Skocz do zawartości
Marcin_gps

Rowery - porady, co kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kupiłem SIDa Race za 1260zł nowego, więc te 1500zł to przesada. Można Psylo XC za 800zł dostać (tyż nowy) i kilka innych - w sumie i za 600zł są już nie najgorsze.

 

Tarczówki - Deore hydrauliczne za 500zł komplet - także to już całkiem przyzwoite, a hayesy HFX-9 kosztują 700 nie 800zł za komplet.

 

Do tego producenci rowerów mają niższe ceny, więc za trochę ponad 2000zł można mieć rower na przyzwoitych tarczar i z amorkiem - wiadomo, że nie na zawody, ale na np. jazdę XC starczy jak ktoś mniej waży :-D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imo trzeba zacząć od niezłej ramy, osprzęt będzie i tak do wymany ;) co się uwali - było za słabe ;) zaczynałem od treka 6000. po 2 sezonach została rama i część kierownicy. odpowiednia wytrzymałość żeby ba prawdę poszaleć to już deorki. ze standowych części nie została ani korba (wiekszość zembów została na trasie), piasty (nie rozsypały się ale pojawiło się bicie), felgi (do centrowania co 100km etc etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch wziąłbym ten pierwszy ze względu na lepsze przeżutki. Jeżeli nie zależy ci na marce to zainteresuje się rowerami R&P. To jest firma gościa który jest dystrybutorem schimano na Polske więc jest rower na dobrym osprzęcie. Model za 1600 zł jest praktycznie cały na Deorze. Moim zdaniem warte uwagi są też Meridy z zeszłego roku. Jedyna wada R&P jest trudna dostępność. A jak masz dużżżżo kasy to... Kona Stinky de LUX...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch wziąłbym ten pierwszy ze względu na lepsze przeżutki. Jeżeli nie zależy ci na marce to zainteresuje się rowerami R&P. To jest firma gościa który jest dystrybutorem schimano na Polske więc jest rower na dobrym osprzęcie. Model za 1600 zł jest praktycznie cały na Deorze. Moim zdaniem warte uwagi są też Meridy z zeszłego roku. Jedyna wada R&P jest trudna dostępność. A jak masz dużżżżo kasy to... Kona Stinky de LUX...

Hmm, osprzęt to akurat mają identyczny - różnią się hamulcami - no i kołami oczywiście, po pierwszy jest pod tarcze. Generalnie cenowo pierwszy wypada lepiej. Śmieszne, bo ten z tarczami ma zdaje się obręcze pod Vki przystosowane - trochę to bez sensu układ (wagowo).

 

Tak szczerze mówiąc to jeżeli tarczówki porównywalnie jak dobre Vki hamują, a nie zależy ci na wadze, to według mnie są one znacznie wygodniejsze w obsłudze - ja osobiście nienawidzę ustawiać klocków w V-brake... A jeszcze jak ma się koła lekko scentrowane...

 

Jak tak patrzę po alejkach rowerowych jak większość ludzi jeździ (mam na mysli osoby w wieku naście, 20-parę lat) to rower taki jak w pierwszym linku całkowicie wystarczy.

 

Ja niestety miałem już nieprzyjemność urywać łańcuch na gorszych przerzutkach - dopiero jak zmieniłem na STX manetki i przerzutki to zacząłem jeździć - btw STX to było coś - mam do dzisiaj i zero luzów po tylu latach... A manetki lepsze od XT obecnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że temat w sam raz dla mnie :)

a więc:

chciałbym sobie kupić rowerek - myśle że max kwota jaką moge przeznaczyć jest ok 800 zł - ze względu na to że mało jeżdże.

Jazda oczywiście rekreacyjna - żadne tam góry itd. Jazda po prostym terenie - najczęściej asfalt, żwirek - jak to w mieście :)

Najwazniejszcze jest to że chciałbym aby mi było na nim wygodnie :)

Mam 191 cm wzrostu i 90 kg wagi :)

Wiem że za tą cenę nie wiiele można oczekiwać ale będę wdzięczny za wszelkie rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje kupic rower na ten sezon.. I czytajac po internecie mam wrazenei ze trzeba z tego zrobic kolejne hobby.. a ja nie chce ;)

Chce kupic niezbyt drogi rower, ktorym bede mogl jezdzic w 90 % po drogach asfaltowych, czasami po polnych. Nie chce jezdzic po gorach, zboczach itp.

Czy rower za okolo 1K pln to naprawde taki zlom ? Zorientowalem sie ze najbardziej pasuje mi bardziej rower trekingowy. Mozecie cos polecic? Czytam od tygodnia rozne fora.. i coz.. sami onanisci wszedzie polecajacy rowery powyzej 3K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez chcialem rower na miasto i czasem jakiś lasek... kumple rowerzyści + fora internetowe nawet do tak rekreacyjnej jazdy zalecaja rower za 1300-1500 pln ... argumentując "nie chcesz mieć problemów - zainwestuj w osprzęt" ... dzikie hobby ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że na mój poprzedni post zero odzewu więc podam może 2 modele które wydają mi się interesujące:

 

Merida:

http://www.rowerymerida.com.pl/rowery.php?kol=5&gr=35&id=278

 

Kross:

http://www.kross.pl/pl/rowery/rower_atb/sp...ikacja.php?id=3

 

Co lepsze? Cena zbiżona - Merida -800zł, Kross 760 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EXO - merida trochę lepiej wypada - ale to jest minimum z minimum - ważysz sporo - no nic - każdy musi zacząć od minimum - jednym będzie służył, innym nie...

 

qba - całkiem sensowny rower - trochę ten suntour z przodu psuje, ale one są cenowo najlepsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co myslicie o rowerach tego producenta www.zasada-rowery.pl ?

 

seria highlander.

tego nie mozna nazwac rowerami... odradzam zakup tego poniewaz bedziesz mial z tym kupe problemow

 

@4ever_anarchy_soldier moj kumpel 2 lata smiga na unibike evolution.. zero problemow, bardzo go chwali.. w serwisie byl raz.. tylko na gwarancyjnym przegladzie. Polecam ten sprzet ze wzgledu na bardzo dobry stosunek ceny do jakosci.

 

@Varrol tak on ma obrecze pod v-ki :) w rowerkach w tej klasie cenowej producenci nie patrza za bardzo na wage, bardziej liczy sie to by byl jak najtanszy :) co do ustawiania v-ek... mozna sie przyzwyczaic ;) po paru razach mozna sie nauczyc to ustawiac ;)

 

@EXO3 za 800 zl nie kupisz nic nowego w takim przedziale cenowym sensownego, wez pod uwage ze jestes stosunkowo duzy :) szukaj czegos uzywanego, mozna czasami dorwac naprawde fajny sprzet na allegro za nie duze pieniadze :) ta Merida co podales ogolnie jest kiepska :) ale jak nie bedziesz jej katowal to mysle ze Ci dlugo posluzy.. duzym minusem tego rowerka jest to ze nie ma zintegrowanych sterow. Tego krossa nie polecam ze wzgledu na stozkowe felgi... sa malo wytrzymale na boczne uderzenia

 

@gnz myslalem nad zakupem GT avalanche 2.0 w zeszylm roku :) jednak padlo na wheelera buddy ze wzgledu na jego przeznaczenie ;) (czytaj: dirt/street a jak podniose siodlo to xc.. wlasnie dlatego nie bralem ramy np: 14' ;) )

 

@Przemol^N za 1000 zl ciezko jest kupic rowerek fajny :) ale za 1200 mozesz szukac trekinga unibike :) lub jak juz pisalem wyzej.. allegro :)

 

@KaxxL jak bys robil 80-120 km dziennie to wierz mi ze dlugo bys na tym nie pojezdzil :) Swojego makrokesza potrafilem w tydzien zajezdzic :)

 

@_q_b_a_ a nie lepiej bylo by wziac cos bardziej sprawdzonego w tej cenie?:) np: kellys salamander http://rowery.shop.pl/index.php?m=ass&id_ass=43823 :) ktory jest na dodatek troszke ladniejszy i na lepszym osprzecie :)

 

ale sie normalnie rozpisalem ;) ale tak to jest jak sie czlowiek nudzi a na dodatek siedzi w domu bo chory jest ;) (przewialo mnie na bajku chyba wczoraj wieczorem :| ) Pozdrawiam rowerzystow jak i roweromaniakow ;)

Edytowane przez Neo_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm no wiecie - ani skakał ani rzucał tym rowerem nie będę - mam niedaleko siebie jeziorko z ładnie ubitą ścieżką rowerową ze żwirku - dookoła jest może z 4 km - praktycznie tylko tam bede go uzywal - jedno okrążenie dziennie i styka ;)

Mi się jakoś ten Kross podoba ale jak mówicie że Merida może być lepsza to musze się zastanowić.

Wiem że za 8 stów cudów nie kupie - a używka odpada...

Jeszcze musze sprawdzić jak w rzeczywistości one wyglądają i jak się na nich siedzi.

ps. jaki rozmiar ramy powinienem brać przy wzroście 190 cm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze 19-calowa lub 21-calowa (17" za mala na bank... ja mam 17" a sluzy mi ona takze do skakania a mam 180 wzrostu :) )... zalezy od producenta ram :) jak pojdziesz do salonu meridy to Ci dobiora do wzrostu :)

 

edit: moze nie to ze ten kross jest lepszy czy merida jest lepsza... bo ogolnie to jedno i to samo.. ale merida to merida :) kupujesz poprostu sprzet markowy :) krossa nie mozna jeszcze nazwac marka na miare meridy ;)

Edytowane przez Neo_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.cyfronet.krakow.pl/rowery/rozmiarr.html

według tego to wychodzi że większ niż 21 powinna być - no ale rzeczywiście w salonie może mi pomogą.... :)

 

chociaż w sumie niekoniecznie :D może rzeczywście 21" bedzie ok

Edytowane przez EXO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety do poki nie usiadziesz na nim to sie nie przekonasz :) ostatnio porownywalem ramke sign 14" z moja 17" buddy... ten sign jest doslownie odrobine mniejszy... a niby roznica miedzy tym wynosi az 3 cale ;)

 

edit: mam narazie dosc nie halo akcje z moim kolem o_O wreszcie dostalem wyplate.. polowe z niej wsadzilem w rower.. kiedy okazalo sie ze kupilem zwalona piaste (bebenek) to mnie szlak trafil... najgorsze w tym to ze piasta jest rozwalona o czym moglem sie przekonac tylko wtedy jak zalozylem to kolo do bajka... moze ktos mi poleci jakas piaste za 200 zeta w ktorej nie rozleci sie zaraz bebenek i nie powygina oska?:) (novatec odpada)

 

IDE OGLADAC OSZUKAC PRZEZNACZENIE NA TVN :D (genialny film) Pozdrawiam :D

Edytowane przez Neo_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Neo_x - ale Ghost to też sprawdzona firma, przynajmniej na jednym forum rowerowym czytałem o niej pozytywne opinie. Co do tego Kellys'a to właśnie wiele osób twierdzi, że to kiepska marka, a szczególnie rama... No a ja chciałem na rowerku też troszkę poskakać i poszaleć na tylnym kole etc. :) Oczywiście nie jakieś extreme, nie karzcie mi kupować rowera do skakania :-P W tym Ghoscie SE 1802 wkurza mnie sprzęt Alivio zamiast Deore i tylko 8 biegowa przerzutka, zamiast 9. Taki sam tylko z osprzętem Deore i 9 biegów jest Ghost EBS 1 za 1999zł, którego opisałem na 3 stronie tego tematu (3 post od dołu), do tego waży tylko 12.5kg (0.7kg mniej), ale jest wg mnie po prostu brzydszy :/ Szkoda, że nie ma modelu w takim kolorze jak ten SE 1802. Edytowane przez _q_b_a_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym dopasowaniem rozmiaru ramy do wzrostu to różnie bywa. Nie ma tak, że jest jakas jedna ustalona przez wszystkich producentów numeracja np 19 jakiegoś roweru treka może być większa od 20 jakiegoś gianta itp. Wydaje mi się, że to zależy od geometri ramy. A zasada w dobieraniu rozmiaru do swego wzrostu jest taka, że -

1. Z uwagi na bezpiezceństwo rodzinnych klejnotów odstęp pomiędzy górną rórką ramy a kroczem powinien być minimum 10cm tak aby swobodnie mieściłą się tam pięść.

2. A na długość to tak aby można było swobodnie rozwinąc lekko pochloną sylwetkę do jazdy(przynajmniej rowerów mtb xc to dotyczy jak z innymi to nie wiem bo inne mnie nie interesują)

 

Ja mam koło 184 cm wzrostu i kupując ten rowerek -

Merida Matts Miami 2005

 

wybrałem numer 20 i jest dobrze choć nie idealnie bo według tej numeracji meridy to idealnie by było dla mnie w tym rowerze 19 a to dlatego że po asfalcie jeździ mi się super w terenie też dobrze ale mogłoby być lepiej pzry 19 albo nawet 18 głównie dlatego, że rowerek byłby wtedy bardziej zwrotny,choć na 18 to bym się chyba wykończył jak miałbym przy swoim wzroście dojechać nią na działke - 120km głównie po asfalcie. Z tego co napisałem jasno wynika, że dobre dopasowanie rozmiaru ramy jest tez zależne od stylu jazdy jaki się preferuje i wobec tego uważam, żę wybierając 20 dla tego rozmiaru wybrałem najbardziej uniwersalny rozmiar, który dobrze się sprawdza we wszystkich warunkach jazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiesz rowerki na takich ramach nie sa za bardzo do skakania :) tak szczerze mowiac to pierwszy raz slysze o firmie "Ghost" :) co do kellysa salamandra... osbiscie uwazam go za lepszy od ghost-a ;) ale to tylko moje zdanie :)

 

@Bartoleon no wlasnie dlatego pisze ze na rowerek przed zakupem trzeba wsiasc i sie przymierzyc :) bo tak na "sucho" to nie wybierzesz odpowiedniego rozmiaru :)

Edytowane przez Neo_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmiary ram zależą od producenta - jak już ktoś tu napisał...

 

przymierzałem sie do authora - pasowała mi 19'' a rama GT dla mnie to 18''

 

mam 182cm... generalnie masz mieć taka rame że jak staniesz na nogach to rama ma być ciut pod kroczem... tak że podniesiesz przednie koło o 5cm i nie zachaczysz ;]

do bardzej extremalnej jazdy to i o 15cm powinieneś podnieść...

 

mozna to sobie tłumaczyć np upadkiem... chiałbyć spaść z roweru na proste nogi i żeby rurka spotkała szybciej twoje 'cohones' niż podeszwa ziemi ? ;]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chiałbyć spaść z roweru na proste nogi i żeby rurka spotkała szybciej twoje 'cohones' niż podeszwa ziemi ? ;]]

nie no wiesz sa rozne rodzaje zboczen, niektorym to sie moze podobac ;) :D :lol: :lol:

sory za maly OT ale nie moglem sie powstrzymac :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rower cross. Jakiś no name za około 600zł (tyle kosztował ze 2 lata temu) oprzyrządowanie należące do tych tańszych, ale wcale nie narzekam, wymieniałem tylko plastikowe pedała, które popękały.

W sam raz na wycieczki po asfalcie, żwirku... Jak ktoś dba i zbytnio nie szaleje to spokojnie wystarczy.

Koła 28'' to jest to :)

 

Wcześniej miałem Authora na Altusach, później kolarke Gianta Peloton (miodzio).

 

Polecam zajrzeć na tą stronke http://www.digave.com/ coś dla fanów szalonej jazdy po ulicach miasta :D

Edytowane przez deserted

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna to sobie tłumaczyć np upadkiem... chiałbyć spaść z roweru na proste nogi i żeby rurka spotkała szybciej twoje 'cohones' niż podeszwa ziemi ? ;]]

Musi być jeszcze luzu kilka centymetrów... Poprzednio miałem trochę za dużą ramę (19 albo 20), a takie upadki niestety się zdarzają.

 

Neo - napisz jaką piastę potrzebujesz - pod tarcze, czy Vki, a do tego lekką, czy do skakania? Ja mam formula na maszynowych - jakieś 2k przebiegu i chodzą jak nowe - zero luzów, zero oporów toczenia - a dałem 100zł za tylną i 90zł za przednią :D

 

 

Co do kupowania tanich rowerów - to mój pierwszy mtb był kupiony w makro za 400zł - 17 kilo, same sisy, sztywna rama - jeden z ludzi tam pracujących mnie ostrzegał, że na tym się nie pojeździ za bardzo - ale człowiek się nie zna, poza tym byłem mały i w zasadzie to nie ja kupowałem.

 

No i było ciekawie - wesoło było jak urwała się linka od przedniego hamulca, jeszcze lepiej i boleśniej jak złamało się siodełko, potem jeszcze skrzywiłem przednie widełki, a z tylnego koła po lekkim uderzeniu zrobiła się ósemka, przerzutkę tylną musiałem regulować co tydzień a i tak źle działała, hamulce co najwyżej go spowalniały, a opony z przyczepnością miały niewiele wspólnego - ale za to opory toczenia... A to wszystko przy jeździe po parę kilometrów po osiedlu i czasem drogach rowerowych. Na takim rowerze powinno się jeździć bardzo delikatnie i nie przekraczać 20km/h...

 

 

Z używanych najlepiej szukać z osprzętem STX, Deore XT/LX (ta starsza srebrno czarna wersja) - są prawie niezniszczalne. Znalazłem kilka ciekawych rowerów - w cenie ok 400zł:

http://www.allegro.pl/item100322123_schwin...lx_okazja_.html

http://www.allegro.pl/item99378715_gt_tale...ra_paralax.html

trochę zaniedbany: http://www.allegro.pl/item98747646_rower_t...czarnym_lx.html

lol 130zł: http://www.allegro.pl/item101028698_rower_...oose_tychy.html

 

Część wymaga drobnych poprawek, zmiany hamulców na Vki, mają sztywny widelec, stery starego typu itp.

 

Za ok 800zł jest gorszy wybór i więcej licytacji niż kup teraz. za 1200-1300zł można całkiem znośny używany dostać: http://www.allegro.pl/item100319938_specia...uper_stan_.html http://www.allegro.pl/item100793435__trek_6000_okazja_.html

 

 

BTW - czemu ludzie piszą przeżótki, albo przeżutki - przecież nawet jakby nie wiedzieć jak się pisze to po brzmieniu można określić - przerzutki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neo - napisz jaką piastę potrzebujesz - pod tarcze, czy Vki, a do tego lekką, czy do skakania? Ja mam formula na maszynowych - jakieś 2k przebiegu i chodzą jak nowe - zero luzów, zero oporów toczenia - a dałem 100zł za tylną i 90zł za przednią :D

ja potrzebuje cos mocniejszego do skakania :) w sklepie polecili mi piaste authora na 2 maszynach za 200 zeta.. te piasty do authorow a-gang laduja :) podobno zwrotow i problemow z nia nie mieli :) jednak osobiscie wolal bym cos bardziej sprawdzonego bo o tym authorze nie moge nic znalezc na necie.

 

Co do kupowania tanich rowerów - to mój pierwszy mtb był kupiony w makro za 400zł - 17 kilo, same sisy, sztywna rama - jeden z ludzi tam pracujących mnie ostrzegał, że na tym się nie pojeździ za bardzo - ale człowiek się nie zna, poza tym byłem mały i w zasadzie to nie ja kupowałem.

No i było ciekawie...[...]

Mialem podobnie ze swoim rowerkiem ktorego w auchan kupowalem ;) tyle ze ja urwalem tylna linke (prawie pod tramwaj wpadlem :) )... o kolach nie wspominajac ;)

 

Te linki spoko podales z tanimi rowerkami.. jednak jak piszesz... sa w nich hamulce starego typu "Y".. a jak wiadomo skutecznosc tego hamowania jest dosc nikla :) zestaw v-ek przod i tyl mozna kupic za 50 zeta juz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.unibike.pl/rowery/evolution.html

Czy ten rower nada się do ostrego katowania? Bo wygląda troche filigranowo ;). Chciałbym zacząć przygodę z trochę ostrzejszą jazdą bo jak na razie nie miałem na czym poszaleć. Mam 170 cm wzrostu i ok. 57 kg wagi, a chciałbym trochę poskakać. Interesuje mnie głównie jazda w terenie. Macie jakieś propozycje do max. 1500 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...