Skocz do zawartości
charles

Celeron 1200 - Zbyt Niska Wydajność...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój problem wygląda następująco:

kilka dni temu zmieniłem platformę Socket A ECS K7VZA rev. 3.0, na której miałem obsadzonego Athlona 750MHz, 384MB SDRAM, Power Color Radeon 9200 128/128 GPU 250@310 RAM 400@430, Sound Blaster Live! Player 5.1, Realtek Fast Ethernet Adapter 100mbps, WD Caviar 80GB 8MB Cache, Pioneer DVDRW. Na płycie głównej siadł kontroler (dysk i nagrywarka działały strasznie wolno mimo reinstalacji WinXP Pro, foldery otwierały się bardzo długo, gry się przycinały etc.). Na tej platformie pracowałem znaczny okres czasu. Działało wszystko pięknie - Wolfenstein Enemy Territory na full detalach bez zacięcia, filmy cudownie itd... No ale stało się co się stało i...

... odkupiłem od kolegi z biurowego komputera płytę DFI CA64-TC z Celeronem 1200 na rdzeniu Tualatin. Do płyty głównej dołączyłem wszystko w w/w konfiguracji, to jest: kartę graficzną, kartę dźwiękową, kartę sieciową, dysk, nagrywarkę, RAM; pozostała także zmodyfikowana obudowa i zasilacz (Fortron 350W). Po instalacji systemu (WinXP Pro bez SP) spotkał mnie niemały zawód. System, dokładnie tak samo skonfigurowany jak poprzedni sprzęt, działa nieco wolniej. Tak więc przyszła kolej na aktualizację BIOS-u. BIOS najnowszy, ze strony producenta... Zero poprawy. Przycinają mi się niemiłosiernie nawet filmiki na google.video czy youtube... Za to bez żadnego problemu działają filmy z dysku. Wynik z 3D Marka 2003 - 900 pkt. - raczej też nie jest imponujący (nieco wyższy miałem na Athlonie). Wolfenstein na full detalach - momentami mam pokaz slajdów. Karta podkręcona, na sterownikach i wartościach takich, jakich używałem, gdy miałem Athlona. Pamięci testowałem jakieś 2 miesiące temu - 100% sprawne. Komp od początku, gdy go odpaliłem, ani razu się nie zawiesił... Co może być przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wiedzieć, jak to z sprawdzić... Wiem, co to PIO, ale nie wiem gdzie to obejrzeć. Międzyczasie to jest fotka z BIOS-u, na którym pokazuję, że mam tryb PIO na wszystkich kanałach ustawiony na "Auto". Czy to może oznaczać, że tryb jest włączony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryb HDD masz do sprawdzenia w menadzerze urzadzen, znajdz dysk i wejdz w jego wlasciwosci. Tam w ktorej zakladce jest PIO lub DMA, podstawowy kanal IDE

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryb HDD masz do sprawdzenia w menadzerze urzadzen, znajdz dysk i wejdz w jego wlasciwosci. Tam w ktorej zakladce jest PIO lub DMA, podstawowy kanal IDE

 

We właściwościach dysku w menedżerze urządzeń nie było takiej informacji, ale odpaliłem Everesta i pokazał mi to, o coś ciekawego... Czy to oznacza, że on w tym momencie korzysta z tego trybu?

Edytowane przez Charles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Tu masz pokazane gdzie musisz sprawdzić ten tryb PIO/DMA. Ale z tego co pisze w Everescie masz wszystko OK.

Najnowsze sterowniki do chipsetu i grafiki zainstalowane??

Edytowane przez YogiCK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie, wszystko to mam zainstalowane, wystarczyło przeczytać temat dokładnie i wszystkie posty ;)

 

A jednak nie mam włączonego PIO... Jakieś inne sugestie?

Edytowane przez Charles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam plytke na i815

 

mialem p3 866 fsb 133 na i440Bx i wszystko chodzilo duzo szybciej niz na p3 1000 i

na plycie z chipsetem via

Nie mam zamiaru zmieniać tej płyty... Ona powinna działać jakoś porządnie... No bo niby z jakiej racji proste filmiki z neta mają się ciąć na takim sprzęcie (jakby to było jakieś K6, to rozumiem)

 

Rzuc screen z BIOSu z temperaturami i pozniej spod windowsa.

Pozatym grzebales w ustawieniach biosowych?

Temperatura w pełnym stresie 37 stopni (mam trochę słabo przewentylowaną obudowę). I naturalnie ingerowałem w ustawienia BIOS-u, zwykle są to proste zmiany - wyłączenie nieużywanych kanałów IDE, wyłączenie zintegrowanej dźwiękówki, ustawienie portu LPT na tryb EPP 1.9 (używam jeszcze starego skanera na LPT, który nie chce pracować na innych trybach, niż EPP i normal, a EPP jest szybsze), ponadto ustawienia bootowania, ustawienia alertów... No i w sumie to wszystko. Reszty nie muszę raczej zmieniać (chyba...), bo to wszystko powinno działać tak, jak się należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to samo na kompie firmowym (celina 850) + radeon 9250 + sp2

 

Na rivie tnt windows dzialal dosyc szybko, po wsadzeniu radeona jest po prostu koszmar.

Wywalilem mase softu, zbedne uslugi, lune i jest troche lepiej, ale z riva system smigal jakies 50 % szybciej. Nie mam pojecia czego jest to wynikiem, napewno stalo sie to po wsadzeniu radeona wic obstawiam ze cos z sterami, moze zamulaja, moze trzeba poszukac innej wersji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zainstalowałem - poprawy nie widać. Filmiki nadal się tną jak nie wiem co...

To si ę robi tak: Instalujesz winde, pierwsze co robisz to wszystkie stery od via (restart) grafa i reszta. Powinno pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to samo na kompie firmowym (celina 850) + radeon 9250 + sp2

 

Na rivie tnt windows dzialal dosyc szybko, po wsadzeniu radeona jest po prostu koszmar.

Wywalilem mase softu, zbedne uslugi, lune i jest troche lepiej, ale z riva system smigal jakies 50 % szybciej. Nie mam pojecia czego jest to wynikiem, napewno stalo sie to po wsadzeniu radeona wic obstawiam ze cos z sterami, moze zamulaja, moze trzeba poszukac innej wersji ?

 

To całkiem możliwe, że np. płyta główna może nie wyrobić... Próbowałem tego Radeona upchnąć jeszcze 3 miesiące temu na płytę z AMD K6 :D Makabra, system się włączył, po 3 minutach obraz znikał i tyle go było widać... Nie wspominając już, że komp był masakrycznie spowolniony... Może faktycznie te karty są za dobre na nasze kompy? :blink:

Posiadam jeszcze na składzie GeForce 2 MX400 64MB, ciekawe, czy poszedłby lepiej... Teraz nie będę sprawdzać (chciałbym zostać przy tym Radeonie z wiadomej przyczyny ;)) Jutro skombinuję jakiegoś WinXP z SP2, zainstaluję te okienka od nowa, potem wszystkie najważniejsze stery i na końcu dopiero duperele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... zrobiłem zrzut menedżera urządzeń, który pokazuje wykres pracy procesora praktycznie w spoczynku (włączony Winamp, włączone gg, przez które nie rozmawiałem w tym czasie ani nie miałem otwartych/zminimalizowanych okien rozmowy i to wszystko...). Coś go nęci... Może złapał jakiegoś wirusa? Nie mam zamiaru instalować żadnego antywira, bo to go załatwi na amen. Jutro robię reinstalację na WinXP Pro z SP2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zobaczyć jaki proces go tak męczy i będzie coś wiadomo, a poza tym XP bez SP2 łapie dość szybko wirusy, więc najlepiej to właśnie zainstaluj XP SP2 i wtedy dopiero podłączaj się do sieci.

No więc chyba istnieje jakiś proces ukryty, bo Winamp obciąża go w 5% w porywach w 7%, a gg max w 5%. Nic poza tym się nie dzieje. Oczywiście sprawdzałem stan procesów na początku, nic poza właśnie Winampem i gg nie zajmowało procka... Dzisiaj po powrocie ze szkoły przeinstaluję na WinXP z SP2, dorzucę do tego od samego początku VIA 4in1 i dam znać o efektach. Może złapał jakiegoś wirusa ;) Nie mam żadnego antywirusa, żeby to wykazać i nie mam zamiaru już go instalować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego antywirusa, żeby to wykazać i nie mam zamiaru już go instalować.

 

Gratuluje podejscia ale to Twoja sprawa... Tylko nie licz na pozniejsza pomoc jak znow pojawisz sie z tematem ze komp muli bo na starcie beda zamkniete.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win XP bez SP mowi samo za siebie :) Na starcie lapie kilka robakow ktore znacznie moga utrudnic prace...

Bierz sie za instalacje SP2 + oczywiscie wszystkie aktualizacje jakie wyszly do dnia dzisiejszego a bylo ich troche :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc, przed jakąś godzinką zainstalowałem WinXP z SP2, zanim przystąpiłem do instalowania jakichkolwiek mniej ważnych rzeczy, najpierw zainstalowałem sterowniki do chipsetu. System działa lepiej, filmiki tną się o 50% mniej, ale to nadal za mało.

 

poza tym wszystkim co zostalo napisane, to jezeli chodzi o procka nie bedzie on szybszy od athlona.

Mylisz się, spójrz tutaj: http://klub.chip.pl/zjr/ranking_procesorow.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg tego testu duron 1200 jest szybszy od athlona 1200 :lol:

Fakt, mało wiarygodnie to wygląda...

 

Ale mniejsza, podmieniłem przed chwilą grafikę na GeForce 2 MX 400 64MB wspomnianego wcześniej - niestety z zerowym skutkiem. Filmiki się przycinają, gry również - po prostu jeszcze bardziej stracił na wydajności :cry:

 

Według mnie, może ten procek ma jakąś wadę fabryczną?

Edytowane przez Charles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dokladniej obiawa sie to przycinanie filmikow? (moze to przez lacze ;> )

Na pewno nie przez łącze, po pierwsze mam (niestety, z konieczności) neostradę 512, po drugie zawsze czekam, aż filmik się załaduje do końca. No i Wolfenstein też się nie powinien ciąć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogła na jego dolegliwości nawet instalacja Win2000 z SP2. Za to udało mi się przywrócić do życia płytę główną do Athlona i w tym momencie, w którym piszę ten post, już mam go w kompie ;) Zmieniłem taśmę od HDD, zresetowałem BIOS, wyczyściłem wszystko gruntownie, od nowa skonfigurowałem BIOS, poskładałem wszystko do kupy od podstaw no i jakimś cudem wszystko wróciło do normy :)

 

Dziękuję wszystkim, którzy starali się mi pomóc. Na to wygląda, że tamten sprzęt już tak ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...