Skocz do zawartości
SGJ

[artykuł] nLite - poprawiamy okienka

Rekomendowane odpowiedzi

Nieeee noooo szacunek :) Serio - poważny artykuł i bardzo zapewne pomocny dla tych, którzy chcą użyć nLite po raz pierwszy :) A i dla używających juz przyda się jako FAQ... Gdyby jeszcze SGJ chciał (w razie potrzeby oczywiście) udzielać pomocy on-line to juz by było miód-malina :lol2:

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wgryzałem się w całość zbyt dokładnie, jednak mogę już coś napisać. Artykuł przeznaczony dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z nLite'm. Dla początkujących będzie to dobry art, przydatny i być może zachęcający do samodzielnego tworzenia własnego systemu. To trzeba oczywiście uznać za plus.

 

Czego mi jednak brakuje? Byłbym bardzo zadowolony, gdyby art ten skierowany był również do osób na trochę wyższym poziomie niż początkującym. Chciałbym kiedyś przeczytać artykuł o nLite z bardziej szczegółowymi opisanymi danych funkcji czy komponentów systemu. Opisy w nLite dotyczące poszczególnych komponentów często są lakoniczne lub nawet ich nie ma. Fajnie jakby powstał artykuł, który opisywałby co dany komponent robi, co może się stać gdy go zabraknie, w końcu czy są jakieś zależności między nimi.

Zdaje sobie sprawę, że to wymaga ogromnej wiedzy, sporej ilości czasu i w ogóle. Jednak kto by nie chciał poczytać jeszcze więcej o tym świetnym programie i samym systemie?

 

Podsumowując artykuł jest bardzo dobry ale przeznaczony dla początkujących. Czy w przyszłości pojawi się może jakiś bardziej rozbudowany art o nLite, tyle że dla zaawansowanych?

 

------------------

 

Jeszcze jedno. Warto zapoznać się z tym programem. Po usunięciu zbędnych komponentów i po późniejszym skonfigurowaniu systemu odczuwalny jest wzrost wydajności. Nie tylko mniej miejsca tracimy na sam system, nasz OS jest bardziej stabilny, szybszy, a taki rejestr systemowy zajmuje niecałe 18-20MB. Sam mam system stworzony przy pomocy nLite'a od niemal dwóch lat i nie mógłbym powrócić do systemu defaultowego.

Polecam!

 

PS. Cieszę się, że nie tylko sprzęt jest recenzowany na PurePC. Ba, chciałoby się więcej artykułów o oprogramowaniu poczytać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Crosisem. Artykuł dla początkujących. Przydałby się opis wszystkich funkcji żeby wiedzieć co usunąć, bądź zmodyfikować rejestr. Ale nie zapominajmy że jest to przede wszystkim artykuł o nlite, a nie poradnik jak zmodyfikować instalkę win. Mam nadzieje ze autor pójdzie za ciosem i wgłębi się w to zagadnienie. Sam chętnie chiałbym wiedzieć jak dodać programy do instalki Win, jak choćby firefoxa, winAMPa, czy jak zmodyfikować rejestr.

 

I jeszcze jedno, z tego co pamiętam, to zintegrowane sterowniki muszą być podpisane przez Microsoft, bo inaczej przy instalacji się nie zainstalują.

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy bootowaniu płyty pojawia napis biały "coś tam.... nie pamiętam" - standardowy napis i następuje restart . Takie cuda dzieją się tylko na tych najnowszych wersjach nlite , na wersji 1.0 i 1.0.1 jest wszystko ok. Próbowałem też nie integrować sterowników i w mniejszym stopniu okroić instalke , ale zawsze był ten sam skutek na wersji 1.2.1.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest błąd utworzonego ISO. Wypalasz ręcznie jako CD startowy i dziala prawidłowo.

 

Nero:

Plik obrazu sektora:boot.bin (jest w folderze nlite)

bez emulacji

liczba ładowanych sektorów: 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta bootuje jest napis"wciśnij dowolny klawisz żeby uruchomić....." potem wyskaskuje ten napis biały i zaraz po tym restart kompa(nie brak bootowania płyty)

 

Jesteś pewien , że to ten problem co napisałeś? Bo płyta wypalona jest jako bootowalna.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem. Jak wypaliłem ISO utworzone przez nLite tez miałem reset przy próbie bootowania z CD(własciwie DVD, bo płyt CD nie uzywam).

 

Po wypaleniu jako CD/DVD startowy(opcje jak wyzej) i dodaniu normalnie plików/folderów dziala prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak jak to już inni pisali artykuł dla początkujących.

Ale to i dobrze bo ładnie pokazuje podstawowe funkcje programu. Przyznam się iż do tej pory go nie znałem, a jest on dość ciekawy.

W moim przypadku nie idealny bo niestety najwięcej czasu pochłania mi nie ustawienie parametrów systemu a instalacja aplikacji dodatkowych zupełnie niezwiązanych z tym ostatnim. Jakoś też nauczyłem się "walczyć" z windą bez reinstalacji a jeśli muszę jej już dokonywać to przeważnie wiąże się ona ze zmianą płyty i procka co zbyt często się nie zdarza. Co za tym idzie dodane sterowniki w większości przestają być aktualne i zabawa tak czy siak jest wymagana.

Tak czy siak na pewno warto sobie przygotować nieco bardziej dostosowaną do swoich potrzeb instalkę.

Ciekawe czy ukaże się też wersja dla Visty?

Edytowane przez Zigi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego mi jednak brakuje? Byłbym bardzo zadowolony, gdyby art ten skierowany był również do osób na trochę wyższym poziomie niż początkującym. Chciałbym kiedyś przeczytać artykuł o nLite z bardziej szczegółowymi opisanymi danych funkcji czy komponentów systemu. Opisy w nLite dotyczące poszczególnych komponentów często są lakoniczne lub nawet ich nie ma. Fajnie jakby powstał artykuł, który opisywałby co dany komponent robi, co może się stać gdy go zabraknie, w końcu czy są jakieś zależności między nimi.

Tez z checia przeczytalbym cos takiego, chociaz pewne obycie z nLite juz mam. Zawsze mozna sie jednak czegos nowego dowiedziec :)

 

 

Ciekawe czy ukaże się też wersja dla Visty?

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2429173 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nowego się nie dowiedziałem, co więcej wydaje mi się, że po pojawieniu siętego arta w działe windows pojawi się masa dziwnych pytań typu: "nie działa mi to, nie działa tamto, tu się wiesza a tu zamyka". Bynajmniej nie pisze tego z racji, że jestem przeciwnikiem obcinania Windowsa, wręcz przeciwnie nlite używam już od jakiegoś czasu. Nie mnie jednak brakuje trochę informacji. Dobrze, że jest podane co moża usunąć, niestety brakuje tego jakie będą skutki usunięcia innych składników.

 

Nie usuwaj jeśli nie wiesz co to jest za składnik !!!

 

Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej czegoś nie usunąć, niż poźniej się z tym borykać w już zainstalowanym systemie. Art ambitniejszy od zmiany wentylatora na nf4 ale mało wciąż za mało !!

Edytowane przez toman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rebiata... to sie robi tak...

 

sciagamy aktualny Autopatcher XP (wpisac w google a znajdziecie), instalujemy ale nie uruchamiamy. teraz wystarczy wejsc do katalogu gdzie go zainstalowalismy, podkatalog modules/critical i tam znajduja sie wszystkie poprawki krytyczne dla systemu. wystarczy przekopiowac pliki z katalogow do jakiegos innego (np xpupdate) i w ten sposob bedziemy mieli wszystkie poprawki w jednym miejscu na dysku i bedziemy mogli je dodac w nlite.

 

jak ktos jeszcze chce sie pobawic to polecam sciagnac jeszcze paczki sterownikow z DriversPack, wypakowac sobie, dodac w nlite i w ten sposob mamy problem sterow z glowy :) taka instalka bedzie miec ok 1gb ale mozna kupe czasu zaoszczedzic B-)

Edytowane przez marzinho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...