Skocz do zawartości
j@kubof

Pytanie Dotyczące Linuxa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące Mandrakea. Wiem, że do linuzxa jest inne oprogramowanie przeznaczone właśnie na tą platformę. Wiem, że jest też program (płatny tak?), który pozwala na granie w gry napisane pod winde, na linuxie. Ogólnie nie znalazłem powodów, dla których nie chciałbym linuxa, zwłaszcza Mandrake :) No i jest jydyny problem otóż jestem posiadaczem i fanem PSP do którgo posiadam mase małych programów przeznaczonych do różnych rzeczy związanych z PSP. Programy te są bardzo małe - przeważnie składają się z jednego pliku .exe i raczej nie będą pisane pod Linuxa :( Czy jest jakaś możliwość odpalania tych programów?

 

A i jeszcze jedno pytanie: Chce kupić najnowszą dystrybucje Mandrake czyli Mandrake (Mandriva) 2007 PL i raczej nie będę tego ściągał jaką aukcje z allegro mi polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest po polsku, bo chyba nie?

 

Edit, jest po polsku :)

 

Na pewno lepsza?

Tuż po sukcesie Ubuntu powstał projekt: Kubuntu, który stawia sobie za zadanie dostarczenie spójnego i dopracowanego systemu opartego o Ubuntu, jednak z domyślnym środowiskiem KDE. Kubuntu nie jest jeszcze równie dopracowane jak Ubuntu, ale od niedawna system ten został oficjalnie przygarnięty przez twórcę Ubuntu, Marka Shuttlewortha

Edytowane przez j@kubof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy Ci na KDE? Widziałeś środowisko GNOME? Wybierz to, co Ci się bardziej spodoba. Ubuntu ma w standarcie GNOME, natomiast kUbuntu ma KDE.

 

Tak, na pewno lepsza. Było to wałkowane wiele razy, jak chcesz się upewnić to poszukaj.

Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak apropo - jeśli mam Ubuntu, to jeśli chce coś na nim zainstalować to używam pakietów RPM, czy też takich jak dla debiana??

 

Bo mam płytkę z pakietami dla auroxa, ale nie da się ich zainstalować na Ubuntu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągłem i nagrałem te Kubuntu. Ustawione mam bootowanie z CD, ładuje sie ekran powitalny Kubuntu, jest menu i wybieram uruchom Kubuntu, ładuje się kilka sekund i nagle komputer się restartuje :(

 

Pamiętam, że w KS Ekspert było CD z różnymi dystrybucjami i było to samo, tyle, że na Lunuxie mi nie zależało i to olałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j@kubof - odpalasz z cd czyli z live'a? czy masz wydanie pelne na dvd?

u mnie na live tez nie chce ruszyc, cos ze sterami od grafy, bo ekran gasnie i nic nie widac, mandriva tez nie poradzila sobie z zaladowaniam kde, a jak zobaczylem tryb tekstowy to mi rece opadly - totalny lamer ze mnie

dzisiaj sprobuje z kubuntu bo sie dociaga wlasnie, moze sobie poradzi z grafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj dodać opcje acpi=off albo acpi=ht w parametrach kernela (w grub'ie wciskasz chyba e, później jeszcze raz e i dopisujesz i wciskasz b ;) )

Mi to zawsze pomagało i komp sie nie restartował ;)

Edytowane przez DiJo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj dodać opcje acpi=off albo acpi=ht w parametrach kernela (w grub'ie wciskasz chyba e, później jeszcze raz e i dopisujesz i wciskasz b ;) )

Mi to zawsze pomagało i komp sie nie restartował ;)

Możesz troche jaśnie :unsure: bo ja lamer jestem :oops: Co to jest ten grub?

 

Kucyk tyle, że ja raczej nie mam to spowodowane grafiką, komputer się restartuje podczas ładowania...

 

Mam Live CD 6.06 build ......

Edytowane przez j@kubof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj problem sie w polowie rozwiazal, moja dziewczyna przyszla dzisiaj do mnie z laptopem z ekranem logowania kubuntu pytajac o haslo :lol:

okazalo sie, ze jak mialem podlaczony tv lcd przez kabel vga to wtedy byly takie cuda - kubuntu sie ladowal, ale nie wskakiwalo okno z logowaniem tylko ekran gasl i koniec

jutro sie troche pobawie to zdam relacje co i jak B)

proponuje, aby ten temat stal sie miejscem gdzie newbie beda pytac o linuxa, powiem szczerze, ze ciezko jest zaczac, po takiej drodze jak ja mialem to sie nawet zniechecilem, nie za bardzo ktos potrafi pomoc, a jak juz sie ktos za to zabierze to pisze jezykiem zrozumialym dla newbie rownie tak samo jak chinski :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w bootloaderze (najczesciej jest to grub albo lilo) podajesz parametry do kernela (jądro systemu). Jednym z nich jest acpi. W moim przypadku było tak, że wykrywało, niewiadomo skąd temperature 123*C i system zaczynał się wyłączać :] po dodaniu acpi=off system przestał odczytywać temperatury i wszystko sie uspokoiło :) Tak dla wyjaśnienia - acpi chyba nie mam w kompie :P

 

A teraz jak to zrobić:

Jeśli masz gruba, to wciśnij esc przy bootowaniu, powinna pojawić się tabelka z listą opcji (wersji systemu etc.). Wybierz linuksa, wciśnij "e" i ponownie, wybierz najdułższą linijke i wciśnij "e". Na końcu dopisz acpi=off wciśnij enter i później "b". Może pomoże :)

 

Jeśli masz lilo, to wciśnij esc, wpisz nazwe systemu (naoŋół to jest linux) i dopisz za tym acpi=off

 

Jeśli masz coś innego niż te 2, to poszukaj gdzie sie ustawia parametry kernela albo opcje (niepamietam jak to sę nazywa) i spróbuj odpalić

 

Czasem na płytce live chyba jest też oddzielna pozycja przy uruchamianiu: ACPI Disabled, to wybierz ją :)

Może pomoże :) Powidzenia!

i szcześliwego Nowego Roku!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy w dystrybucjach opartych na debianie uzywa sie paczek RPM?

Można się alienem pobawić, działa nienajgorzej, chociaż i tak najczęściej znajdziesz paczkę .deb programu, który chcesz zainstalować.

I chyba jest pakiet, który dodaje obsługę .rpm do apt'a? Więc potem to chyba kwestia podłączenia odpowiednich repozytoriów i powinno działać. Poprawcie jeśli nie mam racji, bo w błąd wprowadzać nie chcę, a i sam żyć w nim też nie mam ochoty(;

 

a btw, nie rozumiem czemu nie używacie oficjalnego forum ubuntu.pl? szczerze polecam, społeczność jest otwarta, przyjazna i ochoczo pomaga prostym językiem.

Edytowane przez Alexo666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...