Skocz do zawartości
przemoCK

Złożenie Zestawu Chłodzenia Wodnego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... od dwóch dni czytam to forum.. posty innych, oczywiście poradnik i wszystko co mi jest do tego potrzebne. Już przeanalizowałem to co mówili inni i doszedłem do pewnych wniosków, co do tego co mam kupić. Ale o tym zaraz.

 

Najpierw chcę przedstawić mojego kompa. Będę się brał za podkręcanie, ale najpierw chcę właśnie zainwestować w WC. Konfiguracja mojego kompa to:

 

Monitor: LG 1900J 19"

Płyta główna: Gigabyte GA-M57SLI-S4 nVidia nForce 570 SLI

Procesor: AMD Athlon 64 3500+ BOX (Socket AM2) Orleans

Karta graficzna: GeForce 7600 GS Galaxy 256MB HDTV & DVI (500/1400 1.2ns) (PCI-E)

Pamięć: GoodRam DDR2 1GB 667MHz

Zimna katoda: Revoltec Liquid Neon Blue

Panel: CoolerMaster CoolDrive 4

Wentylator do obudowy: Spire do obudów 80 mm łożysko cierne z diodami BLD-FD08025S1L3

Karta muzyczna: Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS

Głośniki: Logitech 5.1 X-530

Nagrywarka DVD: Sony DVD+/-RW DW-G120A

Dysk twardy: Maxtor 6Y120P0 120GB (7200) 8MB ATA-133

Zasilacz: Tacens Valeo 460W

 

Rozpisałem się pewnie dużo za dużo, ale chyba lepiej więcej niż później coś dopisywać, wyjaśniać. Na razie jeszcze nic nie kręciłem ale w przyszłości mam ochotę, więc trzeba zainwestować w dobre chłodzenie, bo jak na razie mam zwykłe boxowe AC.

 

Idziemy po kolei. Na początku bloczki. Na CPU już wybrałem.. oczywiście będzie to Prison Pro V2 (Kyniek).. chyba nie jest to żadna niespodzianka... na northbridge chciałem Cube DFI pro od misia. Tylko nie wiem co na GPU. Od Kyńka może być bloczek?

 

Teraz chłodnica.. myślę że Cooltek Exstream 120 mm dual będzie dobrym wyborem. Do tego dwa Fandery 120 mm i umieszczę chłodnice na górze obudowy.

 

Jeśli chodzi o pompę to mam dylemat.. chciałem wybrać taką która uciągnie te 3 bloki wodne, i w końcu zdecydowałem się na CoolRiver rev2, na dodatek ma w sobie mały rezerwuar więc tego nie trzeba będzie kupować.

 

Jeśli chodzi o króćce to wybrałem szybkozłączki 8/10. Do tego węże.. tylko właśnie nie wiem jakie brać.. czy przezroczyste i do płynu dodać jakiś barwnik (jak tak to jaki) czy te który święcą w świetle diod UV czy katod.

 

Z góry dzięki za wszelkie poprawki i porady, bo to mój pierwszy WC. Sporo się o tym naczytałem, ale wiadomo, że najlepiej to się dowiedzieć z 'pierwszej ręki'. Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor: LG 1900J 19"

dobre :)

 

co do vga to proponuję f2g - tani, uniwersalny, ładny, wydajny.

 

coolriver nie ma wbudowanego rezerwuaru, musisz dokupić odpowietrznik np. AirTrap lub jakiś rezik.

 

Jeśli chodzi o króćce to wybrałem szybkozłączki 8/10. Do tego węże.. tylko właśnie nie wiem jakie brać.. czy przezroczyste i do płynu dodać jakiś barwnik (jak tak to jaki) czy te który święcą w świetle diod UV czy katod.

na allegro ostatnio pojawiły się Tygony, ale strasznie drogie, ew. mogą być innovantecki UV. radze też pochodzić o motoryzacyjnych i tam poszukać wężyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodnicy pompki i wentyli bardzo dobry wybór. :>

Jeśli chodzi o bloczki nie wiem dlaczego oczywistym jest wybór bloków Kyńka. Jeśli chodzi o wydajnośc znajdują się rzeczywiście w czołówce ale są także argumenty (IMO bardzo ważne przemawiające na jego niekorzyść). Kyniek "trochę" nieprofesjonalnie podchodzi do kwestii obługi klienta poza tym zdarzały się bloki z krzywymi gwintami itp. Szczerze polecam bloki od Misia15go lub z Realitynetu. Oba wydajne (z pewnością nie ustępują Prisonowi) a pozostałe kwestie wyglądają dużo lepiej w przypadku tych producentów. Dodatkowo kupując w RN dostajesz gwarancje szczelności na blok.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@msn - z tym monitorem to troche dałem mocy.. ale po prostu na innym forum mam w sygnaturze swojego kompa i po prostu stamtąd skopiowałem całego kompa jak leci :D

 

@GDR - wiem.. mój błąd.. po prostu dużo osób pisało że bierze od Misia lub Kyńka więc przyjąłem to za pewną regułę... a co się tyczy Kyńka to dopiero później przeczytałem o tym *incydencie* z allegro. No ale u niego zamówiłem i mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze :)

 

a co się tyczy bloków pod NB i GPU to czy mogą być te z RealityNetu (odpowiednio Frost2Nb Rev2, Frost2GPU Rev2)

 

A jeśli chodzi o węże to wezmę sobie Innovateka UV Blue.

 

Aha.. i jeszcze jedno. Na Realitynet pisze że Coolriver 2 jest wyposażony w niewielki rezik do odpowietrzzania układu (http://www.realitynet.pl/shop//index.php?p2,pompa-coolriver-rev-2).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coolriver ma rezik a bloki z Realitynetu jak najbardziej polecam :)

no tak, tylko ten rezik pełni jedynie funkcje odpowietrzającą, ale trzeba też gdzieś nalać wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam... w końcu uzbierałem kilka stówek na uzupełnienie mojego zestawu WC i chciałem żebyście mi doradzili ten optymalny zestaw. Konfigurację mojego kompa macie kilka postów wyżej więc nie ma sensu tego powtarzać.

 

Jak na razie zakupiłem pompkę Coolriver rev2 i bloczek Kyńka Prison Pro v2 na CPU.

 

I jakie mam kupić pozostałe podzespoły? Przedstawię wam co ja myślę:

- Cooltek Exstream 120 mm dual

- dwa razy Fander FX120-B 120 mm

- Frost2Gpu Rev2

- Frost2Nb Rev2a

- Innovatek PCV 8/10 Niebieski 3m

- Złączka Skręcana Samouszczelniająca 4 szt. 1/4 8/10

 

Co o tym sądzicie? Mam jeszcze kilka pytań.

 

Po pierwsze co sądzicie o tym wężu. Chciałem żeby świecił na niebiesko. Lepiej kupić ten niebieski co świeci w świetle UV, czy przezroczysty i dodać jakiś barwnik. Jak tak to jaki?

 

Drugie pytanie to czy te złączki będą dobre i czy wystarczą mi cztery.

 

Kolejne co mnie nurtuje to jaki dać płyn... myślałem o borygo i pomieszać go z wodą (konsystencja 50 na 50?). Tylko gdzie kupić można borygo?

 

No i ostatnie pytanie. Czy te bloczki wodne (na GPU i NB) będą pasowały do mojej płyty i grafiki?

 

To tyle.. mam nadzieję, że mi pomożecie i złożę w końcu swój pierwszy Water Cooling :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

Chlodnica wg upodoban :) Jak bym mial brac duala to bym wzial BWA 122 aczkolwiek dozbieralbym do 123 - bedzie na przyszlosc. Co do bloczków.. Skoro kupiles prisona na cpu to dlaczego na gpu nie wziales ? Byłoby z tej samej rodziny. Mogles tez wziac f3d. Co do węży... Niebieskie imo lepsze, reaguja na UV a po dolaniu plynu UV efekt bedzie jeszcze lepszy. Jezeli chodzi o złączki to jezeli dobrze licze to wystarcza 2 :) złączki sa w zestawie w kazdym bloku. Z chlodnica tylko jest inaczej :) Jezeli chodzi o plyn.. Lejesz borygo i wode destylowana w stosunku 50:50 (najlepiej tak) Mi brakło demineralki i mam prawie same borygo w ukladzie :D Borygo kupisz w pierwszym lepszym sklepie samochodowym, stacji benzynowej, tak samo z demineralka. No i ostania kwestia.. Kompatybilnosc klockow z podzespolami. Co do Frosta GPU tutaj jestem pewny ze bedzie pasować. Ta karta ma rozstaw dziur praktycznie pod kazde istniejace chlodzenie. Jezeli chodzi o Frosta NB to tutaj nie jestem pewny. Jezeli nf 5xx ma taki sam rozstaw dziur jak nf4 to bedzie pasowac.

 

Dobra troche sie rozpisalem ale mam nadzieje ze w jakis sposob pomoglem :) Pozdro

Edytowane przez Wodnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki... pomogłeś mi ale mam jeszcze kilka pytań.

 

Jeśli chodzi o chłodnicę to wolałbym jednak Coolteka, a to z racji że chcę kupić wszystko w RealityNet. A co sądzisz o wersji Triple? Do mojego sprzętu będzie to lepsze rozwiązanie czy jednak pozostać przy Double.

 

Węże wezmę te niebieskie jak mi radzisz i jeszcze wezmę z RN barwnik UV niebieski. A co do węża to jedno pytanie.. czy trzy metry wystarczą?

 

Złączki kupię 4 - bo dwie do chłodnicy i dwie do pompki.. chyba że źle liczę.

 

Największy kłopot z bloczkami.. wezmę te z RN, tylko nie wiem czy będą pasowały. Teraz nie ma mnie w domu, będę dopiero w czwartek. Więc wtedy będę mógł zobaczyć i dam znać. Chyba że ktoś będzie wiedział na 100% niech napisze :)

 

I ostatnia kwestia. Borygo i Woda destylowana... ile mam tego kupić w sklepie? Żebym nie musiał kilka razy do sklepu latać. :P

 

Nie.. hehe jeszcze jedna rzecz, ale to już natury technicznej. Z tego co wiem to płyn mam wlewać strzykawką do dziurki w pompce Coolriver. A jak wygląda później wymiana płynu? Chcę to już teraz wiedzieć, żebym za rok nie miał niemiłej niespodzianki.

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc. I tak już bardzo dużo pomogliście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Chlodnicę i pompkę kup w sklepie Angela.pl, zamiast 175 + 120 zaplacisz 135 + http://allegro.pl/item214444570_pompa_cool..._rev_2_12v.html ( powolaj się w mailu do angeli na tę ich aukcję, to powinni sprzedac CR za 100). Na starcie oszędzasz 60zl.

2. Chlodnica Dual ci wystarczy, ale jak masz $$ na chlodnicę i dodaktowy wentyl oraz miejsce w budzie to można ORT: wziąźć choć ja jadę na Coolteku Dual i nie narzekam :)

3. Czy trzy metry wystarczą ???

Ja kupilem 4m Cellfasta w Praktikerze za 2.30zl/mb, potem trzykrotnie zmienila mi się koncepcja układu i zostało z tego ~ 0.5m :oops: , ale jak będziesz bardziej zdecydowany niż ja, to 3m sytknie.

4. CR ma już złączki, więc 2 wystarczą.

5. Tu kłania się samodzielność. Sprawdź w specyfikacjach poszczególnych bloków czy obsłgują twojego [sokety i czipsety] ( sie zrymowało), jeśli tak, to nie widzę problemów.

6. 1l borygo + 1l wody destylowanej/demineralizowanej. Ja przy moich wrzystkich kombinacjach i przeróbkach układu użylem tego 1l + 1l i jesze ~ 700ml zostało :).

P. S. Ty chyba chciales niebieski barwnik, więc poszukaj płynu o nazwie Petrygo ( borygo made in Orlen), kosztuje średnio 5zl więcej na litrze, ale jest NIEBIESKIE

7. Nie mam CR więc nie wiem jak tam to jest zrobione, IMo kup to i będzie wygodnie.

 

A tak ode mnie .. podaleś cały konfig oprócz budy, a ta jest wg mnie najważniejsza częścią WC. Składanie WC w moim starym Codegenie to była męczarnia ( podczas upychania części w środku grafa przeniosła się do kKrainy Wiecznych MegaHertzów * )

Kupiłem Chiefteca LBX i teraz jest wypas, dużo miejsca, porządne blachy i "przemyślane rozwiązania". Jeśli też posiadasz tzw. Codegen Tower to wymień na coś sztywniejszego i pojemniejszego, bo ta buda, choć z kruchej blachy, może cie zwyczajnie pokonać :).

 

* Określenie używane przez czerwonoskórych OCerów, którym padł sprzęt.

 

EDIT: poprawiłem tego strasznie wyglądającego ORTA "wzią(ś)ć"

Edytowane przez kokott

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

Ja kupowalem ostatnio cr'a z angela.pl napisz do naszego forumowego kolegi, nick "czapka". Pracuje w tym sklepie. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem już do domu i przyjrzałem się mojej płycie.. niestety karta graficzna zachodzi trochę na chipset i nie można chyba będzie zamontować tam bloczku wodnego :( chyba że znacie jakieś inne bloczki co by pasowały pod NF4. Czy po prostu kupić sobie tylko na grafikę i już. Jak sądzicie.

 

A co do CoolRiver.. to przecież powiedziałem że już mam tą pompkę :P I bloczek na procka.

 

A co do bloczka na grafikę.. to będzie pasować :)

 

Napiszcie mi tylko co z tym bloczkiem na NB i już zamawiam sobie części :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten bloczek powinien wejsc Alphacool NexXxoS NB-SLI1 Northbridge

 

Temu bloczkowi podziekujemy. Straszny flow kiler niestety.

Poszuakj na allegro XC1.

Napisz PMa do Misia moze zrobi jeszcze jedna sztuke, albo cos podobnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wielkie dzięki. Pogadałem z Misiem i zrobi dla mojej płyty bloczek. Polecam go, świetny człowiek, super kontakt, rzetelny :)

 

Więc mam już bloczek na CPU i NB, a także CoolRiver2, a pozostałe rzeczy zamawiam z RealityNetu:

 

- Cooltek Exstream 120 mm dual

- dwa razy Fander FX120-B 120 mm

- Frost2Gpu Rev2

- Innovatek PCV 8/10 Niebieski 4m

- Złączka Skręcana Samouszczelniająca 2 szt. 1/4 8/10

- Pasta Arctic Ceramique 22g

- Barwnik niebieski

- Air Trap

 

Jeszcze jedna rzecz... Zaznaczyłem 22 g pasty, ale czy to nie za dużo.. czy lepiej wziąć 2.5 g? Odpiszcie co o tym wszystkim sądzicie i już zamówię sobie hehe :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem że wezmę sobie to wszystko w sklepie Angela. Tylko nie wiem jakie będą odpowiednie złączki. Czy TA ZŁĄCZKA będzie dobra? Z góry dzięki za odpowiedź.

 

EDIT (16:15) - dobra... złączki zamówiłem te z RealityNetu, a resztę zamówiłem z Angeli.pl. Jak już dostanę części to się odezwę :) Pozdrawiam :)

Edytowane przez przemoCK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się naczekałem na bloczek wodny na grafikę, ale w końcu wczoraj zadzwonili do mnie z Angeli że już jest i ma dzisiaj być u mnie kurier.

 

Mam więc pytanie. Płyn kupię 1l Borygo i 1l demineralki. I wytłumaczcie mi jak mam to wszystko zrobić. Z tego co zrozumiałem to gdy połączę cały układ i odpowietrzę, to mam zmieszać borygo i demineralkę i wlewać strzykawką do pompki wodnej? I ile mam tego wlać. Mam jeszcze pytanie, co z barwnikiem UV.. kiedy go dodać i ile. Z góry dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam więc pytanie. Płyn kupię 1l Borygo i 1l demineralki. I wytłumaczcie mi jak mam to wszystko zrobić. Z tego co zrozumiałem to gdy połączę cały układ i odpowietrzę, to mam zmieszać borygo i demineralkę i wlewać strzykawką do pompki wodnej? I ile mam tego wlać. Mam jeszcze pytanie, co z barwnikiem UV.. kiedy go dodać i ile. Z góry dzięki :)

A jakim cudem chcesz odpowietrzyć układ bez nalewania płynu, hę? Najpierw mieszasz wodę z borygo, napełniasz układ, a potem kombinujesz, żeby pozbyć się powietrza z węży, bloków i chłodnicy. Barwnik dodajesz do momentu, aż kolor Ci się spodoba.

 

kszonek się namęczył przy poradniku i nawet nie zajrzałeś? Nieładnie...

Edytowane przez Bartolomius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazaj zebys nie skruszyl NB przy zakladaniu bloku. Zakladaj na plyte bloki z odmierzonymi juz i zalozonymi wezami. Dopiero pozniej lacz reszte. Wszystko rob powoli i dokladnie. Nakretni na kroccach zakrec do oporu, uwazajac zeby nie skrecily sie weze (pod nakretke najlepiej dac troche plyny do mycianaczyc lub poslinic)

Wez sloik i wlej 1/3 objetosci borygo i potem tyle samo (na oko) wody tak, zby uzyskac mieszanke 50/50. Ciesz do ukladu nalewaj strzykawka. Wlaczaj co chwile pompke zeby popchnela wode. Nalewaj tyle az ciecz zacznie cyrkulowac w calym ukladzie.

 

Zycze powodzenia przy skladaniu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam wszystkim za pomoc. Już praktycznie mam wszystko w domu, tylko jeszcze pomyślałem o jednej rzeczy hehe. Więc doradźcie mi.

 

Otóż chciałem sobie kupić coś takiego co będzie mi monitorować temperaturę cieczy w układzie. Znalazłem to: Thermaltake T-type Water Temperature Indicator. Jak myślicie, czy wart jest kupna, a może doradzicie mi coś innego?

 

Na koniec powiedzcie mi czy dobrze chcę to podłączyć. Oczywiście najpierw 'na sucho', poza komputerem, ale chodzi mi czy taki układ będzie dobry. Pompka wodna będzie na dole obudowy, stąd ciecz będzie płynąć do GPU, później NB i na procesor. Między NB a CPU chciałem dać trójnik z tym czujnikiem temperatury (tym co napisałem wcześniej). Z procesora idzie dalej do chłodnicy, która zamontowana jest pod górą obudowy, a stamtąd z powrotem do pompki. Chyba tak ma to wyglądać.

 

I jest jeszcze jedna sprawa która mnie nurtuje. Wiem że odpowietrzać można używając pompki CR (odkręcając tą śrubkę do wlewania cieczy). Ale mam też AirTrap. Więc co doradzicie mi. Czy używając trójnika dołączyć AirTrap i nim odpowietrzać czy jednak zostawić go i odpowietrzać używając pompki?

 

Z góry dzięki za sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka wodna będzie na dole obudowy, stąd ciecz będzie płynąć do GPU, później NB i na procesor. Między NB a CPU chciałem dać trójnik z tym czujnikiem temperatury

:mur: i to ma wyglądać estetycznie ?

trójnik ma być schowany :D

 

odpowietrzanie ?

krótko: AirTrap, najlepiej przed wlotem do pompki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż chciałem sobie kupić coś takiego co będzie mi monitorować temperaturę cieczy w układzie. Znalazłem to: Thermaltake T-type Water Temperature Indicator. Jak myślicie, czy wart jest kupna, a może doradzicie mi coś innego?

Moim zdaniem nie warto. Mam Scythe Kama Thermo - o połowę tańszy (swoją drogą polecam ten sklep, wystawiają się też na allegro), a można go wykorzystać do mierzenia temperatury innych podzespołów. U mnie na co dzień mierzy temperaturę dysku (choć to i tak bajer, bo to samo pokazuje SpeedFan w trayu), a w czasie testów wkładam czujnik do rezerwuaru (wcześniej do trójnika) i mierzę temperaturę wody. Więcej fotek w temacie o moim WC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc AirTrap zamontuję sobie jak mówisz -cinek-. A co do tego co pokazałeś Bartolomius, to ja mam panel )LINK), więc nie muszę nic innego mierzyć. Więc w sumie mogę ten czujnik z mojego panelu włożyć przez np. trójnik żeby mi mierzyło. Więc to już odpada, ale przekminiłem coś innego (kurde.. ja tego chyba nigdy nie skończe jak będę tak wymyślał nowe rzeczy):

 

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ciecz ma najpierw przepłynąć przez trójnik i później do pompki?

 

A tego AquaBaya sobie wziąłem.

 

Podsumowując układ będzie tak szedł... najpierw pompka pcha ciecz po kolei do każdego bloku (gpu, nb i cpu), później chłodzi się przepływając przez chłodnicę, następnie przechodzi przez AquaBaya. Stąd przechodzi przez trójnik (połączony z AirTrapem), a stąd z powrotem do pompki.

 

Jutro wyjeżdżam i wrócę w następnym tygodniu, więc wtedy zacznę składać WC. Odezwę się wtedy i powiem jak mi to poszło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już wszystko przygotowane, tylko mam jedno pytanie. Czy wszystko jedno gdzie będzie wlot w chłodnicy, a gdzie wylot czy muszę węże odpowiednio wpiąć? To samo się tyczy bloczków wodnych?

 

Bo jeśli chodzi to pompkę, do wylot jest po tej stronie co jest kabel (a wlot tam gdzie śrubka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...