej nie bede. podjąlem dyskusje by poznac opinie i doswiadczenia z 27-30" kontra 24". moze troche za wczesnie, bo to delikatnie mowiac malo popularne rozmiary. z wczesniejszych moich rozwazan czarne wnioski wysnulem, moze ktos ma inne, np. juz uzytkujac 27"

co mnie ciagle jednak kusi : w cenie ok 5100 (Ł1022 brutto) za profesjonalne 27"... a to praktycznie jedyny dobry monitor w tej wielkosci. w mgnieniu oka w glowie nastapila wiec projekcja - monit jest za +/-5k, swoj sprzedaje za 2k, i za 3k zmieniam na cos o klase jakosci i rozmiaru solidnie w gore. proscizna, he? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do CT to oczywiście to jest wyłącznie moja opinia i odczucia, ktoś może czuć dyskomfort z powodu rozmycia czcionek a ktoś inny ( tak jak ja ) z bardzo ostrych krawędzi literek. Kwestia indywidualnych potrzeb. Ja zawsze włączam tzn. przy 0.294 włączałem i na 0.270 też mam włączone. Jedynie w MSI Wind mam wyłączone CT, bo tam tekst IMO wygląda gorzej.

 

Tak jak słusznie zauważyłeś, przy 27" mniejsza ilość pikseli będzie budować literki po powiększeniu do danego rozmiaru. Przez ro, samoczynnie jest gorzej jakościowo. Jak pisałem wcześniej, po długim użytkowaniu plamki 0.270 nie mogłem patrzeć na 0.287 w 26". Jakbym odstawił 24" na tydzień/dwa i śmigał tylko na 26", to na pewno człowiek by się przestawił i nie byłoby żadnego problemu. Nie mniej, fakt ten istnieje i trzeba go mieć na uwadze. Musisz pamiętać, że jak będzie oglądał tą 19" u kolegi, to tam piksel będzie i tak mniejszy niż w 27 ( 0.303 ). To już jest duży klamot, prawdopodobnie kwestia przyzwyczajenia, choć dla niektórych może już to być bariera nie do przejścia. Niestety nic z mniejszych rozmiarów ( czy to 19"-22" ) nie ma adekwatnej rozdzielczości która by dała piksel 0.303 dla porównania.

 

Kąty. Jedna zasada, przy xVA nie ma co się cudów spodziewać, przy 24" jest całkiem nieźle, choć jak sam zauważyłeś przy mniejszych odległościach zmiany już są widoczne. Co prawda 2431 ma panel już trochę starszej konstrukcji, nowe modele wypadają pod tym względem lepiej, choć tak jak pisałem na początku, gigantycznych różnic nie ma. Ponoć CG ma najlepsze katy, jeszcze nie miałem przyjemności obejrzeć tego monitora, ale mam nadzieję, że niedługo to się zmieni. :wink: Oczywiście przy dużych kątach jest tradycyjne dla xVA rozjaśnianie kolorów. Wynika to z konstrukcji matrycy xVA i nie zmieni tego seria S, SX, CG.

 

SX:

klik

 

CG

klik

 

Przy 30", nawet CG będzie miało zmiany na bokach, jest to zbyt duża powierzchnia i matryca jest za słaba dla takiej przekątnej. Jeśli małe zmiany na bokach nie przeszkadzałyby Ci, to można śmiało brać.

Też kupiłbym jakąś 27", jeśli tylko miałaby większą rozdzielczość. A tak, to większych niż 24" nie będę ruszał, 30" ze swoimi 2560x1600 nie jest mi potrzebne.

Co do ocen, to niestety nikt tego lepiej od Ciebie nie oceni. Ktoś kto już kupił 27" i na nim śmiga, powie że jest wszystko idealnie, piksel nie przeszkadza itd. Niestety takie rzeczy to jest najbardziej indywidualna kwestia w komputerach. Trzeba obadać na własne oczka, nie ma innej opcji. Ja mówię, że piksel w 27", heh, nawet już w 26" jest za duży. Ktoś inny powie że właśnie 26" lub 27" to jest najlepsze. Wiesz o co chodzi.

 

30" raczej nigdy nie będę na tyle popularne, co chociażby obecnie 24". Wielkość duża, rozdzielczość też ogromna, wydaje mi się, że rynek przystopuje na rozdziałce Full HD. Już widać trend pakowania 1920x1080 zamiast x1200. Nie wiem co niby ma dać ucięcie 120 pikseli, poza mała redukcją kosztów.

 

----------

 

Sorest, sprzęcik dla Ciebie dostępny od zaraz. Klik!

 

BTW, kusi mnie chęć przetestowania 30". :lol2: Ta rozdzielczość mnie zastanawia, wiem że w grach będzie problem, ale i tak człowieka ciągnie. Ehh, nie dobrze. <_<

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO średni pomysł, masz IPS i chcesz przejść na PVA. Żeby to jeszcze jakiś niezły PVA był, to rozumiem, ale tak bez sensu. Ale to tylko IMO. :wink:

ale ten dell jest chyba SIPS? pisze tak tam

 

 

a co o tym powiecie?

http://allegro.pl/item693916381_mega_gatew...600_fv_wwa.html

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrzuty z Ameryki, nie wziąłbym tego nawet za 5 stówek.

 

A tak w ogóle to widzę po sigu, że masz niezły monitor więc po co chcesz go zmieniać??

 

sprzedałem swojego kuzynowi, i teraz musze coś <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> nowego...

jest gwarancja...wiec niewiem o co Ci chodzi

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Noszę się z zamiarem zakupienia monitora w rozmiarze 26 lub 27. Na razie mój wybór to Nec Multisync EA261WM.

Przeznaczenie: głównie gry (strategie, przygodówki, symulatory). W tym (na razie) przeważnie starsze, nie posiadające opcji wyboru rozdzielczości panoramicznej. Do tego internet i praca na dużych dokumentach worda i wieloarkuszowych skoroszytach excell. Żadnej zabawy grafiką, nawet amatorsko. Filmy tez nie - od tego mam telewizor.

Ile chcę przeznaczyć: do 2.500 PLN, z bólem + 300 jeżeli okaże się, że dell2709w jest ciekawszą alternatywą.

Zależy mi na:

- dużej plamce (niestety okulary); raczej nie wchodzi w rachubę "oszukane" 26 cali z plamką 0,286;

- możliwości ustalania trybu skalowania z poziomu monitora (głownie uspcalingu bez zmiany proporcji)

- jeśli to możliwe to pivot (do pracy z dokumentami), ale bez musu.

- przyzwoitych kolorach

- możliwości użytkowania przy niskim poziomie jasności (wieczorem i w nocy)

Przed zakupem z chęcią poznałbym wasze opinie o tym NEC-u (w testach na necie oceniają go dosyć wysoko). Ewentualnie jestem otwarty na inne sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell 2709 dosyć mocno świeci, więc Twój ostatni punkt odpada. Około 140 nitów przy 0 jasności to jest sporo za dużo do pracy bez oświetlenia i w ciemnych warunkach. Co prawda są osoby, którym to nie przeszkadza, ale jak sam ten punkt dałeś, to znaczy że wiesz czego szukasz. Tego Nec nie znam, więc nic nie poradzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie tak samo. Zalecany poziom jasności to około 80-100 nitów przy małym świetle lub jego braku. Niestety, wiele modeli nie jest w stanie takiego poziomu osiągnąć.

 

----------

 

Polecam recenzje na Prad.de.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na:

- dużej plamce (niestety okulary); raczej nie wchodzi w rachubę "oszukane" 26 cali z plamką 0,286;

Czemu duża plamka? Można mieć mały piksel i wielką czcionkę (cleartype+ zwiększenie dpi w ust. sys.). W firefox naciskasz ctrl i kręcisz rolką by uzyskać wymaganą wielkość elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu duża plamka? Nauczka po 24" z pracy. Siedząc 70 cm od ekranu zaczynają mi się męczyć oczy (problem z akomodacją soczewek). I zaczynam się instynktownie przygarbiać - bezwiednie zbliżam twarz do monitora. Kiedyś mi pokręci kręgosłup jak czegoś z tym nie zrobię. Druga sprawa to praca z Wordem w trybie edycji dokumentu 2xA4. Wyświetlenie pełnych stron wymaga ustawienia podglądu strony na 92%. I niestety ten rozmiar jest dla mnie po prostu za mały do komfortowej pracy. Suma sumarum - plamka musi być duża, co dosyć radykalnie zawęża możliwość wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu duża plamka? Nauczka po 24" z pracy. Siedząc 70 cm od ekranu zaczynają mi się męczyć oczy (problem z akomodacją soczewek). I zaczynam się instynktownie przygarbiać - bezwiednie zbliżam twarz do monitora. Kiedyś mi pokręci kręgosłup jak czegoś z tym nie zrobię. Druga sprawa to praca z Wordem w trybie edycji dokumentu 2xA4. Wyświetlenie pełnych stron wymaga ustawienia podglądu strony na 92%. I niestety ten rozmiar jest dla mnie po prostu za mały do komfortowej pracy. Suma sumarum - plamka musi być duża, co dosyć radykalnie zawęża możliwość wyboru.

Masz problem z akomodacją do ostrzejszych liter? ... Bo wielkość czcionek na monitorze 22" 1680x1050 ustawienie dpi 96 jest identyczna jak na monitorze 22" 1920x1200 z ustawieniem dpi na 110 ... jedyna różnica jest taka że na monitorze z mniejszą plamką (pikselem) będzie ostrzejszy obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu duża plamka? Nauczka po 24" z pracy. Siedząc 70 cm od ekranu zaczynają mi się męczyć oczy (problem z akomodacją soczewek). I zaczynam się instynktownie przygarbiać - bezwiednie zbliżam twarz do monitora. Kiedyś mi pokręci kręgosłup jak czegoś z tym nie zrobię. Druga sprawa to praca z Wordem w trybie edycji dokumentu 2xA4. Wyświetlenie pełnych stron wymaga ustawienia podglądu strony na 92%. I niestety ten rozmiar jest dla mnie po prostu za mały do komfortowej pracy. Suma sumarum - plamka musi być duża, co dosyć radykalnie zawęża możliwość wyboru.

No ale przecież idzie sobie powiększyć dpi i inne ciach!ły. A w takim Win 7/Vista wychodzi to o niebo lepiej niż na XP.

Jakość tekstu po powiększeniu jest nieporównywalnie lepsza niż na monitorze z dużą plamką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle, wybacz, ale swojego zdania na temat przydatności (dla mnie) monitorów z większa plamką nie zmienię. Po prostu zamiast skalować czcionkę +10% lepiej mieć ekran o te kilka % większy. Tym bardziej, że odległość oczu od ekranu to w moim przypadku ok. 75 cm (jak siedzę oparty całą powierzchnią pleców). I w tej materii nic nie zmienię - po prostu musi być miejsce na blacie przez monitorem na dokumenty. Dodatkowo pozostaje problem powierzchni roboczej przy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi - ekran o większej plamce (i powierzchni) po prostu zmieści więcej informacji. Ale że temat "wielkość plamki" zaczyna być jałowy, to zamknijmy sprawę i uznajmy, że po prostu się uparłem. Czlowiek nie zawsze musi być w pełni racjonalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle, wybacz, ale swojego zdania na temat przydatności (dla mnie) monitorów z większa plamką nie zmienię. Po prostu zamiast skalować czcionkę +10% lepiej mieć ekran o te kilka % większy. Tym bardziej, że odległość oczu od ekranu to w moim przypadku ok. 75 cm (jak siedzę oparty całą powierzchnią pleców). I w tej materii nic nie zmienię - po prostu musi być miejsce na blacie przez monitorem na dokumenty. Dodatkowo pozostaje problem powierzchni roboczej przy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi - ekran o większej plamce (i powierzchni) po prostu zmieści więcej informacji. Ale że temat "wielkość plamki" zaczyna być jałowy, to zamknijmy sprawę i uznajmy, że po prostu się uparłem. Czlowiek nie zawsze musi być w pełni racjonalny.

Brak logiki ... twierdzisz że lepiej mieć większy piksel i gorszą jakość tekstu niż mniejszy piksel i wyższą jakość tekstu (widzialny rozmiar liter ten sam czyli np. 5mm) . Faktycznie się uparłeś ... a sensu w tym nie widzę.

 

Swoją drogą po co mieszasz powierzchnię pracy do wielkości piksela to nie wiem. Po doborze ustawienia dpi w systemie obszar roboczy na monitorze 24" z rozdzielczością 1920x1200 i 24" z rozdziałką 3840x2400 będzie identyczny ... jedyna różnica w jakości obrazu (większa gęstość na drugim)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle, wybacz, ale swojego zdania na temat przydatności (dla mnie) monitorów z większa plamką nie zmienię. Po prostu zamiast skalować czcionkę +10% lepiej mieć ekran o te kilka % większy. Tym bardziej, że odległość oczu od ekranu to w moim przypadku ok. 75 cm (jak siedzę oparty całą powierzchnią pleców). I w tej materii nic nie zmienię - po prostu musi być miejsce na blacie przez monitorem na dokumenty. Dodatkowo pozostaje problem powierzchni roboczej przy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi - ekran o większej plamce (i powierzchni) po prostu zmieści więcej informacji. Ale że temat "wielkość plamki" zaczyna być jałowy, to zamknijmy sprawę i uznajmy, że po prostu się uparłem. Czlowiek nie zawsze musi być w pełni racjonalny.

Monitory 24", 26", 27" mają tę samą rozdzielczość 1920x1200, więc każdy wyświetla tyle samo informacji, ani plamka ani wielkość monitora nie ma na to wpływu.

 

Tak jak mówili poprzednicy, przychylam się do zdania, że teskt będzie wyglądał lepiej na 24 calach ze zwiększonym trochę dpi niż na 26-27 calach.

Edytowane przez olafo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitory 24", 26", 27" mają tę samą rozdzielczość 1920x1200, więc każdy wyświetla tyle samo informacji,

Przy tym samym ustawieniu dpi w systemie. Ilość informacji wyświetlonych na monitorze (np. ilość liter i ikon) , więc przestrzeń robocza może być inna na 24" 1920x1200 i inna na ... identycznym monitorze.

 

... jeśli przez przestrzeń roboczą rozumiemy ilość elementów które są w stanie zmieścić się na ekranie (np. 100 ikon)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuje za porady. Jako osobnik uparty pozostaję przy swoim jeśli chodzi o preferencje. Ponieważ nikt nie zgłosił zastrzeżeń co do wyboru tego NEC-a (co samo w sobie jest cenną informacją) ani propozycji alternatywnych, to jadę kupić to ustrojstwo. Solennie przyobiecuje, że w ramach rewanżu za Wasz wysiłek opiszę wrażenia z obcowania z nową zabawką. No i obowiązkowo jak zmiana wielkości plamki wpłynęła na komfort użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell UltraSharp U2711 - pulpit 2560 x 1440

 

http://www.frazpc.pl/news/28724-Dell_Ultra...pit_2560_x_1440

wewnętrzna obróbka 12 bit.

... pozostaje pytanie czy po raz kolejny obiecujący potencjał zostanie zmarnowany poprzez brak dokładnej regulacji gammy czy choćby dostatecznie szerokiej regulacji jasności (w dół). O samej linearyzacji fabrycznej nie wspominam,a na sprzętową kalibrację nie liczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... pozostaje pytanie czy po raz kolejny obiecujący potencjał zostanie zmarnowany poprzez brak dokładnej regulacji gammy czy choćby dostatecznie szerokiej regulacji jasności (w dół). O samej linearyzacji fabrycznej nie wspominam,a na sprzętową kalibrację nie liczę.

Hmm, w cuda za bardzo nie wierzę, wydaje mi się, że będzie to tak samo jak w przypadku Dell 2410U. Nie wiem dlaczego, ale większość modeli Dell'a na matrycach innych niż TN mają bardzo wysoką jasność minimalną?

 

----------

 

Ja po przygodach z kilkunastoma monitorami całkowicie wyleczyłem się z klasy budżetowej. Śmietnik jakich mało, a prawdopodobieństwo trafienia monitora "dobrego", jest jak trafienie w toto loto. <_< Szkoda zdrowia, czasu i pieniędzy. Gdyby nie to, że miałem ważne wydatki, Hp miałby już innego właściciela.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...