Skocz do zawartości
narciarz

Asus P5n32-e Nvidia Nforce 680i Sli

Rekomendowane odpowiedzi

no a jak Ci się pracuje na tej płycie P5N32-E ? Próbowałeś OC z max fsb ??

Znając życie ten bios nie podniesie możliwości oc.

Sama plyta powinna robic 500, moze procek nie lubi wiecej, niestety niektore c2d maja sciany duzo wczesniej na fsb.

 

Czesem nowe biosy troche poprawiaja. U mnie proc sie konczy na fsb 430-435, wiec plyty nie sprawdze, robi na nim dokladnie tyle co moja poprzednia mobo p5b dlx. Ogolnie bardzo dobrze mi sie na niej pracuje. Dla mnie to najlepsza mobo obecnie na rynku, super wyzylowac mozna pamieci i to bez ladowania w nie duzej ilosci woltow. Przy fbs 400 i mem na 800, przepustowosc w sandzrze - ciut ponad 8000mb/s, taki wynik ciekzko na 975 przy pamieciach ustawionych na 1000 i timingach 4-4-4-10 osiagnoc. Przy fsb 1692, pamiatki robie kolo 8400mb/s! Pozatym w 3d smarkach wyniki sa wyzesze niz przy najlepszych ustawieniach na p5b dlx w 3d mark06 kolo 100ptk zysku, jak na sam chipset to niezla poprawa.

 

Jest maly problem z mnoznikiem procesora. na x6 pamieci dzialaja wyraznie gorzej, na x7 i magistrali ustawionej na najlepszym strapie fsb 1692Mhz, wysypuje sie 3d mark 2001 przy tescie bump maping, na innych mnoznikach tego problemu nie ma. Ogolnie jak z kazdym asusem, jak sie dostroji i rozgryzie to jest najlepszy, a jak leci na auto to ma sie problemy.

 

Na dzien dzisiejszy nei zmienilbym jej na zadna inna mimo problemow z vcore i chba szybko nic ciekawszego dla mnei nie bedzie. Mialem p5b dlx byla bardzo dobra, ale ta jest lepsza.

 

Sterowanie Vmem działa, wydaje mi się, wporządku - przynajmniej w zakresie jaki ja sprawdzałem 1.9 - 2.4.

Ale sama płyta jest strasznie kapryśna, to co na eVGA pięknie chodzi tu ledwo chce :(

Do 2,5v dziala ok dalej juz tez nie sprawdzalem, jak zwykle najlepiej sie spisuja memki na D9 GMH.

 

A z jakimi memkami miales problemy?

 

To norma czy co :?

Probowales recznie postawiac wszystkie timingi? sprobuj jedna kostke na raz. Ktos tu pisal ze lepiej mu memki dzialaly w bialych gniazdach tez warto sprawdzic, choc u mnie wszystko ok w niebieskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziby, widzisz moje kostki też są niby na D9GHM a nie mogę ich odpalić nawet na stockowych ustawieniach, lecę na 800, powyżej walą błędami. BIOS 0702 coś zmienił, i korzystam już normalnie z 4 szt. ale ustawione na 667 bo już na 800 się sypie.

 

A kostki same w sobie, u kolegi na eVGA lecą na 1200+ :| W temacie pamięci, uważam że narazie ASUS jest mocno niedopracowany.

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, tylko czym one by sie mialy roznic od moich jezeli sa na tych samych kostkach? Jak ustawiasz recznie to niby powinny smigac, ale moze gdybym dolozyl jeszcze dwie sprawa wygladalaby inaczej. A sprawdzales czy naprawde sa na tych kostkach? Wiem ze cruciale tez problemow na tej mobo nei maja. Co innego 1T bo z tym to jest loteria czy pojdzie czy nie. Do ok 960mhz na 1T z regoly mikrony chodza przy timingach 4-4-4-8.

 

 

Te mushkiny bardzo sie polubily z ta plyta, nie mam tez problemu z ich dzialaniem w niebieskich slotach.

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją tezę, że moje moduły są na D9GHM oparłem tylko na recenzjach i postach z XS. Radiatorów nie odklejałem, bo są mięcciutkie i się zepsują przy odklejaniu a ścinać nie chcę.

 

Zauważ, że Tobie działają >800, a u mnie nawet na 900 2 kostki plują błędami. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale nie jestem odosobnionym przypadkiem - widziałem wiele postów opisujących problemy z różnymi kostkami które działają wszędze, tylko nie na P5N32-E SLI/Striker.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt na xs troche osob mialo problemy, ciekawe czy i kiedy asus sie wezmie za powazne poprawki biosu. Szczegolnie dziwi mnie to ze na referencyjnej plycie Twoje mamki smigaja dobrze.

I tak samo jest na podkreconej i nie podkeconej FSB? A bawiles sie napiecien na NB?

 

PS na codzien ustawiam 4-4-3-8-1T-1-10-4-8-1-1-22-1.00ns taktowanie w zaleznosci od fsb 800-870mhz napiecie 1,85v-1,9v, mocno agresywne timingi, lepsza wydajnosc niz na 1100-1200, a napiecie male, ale na NB przy fsb 400-423 misi byc 1,3v, pieknie tez smigaja na (najlepiej linked) 1066mhz podobne tiningi niektore minimalnie luzniejsze, ale 2T, tyle ze wiecej napiecie w memki musze puscic.

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probowales recznie postawiac wszystkie timingi? sprobuj jedna kostke na raz. Ktos tu pisal ze lepiej mu memki dzialaly w bialych gniazdach tez warto sprawdzic, choc u mnie wszystko ok w niebieskich.

Pamięci na auto v przy 4.4.4.12 chodzą na 770 więc tyle co na 975 i 965. Na inletu przy 2.1v chodziły stabilnie na 800 i 4.4.4 tu nie mogę im ustawić napięcia innego jak auto. Próbowałem wszystkiego nie odpala.

Edytowane przez rxg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probe pokazuje 1.87 i takie też ustawiałem... Efekt zawsze taki jak pisałem. Wątpię by płyta była walnięta przypuszczalnie goodram źle się czuję w tej płycie… Albo ona z nim.

Edytowane przez rxg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze jak ustawisz 1,85, to wtedy bedzie to samo co na auto (1,875 w probe plyta dodaje ~0,025 na mamki wzgledem ustawionego), jezeli kosci sie gryza z plyta to powinny sie wysypywac przy roznych timingach, ale jak ustawisz recznie to samo co jest na auto to powinno byc ok. Plyta na automatycznych ustawieniech nie ma dodatkowych mozliwosci niz to co recznie, a ustawialas wszystkie timingi recznie? Wymien kostki, jak nie chesz oddawac mobo.

 

PS. na pierwszym biosie z ktorym dostales mobo tez tak miales? robiles flesh z pod windy? Jak tak to cofnij si epo 0302, ale skorzystaj z dosowskiego narzedzia.

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt na xs troche osob mialo problemy, ciekawe czy i kiedy asus sie wezmie za powazne poprawki biosu. Szczegolnie dziwi mnie to ze na referencyjnej plycie Twoje mamki smigaja dobrze.

I tak samo jest na podkreconej i nie podkeconej FSB? A bawiles sie napiecien na NB?

FSB nie ma nic do rzeczy, nawet przy 1066 ramki nie chcą skoczyć wyżej niż 800. Napięcia NB nie ruszałem, podobnie jak na eVGA ustawiłem unlinked 1000 i śmigało aż miło. Pocieszam się że przy jednym zestawie, można zrobić 800 3-3-3-5 @2.4V, ale mało przydatna informacja.

 

Teraz czekam na lepsze czasy, 4 kostki hulały na więcej niż 533. Dziś pobawie się timingami, może na 533 zrobie 3-3-3, i wydajność będzie podobna do ... własnie sam nie wiem czego :)

 

Focus: póki używałem tej dźwiękówki - nic nie prykało. A sama recenzja - trudno mi uwierzyć że nikt nie zauważył problemów z Vcore'm...

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze jak ustawisz 1,85, to wtedy bedzie to samo co na auto (1,875 w probe plyta dodaje ~0,025 na mamki wzgledem ustawionego), jezeli kosci sie gryza z plyta to powinny sie wysypywac przy roznych timingach, ale jak ustawisz recznie to samo co jest na auto to powinno byc ok. Plyta na automatycznych ustawieniech nie ma dodatkowych mozliwosci niz to co recznie, a ustawialas wszystkie timingi recznie? Wymien kostki, jak nie chesz oddawac mobo.

 

PS. na pierwszym biosie z ktorym dostales mobo tez tak miales? robiles flesh z pod windy? Jak tak to cofnij si epo 0302, ale skorzystaj z dosowskiego narzedzia.

I to mnie tak zastanawia pamięci pracują idealnie na wartościach, które podałem czy to 1 czy 2T. Co do timingów to część zaawansowaną zostawiłem na auto, bo nie znam się na tym. Na pierwszym biosie nie sprawdzałem był 06, ale sprawdzę.

 

Test płyty Asus P5N32-E SLI nForce 680i SLI[/url] - jeśli kogoś interesuje.

 

Płyta jest naprawdę dobra! Gdyby nie ta karta dźwiękowa otrzymałaby minimalnie 9/10.

 

Ktoś zaobserwował podobne problemy?

Co do umiejscowienia gniazd pamięci- to owszem są blisko karty, ale nie na tyle by nie można wymienić kostki bez wyjmowania karty. Warto było by dodać informację, że powyżej qdr 1200 nie można regulować vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia NB nie ruszałem

No to mozesz miec przyczyne, wszystko ma znaczenie, dzielnik wartosc FSB (rozny strap), V na NB,np na 965 duza czesc przypadkow sypania pledami przez memki to wina NB. Przy 680i co prawda nie widzialem sypania pledami ale na zaniskim napieciu na NB wisial bios, ale roznie to moze sie objawiac. Czasem przewoltowany NB tez moze byc niestabilny wiec poprobuj rozne wartosci. 1,3v to praktycznie powinno byc podstawowe napiecie NB dla tej mobo przy OC.

 

Kolejna sprawa dla testow wszystkie te zaawansowane timingi mozesz rozluznic na maksa, a potem zaciesniec, na podstawowych 5-5-5-15.

 

 

 

Na pierwszym biosie nie sprawdzałem był 06, ale sprawdzę.

Numeracja na biosu ma 4 cyferki

0602 miales jako pierwszy??? to bardzo swierzy bios, a nie 0302?

 

Płyta jest naprawdę dobra! Gdyby nie ta karta dźwiękowa otrzymałaby minimalnie 9/10.

Ktoś zaobserwował podobne problemy?

Plyta jest bardzo dobra z dziwekowka nie mam zadnych problemow to zreszta ten sam kodek co na innych plytach nowych asus-ach, wielokrotnie chwalony za brzmienie. Pierwszy raz czytam recenzje gdzie pisza o problemach z ym kodekiem, ale sporo urzytkownikow narzeka na niego na p5b dlx (tez nei mialem problemow na tym mobo).

 

Natomiast jak juz inni wspomnieli wielka wada to regolacja Vcore (najwiekszy minus) i poki tego i kilku innych bledow biosu nie wyeliminuje ta moim zdaniem najlepsza obecnie plyta na rynku jest tylko sredniakiem.

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Wy z tym napięciem mieliście, ale my z tym problemu nie mieliśmy. Fotki BIOSu robimy "od kopa" za jednym razem. Pomocne będą te:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Może macie starsze wersje BIOSów, albo coś? My testowaliśmy na 0602.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numeracja na biosu ma 4 cyferki

0602 miales jako pierwszy??? to bardzo swierzy bios, a nie 0302?

Oczywiście miałem na myśli 0602 i ten właśnie był na płycie jako pierwszy.

Edytowane przez rxg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to skoro testowaliście na 0602 i nie widzicie problemu, to znaczy, że zrobiliście zdjęcie i tyle. A fe!

Wiesz co byłoby to o tyle dziwne, że nasz procesor nie jest stabilny na tej częstotliwości bez zmieny napięcia.

I nie wciskaj, że zrobiliśmy jakieś spreparowane zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to skoro testowaliście na 0602 i nie widzicie problemu, to znaczy, że zrobiliście zdjęcie i tyle. A fe!

Nasz procesor nie chodzi na 480 x 7 bez zmiany napięcia, więc raczej nie jest to realne żeby regulacja nie działała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na E6300 można zmieniać, a na E6600 nie :lol: albo to jest zależne od inaczej ustawionej innej opcji w biosie.

Płyta w trybie natychmiastowym do mnie jedzie - powinna być do max 2 godzin. Mam na stanie X6800, E6300 oraz E4300. Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co byłoby to o tyle dziwne, że nasz procesor nie jest stabilny na tej częstotliwości bez zmieny napięcia.

I nie wciskaj, że zrobiliśmy jakieś spreparowane zdjęcia.

Ale zdejcia nic nie udowadniaja, bo ustawic sobie mozesz poprostu po resecie mimo ustawienie np 1,5v przy fsb 1600 bedziesz mial 1,4v a powyzej 1600 1,5v do tych screenow dodaj jeszcze screen z monitora napiec. Wszyscy maja ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zdejcia nic nie udowadniaja, bo ustawic sobie mozesz poprostu po resecie mimo ustawienie np 1,5v przy fsb 1600 bedziesz mial 1,4v a powyzej 1600 1,5v do tych screenow dodaj jeszcze screen z monitora napiec. Wszyscy maja ten problem.

Już daję zdjęcie z monitora (jeszcze to co zrobił redaktor podczas testów). Wyglądało na takie samo i gość od wrzucania artów go nie dodał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co byłoby to o tyle dziwne, że nasz procesor nie jest stabilny na tej częstotliwości bez zmieny napięcia.

I nie wciskaj, że zrobiliśmy jakieś spreparowane zdjęcia.

 

Nasz procesor nie chodzi na 480 x 7 bez zmiany napięcia, więc raczej nie jest to realne żeby regulacja nie działała

Płyta automatycznie podnosi vcore i np przy 3.2Gh daje około 1.43v co jest wielkim minusem w sytuacji gdy procesor nie potrzebuje 1.43 a wystarczy mu 1.27. Ale wtopa :lol2: Edytowane przez rxg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasz procesor nie chodzi na 480 x 7 bez zmiany napięcia, więc raczej nie jest to realne żeby regulacja nie działała

A jakie ma napiecie przy fsb 1600 i 1601??? od np 1,6v w zwyz dziala regolacje ok.

 

Sprawdz sobie jakie napiecie masz w monitorze napiec przy tych fsb co podalem i zobaczysz problem, jedyny bios wolny od tego bledu to 0302.

 

Płyta automatycznie podnosi vcore i np przy 3.2Gh daje około 1.43v co jest wielkim minusem w sytuacji gdy procesor nie potrzebuje 1.43 a wystarczy mu 1.27.

A czasem bywa na odwrot moj e6600 na 3,2Ghz potrzebuje 1,46v.

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

focus: nigdzie nie napisałem, że wciskasz jak sam to ująłeś spreparowane zdjęcia. napisałem poprostu że nie przyłożyliście się do recenzji, bo w sytuacje że cały świat ma niedziałający Vcore a Wy macie działający nie uwierze :)

 

Chcecie się zapisać w historii - sprawdźcie miernikiem jakie napięcie jest naprawdę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czasem bywa na odwrot moj e6600 na 3,2Ghz potrzebuje 1,46v.

 

 

Tak czy siak wielki minus tej płyty. I nie podanie tak istotnej informacji zalatuje rutyniarstwem i...

Edytowane przez rxg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak wielki minus tej płyty. I nie podanie tak istotnej informacji zalatuje rutyniarstwem i...

Dokladnie, najglopsze w tym jest to ze pierwszy bios produkcyjne nie ma tego byka, zmiast tego zaklamuje odczyc Vcore o 0,08v. A ASUS nie jest w stanie poprawic albo nie che poprawic takiego prostego byka, jescze gorzej dla posiadaczy striker-a.

 

 

zreszta p5n32-e bardzo dlugo przez nikogo nie pyla testowana, byly tylko testy striker-a, co ciekawe tylko na jednym serwisie pisali o problemach z Vcore tyle ze na starym biosie i regolacja dzialala, ale bledne byly odczyty monitora.

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziby, widzisz moje kostki też są niby na D9GHM a nie mogę ich odpalić nawet na stockowych ustawieniach, lecę na 800, powyżej walą błędami. BIOS 0702 coś zmienił, i korzystam już normalnie z 4 szt. ale ustawione na 667 bo już na 800 się sypie.

 

A kostki same w sobie, u kolegi na eVGA lecą na 1200+ :| W temacie pamięci, uważam że narazie ASUS jest mocno niedopracowany.

 

Ja mam Crucial 2x1gb Ddr2 667 Anniversary Edition i musze powiedzieć, że do zabawy z pamięciami na tej płycie to trzeba dovoltować NB. Spróbuj zwiększyć napięcie na NB i potestować u mnie to pomogło. Pamięci latają nawet na 1200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AutoV daje na NB 1.4V. Na ile radzicie ustawić i ilu nie przekraczać ?

 

Update sytuacji z 4 kostkami - nie chodzą jednak nawet na 533...

Puściłem GM z 3 kostkami @800/4/4/4/12. Napięcie NB wciąż domyślne.

Zobaczymy co to będzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AutoV daje na NB 1.4V. Na ile radzicie ustawić i ilu nie przekraczać ?

Do testow nie przekraczej 1,6v, wyzesz nie jest potrzebne pozatym plyta moze wogole sie nie odpalic na podan 1,6v. Na codzien do 1,45v nie powinien jej zaszkoczic. Sprobuj roznych ustawien, bo czesem wyzsze napiecie moze pogorszyc stabilnosc, lec w gore od 1,3v

 

Warto doposarzyc plytke w wiatraczek na NB. Dobrze sprawdzaja wie wiatraczki 40x40x20mm i szybko obrotowe.

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...