Skocz do zawartości
gosu001

Antec Nine Hunderd

Rekomendowane odpowiedzi

no a co tu dużo mówić? Obudowa ATX Antec, dobrze chłodzona, PSU na dole, czy ładna to zależy - mnie się np. nie podoba. Imo bez fajerwerków, nie warta swojej ceny.

 

za 500zł można kupić aluminiowego LanBoya, albo Performance One

Edytowane przez msn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to że zasilacz jest na dole uważasz akurat za plus czy minus ?

Plusem zasiłki na spodzie jest to, że nie zwisają z góry kable, ale imo lepiej jak jest u góry - wentylator z psu wyciąga wtedy gorące powietrze z okolic cpu i mosfetów zasilających.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pisze w tym temacie, bo mam takie samo pytanie, tylko że odnośnie innej obudowy, a mianowicie http://www.angela.pl/index.php?action=Towa...;id_towaru=1563 , bo jestem prawie pewien, że akurat ona będzie stała pod moim biurkiem;), co sądzicie o tej budzie, oraz jeśli macie jakieś dobre i uzasadnione propozycje innych produktów w cenie do 250 zł to będe rad je tutaj zobaczyć, z góry dzięki za odpowiedzi.

edit: Spytam jeszcze o waszą opinie o obudowie sunbeam quarterback, też o niej myślałem.

Edytowane przez mordka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pisze w tym temacie, bo mam takie samo pytanie, tylko że odnośnie innej obudowy, a mianowicie http://www.angela.pl/index.php?action=Towa...;id_towaru=1563 , bo jestem prawie pewien, że akurat ona będzie stała pod moim biurkiem;), co sądzicie o tej budzie, oraz jeśli macie jakieś dobre i uzasadnione propozycje innych produktów w cenie do 250 zł to będe rad je tutaj zobaczyć, z góry dzięki za odpowiedzi.

edit: Spytam jeszcze o waszą opinie o obudowie sunbeam quarterback, też o niej myślałem.

Calkiem fajna, dobry wyglad ale nie licz na cuda zwiazane z tym trzecim wiatrakiem w srodku budy. Widzialem jej recenzje, bylo chlodniej o 0-1C, do tego przeszkadza przy grzebaniu w bebechach :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plusem zasiłki na spodzie jest to, że nie zwisają z góry kable, ale imo lepiej jak jest u góry - wentylator z psu wyciąga wtedy gorące powietrze z okolic cpu i mosfetów zasilających.

no fakt ale w przypadku tego Anteca zadanie to spełnia umieszczony na samej górze wentylator 200mm :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fakt ale w przypadku tego Anteca zadanie to spełnia umieszczony na samej górze wentylator 200mm :wink:

Wybacz, nie przyjrzałem się dokładnie. Ogólnie wymysł umieszczenia PSU na spodzie to chwyt raczej marketingowy jako "coś" nowego, a w tej cenie można kupić już obudowę z aluminium, która jest o połowę lżejsza, fajniej wygląda i poprawia oddawanie ciepła z obudowy do otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja, 500zł to już spora kwota jeśli chodzi o obudowę

 

a w tej cenie można kupić już obudowę z aluminium, która jest o połowę lżejsza, fajniej wygląda i poprawia oddawanie ciepła z obudowy do otoczenia

a jaką dokładnie budę masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkiem fajna, dobry wyglad ale nie licz na cuda zwiazane z tym trzecim wiatrakiem w srodku budy. Widzialem jej recenzje, bylo chlodniej o 0-1C, do tego przeszkadza przy grzebaniu w bebechach :P

Nie licze na cuda, ale napewno jest ciut lepiej, szczególnie gdy ma się AC typu freezera 64 bądź scythe ninja, wtedy nawet bez wentylatora na radiatorze jest jakiś przewiew przez niego i nie kręconego procka myśle wychłodzi. Obudowa prócz tego wentylatora jest w moich oczach poprostu ładna i porządna, dziś ją chyba zamówie i mam nadzieje, że nie będe żałował. Zastanawiam się jeszcze nad wersją z oknem, ładna rzecz tylko nie wiem jak wpływa na sztywność tej budy, oraz na tłumienie drgań i hałasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wymysł umieszczenia PSU na spodzie to chwyt raczej marketingowy jako "coś" nowego, a w tej cenie można kupić już obudowę z aluminium, która jest o połowę lżejsza, fajniej wygląda i poprawia oddawanie ciepła z obudowy do otoczenia.

marketing? czyzby? psu na dole oznacza - jak np w p180 - ze mozna go bardzo latwo odseparowac od reszty podzespolow. psu dostaje zimniejsze powietrze > mniej sie grzeje > ciszej chodzi. przy dobrze schlodzonym cpu (scythe, thermalright) i dobrze chlodzonej grafice (accelero, hr-03) i nb z hr-05 (przykladowo) to psu staje sie najglosniejszym elementem. jak Ci sie uda ladnie schlodzic > wyciszyc psu ulozony standardowo w budzie to super. zrobienie kanalu doprowadzajacego powietrze z zatoczek 5,25 pomaga, ale tylko gdy masz 80mm z tylu psu. przy 120mm na dole kanalu juz nie zrobisz. a przy psu znajdujacym sie na dole jest to po pierwsze mozliwe a po drugie znacznie latwiejsze. w przypadku kompow ekstremalnie wyciszonych, zasilka na dole robi roznice. jesli w takim kompie masz vga ze stockowym wyjcem, to nie da to za wiele bo zamiast psu bedziesz slyszal vga.

 

powiedz mi prosze, ale tak na powaznie, czemu aluminiowe budy oddaja lepiej cieplo do otoczenia? chetnie dowiem sie czegos nowego i podyskutuje na ten temat.

 

aluminium jest lzejsze - i to jest fakt. ladniejsze? kwestia gustu wiec to zostawmy. jako lzejsze niz stal, aluminium znacznie lepiej przenosi wibracje. jesli juz uda nam sie ladnie wyciszyc kompa, pomontowac aftermarketowe coolery itd, to zacznie sie sprawa wibracji. a tu jest sprawa prosta - trzeba bedzie calosc wylozyc ciezkimi matami tlumiacymi dgrania (nie mylic z gabka tlumiaca szum). i komp z powrotem wazy 10+ kg. oczywiscie, co kto lubi - nie kazdy musi zwraca uwage na halas i wibracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi prosze, ale tak na powaznie, czemu aluminiowe budy oddaja lepiej cieplo do otoczenia? chetnie dowiem sie czegos nowego i podyskutuje na ten temat.

Np dlatego:

aluminium - λ=237W/mK

stal - λ=58W/mK

 

Dla niewtajemniczonych, jest to współczynnki przewodzenia ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np dlatego:

aluminium - λ=237W/mK

stal - λ=58W/mK

 

Dla niewtajemniczonych, jest to współczynnki przewodzenia ciepła.

no to mamy jeden wspolczynnik, ok.

a co z charakterystyka dotyczaca np odbioru i oddawania ciepla przez obudowe? (bo to chyba jednak co innego niz samo przewodzenie?) jakie ilosci ciepla nalezy odprowadzic zeby widac bylo roznice? w koncu, skad buda bierze cieplo? z powietrza? tak, ale powietrze przeciez bardzo slabo przewodzi cieplo. dlatego uzywamy past. skad jeszcze cieplo przechodzi na bude? zastanowmy sie - ktore elementy komputera, generujace wysoka temperature, maja bezposredni kontakt z buda? czy kontakt ten wystarczy zeby przeniesc tyle temperatury ze zauwazalny stanie sie wplyw na ogolna temperature budy? w jaki sposob cieplo jest oddawane - przez konwekcje, radiacje? czy moze cieplo jest oddawane czy raczej magazynowane przez bude?

 

podanie 1 wspolczynnika to troche malo. nie czuje sie przekonany. jesli mozesz to rozwin swoja wypowiedz. jesli moje pytania sa niewygodne lub glupie to na nie nie odpowiadaj - ale po prostu wyjasnij w kilku slowach co miales na mysli piszac o wspolczynnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te współczynniki określają zdolność do odprowadzania i rozprowadzania ciepła przez metal (im szerzej rozprowadzone tym szybciej oddawane do otoczenia). Obudowa działa jak radiator dla elementów bezpośrednio z nią połączonych, np. dla zasilacza, dysków twardych, napędów optycznych a także laminatu płyty głównej, który także przewodzi ciepło. Sam zobacz, że nagrzewa się w okolicy zasilacza oraz na samej górze, rozgrzana od gorącego powietrza uniesionego przez konwekcje.

 

Materiał wykonania obudowy może nie ma ogromnego wpływu na temperaturę wewnątrz, ale nie można zaprzeczyć, że jakiś ma. Dobre przewodnictwo ogranicza wydzielanie ciepła do wewnątrz przez transportowanie go na zewnątrz - ciepło chętniej poleci do chłodnego otocznia niż gorącego wnętrza dążąc do wyrównania bilansu cieplnego.

 

Pozatym aluminium ma mniejsze ciepło właściwe, więc szybciej się nagrzewa.

Edytowane przez krzyysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Krzychu,

 

Dzięki za wyjaśnienia. Ponieważ nadal targają mną wątpliwości, zasianie przez 1) wiedzę o tym, jak działają działy marketingu różnych firm 2) skłonność braci kompjuterowej do powtarzania mitów 3) wrodzoną skłonność do drążenia i – tu będę skromny – do poszerzania wiedzy, pozwolę sobie pomęczyć Cię dalej pytaniami.

 

Wydaje mi się, że oprócz współczynnika przewodzenia ciepła jest jeszcze coś takiego jak możliwość materiału do gromadzenia ciepła – jakiś próg poniżej/powyżej którego materiał pewną ilość ciepła jest w stanie zmagazynować. Idąc tym tropem, oznaczałoby to, że jakąś tam ilość ciepła materiał tak czy siak zatrzymuje i nie chce oddać. Im więcej ciepła magazynuje, tym dłużej może pozostać zimny, i odwrotnie. Ale jak już aluminium się nagrzeje, to pozostaje ciepłe bardziej i dłużej.

 

Jak już wiemy, ciepło jakoś musi przejść na budę. Powietrzem? Eeee, raczej nie, bo powietrze słabo przekazuje ciepło. Dlaego w heatpipe’ach jest próżnia i aceton (lub coś podobnego – etanol, w zależności od zastosowań ciepłowodu).

Wydaje mi się, że największą przeszkodą – w praktyce – zrobienia z budy faktycznie i skutecznie działającego radiatora – jest niewielka powierzchnia i „jakość” styku elementów generujących ciepło z konstrukcją budy, i dalej – pomiędzy konstrukcją budy (taca na mobo, stelaży na hdd) z panelami bocznymi i górnym. Z problemem tym poradzili sobie mądrale z Zalmana - ale za jaką cenę, hehe.

 

HDD – owszem, ma kontakt, ale malutki. Sam HDD słabiutko się nagrzewa (bo co to jest 40+ stopni?) i nie jest w stanie nagrzać mocowania. (Zakładając, że w ogóle posiadacz wypaśnej zazwyczaj budy aluminiowej mocuje na twardo do niej hdd śrubkami).

 

ODD - jak się kręci to tak, po wypaleniu płyty jest ona przecież bardzo ciepła, parę tysięcy obrotów na minutę swoje robi. Ale tu również mamy kwestię przejścia ciepła na konstrukcję budy. W najlepszym wypadku 4 śrubki i tyle. Budy aluminiowe, czyli raczej high-endowe, pozwalają na mocowanie napędów w takich saneczkach – a więc kontakt słabiutki. Po drodze dużo powietrza, plastiku.

 

Laminat – hmmm, laminat przecież nie styka się z budą. Dystansów jest kilka - sześć, osiem - i raczej przez nie temperatura nie przejdzie na tacę. Znowu - jakość kontaktu. Poza tym - mała ilość materiału.

 

Zasiłka – tak, faktycznie, psu się grzeje, buda nad zasiłką jest cieplejsza niż jakikolwiek inny kawał metalu całej budy. Ale to jedyne takie miejsce. Poza tym, ani Ty ani ja nie wiemy do ilu się to miejsce nagrzewa (sprawdzić można, ale trudno to porównać z innym systemem). Wydaje mi się też, że to bardziej powietrze nagrzewa wierzch budy niż zasiłka przez konstrukcję.

 

Najważniejsza kwestia – niestety, to powietrze przenosi temperaturę. A raczej – „niewiele” z tej temperatury. Nagrzane powietrze bezpośrednio nad zasiłką rozgrzewa tam budę. Ale i na to potrzeba czasu. No i jest to praktycznie jedyne miejsce samej budy, które się nagrzewa. (Jest tak na pewno w przypadku stalowych budek – czy podobnie jest z aluminiowymi? tak sądzę…) Czy nie powinno być tak, że aluminium, dobrze przenoszące ciepło, powinno ocieplać równomiernie cała budę? Albo przynajmniej sporą jej część?

Wydaje mi się, że teoretycznie tak. Ale w praktyce wartości – zarówno temperatur jak i dane metalu (powierzchnia, waga) i inne sprawy typu kontakt (powierzchnia, jakość) powodują, że różnice są zbyt małe, żeby je zmierzyć.

 

Podsumowując - zgadza się, że aluminium jako takie ma lepsze właściwości termiczne niż stal - z punktu widzenia chłodzenia, odprowadzania ciepła, itd. Kto kiedyś mieszał herbatę w stołówce łyżeczką z aluminium ten wie ;) Ale niestety w przypadku budek na pececiki jest tyle przeszkadzajek po drodze, że aluminium wykorzystane do budowy budy - jej konstrukcji, ramy i paneli - niestety nie jest w stanie pomóc w odprowadzaniu ciepła w żaden widoczny sposób. Sądzę, że różnice we właściwościach tych metali, które tak ładnie prezentują się na papierze, w rzeczywistości nie mają znaczenia.

 

Jak sądzisz, o ile w takim razie buda aluminiowa będzie chłodniejsza niż stalowa? Może tak – o ile cały system będzie chłodniejszy? O ile spadnie temperatura wewnątrz, o ile spadnie temperatura poszczególnych podzespołów? Jakie to mogą być wartości, proporcje? To pytanie nie tylko do Ciebie, ale też do ludków obserwujących temat.

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem zdania ze obudowa Alu nie przyczyni sie do spadku temperatury (moze 1 stopien?) calego systemu. Wazne sa wentyle w obudowie a raczej ich wielkosc i moc.

Proponuje przetestowac taki sam zestaw komputerowy ( tutaj odnosze sie do redakcji purepc )w obudowach Coolermaster Mystique 632. Istnieje wersja stalowa i aluminiowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje przetestowac taki sam zestaw komputerowy ( tutaj odnosze sie do redakcji purepc )w obudowach Coolermaster Mystique 632. Istnieje wersja stalowa i aluminiowa.

Najprawdopodobniej zeby zauwazyc jakakolwiek roznice trzeba by to robic w warunkach wrecz laboratoryjnych - przeciez o 1C inna temperatura otoczenia i takie porownanie byloby juz przeklamane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza kwestia – niestety, to powietrze przenosi temperaturę. A raczej – „niewiele” z tej temperatury. Nagrzane powietrze bezpośrednio nad zasiłką rozgrzewa tam budę. Ale i na to potrzeba czasu. No i jest to praktycznie jedyne miejsce samej budy, które się nagrzewa.

Jak to się mawia "error" ;)

 

Tak samo ciepła a czasem cieplejsze jest miejsce na sciance do ktorej sie mobo przykręca w okolocach procka czasem chipsetu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy przenoszeniu ciepła trzeba także uwzględnić promieniowanie termiczne (obrazowo : żar bijący z ogniska itp) - to przede wszystkim będzie nagrzewac bude. Jak byśmy ładnie obudowe pomalowali na czarno od wewnątrz, to szybciej sie nagrzeje. Wiekszy współczynnik przewodnictwa pomoze szybciej rozprowadzić ciepło po wszystkich blachach, elementach obudowy. I teraz gdy jeden metal bedzie miał mniejszą pojemność cieplną to szybciej to ciepło zostanie wypromieniowane, oddane do otoczenia ( wypromieniowane zarówno na zewnatrz obudowy jak i niestety do wewnatrz). To tak żeby Wam namieszac.

 

A co do tej obudowy Antec - to juz był temat tutaj i Zenfist wypowiadał sie ze ma dobrą wentylację.

Edytowane przez Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kater: tak to czytam i... No właśnie. Może coś w tym jest co piszesz. Daje do myślenia.

 

Ale jakby popatrzeć z drugiej strony(zakładając,że jest tak jak sądzisz) to wszelkie radiatory do cpu ,kart grafiki, hdd - produkowane byłyby ze stali zamiast z aluminium :)

 

Bo skoro według ciebie własności termiczne aluminium nie mają znaczenia to po co je stosować? ;)

 

Argument ,że ze względu na wagę nie stosuje się stalowych radiatorów odpada ,ponieważ producenci stosują niekiedy ciężką miedź bo ma wyśmenite przewodnictwo cieplne, lepsze niż aluminium.

 

A takie radiatory , nawet aluminiowe zbliżają się do wagi 1 kg. Choćby Infinity scythe ;)

 

 

A weźmy np. coraz popularniejszy system heatpipów na płytach głównych. Są wykonane z aluminium :) A niekiedy z miedzi. Ciekawe dlaczego :D

 

Sam mam obudowę wykonaną z aluminium taką jak w podpisie i nie uważam to za jakąś ekstrawagancję.

Uważam,że dobrze spełnia swoją funkcię. Dyski są przykręcone bezpośrednio do aluminiowych koszyków. I są chłodne - temp nie przekracza 30 stopni.

 

No i tu też idzie o wagę ;) Waży 10 kg(bez zasiłki). Stalowy odpowiednik około 16 kg.

A to już nie jest obojętne :P

 

 

Reasumując - przewodność cieplna jest udokumentowanym faktem i ciężko z tym polemizować.

 

Doszedłem do wniosku ,że dziś budowanoby obudowy z miedzi,gdyby tylko nie waga materiału i jego cena, oraz łatwe utlenianie się jej na zielono :D

 

Aluminium nie ma tych wad co stal ,czy miedź. Wytrawione nie utlenia się , jest ładne, lekkie i szybko odprowadza ciepło. Do tego cena materiału jest stosunkowo niska.

 

Dlatego tak je kochają producenci obudów no i użytkownicy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ saver - zeby oczywista roznica w charakterystyce cieplnej materialow (alu, stal, miedz) byla widoczna, grala role, to nalezaloby zapewnic dobry kontakt pomiedzy poszczegolnymi elementami - a to jest b trudne. po to wlasnie mamy pasty - zeby wyeliminowac powietrze. mysle ze wiekszosc z nas zdaje sobie sprawe ze porzadne nalozenie pasty potrafi poprawic temperaturki. nie mowiac juz o szlifowaniu coolerkow na papierze typu 2000 + woda

 

takze ja nie mowie "nie maja znaczenia" ale mowie "nie maja znaczenia jesli sie ich nie wykorzysta 1 100%"

 

dyski i 30 stopni - a ile mialyby w budzie czy ramie ze stali? w identycznych warunkach? nie sadzisz ze to moze byc kwestia tego ze budy z alu sa w zdecydowanej wiekszosci bardzo dobrze skonstruowane i zaprojektowane? moze tu chodzi o dobre chlodzenie?

 

przewodnosc cieplna to fakt ktorego nie podwazam. mowie jedynie ze nie jestesmy w stanie (my jako uzytkownicy) odczuc jej zalet w przypadku materialow stosowanych w budach

 

cooler, cieplowody, radiatory - tu jest inna sytuacja niz w budach - tu jest b dobry kontakt, malutka odleglosc, duza ilosc ciepla przylozona bezposrednio. trudno taka sytuacje porownywac z konstrukcja budy na ktora idzie dosc mala ilosc ciepla

 

ok, chcialem te linki wkleic pozniej, ale chyba nie popsuje to nam dyskusji jesli zapodam je juz teraz

 

oto 2 linki do testow jakie udalo mi sie znalezc w necie

 

http://www.systemcooling.com/alum_steel-01.html

 

http://www.dirkvader.de/frame.php?site=htt...e/chieftec.html

 

pierwszy po ang, drugi po germansku, mozna ze pomoc babel fishem - tlumaczenia wychodza zjadliwe, ale tak czy siak sa wykresy ktore mowia wszystko

 

ide spaaaaac, padam juz, chetnie powroce do tematu

 

aha, b duzo czytalem tez o tej sprawie na silentpcreview - zainteresowani z pewnoscia znajda tam kilka topicow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze cos mi do lba przyszlo - czy aluminium stosowane do budowy budek jest lakierowane? jesli tak to moze to stanowic dodatkowe utrudnienie w oddawaniu ciepla

 

i jeszcze - pamietajmy tez ze cieplo oddawane jest do srodka i na zewnatrz - tak, pewnie na zewnatrz idzie tego ciepla wiecej, ale czy sa to ilosci mogace miec praktyczny i rzeczywisty wplyw na temperaturki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze cos mi do lba przyszlo - czy aluminium stosowane do budowy budek jest lakierowane? jesli tak to moze to stanowic dodatkowe utrudnienie w oddawaniu ciepla

Z tego co wiem w wyższych modelach nie jest lakierowane, tylko szczotkowane - np. lian-li, Thermaltake armor.

 

U mnie np. jest srebrny lakier na powierzchni budy :)

Na szkielecie,koszykach itd. w środku jest "gołe" aluminium.

 

Więc raczej nie powinno to mieć wpływu na oddawanie ciepła.

 

i jeszcze - pamietajmy tez ze cieplo oddawane jest do srodka i na zewnatrz - tak, pewnie na zewnatrz idzie tego ciepla wiecej, ale czy sa to ilosci mogace miec praktyczny i rzeczywisty wplyw na temperaturki?

Sądzę,że tak, zwłaszcza w okolicach góry obudowy, gdize zlokalizowane są napędy optyczne i zasilacz.

 

Ciepłe powietrze idzie zawsze do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...