Skocz do zawartości
KOFEK

Asus P5n-e Sli - Nforce 650i Sli

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Harry Lloyd

Płyta zupełnie nie lubi Unlinked Mode na niestandardowych dzielnikach. QPB 1350 MHz mi wstało dopiero przy Sync Mode czyli pamięci 675.

 

1333 MHz szło normalnie z Unlinked pamięci 667.

 

1400 MHz mi nie chce wstać cokolwiek bym nie robił. Na pewno nie wina papu dla procka, bo 1350 wstaje na 1.3 V, a 1400 nie chce na 1.45 V.

Raczej nie pamięci, bo przy QPB533 chodziły mi Unlinked na 711 przy identycznych parametrach.

Napięcie NB daje nawet 1.56 i nic. Ktoś ma pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta zupełnie nie lubi Unlinked Mode na niestandardowych dzielnikach. QPB 1350 MHz mi wstało dopiero przy Sync Mode czyli pamięci 675.

 

1333 MHz szło normalnie z Unlinked pamięci 667.

 

1400 MHz mi nie chce wstać cokolwiek bym nie robił. Na pewno nie wina papu dla procka, bo 1350 wstaje na 1.3 V, a 1400 nie chce na 1.45 V.

Raczej nie pamięci, bo przy QPB533 chodziły mi Unlinked na 711 przy identycznych parametrach.

Napięcie NB daje nawet 1.56 i nic. Ktoś ma pomysły?

widze ze panuje moda ctrl-c + ctrl-V ... pisz jeden raz...(zreszta odpowiedzialem juz na twoje pytanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chłodzisz NB? Ja też walczę właśnie z takimi kwiatkami z FSB i doszedłem właśnie do koncepcji, że NB może się przegrzewać. Właśnie zmieniłem tego twardego gluta seryjnie dawanego na NB na AS5. Jak zobaczyłem jak to wygląda, to myślę, że mogę mieć rację. Tragedia, ni to klej ni to pasta, ciężko ściągnąć. Z radiatora zdrapywałem kartą bankomatową, a pozostałości doczyściłem izopropanolem. A działy się u mnie takie cyrki, że np. przy FSB 1400 i vmch 1,393V Golmemory się wywalał po paru godzinach, a jak dawałem vmch na 1,56V wystarczyło pare minut. Z tego co zaobserwowałem sesja nocna z Goldmemory jest bezlitosna dla problemów z podsystemem pamięci. Orthos i SuperPI wymięka <_< Oczywiście bez dodatkowego wentyla na radiatorku się przy OC nie obejdzie... (u mnie cały czas zainstalowana jest 60-tka z boxa AMD).

Edytowane przez djsaint

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem z wlasnych doswiadczen...

 

temperatura Nb jest bardzo wazna...

 

U mnie gdy jest chlodno(wieczor) pamieci spokojnie smigaja 557mhz(1113) 5-5-5-15@2,2xxv lecz w pelnym sloncu po grze w TDU... potrafi sie zwiesic... i wybadalem ze to nie przez pamieci... tylko wystarczy ze ustawie wentylatory na chlodnicy na 12v (zimniejsza woda)... i odrazu roblem znika...

 

tak samo Max taktowanie pamieci... moj NB strasznie mnie ogranicza dawanie wyzszych napiec na NB nic nie pomaga... pamieci robia max kolo 570mhz...575mhz... @ 2,2v lub 2,5v niezaleznie jak ustawie i tak sie wywiesi okolo tej czestotliwosci... wystarczy zimna woda i juz plytka sama znajduje stabilnosc :)...

 

to sa takie extremalne przypadki... ale sa i naprawde polecam chlodzic NB (zwlaszcza podczas jakeigos wiekszego oc i kombinowania z wysokimi czestotliwosciami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

widze ze panuje moda ctrl-c + ctrl-V ... pisz jeden raz...(zreszta odpowiedzialem juz na twoje pytanie)

 

Przy Linked nie może być wolniej niż QPB, chyba że Sync Mode to wtedy jest połowe QPB. Jak sie chce pamięci poniżej realnych FSB to trzeba dać Unlinked.

 

 

Na chipset wieje Zalman 120x120, radiator jest letni, bez chłodzenia był gorący na QPB533. Poza tym by raczej wstał, ale sie wieszał gdyby był za gorący.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Potwierdzam, chłodzenie chipsetu jest raczej słabą stroną płyty. Zdecydowanie lepiej mogliby rozwiązać to inżynierowie z Asusa.

 

U mnie na radiator dmucha wentyl 80x80 ~2000rpm i jest git. Problem w tym że jak płyta trafi do obudowy (czekam jeszcze na ramy :P) to 80x80 już bedzie zbyt duża by ja umieścić w budzie <_<

 

No panowie, kiedyś był temat: "Alternatywa chłodzenia DFI" a ja proponuje przedyskutować "Alternatywa chłodzenia Asus P5N-E" :)

 

Już przeglądam Allegro i sklepy wysyłkowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Linked nie może być wolniej niż QPB, chyba że Sync Mode to wtedy jest połowe QPB. Jak sie chce pamięci poniżej realnych FSB to trzeba dać Unlinked.

Na chipset wieje Zalman 120x120, radiator jest letni, bez chłodzenia był gorący na QPB533. Poza tym by raczej wstał, ale sie wieszał gdyby był za gorący.

wtedy jest Synchronicznie...

 

dajesz prockowi 374Mhz FSB(1496QPB) a pamieci maja 374Mhz (748DDR)...

 

Daj i powiedz co i jak... i daj na pamieci z 2,1v, a nie takie niskie napiecia na ramce i bedzie trybic.

 

EDIT:

 

To kicha... tlko ze to nie powinien byc proc... to musi byc cos z pamieciami...

 

A na ile masz ustawiony Ht link??

Edytowane przez Sector19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Szedłem krokiem co 10 MHz i doszedłem tak.

 

1380 - wstało i wieszło do Windowsa

1390 - wstało ale wieszało sie w POST bądź w BIOS

1380 - w Windowsie sie zawiesiło po jakichś dwóch minutach orthosa

 

Sprawdze to co podałeś zaraz i zobaczymy, ale jakoś wątpie żeby działało.

 

EDIT.

 

Nie działa to co podałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co pamiętają mój problem z płytą opisany kilka stron wcześniej.

Otóż to, że mi komp nie startował z pentium E2140...to była wina ramu !!!!

Ten ram to Goodram 512MB 667MHz pierwszy lepszy ze sklepu, wymienili mi na Kingstona i jak narazie wsio śmiga.

Więc to nie była wina starszego biosu, jak to niektórzy sugerowali.

Bios z wersji 0202 i ten co mam obecnie 0602 wykrywają procesor identycznie, tzn jako Genuine Intel® CPU e2140 1,60GHz.

Oczywiście NB grzeje się tak że można na niego wsadzić czajnik z wodą i po paru minutach się zagotuje(odrazu wsadziłem tam wentyla) :blink:

Próbowałem stopniowo podkręcać proca szyną FSB, ale na którymś ustawieniu mi nie wstał komp(chyba 300MHz), więc dałem na NB tyle woltów ile fabryka dała :) , FSB na 400 i jak narazie ORTHOS idzie już kilkanaście minut i mam upragnione 3,2GHz....a żadnych innych napięć oprócz NB nie ruszalem :-P

Z ramem to unlinked obecnie 667Mhz, bo narazie wolę wiedzieć ile mi procek poleci, ram stawiam na drugim miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała poprawka

napięcie na procu pozostawiłem auto....jak ustawiłem w biosie na tyle, ile procek powinien miec to kaplica :unsure:

no ale wiadomo, v-droop rządzi :lol2:

 

Orgiusz, dziś złożyłem kompa, więc nie bawie się w szczegóły :D na to przyjdzie pora później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Czy jest możliwość żeby to przez zasilacz płytka nie chciała wstać na QPB1400 i sie wieszała na 1380?

380 W, jedna linia 12 V 18 A, wtyczka 20-pin.

 

Proc testuję już na 1.2 V przy 2.70 GHz i jak na razie chodzi, więc przyczyną na pewno nie jest proc (chyba że on nie lubi wysokiego FSB, bo zapas mocy ma) ani pamięci (chyba że przy synchro się gorzej kręcą niż przy asynchro).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość żeby to przez zasilacz płytka nie chciała wstać na QPB1400 i sie wieszała na 1380?

380 W, jedna linia 12 V 18 A, wtyczka 20-pin.

 

Proc testuję już na 1.2 V przy 2.70 GHz i jak na razie chodzi, więc przyczyną na pewno nie jest proc (chyba że on nie lubi wysokiego FSB, bo zapas mocy ma) ani pamięci (chyba że przy synchro się gorzej kręcą niż przy asynchro).

probuj przeskoczyc odrazu na wysokie fsb, czasami to pomaga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zmianie pasty na NB, Goldmemory sobie spokojnie przeleciał nockę na QPB1400 (vmch=1,393V). Czyli problem faktycznie tkwił w tym glucie na radiatorze NB :) . Przy vmch 1,56V tez sie po 20 minutach Goldmemory nie wywalil, wiec bedzie ok :) Dzis bede testowal wyzej :)

 

Edit: <OT> z ciekawości puściłem dziś procka na stoku ze zniżonym napięciem do 1,2V, i dominator ciągnie go spoko w pasywie. W stresie rdzenie dochodzą do 50-52 stopni, w idle 46-47</OT>

Edytowane przez djsaint

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jestes w 100% pewny ze to nie proc? 50% oc przy zanizonym napieciu moze byc granica :P

 

2700 by chodził na 1.2 V, ale 2760 by sie wieszał na 1.45 V? Wątpie.

 

 

 

Ktoś mówi że to może być FSB Wall, ale gdyby tak było to mógłby wstać ale sie wieszać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes w 100% pewny ze to nie proc? 50% oc przy zanizonym napieciu moze byc granica :P

Mysle ze to nie proc...

 

2700 by chodził na 1.2 V, ale 2760 by sie wieszał na 1.45 V? Wątpie.

 

Ktoś mówi że to może być FSB Wall, ale gdyby tak było to mógłby wstać ale sie wieszać?

Dokladnie... sprobuj dac 1,5v i walnij muz grubej rury... mzoe przeskoczy odrazu an wyzszy bieg...

 

ALBO AMM INNY POMYSL... ustaw sobie czestotliwosc 1336(qpb) i ZACZNIJ JECHAC CLOCKGENEM... !!!!!!!!! Pamieci pusc na 2,1-2,2v 5-5-5-15 T2 na sync mode i zobacz co jest grane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mówi że to może być FSB Wall, ale gdyby tak było to mógłby wstać ale sie wieszać?

Mój e4300 ma taki fsb wall, że na 389 chodzi stabilnie, a 390 nie wstaje (ale nie na płycie z tematu jakby co). Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Mysle ze to nie proc...

 

 

 

Dokladnie... sprobuj dac 1,5v i walnij muz grubej rury... mzoe przeskoczy odrazu an wyzszy bieg...

 

ALBO AMM INNY POMYSL... ustaw sobie czestotliwosc 1336(qpb) i ZACZNIJ JECHAC CLOCKGENEM... !!!!!!!!! Pamieci pusc na 2,1-2,2v 5-5-5-15 T2 na sync mode i zobacz co jest grane

 

Ustawiłem tak. ClockGenem co jedno ustawienie dojechałem do 343.75, na 345.18 zwiecha po chwili, cokolwiek wyżej zwiecha po naciśnięciu Apply.

 

 

 

Zaraz wyjme jedną kość pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem tak. ClockGenem co jedno ustawienie dojechałem do 343.75, na 345.18 zwiecha po chwili, cokolwiek wyżej zwiecha po naciśnięciu Apply.

ta plyta jest taka specyficzna ze... czasami clockgen drazu wiesza caly system po nacisnieciu apply dlatego pisze takie dziwne wartosci FSb(QPB) bo... to sa przetestowane czestotliwosci gdzie u mnie smiga clockgen bez problemu

 

Wytestowalem:

 

800

932

1113

1218

1336

1496

 

Na wszystkich dziala mi clockgen z wszystkimi dzielnikami pamieci LINKED - bo w unlinked sie nie bawie bo to nie ma sensu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Dobra daje sobie siana. Zrobiłem już chyba wszystko co mi przyszło do głowy:

- wyjmowałem i przekładałem RAM

- odłączałem wszystkie urządzenia jakie sie tylko da

- próbowałem różne BIOS-y

 

Póki co sie zadowole tym 2.70 GHz, wystarczy mi do odrobienia zaległości w grach z lat 2001-2004 (na dobrą sprawę pierwszy raz w życiu mam na czym przyzwoicie pograć, już multum zmian robiłem i przez to nigdy nie miałem nic dobrego). Jak bedzie przypływ gotówki to zmienie to mobo i zobaczymy czy bedzie lepiej szło, jak nie to sie przesiądę z czasem na jakieś E6600 i po sprawie. A może i doczekam już do Penryna.

Filmy 1080p też chodzą spoko więc jest ok.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Wieczorem jak cicho zauważyłem coś ciekawego. Mianowicie przy uruchamianiu/restarcie kompa słychać serię szybkich pyknięć (3 albo 4), wygląda że to z mobo.

Zaczałem się jeszcze bawić ustawieniami i ciekawe wnioski.

Miałem QPB1350 i pamięci Linked Sync Mode (czyli 675) i pykało.

Dałem QPB1066 i pamięci Unlinked 667 i nie pyka. QPB1333 mem Unlinked 667 i nie pyka. QPB1350 mem Unlinked 675 i nie pyka.

Daję spowrotem Linked Sync Mode i pyka. Kolejny raz Unlinked i taktowanie pamięci 675 i już pyka, co ciekawe teraz pyka przy jakimkolwiek Unlinked.

 

O co chodzi? Czyżby jakaś niekompatybilność z pamięciami? Na liście w manualu są Kingstony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witka!

Dzisiaj o 12.00 ma przyjechać kurier GLS z płytą główną ASUS P5N-E SLI

Poczytałem sobie trochę i nie powinno być źle.

Procesor już czeka Core2Duo E2140, pamięci Geil DDRII 800Mhz Cl-5 2 x 1GB

Przed włożeniem płyty głównej do kompa mam zamiar zdjąć radiator z NB i przesmarować go pastą OCZ 5+ ULTRA i dołoże na 5V wentylator Arctic 80x80

Mam pytanko czy wentyl 80 x 80 nie będzie przeszkadzał karcie graficznej?

 

Z tego co wyczytałem Ramy obsadzać w czarne sloty. Napięcie dla NB ustawić na 1,5V.

Czy warto dołożyć jakiś radiator na mostek południowy? Czy dać sobie spokój?

 

Chce E2140 puścić na FSB 400 i ramy też 1:1 z 1T jeśli to mi będzie latać to wtedy pobawie się w dalsze oc proca i ramów.

 

Jak jakieś podpowiedzi to mile widziane. Wcześniej byłem wierny AMD :)

 

Od Amd k6-2 300Mhz OC na 413Mhz :)

Później Barton Mobile 2500+ OC na "2700Mhz"

I SD 3700+ E4 OC "3000Mhz - 1,375V"

 

Pozdrawiam

Xibi B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napieciem zacznij lepiej od 1.4v pozniej jak fsb 400 bedzie niestabilne to podbij. Tak IMHO bedzie bezpieczniej. 80 nie bedzie raczej zawadzac. Pasta - coz powiedzialbym ze dla mnie jest to przerost formy nad trescia przy tym radiatorku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...