Skocz do zawartości
pmp

Panoramy LCD 26" / 27"

Rekomendowane odpowiedzi

Szeroki gamut przy zadaniach nie profesjonalnych to problem bez profilowania.

 

 

Wąski gamut to też problem bez profilowania (wyblakłe zdjęcia AdobeRGB, nadchodzące filmy szeroko-gamutowe na wąskogamutowcu też będą wyblakłe  ;) ) . Tak czy inaczej szeroki gamut umożliwia wyświetlenie czegoś więcej; kolorów których nie da się wyświetlić na monitorze ~sRGB .

 Z przeglądarek to jeszcze jako tako z Firefox nie ma kłopotu.

 

Tak jest - Firefox umożliwia profilowanie stron www. Natomiast do profilowania filmów jest MPC-HC.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bonusso - na TFTCentral masz profile ICC wielu monitorów, może znajdziesz swój. O ile sztuka sztuce nierówna, o tyle różnice między nimi są często niewielkie. Dla przykładu - do mojego LP2475 są tam bodajże 4 profile - wszystkie bardzo podobne. Tak więc jak ktoś nie oczekuje idealnej kalibracji, to takie coś wystarczy.

 

Kyle - z Firefoxem jest tylko ten problem, że możesz albo mu włączyć profil ICC na wszystko, albo tylko na materiały odpowiednio otagowane - a tych jest zaledwie garstka. Jak natomiast włączysz profil na całość, to większość stron będzie wyglądać, jakby była wyblakła. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 500-600ojro to ja bym brał Della UP2716d. Każdy, kto korzystał kiedykolwiek z szerokogamutowego monitora już nie chce wracać do innych. :)

To ze mnie jakiś debil pewnie? Bo akurat u2410 to był strzał w stopę przy obróbce foto. A dlaczego? Bo nie było stać swego czasu na taką burżuazyjną usługę jak kalibracja. A jedyne co ponoć się nadaje w miarę z low endu to x-rite one pro za circa 1000zł wtedy. Teraz może 2 stówki mniej. Więc nie zgodzę się z tak luźnym i prostym stwierdzeniem. Masz rację, ale w wypadku gdy mamy do dyspozycji dodatkowe 15% ceny monitora.

A nasycenie barw to właśnie efekt na minus, to że takie są na szerokim gammucie to nie znaczy że to dobrze, dlaczego uważasz że mają czerwień ma wyciekać z monitora? Na moich fotach na przykład wyciekała, wcale mnie to nie cieszyło, szczególnie że u NIKGO kto oglądał fotki po obróbce na swoim LCD efekt nie był nawet w połowie podobny ;) Szeroki gammut dobrze skalibrowany ma pokazać dokładniejsze kolory, pełniejsze barwy (niewidoczne przejścia pomiędzy odcieniami itd.) a nie nasycać jak LG w trybie kinowym czy jakimś tam.

 

-poprawcie mnie jeśli się mylę żeby nikt błędnego przekonania nie łapał, ale takie moje amatorskie doświadczenia :)

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle - z Firefoxem jest tylko ten problem, że możesz albo mu włączyć profil ICC na wszystko, albo tylko na materiały odpowiednio otagowane - a tych jest zaledwie garstka. Jak natomiast włączysz profil na całość, to większość stron będzie wyglądać, jakby była wyblakła. :)

 

Strony są/mają być podobnie "wyblakłe" jak na monitorach ~sRGB. "Profil na całość" w Firefox, działa tak, że nieotagowane materiały traktowane są jako sRGB, a otagowane jak otagowane ;) Włącz sobie profilowanie wzgl. kolorymetryczne, a nie percepcyjne, bo chyba na percepcyjnym miałem bardziej wyblakłe niż powinno być. Jeśli przy profilowaniu wzgl. kolorymetrycznym, masz bardziej wyblakłe barwy niż na typowym monitorze ~sRGB, to trzeba wygenerować poprawny profil/skalibrować monitor (no przynajmniej ustaw natywne parametry gain RGB i Kontrast + poszukaj w internecie przyzwoitego profilu do tego modelu - po tym zabiegu pewnie i tak barwy będą wierniej wyświetlane niż na nieoprofilowanym wąskogamutowcu)

To ze mnie jakiś debil pewnie? Bo akurat u2410 to był strzał w stopę przy obróbce foto. A dlaczego? Bo nie było stać swego czasu na taką burżuazyjną usługę jak kalibracja.

 

Wystarczyło zapiąć profil monitora od producenta, .... jako profil monitora, w GIMP/czy w czym tam pracujesz. Jedyna różnica między monitorem szeroko-gamutowym a wąsko-gamutowym to taka, że szeroko gamutowy wyświetli szerszy zakres barw ze zdjęć gdzie takowe są (czyli zdjęcia sRGB ma wyświetlić praktycznie tak samo jak wąskogamutowiec - u Ciebie tak nie było, bo miałeś niepoprawnie skonfigurowane profile).

d

A nasycenie barw to właśnie efekt na minus, to że takie są na szerokim gammucie to nie znaczy że to dobrze, dlaczego uważasz że mają czerwień ma wyciekać z monitora? Na moich fotach na przykład wyciekała, wcale mnie to nie cieszyło, szczególnie że u NIKGO kto oglądał fotki po obróbce na swoim LCD efekt nie był nawet w połowie podobny ;)

 

Generalnie to miałeś wszystko rozjechane z tego co piszesz. NA szeroko-gamutowcu barwy nie mają być przesycone. Miałeś na 100% zapięty profil sRGB do monitora ~aRGB i dla tego wyświetlała się przesycona kupa :)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 500-600ojro to ja bym brał Della UP2716d. Każdy, kto korzystał kiedykolwiek z szerokogamutowego monitora już nie chce wracać do innych. :)

 

Jako, że zależało mi na czasie, wziąłem U2715h... Nie będzie jednak problemu ze zwrotem, jeśli mi nie podejdzie. Możesz mi powiedzieć jak duża jest różnica między U2715h, a UP2716d? Tak jak wspominałem, nie gram w żadne szybkie gry. Głównie: Runescape 3, Guild Wars 2, TERA, TESO. Chyba, że w tej cenie dostanę lepszy monitor na matrycy TN:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bonusso - na TFTCentral masz profile ICC wielu monitorów, może znajdziesz swój. O ile sztuka sztuce nierówna, o tyle różnice między nimi są często niewielkie. Dla przykładu - do mojego LP2475 są tam bodajże 4 profile - wszystkie bardzo podobne. Tak więc jak ktoś nie oczekuje idealnej kalibracji, to takie coś wystarczy.

No właśnie nigdzie nie ma nic w ten deseń. No trudno, ustawiłem tak jak potrafiłem czyli na czuja i jest przyjemnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to miałeś wszystko rozjechane z tego co piszesz. NA szeroko-gamutowcu barwy nie mają być przesycone. Miałeś na 100% zapięty profil sRGB do monitora ~aRGB i dla tego wyświetlała się przesycona kupa :)

Nawet nie wiesz jak bardzo chciałbym żebyś miał rację, ale niestety "brązowe i miękkie" prawda ;) Z TFT ściągnąłem każdy profil (w każdym sofcie był podpięty też - co swoją drogą jest wkur....zającą robotą po reinstalce), kalibrowałem "manualnie" na oko miliard razy aż oczopląsów dostawałem a i tak ogarnąć tego się nie dało. Co do przesycenia barw, bardziej miałem na myśli to że koledze się taki efekt podoba, a nie powinien z zasady. U mnie zaś wyciekała, w sensie, wyciekała jeśli tego chciałem, jednak tylko ja to sobie mogłem zobaczyć no bo czyja laptopowa matryca to odwzoruje? :) Do tego bardziej biłem, że ja osobiście sobie w stopę strzeliłem bo na moje potrzeby (zero pro druku czy czegoś) szerokogammutowiec napsuł mi tylko krwi. Dla czysto personalnego użytku sprawa fajna, ale uważam że sam profil nic nie da o ile nie ktuś nie kupi NECa za 5k który kalibracji nie potrzebuje aż tak jak tanie aRGB od Della czy LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibrator można wypożyczyć, skalibrować swój monitorek i oddać. Jak na totalnie amatorskie zastosowania to takie rozwiązanie jest wystarczające. Nikt nie będzie kupował kalibratora za cenę monitora albo i jego krotność ( dla szerokiego gamutu trzeba jeszcze lepsze, czyli droższe, zabawki ). Inna sprawa, że w takich szajsach konsumenckich, to po miesiącu barwy i tak popłyną. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 kalibrowałem "manualnie" na oko miliard razy aż oczopląsów dostawałem a i tak ogarnąć tego się nie dało.

 

Jedyne co można na oko skalibrować to może gammę na 2.2 przy pomocy specjalnych obrazów (rzeźnik LCD) i odszukać natywną nastawę kontrastu w połączeniu z R/G/B gain - to wszystko. Jeśli grzebałeś w czymś jeszcze z barw, to mogłeś właściwie tylko monitor rozregulować.

 

 U mnie zaś wyciekała, w sensie, wyciekała jeśli tego chciałem, jednak tylko ja to sobie mogłem zobaczyć no bo czyja laptopowa matryca to odwzoruje? :)

 

Laptopy mają często gamut ~60% AdobeRGB (nie pokrywają nawet przyzwoicie sRGB, który pokrywa AdobeRGB w 72%), więc to nie Twój monitor miał problem, tylko matryca laptopa.

Dla czysto personalnego użytku sprawa fajna, ale uważam że sam profil nic nie da o ile nie ktuś nie kupi NECa za 5k który kalibracji nie potrzebuje aż tak jak tanie aRGB od Della czy LG.

 

Skoro profil u mnie rozwiązał sprawę (co prawda EIZO) to u Ciebie powinien rozwiązać tak samo.

No właśnie! :D Kalibracja raz na pół roku...ja odpuściłem.

 

Jak chcesz mieć super-neutralny obraz, to każdy wyświetlacz (nie ważne jaki ma gamut) trzeba tak kalibrować.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już w pierwszy dzień U2715h sprawia problemy... Podłączony przez kabel DP do GTXa 960, migocze co jakiś czas tzn. obraz staje się czarny na 2-3s, po czym jest ok. Czasem się to powtarza kilka razy, czasem muszę go zupełnie wyłączyć, bo migotanie powtarza się bez końca. Ma ktoś jakiś pomysł? Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że ustawiony jest w tryb 2560x1440@60Hz . Sprawdź czy ten sam problem jest na innych złączach karty graficznej/monitora i na innym kablu np. HDMI . Może nawet to nie monitor jest winny, ale karta graficzna lub kabel?


Monitor podłączony do tej samej listwy zasilającej co komputer?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kyle za szybki odzew! Tak jest, rozdzielczość 2560x1440@60Hz. Na innych złączach jest ten sam problem, ale tylko przez mDP. Podłączyłem teraz przez HDMI i póki co wszystko śmiga jak należy. Monitor i komputer są podłączone do tej samej listwy. Może kabel dołączony do monitora jest felerny, albo czas zmienić karte graficzną. W sumie poza tą dolegliwością z monitora jestem bardzo zadowolony. Wbrew recenzją, w moim egzeplarzu matryca jest równo podświetlona, kolory jak dla mnie też są super. Aczkolwiek do tej pory komputer był podłączony do 55" telewizora, a do neta używałem Macbooka z retiną, także pewnie nie jestem tak wymagającym użytkownikiem jak niektórzy:P

Jeszcze raz dziękuję za pomoc Kyle!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być też kwestia złącza miniDP. Sam podłączyłem przez takie swój monitor, ale wtyczka ma lekki luz w gnieździe karty i jeżeli się ją trąci, to styki potrafią stracić ze sobą kontakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Niestety byłem zmuszony odesłać U2715h. Migotanie ustępowało tylko po podłączeniu monitora przez HDMI, na DP czy miniDP nadal występowało. Teraz pytanie: UP2716d czy U2717d? Niestety nie mam możliwości obejrzenia monitora na miejscu, dlatego piszę do Was. Pozdrawiam!

Edytowane przez Skowri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga! Jeden z niemieckich sklepów wspólnie z prad.de zrobił promocję na Nec EA244UHD. Mają 150 sztuk w cenie 800ojro. A czy warto? 24" 2160p, 10bit przestrzeń z możliwością kalibracji sprzętowej, poszerzony gamut.

 

Szczegóły tutaj:

http://www.prad.de/new/monitore/pc/nec-ea244uhd.html

 

EDIT - dopiero teraz zauważyłem, że napisałem nie w tym dziale. Dziwne, byłem przekonany, że wpisuję to w panoramach 24".

Edytowane przez Dammeron
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...