Skocz do zawartości
CellarDoor_NCX

Niezmiernie Grzejacy Sie Northbridge [asus P5b]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam taki sprzet :

* Asus P5B (zgodnie z pudelkiem chipset Intel P965 + Intel ICH8)

* Core2Duo E6300 + Arctic-Cooling Freezer 7 Pro (wiatrak tez arctica) - odprowadza powietrze na tyly obudowy gdzie wiatrak wyprowadza je na zewnatrz

* GF 7300gt Zalman 1,2ns

* GoodRam GoodRam 1GB PC800 CL5 PRO w dualu

* Seagate 160GB 7200rpm 8MB cache SATAII Barracuda 7200.9

* ModeCom ModeCom MC-400ATX 2.0 PFC

* wszystko w budzie Modecom Debut zamknieta, wiatrak 80mm wyprowadza powietrze od AC7

 

 

Moj problem jest nastepujacy. Niedawno zainstalowalem SpeedFana aby sprawdzic obroty fryzjera i zobaczylem w nim, ze cos co zwie sie "aux" grzeje mi sie do 125*C. Dowiedzialem sie, ze SpeedFan lubi sobie takie kwiatki wyswietlac, ale z ciekawosci rozkrecilem kompa aby sprawdzic. Zauwazylem, ze po 30min. chodzenia kompa (niewazne czy idle czy stress) northbridge grzeje sie do takich temperatur, ze nie moge dotknac (wydaje mi sie, ze ma kolo 85*C). Sciagnalem z niego radiator i zobaczylem ze z pasty zrobila sie tj. guma... roztarlem troche ja i zalozylem spowrotem bo nie mam w domu zadnej pasty. Tutaj mam pytanie - jak ochlodzic to cudo ?? Wymiana na wiekszy radiator odpada bo fryzjer "nachodzi" na northbridga. Odpada tez instalacja wiatraka na radiatorze. Co mi radzicie ? Mysle, ze podstawa to kupic dobra paste, zeszlifowac powierzchnie radiatora, natrzec pasta itp. Mam racje ?

 

Ponizej zalaczam fotke (mam nadzieje, ze to co wskazane to northbridge :D) :

post-141357-1167419596_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

85* by Cie poparzylo. Guma to standardowy przewodnik w seryjnych plytach. Albo sredniej jakosci pasta silikonowa. Zabrales sie za cos bez wiekszego przygotowania, ale generalnie masz racje. Zacznij od ceramique. Pozniej polecam lekture forum z nacisniem na alternatywne radiatory na chipsety plyt glownych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam sie

 

jest taki myk że jak ci sie ten radiator tak gotuje to nic ci nieda raczej zmiana pasty i szlifowanie - jak jest gorący to znaczy że dobrze przylega i odprowadza ciepło z układu. ja bym żucił jakiś wiatraczek na dość niskich obrotach koło niego. na niskich obrotach niebędzie go wiele słychać a swoje zrobi i sie niebędziesz przejmował żadnym mostkiem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[ot]

@ZONK000 OC

1. :arrow: Polece Ci so.pwn.pl zebys czasem rzucil okiem na to co piszesz

2. :arrow: Fajnie ze zamknales tagi ale najpierw trzeba je otworzyc - [tag]text[/tag]

Do dziela

[/ot]

 

 

dobra dobra niech ci będzie panie :-P sens się liczy :razz: nie widziałeś dawno chyba jak niektórzy piszą-chowam się przy nich :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam sie

 

jest taki myk że jak ci sie ten radiator tak gotuje to nic ci nieda raczej zmiana pasty i szlifowanie - jak jest gorący to znaczy że dobrze przylega i odprowadza ciepło z układu. ja bym żucił jakiś wiatraczek na dość niskich obrotach koło niego. na niskich obrotach niebędzie go wiele słychać a swoje zrobi i sie niebędziesz przejmował żadnym mostkiem :lol2:

Wiatraczek powiadasz. Tylko gdzie go zamontowac ? Na radiatorze ODPADA, bo polowka jego powierzchni jest przyslonieta Arcticiem.

 

To w koncu jak ? Pomoze szlif i zmiana pasty, czy nie ma sensu ? @Orgiusz - racja, poczytam cos wiecej.

 

 

EDIT: Jestem po przegladnieciu kilkunastu tematow nt. zmiany pasywnego chlodzenia, conieco sie dowiedzialem, niestety TYLKO na temat zmiany na Socket 939, nForce4, ogolnie tam gdzie NB lezy kolo grafy... Natomiast u mnie lezy kolo CPU.

 

Myslalem nad zamontowaniem jakiegos wiatraczka, ale nie mam pojecia gdzie to zrobic ?. A moze kupic wiekszy radiator zeby dotykal zeberek Arctic Cooling 7 i bedzie mu oddawal czesc ciepla ?

 

a w EDIT2: @Orgiusz zauwaz, ze mocowanie mojego radiatora jest poprzez "zaciski", Zalman ZM NB47J nastepuje to przez srubki. Z tego co tutaj patrze, to nie mam dziurek na srubki.

Edytowane przez CellarDoor_NCX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś bardo dobry produkt:

 

http://img204.imageshack.us/img204/3055/nbbooster1al9ml.jpg

 

teraz jego zamiennikiem jest:

 

http://www.angela.pl/index.php?action=Towa...;id_towaru=1548

 

Zamontujesz go sobie za pomocą taśmy i będzie git :wink:

 

Uwentualnie Zalman(potocznie zwany niebieskim) i w pobliżu nawiew-wystarczy w zupełności.

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mi sie tak wydaje, ale najlepiej jak by załozyciel tematu poszukał (lub przeszedł sie do jakiegos marketu po termometr elektorniczny nie droga zabawka ale sie przydaje) i wtedy sprawdził temp. NB i innych podzespołów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hr 05 sli to troche kosztuje ale popieram ja sam jestem jego posiadaczem i to bardzo szczesliwym :D

Biore pod uwage tego Thermalrighta HR-05 chociaz jest drogi. Tylko pytanie - czy jego sie montuje ta "nozka" na NB a zeberka wystaja, sa przesuniete w bok ?? Jesli tak to rozwiazanie BDB. Kupilbym Thermalrighta HR-05 + wiatraczek w rozmiarach radiatora zeby odprowadzal powietrze w strone tylu obudowy + paste. A moze jest jakies tansze rozwiazanie ? Z niebieskim zalmanem jakos sie wacham.

 

tez mi sie tak wydaje, ale najlepiej jak by załozyciel tematu poszukał (lub przeszedł sie do jakiegos marketu po termometr elektorniczny nie droga zabawka ale sie przydaje) i wtedy sprawdził temp. NB i innych podzespołów :D

Nie ma takiej potrzeby. Dotykalem czesci i zadna oprocz NB sie nie grzeje niepokojaco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie : "Biore pod uwage tego Thermalrighta HR-05 chociaz jest drogi. Tylko pytanie - czy jego sie montuje ta "nozka" na NB a zeberka wystaja, sa przesuniete w bok ?? Jesli tak to rozwiazanie BDB. Kupilbym Thermalrighta HR-05 + wiatraczek w rozmiarach radiatora zeby odprowadzal powietrze w strone tylu obudowy + paste. A moze jest jakies tansze rozwiazanie ? Z niebieskim zalmanem jakos sie wacham."

 

@greg_1 - a Thermalright HR-05 starczy bez wiatraczka ? Jak juz mam robic to wole jakos dobrze, zeby ten NB troche pozyl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez wentyla też starczy, ja u siebie mam do tego jeszcze wentyla AC TC 80mm z obklejoną izolacją diodą termiczną ;)

 

Troche sie ciasno zrobilo z Infinity ale wlazło ;)

Dołączona grafika

Edytowane przez Greg_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Wyjeb tę gumę.

2) Posmaruj Arctic MX1 lub Silver lub OCZ.

3) Załóż wentyl 40 mm najlepiej Sharkoon, jak tego nie zrobisz to nawet przy dobrej paście temp spadnie tylko o kilka stopni w stosunku do tego co masz aktualnie. Wentyl Ci wejdzie spokojnie, nie ważne czy z przodu czy z boku. Jak mam takie rozwiązanie i jest bezgłośne (kołki gumowe pomiędzy wentem i radiatorem). Względnie możesz założyć wentyl 80 mm albo większy ale już w jakimś miejscu w budzie tak aby wiał na ten kaloryferek.

 

pzdr!

Edytowane przez Chris1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi jednak sie wydaje ze to AUX to jest temperatura Karty graficznej

Nie sadze, na p5b deluxe speedfan tez mi pokazuje AUX ~125 C, z tego co badalem to nic na mobo temperatury powyzej 60C nie ma.

 

To przeklamanie czujnika jak powiedzial Orgiusz, tyle ze czego to czujnik ?:P

 

 

@CellarDoor_NCX - postaw wentyl 80x80 na karcie graficznej, podepnij na 5v i bedziesz mial ciche niemal pasywne chlodzenie NB i ramu ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sugerowaliscie zapoznalem sie szerzej z tematem. Przeczytalem nt. alternatywnego chlodzenia DFI, zmiany chlodzenia nb na nForce4 (choc takiej nie posiadam) i kilkanascie testow zagranicznych.

 

Dodatkowo zrobilem kilka pomiarow, ktore wykluczyly mi rozwiazania typu Pentagram NP-40Cu (nie zmiesci sie) i Zalman ZM-NBF47 (blokuja kondensatory). Zostaly :

* Zalman niebieski - nie satysfakcjonuje mnie

* Thermalright HR-05 + 80x80mm fan (jeszcze nie wiem jaki)

* Thermalright HR-05 SLI + 80x80mm fan (jeszcze nie wiem jaki)

* THERMALTAKE EXTREME SPIRIT 2

 

Mam teraz nastepujacy dylemat : czy brac thermaltake'a ES2 ? 70zł, jest juz wiatraczek, podobno tylko 19dB a 4500rpm (!), czy moze ktores z rozwiazan Thermalright ? Jesli ktorys z HR-05 to nastepujace pytanie - czy wziac wersje SLI i zamontowac rownolegle do ramow i do tego wentylator zeby wywiewal powietrze z HR do Arctica na procku a nastepnie na tyly obudowy (gdzie mam wiatrak wyprowadzajacy) ? A moze wersja bez SLI i zamontowac jak Greg_1 ??

 

Troche to zagmatwane, ale mam nadzieje, ze nie bedzie problemu ze zrozumieniem... Prosze o wskazowki. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...