Skocz do zawartości
romek

[artykuł]: Teoria Overclockingu – Część Pierwsza

Rekomendowane odpowiedzi

Po serii artykułów poświęconych ekstremalnemu OC (overclockingu) postanawiamy przedstawić coś dla naszych mniej wtajemniczonych czytelników. Pierwszy artykuł poświęcony jest podstawom, drugi będzie poświęcony architekturze oraz podkręcaniu platformy Intela, w kolejnym zagłębimy się w AMD. Ostatni natomiast będzie skrótowym przedstawieniem różnego rodzaju chłodzenia: od powietrznego poprzez wodne, freonowe, na azotowym kończąc. Zapraszamy do leORT: ORT: ORT: ktury.

 

Dołączona grafika

Pełna treść artykułu pod tym linkiem.

 

 

------------------------------------

Autorzy: Marta “eMJotka” Jaszczyk

Łukasz “KvaNfield” Poczęsny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mosfety (ang. “Mosfet”) - tranzystory, tzw. planarne tranzystory typu MOSFET (j. ang. „Metal Oxide Field Electric Transistor”). Układy te wytwarza się na płaskiej powierzchni krzemowego wafla za pomocą technologii CMOS.

Pierwsza korekta wymagana ;)

 

MOSFET - metal oxide semiconductor field effect transistor ;)

 

W definicjach moim zdaniem jeszcze "HTT" powinno byc.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc to jest to podkręcanie ;] A poza tym:

1.Ładne zdjęcie FC :>

2.Bardzo dobry art

Więcej nie pamiętam ;]

 

edit:

IMO logo jest brzydkie ;]

 

edit2:

Mogłyby być w nazwach programów zintegrowane linki do ich Downloadów ;]

Edytowane przez GDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vdroop (ang.) - modyfikacja napięcia, która polega na obniżeniu go i jednocześnie uzyskaniu wysokiej stabilności

 

AFAIK Vdroop to dziadostwo wprowadzone przez Intela sluzace obnizanie V na procku przy stressie, a vdroop mod to modyfikacja pozwalajaca na usuniacie roznic pomiedzy idlem a stresem, poza tym art OK :D

Edytowane przez ent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też logo się nie podoba... Zrobię sama;p

Jak wrócę ze szkoły znajdę linki do tych programów,

1. mają one pochodzić prosto od producenta, czy mogą być np z dobreprogramy.pl itp.

2. czy mają dawać link do strony, na której będzie widniał kolejny oryginalny link do zassania, czy bezpośredni?

HTT też postaram się zamieścić, ale pewnie moje pierwsze podejście zakończy się jeszcze zepsuciem czegoś;)

 

Ale napiszę jedno... NARESZCIE! Bo już za bardzo nie pamiętałam, kiedy to pisałam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" 3DMark i PCMark (wersje -99, -2000, -2001 aż do -2006) – profesjonalne programy do testowania wydajności graficznej (tzw. benchmark gracza)"

 

No PCMark to raczej nie tylko karty graficznej ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mosfety (ang. “Mosfet”) - tranzystory, tzw. planarne tranzystory typu MOSFET (j. ang. „Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor”). Układy te wytwarza się na płaskiej powierzchni krzemowego wafla za pomocą technologii CMOS.

Nie jestem specem, ale technologia CMOS, nie jest technologią za pomocą której wytwarza się tranzystory. Jest to rodzina układów scalonych zbudowanych w oparciu o tranzystory MOSFET. Cała rodzina układów stanowi alternatywę dla układów z serii TTL, które z kolei zbudowane są w oparciu o tranzystory bipolarne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem, ale technologia CMOS, nie jest technologią za pomocą której wytwarza się tranzystory. Jest to rodzina układów scalonych zbudowanych w oparciu o tranzystory MOSFET. Cała rodzina układów stanowi alternatywę dla układów z serii TTL, które z kolei zbudowane są w oparciu o tranzystory bipolarne.

Wiki pisze:

MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) - technologia produkcji tranzystorów polowych i obwodów układów scalonych. Jest to aktualnie podstawowa technologia produkcji większości układów scalonych stosowanych w komputerach i stanowi element technologii CMOS.

 

W technologii MOSFET tranzystory są produkowane w formie trzech warstw. Dolna warstwa to płytka wycięta z monokryształu krzemu lub krzemu domieszkowanego germanem. Na płytkę tę napyla się bardzo cienką warstę krzemionki lub innego tlenku metalu lub półmetalu, która pełni funkcję izolatora. Warstwa ta musi być ciągła (bez dziur), ale jak najcieńsza. Obecnie w najbardziej zaawansowanych technologicznie procesorach warstwa ta ma grubość równą pięciu cząsteczek tlenku. Na warstwę tlenku napyla się z kolei bardzo cienką warstwę dobrze przewodzącego metalu (np. złota). Układ trzech warstw tworzy prosty tranzystor lub pojedynczą bramkę logiczną układu procesora.

Czyli kakox ma racje :D

 

Marta >> linki najlepiej od producenta i najlepiej do strony, bo wtedy pozostana aktualne jak nowa wersja wyjdzie :D, a poza tym np. ClockGena jest multum wersji i zawsze lepiej zeby user mogl wybrac ktora go interesuje :D

Edytowane przez ent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to piwa naważyliście :lol: . Serwisy będą teraz miały kupę spalonego sprzętu na głowie....

 

A tak na serio - art całkiem OK, choc osobiście zrobiłbym to inaczej. Krytykować nie będę, bo merytorycznie jest po prostu prawidłowy, jednakże styl pisania zupełnie mi nie pasuje. Może dlatego, ze jestem humanistą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejecie noobow ze zakladaja tematy o podstawach na ekstremalnym...... a sami dajecie link do arta ktory na pierwszej stronie ma: "Co to właściwie jest Overclocking?" Ni zebym sie czepial, ale to tez sie nadaje do podstawowych.....

 

a tak poza tym to fajny art.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS (ang. “Basic Input/Output System”) - zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem.

Ja tu dodam tylko tyle ze nowoczesne systemy operacyjne komunikują się ze sprzetem bezposrednio i praktycznie od chwili gdy załaduje się program startowy systemu nie potrzebują do niczego biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny artykulyk, fajny

 

co bym dodal osobiscie do defynycji - rozne wersje kluczowych ustawien, ktore sa roznie nazywane w biosie przez roznych producentow mobo. ktos ma plyte gb, ktos ma dfi, ktos ma asus itd itd - i te same rzeczy sa czesto roznie opisane, sa roznie tlumaczone - moze daloby rade umiescic przy jednym pojeciu rozne warianty nazw

 

przyklad - masz plyte asus, pomaga Ci ktos kto ma dfi - uzywacie roznych pojec, sprawa sie przedluza, a na koniec, po wielu postach dochodzi do sytuacji "aaaaa, to o TO Ci chodzi! noooo, teraz rozumiem :) :) :) " itd (sam mialem taka sytuacje)

 

kazdy poczatkujacy z pewnoscia tez doceni przyklady (to na przyszlosc). ja wiem ze konfigow jest tyle ile userow, ale na pewnych, najbardziej typowych ukladach, mozna by pokazac co i jak (jednoczesnie wlasnie korzystajac z opracowanego juz przez autorow slowniczka pojec) - czyli tak: robimy przyklad na plycie, dajmy na to, asus i procu a64 3000 ale umieszczamy tez hasla dla plytek gb, assrock itd w nawiasie tuz obok

 

edyd

 

moze jeszze do softu dodac cpu-z, cbid i rightmark? fajny jest tez ten exelik do liczenia pamieci i rozne 'przyrzady' mardoka...

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejecie noobow ze zakladaja tematy o podstawach na ekstremalnym...... a sami dajecie link do arta ktory na pierwszej stronie ma: "Co to właściwie jest Overclocking?" Ni zebym sie czepial, ale to tez sie nadaje do podstawowych.....

 

a tak poza tym to fajny art.

Popieram Cie w calej rozciaglosci.

Art poziomem podobny do poprzedniego (o zmianie chlodzenia na nb, czyli dla poczatkujacych), ale ogolnie oceniam go pozytywnie. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł spoko niezły!!

 

Mam teorię co do oc i nie bedę odkrywczy,

"Producenci celowo dają możliwość podkręcania swoich podzespołów, wyżyłowane podzespoły pracują krócej i częściej ulegają awariom. Wynik, wyższa sprzedaż, więcej pracy dla serwisów, więcej kasy dla wszystkich!!"

 

Ludzie kręćcie ile się da!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł spoko niezły!!

 

Mam teorię co do oc i nie bedę odkrywczy,

"Producenci celowo dają możliwość podkręcania swoich podzespołów, wyżyłowane podzespoły pracują krócej i częściej ulegają awariom. Wynik, wyższa sprzedaż, więcej pracy dla serwisów, więcej kasy dla wszystkich!!"

 

Ludzie kręćcie ile się da!!

Nigdy nie uszkodzilem zadnego sprzetu podkrecajac go (odpukac), nie byl to extreme o/c przy pomocy kaskad i innych odkurzaczy, ale vmodow juz sie troche w swoim zyciu narobilem.

Twoja teoria jest doprawdy zabawna. B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pękam nad tą teorią ze śmiechu patrząc na mój mały komputerowy cmentarzyk w piwnicy, ale coby było jasne, ja nikogo nie zniechęcam, powiem więcej -> ja zachęcam!!! Na prawde nie ma lepszej frajdy, a że straty muszą być. Mój aktualny sprzęcik sobie grzecznie zapyla (A643200+@2980 24/7 CnQ off :) Galaxy7600Gs 600/1500 (biedny jakiś) pamięci na standard tylko 2,5 2 2 7) Żadne to extremalne OC takie sobie normalne i powiem tylko rade taką dam Nie robić Vmodów po pijaku i nie chwalić się że procek może chodzić bez radiatora i wszystko będzie ok ;)

Pozdrawiam

Koniec OT :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to "modowanie" we wstepie mozna by zamienic na termin "Vmod", imho bardziej pasuje do tematu. modowac to mozna obudowe. sorry musialem sie do czegos przyczepic :D

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdradzę tylko że dalsze części ukażą się w niedługo ;) A jeżeli chodzi o dokładniejszy opis biosów i terminów zostaną w częściach poświęconych danym architekturom.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...