Skocz do zawartości
badboy88

Jaki Monitor Lcd Za Ok 1000 Złotych?:)

Rekomendowane odpowiedzi

Ja powiem tak, mam tego Benq'a (91gp) od jakis 3 miesiecy. Na Plus- pelna paleta barw, jesli ktos probuje sobie wmowic, ze ma super kolorki na Tn-ce to niech sobie photshopa ( w ktorym tak na marginesie dosc sporo pracuje) pusci --> gradienty, przejscia bardzo widoczne. Dla leniwych, patrz gorny rog podczas wgrywania windowsa (niebieski egran) przejscia tonalne.

Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze do wszystkiego da sie przyzwyczaic, ja nie potrafilem:)

 

Co do bialego, to rzeczywiscie w porownaniu do tn-ki jest srednio. Ale nie jest zle, wystarczy pobawic sie ustawieniami karty graficznej, podniesc troche jasnosc i juz jest niezle.

 

Reakcja matrycy - dosc duzo gram w Cs'a counter strike, i nie mam mowy o czyms takim jak smuzenie.

Przypomnijmy, ze jest to 8ms gtg ( czyli od szarosci do szarosci, realnie jakies 10-12 ms)

 

Ja za swoj monitor zaplacilem 850zl. I jest to realna kwota za jaka mozna kupic ten monitor (jestem z Krk).

Wiec pod wzgledem ceny jest bezkonkurencyjny.

 

Porownywalem z wieloma monitorami, stawialem je obok benq i ocenialem. Swietny byl monitor Eizo http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Eiz...pelny,id,33714/

ale cena 2tys. zlotych. Sprawa zamknieta.Ale jak ktos ma kase to brac i sie nie zastanawiac.

Z innych monitorow nie na tn-ce zastanawialem sie jeszcze nad: FS P19-2, odrobine lepszy od Benq ( z zaletami Benq, i odrobine wyretuszowanymi wadami) ale nie bylo roznic, ktore powodowalby, ze chcialbym zaplacic 600zl. wiecej.

 

Pozniej zastanawialem sie nad Tn-kami, glownie NEC'ki, najlepszy z nich byl 19" NEC MultiSync 90GX2 PRO (okolo 1200zeta), jest to zreszta monitor specjalnie skierowany dla graczy, takiego nasycenia i zywosci barw ciezko jest uswiadczyc w innych monitorach, az bilo po oczach. Z jego zalet wynika tez jego glowna wada, jego charakter powoduje, ze monitor njbardziej bedzie sie podobal graczom- innym, w tym mnie juz srednio ( standardowe wady Tn-ki)

 

 

Jest jeszcze jedna sprawa, a mianowicie katy widzenia. Porownywanie Benq'a z monitorami na tn-kach jest jakims strasznym nieporozumieniem. Oczywiscie maja racje ci, ktorzy powiedza, ze przeciez siedza tylko przed monitorem ( nie ogladaja filmow ze znajomymi, nie leza wygodnie na lozku ogladajac film, nie martwiac sie, ze jak sie czlowiek przestawi odrobine na bok to juz z widokiem jest biednie) w Benq w ogole sie o tym nie mysle, jak sie przesiadam na mojego powerbooka to przypominam sobie co to znaczy kat widzenia w tn, wracajac do Benq'a zapomina sie, ze istnieje taki problem.

 

 

Potrzebowalem monitora uniwersalnego - do wszystkiego i Benq'u 91GP zdecydowanie w tej roli sprawdza sie znakomicie. Dodajac do tego cene, wybor (byl) jest prosty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnijmy, ze jest to 8ms gtg ( czyli od szarosci do szarosci, realnie jakies 10-12 ms)

Realne 10-12 ms to ma superszybki NEC WGX2 na IPS .... ten Benq ma realny czas w okolicach 16-20 ms. Smużenia jako takiego na nim nie ma ale pewne rozmycie jest ( np. odległość na flagach [te cyfry] w BF2 przy ruchu celownikiem w np. prawo )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TN - ... uzyskiwane z palety 262144 kolorów .... przy Hi-FRC może być symulowana paleta 16,7

 

MVA - na najnowszych znaczonych A-MVA nie ma X , kontrast i czerń świetna tylko pod kątem idealnie prostym ( jak na LCD doskonała może stawać do pepsi challange z PVA ) ale jest efekt srebrzenia tej czerni pod stosunkowo niewielkim kątem ( to przeszkadza bo traci się przez to też kontrast ), jest minimalny efekt różowienia ( raczej nie przeszkadza ) i efekt " śniegu" ( też raczej nie przeszkadza )

TN: FRC i 16,2 czy też Hi-FRC i 16,7 - jeden marketingowy bełkot. Niepełna paleta barw i to wychodzi. Matryca dla graczy.

MVA: X wynikający z podświetlenia czy też ze srebrzenia - jeden diabeł, i tak i tak jest. Co nie zmienia faktu, że jest to znacznie lepsza do codziennego użytku od TN.

 

A w jakich monitorach siedzi A-MVA ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość f.e.a.r.

No właśnie to czego sie najbardziej boje to:

-problemy w photoshopie

-smużenie w fps'ach

-słaba głębia kolorów

-martwe piksele

 

O kazdym monitorze jest wiele pozytywnych jak i negatywnych opinii :/ Co tu wybrac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz:

w cenie 1000zł +/-200zł LCD 19":

Dla graczy -> TN -> Iiyama Prolite E1900S-B2, LG FlatronLCD L1953TR-SF, Philips 190B7 .

Uniwersalny do domu -> MVA -> Benq 91GP, Acer 1923, Hp 1965, Philips 190P7

Takie są moje typy odnośnie jakości monitorów i wyświetlanego obrazu.

ALE:

1. Ogólnie nie lubię Samsungów, więc ich nie wymieniam, ale piszę o tym, że nie lubię ;-)

2. Nie lubię widzieć swojego odbicia w monitorze, stąd powłoki szklano-lustrzane powodują jak dla mnie dyskwalifikację.

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość f.e.a.r.

Co rozumiesz przez

Dla graczy

Uniwersalny do domu

??????

A uniwersalny dla graczy do domu to jaki będzie ;> ? Ja własnie takiego szukajem :P

 

Jeszcze jest jedno bardzo ważne pytanie - czy warto ?

Ostatnio dużo gadam z ludźmi o monitorach to mówią, że LCD to jeszcze nie ta technologia, która powinna być, że lepiej na crt zostać. Moze tak mowia bo ich nie stać oO ? Nie wiem wlasnie...

 

edit: czy dobrze rozumiem, że MVA bedzie gorsze w grach ;] ?

Edytowane przez f.e.a.r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TN-ki nadają się dla graczy, 90% czasu przed kompem to gry - bierz szybki TN z podbitym kontrastem i kolorami. Jak wchodzisz do sklepu to od razu widzisz, że niektóre monitory "biją po oczach".

 

MVA ma troszkę słabszy kontrast, mniej podbite ale naturalniejsze kolory oraz odrobinkę wolniejszy czas reakcji - stąd troszkę słabiej wypadają w grach, ale w pozostałych zastosowaniach są lepsze.

 

Acha - nie piszę o każdym TN, tylko o DOBRYM TN, bo kiepski TN może być blady, wyprany z kolorów, ciemny, szary i szajsowaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to pierwsze słyszę ... jeśli już piszemy o najnowszych MVA i najnowszych TN.

Fakt, trochę źle się wyraziłem, ale jak tu ładnie napisać, że nie heblują tak po oczach ??

Mniejsza mieszanka jasności i kontrastu ?? Bo to nie tylko sama jasność obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, trochę źle się wyraziłem, ale jak tu ładnie napisać, że nie heblują tak po oczach ??

Mniejsza mieszanka jasności i kontrastu ?? Bo to nie tylko sama jasność obrazu.

Chodzi Ci o takie nasycenie/przesycenie pewnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość f.e.a.r.

Robicie mi wode z mózgu :D Zrozumiałem, że generalnie lepiej kupić MVA lub PVA niezaleznie do czego będzie uzywalny monitor ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie lepiej kupić MVA lub PVA niezaleznie do czego będzie uzywalny monitor ;>

:damage_wall:

Nie, jeszcze raz:

Jeśli głównie grasz, a dodatkowo internet, pisanie, filmy czasami jakaś drobna korekcja zdjęcia to dobry TN.

Jeśli granie stanowi dodatek do tych innych zajęć a sporo edytujesz zdjęć to MVA, a jeśli masz dodatkowo odpowiednią ilość kasy to PVA lub S-IPS.

ALE uważaj na Samsungi - niektóre pomimo matrycy VA mają 6-bitów koloru i moduł FRC.

 

Przeanalizuj tabelkę przedstawiającą 3 dobre monitory w oparciu o szybki TN, MVA, PVA:

LG L1970HR

Picture stability: ++ (analog) / ++ (digital)

Viewing angle dependency: +

Contrast: ++

Color space: +

Subjective impression of image quality: ++

Shades of gray resolution: ++

Brightness allocation: +

Interpolation image quality: +/-

Fabrication of case/frame, mechanics: ++

Operating, OSM: +/-

Suitable for occasional gamer: ++

Suitable for hardcore gamer: ++

Suitable for DVD/Video: +

 

Philips 190P7ES

Picture stability: ++ (analog) / ++ (digital)

Viewing angle dependency: ++

Contrast: ++

Color space: ++

Subjective impression of image quality: ++

Shades of gray resolution: ++

Brightness allocation: +

Interpolation image quality: ++

Fabrication of case/frame, mechanics: ++

Operating, OSM: +

Suitable for occasional gamer: +

Suitable for hardcore gamer: +/-

Suitable for DVD/Video: ++

 

EIZO S1931SH

Picture stability: ++ (analog) / ++ (digital)

Viewing angle dependency: +

Contrast: ++

Color space: +

Subjective impression of image quality: ++

Shades of gray resolution: ++

Brightness allocation: ++

Interpolation image quality: +

Fabrication of case/frame, mechanics: +

Operating, OSM: +

Suitable for occasional gamer: ++

Suitable for hardcore gamer: +

Suitable for DVD/Video: ++

P.S.

Oceny dotyczą TYCH konkretnych monitorów, a NIE matryc w ogóle.

Po prostu przykład dobrej TN-ki i dobrego MVA.

Podobne matryce w innych modelach mogą inaczej się zachowywać !!

Stąd mam duże wątpliwości co do tego, że TN jest gorsze od MVA.

Są to inne matryce, do troszkę czego innego przeznaczone.

A co do PVA - Eizo jest droższy o 800zł od Philipsa ....... z drugiej strony, nie wiem czy ten test nie jest troszkę naciągany bo teoretycznie PVA powinien być lepszy od MVA.

 

A tak swoją drogą to ostatnio po wielu oględzinach z bratem zakupiliśmy Iiyamę 1900b2 a nie jak było pierwotnie w planach Benq 91GP.

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość f.e.a.r.

A jeżeli po równo gram i edytuje zdjęcia oO ??

Czyli generalnie najlepszym wejściem będzie chyba Benq FP91GP bo ma PVA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w końcu na co się zdecydowaliście ?:) Bo też mam do wydania około 1000zł i chyba zdecyduje się na Benq FP91GP. Obecnie mam NEC 1970NX, ale to w Krakowie na mieszkaniu studenckim :P potrzebuje cos dobrego do domu i słucham Waszych rad :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w końcu na co się zdecydowaliście ?:) Bo też mam do wydania około 1000zł i chyba zdecyduje się na Benq FP91GP. Obecnie mam NEC 1970NX, ale to w Krakowie na mieszkaniu studenckim :P potrzebuje cos dobrego do domu i słucham Waszych rad :)

Zabierz ze sobą Neca .... S-IPS - jak nie grasz zawodowo to lepszego monitora w cenie <1500zł nie znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość f.e.a.r.

Zabierz ze sobą Neca .... S-IPS - jak nie grasz zawodowo to lepszego monitora w cenie <1500zł nie znajdziesz.

Kuźwa no powiedzmy, że ja gram prawie zawodowo to co ? Benq sie nie nadaje ;/ ?? (ten konkretny model) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grasz zawodowo i edytujesz zdjęcia to kup sobie Eizo 1931 lub Nec 1990SXi i po ptokach.

Za 1000 zł to musisz coś poświęcić (w mniejszym lub większym stopniu).

 

Nikt Ci nie odpowie, czy Benq 91GP z Twojego punktu widzenia sprawdzi się w grach. Jedni się przyzwyczajają do lekkiego rozmycia, inni nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A duże to rozmycie jest ;> ?

Kwestia czysto subiektywna, dopóki nie pograsz nie będziesz wiedział.

 

A tak bardzo źle wygladaja np kolory w ps'ie na TN ?

1. Przekłamania w kolorach dotyczą wszystkich tańszych lcd.

2. TN nie ma wszystkich kolorów i przeważnie zlewa ze sobą ciemne odcienie.

3. Na kiepskim TN wygląda to jak po słabej jakościowo kompresji jpg / divx.

 

A tak swoją drogą, to temat jest już wyczerpany. Ostatnie 2 strony to w miarę dokładny opis wad i zalet TN / MVA / PVA łącznie z przykładami monitorów oraz przykładami zastosowań. Nikt nie wybierze za Ciebie monitora.

Osobiście najbardziej skłaniałbym się do Philipsa 190P7 - ALE to jest mój wybór, a niekoniecznie Twój ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, z góry mówię że w płaszczakach się nie orientuję.

Chę jednak zmienić swoje stare, wielkie ufo AOC 7Klr 17"(100Hz@1024x768), na coś cienkiego 19" nadającego się do grania i pisania. Większość czasu spędzam na pisaniu tekstów, wieczorami sobie lubię pograć.

Nie bawię się zdjęciami, więc chyba VA mnie nie dotyczy i raczej do mnie pasuje jakiś lepszy TN. (tak mi się wydaje po przeczytaniu topiku).

Ostatnio znalazłem LG Flatron L1900R-BF http://sklep.benchmark.pl/pelny_32044.html.

Jednak, jeśli polecicie coś dobrego i tańszego, to też się nie obrażę.

 

P.S. Wolałbym coś poniżej 1000zł. Tak w przedziale 850-1000. :D

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak, jeśli polecicie coś dobrego i tańszego, to też się nie obrażę.

http://sklep.benchmark.pl/pelny_32767.html

http://sklep.benchmark.pl/pelny_36749.html

http://sklep.benchmark.pl/pelny_29731.html

A tak w ogóle to przejrzyj te 3 strony ......

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcę kupić LCD 19". Maxymalnie do 1500 zł.

Niestety nie wiem co wybrać. Generalnie kompa używam do www, word, czasami jakies fotki i czasami jakies filmy. Grać praktycznie nie gram. Chyba, że Half-life ;-)

Może pomożecie mi coś wybrać?

Myślałem nad NEC 1970NX, no ale nie wiem. Może jest coś lepszego w tej cenie?

Monitor będę musiał kupić przez neta, więc obejrzenie go przed kupnem raczej nie wchodzi w grę.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...