Skocz do zawartości
pmp

Panoramy LCD 26" / 27"

Rekomendowane odpowiedzi

dołączam się do pytania Devila, wkurza mnie ten mój u2412m i przyglądam się u2713hm  wypatrzonego w dziale "zestawy na ...".

 

czy będzie różnica w obrazie pomiędzy tymi dwoma monitorami chodzi mi głównie o czerń. u2412m na szarą czerń i po mimo roku spędzonego z tym monitorem nie umiem się do tego przyzwyczaić i mi to przeszkadza. przeznaczenie monitora wyłącznie gry.  

 

przy obecnym zestawie myślę że 1440p nie jest problemem oraz gdzieś widziałem na youtubie recenzję w której koleś mówił że przy tej rozdzielczości oraz wielkości pixela można zrezygnować z AA ponieważ i bez tego krawędzie są ładnie. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerń na podobnym poziomie + większe świecenie w narożnikach*. Niestety, ale IPS pod tym względem stoi w miejscu i basta. Monitor jest o 1 cm wyższy, ale za to sporo szerszy = większy kąt patrzenia na skrajne punkty matrycy. Piksel sporo mniejszy niż w 24", jest lepiej, ale ząbki i tak będzie widać bez większego wysiłku. Na upartego, jeden poziom AA mniej niż obecnie. Sprzęt mocny, styknie do nie spitolonych gier.

 

* - przy tej samej odległości w jakiej siedzisz teraz.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy qnixach bez skalera (czyli tych, które da się podłączyć tylko przez dual-dvi) o jakimkolwiek zauważalnym input lagu nie może być mowy.

 

X-star = Qnix, różnią się tylko logiem. Matryce PLS. Ja trafiłem bardzo fartownie, zero bad pixeli oraz praktycznie zero wycieków światła. Ale można trafić różnie, widziałem zdjęcia w sieci istny horror z wyciekami, będę kupował drugi to zobaczymy jak tym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u2713H na pewno, ale nie wiem, czy aż warto tyle dopłacać. ;) HM spisze się równie dobrze i sądzę, że warto się na niego przesiąść z 2412. W tej cenie normalnie zaproponowałbym FG2421, ale jak dotychczas siedziałeś na 24" 16:10, to będzie dla Ciebie niczym downgrade. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zależy mi na 16:10 etc chciałbym zmienić monitor na 27" z fajnymi kolorami, pozbawiony wad 2412.  poczytałem trochę o u2713h i ile recenzji tyle jest o nim różnych zdań. 2713hm też będzie kiepski bo nie będzie dużej różnicy w kolorach. kierując się tym poradnikiem http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152 wychodzi na to że najlepiej będzie wziąć nec EA274WMi. potrzebuje monitora do gier a nie do obróbki zdjęć... ehhh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczy mi ktoś funkcję skalera i/lub skutki jego braku w Qnixach o której wspomniał wyżej kolega? Znaczy, czy te normalne bez skalera (z dvi-duallink) zaprzeczają temu co pisałem na poprzedniej stronie? Skalowanie rozdzielczości czy obrazu roboczego do aplikacji? Znaczy jak zapodam takiemu 1:1 i grę w niższej rozdzielczości to zamiast ramki z czarnych pasów będzie próbował rozwalić obraz na cały ekran? Czy chodzi tylko o to, że brak skalera, powoduje brak obsługi wejść z niektórych kart graficznych i konsol? Albo lepiej...ma to ktoś z Warszawy i dałby go obejrzeć przed zakupem? 

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u2713 (zarówno H, jak i HM), schodzą niżej z jasnością, niż 2412. Ale największą różnicę widać w kolorach - 2412 to 6bit, a 2713 8bit.

 

Wszystkie mają w okolicach 40 cd/m2 ( +/- kilka cd ), co jest wartością wystarczającą do pracy nawet bez oświetlenia w pomieszczeniu.

6 bit w wykonaniu Della omijałbym szerokim łukiem.

 

@UP

 

Monitor bez skalera nie obsługuje innych rozdzielczości poza natywną. Każdą inną rozciągnie na cały ekran. Jak masz podłączone do PC, to możesz skalowanie zrzucić na barki karty graficznej. Przy konsoli nie masz takiej opcji. Brak skalera wpływa pozytywnie na IL, minimalizując opóźnienia do wartości prawie nieistniejących.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to IPS, więc do gier będzie wolny.  Zawsze możesz oddać w ciągu 10 dni.

 

U mnie Dell 2209WA smuży i to dość znacznie w zależnoścni od gry. Input lag też, aczkolwiek nie ma takie tragedii. No ale po tym jak się nagrałem u kogoś na 29'  AOC to mam dyskomfort coraz większy na tej 22'. Czas na zmianę. Jakoś przeboleje 16:9 i pewnie będzie mi brakować 16:10 i wyszego ekranu. Cóż coś za coś. Cały czas czekam na odpowiedź w sprawie tego Qnix'a jak u niego ze smużeniem. Wiem że input lag przy natywnej rozdzielczości jest znikomy, więc plus spory. Do tego kolory nienajgorsze. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devil, napiszesz coś więcej o wrażeniach z tego AOC 29? Masz pewnie na myśli tę samą konstrukcję która wyszła od Della i LG (29EA71/93) tak? Poleciłbyś do amatorskiej rozrywki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest na to smużenie jakiś skonkretyzowany test? Ja smużenia nie dostrzegam, ale to przecież indywidualna sprawa, nie mam jakiegoś wybitnie sokolego wzroku już :)

 

Jak dasz mi linka do jakiegoś testu to go jutro puszczę i dam Ci wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to IPS, więc do gier będzie wolny.

 

Uwielbiam takie wypowiedzi. Jakoś ja gram na LP2475w i nie mam problemu ze smużeniem. Musiałbym się dobrze wpatrywać w monitor z zamiarem zobaczenia takowego efektu, by rzeczywiście go dostrzec i to przy bardzo "szybkiej" grze, a w takiej nie ma się nawet czasu na to, by doszukiwać się wad matrycy. Poza tym, jak już wiele recenzji i porównań udowodniło, nie ma różnicy pomiędzy IPS/VA/TN w smużeniu, za wyjątkiem modeli 120Hz, a i ten parametr potrafi być często zdrowo naciągany.

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devil, napiszesz coś więcej o wrażeniach z tego AOC 29? Masz pewnie na myśli tę samą konstrukcję która wyszła od Della i LG (29EA71/93) tak? Poleciłbyś do amatorskiej rozrywki?

 

 

Jest po prostu większe pole widzenia co w grach FPS i RTS'ach i symulatorach się przyydaje . Mnie się grało fajnie oczywście. Rozdzielczość jest dość nietypowa, bo 2560x1080. Matryca IPS i kolory ma ładne. Smużenie mniejsze niż na moim Dellu, ale bez rewelacji. Model to q2963. Musisz dokładnie sprawdzić w PL/UE jaki to model, bo oznaczenie się różni nieco na końcu, ale to ten sam monitor. Testowałem go u Szwagra po za Europą. 

 

@UP ja jestem dość wyczulony na to i może za bardzo, więc powinienem napisać że może występować.  Bo nie mam do dziś pewnóści czy to wina monitora czy GPU np. Ja tam u mnie się dopatrzyłem dość wyraźnie w niektórych grach obiekty sę lekką rozmazują zostawiając za sobą lekką smugę. U szwagra ten efekt był prawie niewidoczny, ale też można się było dopatrzeć. U znajomych różnie z tym było, ale oni mają głównie monitory TN,.  Więc niewykluczone że masz rację że różnic nie ma żadnych i możliwe właśnie że to jest winna czego innego niż monitora. 

 

W każdym razie Input Lag to druga sprawa najważniejsza dla mnie. Potem zostają sprawy oczywiste jak brak srebrzenia, wycieków etc.  więc jak chociaż to nie będzie problemem to pomyślę nad tym Qnix'em. Pozostaje jedynie kwestia gwarancji i fartu jeśli chodzi o bad pixele i  ww. problemy, które są często kwestią danej sztuki jaką się trafi.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie w polsce można dostać tego  QNIX QX2710 chyba nigdzie. zresztą mam teraz u2412m i jakoś smużenia generalnie nie zauważam w grach to już zupełnie - nie gram w rts'y. pewnie gdybym miał dwa różne monitory przed nosem i widział różnicę wtedy bym wziął polecanego eizo.

 

tutaj  => http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2713hm.htm   u2713hm dostał całkiem przyzwoitą ocenę. 

 

dla mnie najważniejsze będzie przejście na 8bit - nie mogę ścierpieć tego srebrzenia w u2412m - to była pierwsza rzecz która mi się rzuciła w oczy przy pierwszym odpaleniu w porównaniu do mojego starego TN.  z recenzji wynika że ten efekt jest dużo mniejszy w u2713hm. w pracy mam u2312hm i kolory są dużo ładniejsze niż na u2412m. 

 

 

@misio-jedi a coś Ty tam takiego strasznego wyczytał? 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam kupuję nowy monitor 27 cali i chciałem zapytać czy dla zwykłego użytkownika jak ja, tj internet/filmy i od czasu do czasu jakaś gra wystarczy monitor za około 1000 zł, np. AOC i2757Fm czy może lepiej dołożyć 300 zł do np. Asusa mx279h? albo w ogóle jakiegoś innego modelu? może moglibyście coś polecić? albo jakimi kryteriami się kierować przy wyborze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podstawa to rozdzielczość. ten który sobie znalazłeś jest FHD 1920x1080 i do takiej rozdzielczości max się kupuje monitor 24" powyżej tej granicy obraz robi się ziarnisty ze względu na wielkość plamki. jak chcesz 27" to raczej skłaniałbym się ku WQHD 2560x1440 a w tym przedziale cena szybko rośnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego patrząc na gry coraz bardziej skłaniam się ku 1440p. Zwłaszcza że niby bez AA się na tym grać i jest przyzwoicie. Cóż będzie trzeba kupć jakiś większy kombajn co by to uciągnął. Oczywiście świat się nie kończy na Battlefield 4, więc wciąż rozważam Nvidie. Może  nieco stanieją 780 Ti ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co wy macie z tymi pikselami na 27" fhd- zarówno ja jak i kilku znajomych przmierzaliśmy się i jest ok.
Rozumiem ktoś ma lepsze oko i większe wymagania, ale nie oznacza to,że dla wiekszosci osób taka rozdzielczość na 27" jest całkowicie akceptowalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza że i tak pewnie będę grał nieco dalej. Planuje ogólnie przerobić nieco stanowisko. Sam już nie wiem. Jakoś gram czasem na 40' Szajsungu i tragedii w FHD nie ma . To przecież nie konsola. Tu włączam AA i jakoś gram.  Co prawda od paru miechów  jestem bez karty (miałem GTX 670 z ładnym OC, ale problemy z kasą to poleciała). TV oczywiście w salonie obok. Specjalnie kupiłem kabel HDMi 10m.  i puściłem przez ścianę by oglądać filmy, ale do gier to przydałoby się dodatkowa myszka i klawiatura bezprzewodowa. Ale to raczej rekreacyjnie, bo do grania w BF4 np. to tylko dobry monitor 27. Byłby w sam raz. nie za duży nie za mały. ;)

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ta cena...2 tyś za monitor dać nie mogę

z drugiej strony teraz tymczasowo jestem na telewizorze bo stary monitor padł, samsunga 27 cali i te 1920x1080 w oczy mnie nie kole, tak jak pisałem na początku, nie jestem jakiś strasznie wymagający a tylko chciałbym dobrze wydać te pieniądze które mam do dyspozycji tak max 1.3k zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj  => http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2713hm.htm   u2713hm dostał całkiem przyzwoitą ocenę. 

 

dla mnie najważniejsze będzie przejście na 8bit - nie mogę ścierpieć tego srebrzenia w u2412m (...)

 

@misio-jedi a coś Ty tam takiego strasznego wyczytał? 

Na tftcentral wszystkie monitory dostają całkiem przyzwoitą ocenę :)

U2713HM nie ma 8 bit tylko 6+frc (panele 8-bitowe troszę inaczej kosztują),

z resztą srebrzenie nie wynika z 6 bitów i na U2713HM też będziesz je miał (jak na wszystkich monitorach IPS, z wyjątkiem Eizo CX240).

 

Co piszą o U2713HM na hardforum ? - ano warto poczytać, jest tam cały długi wątek poświęcony temu modelowi. W skrócie, narzekają na: srebrzenie, nierównomierne podświetlenie, padnięte piksele, zafarby i częste awarie.

Można się tam dowiedzieć które serie były bardziej udane (DELLe są produkowane jednocześnie w Chinach i w Meksyku).

Ludzie opisują który już egzemplarz testują z kolei (jeden koleś napisał że zamówił  3 sztuki i jeden z tego był OK, a pozostałe 2 odsyła).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...