Skocz do zawartości
Nargil

Dosemu + Freedos + Wf-mag(dziala) + Drukarka(lol)

Rekomendowane odpowiedzi

Wiec robie ojcu (jak najmniejszym kosztem) kompa do firmy/biura i wybor padl na ubuntu + dosemu. Program, ktory MUSI dzialac to Wf-Mag (stara wersja, jeszcze z kluczem sprzetowym w lpt1 / lp0). Skonfigurowalem port lpt w dosemu.conf jako:

 

$_ports = "Device /dev/lp0 range 0x378 0x37a"

Nastepnie uruchamiam DosEmu poleceniem

dosemu -s
czyli z bezposrednim dostepem do sprzetu (of course spod roota).

 

Na starcie w terminalu wypisuje mi

error: port conficting devices: parallel printer & std port io for port 0x378
Nie przejmowalem sie tym zbytnio, gdyz bez problemu wf-mag sie uruchamial i dzialal. Problem zaczal sie dzisiaj, kiedy to ojciec zabral komputer do firmy, a tam sie okazuje ze nie idzie drukowac faktur na Panasonicu KX-P1150. Myslalem, ze skoro wf-mag ma bezposredni dostep do portu to jego wbudowany sterownik (Epson Fx-80+, ktory dzialal z ta drukarka pod windowsem/dosem) sobie poradzi. Tu jednak nastapilo rozczarowanie, gdyz faktury sa drukowane, jednak losowe znaki sa podwajane.

Podejrzewam ze jest to wina wspomnianego wyzej konfliktu. Probowalem zmienic range portu na inna wartosc (wzieta z /proc/ioports parport0 - nie pamietam jej dokladnie teraz), ale wowczas nie wykrywalo klucza sprzetowego od wf-maga.

 

Macie jakies sugestie ? Ja jeszcze sprawdze czy na plycie da sie doczepic port lpt2 i na nim drukowac, ale moze da sie to jakos inaczej rozwiazac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec robie ojcu (jak najmniejszym kosztem) kompa do firmy/biura i wybor padl na ubuntu + dosemu.

 

Gity pomysł! :-)

 

 

Macie jakies sugestie ? Ja jeszcze sprawdze czy na plycie da sie doczepic port lpt2 i na nim drukowac, ale moze da sie to jakos inaczej rozwiazac ?

 

Ja mam sugestię następującą:

 

komunikat który dostałeś tj. `error: port conficting devices: parallel printer & std port io for port 0x378'

oznacza ni mniej nie wiecej li tylko konflikt sterownika urzadzenia 'drukarka na porcie rownoleglym' (stosujac nomenklature windowsowa) i... odwolania sie do portu tegoz samego na ktorym to urzadznie funkcjonuje w trybie.. pomijajacym sterownik drukarki na porcie rownoleglym.

 

To w teorii.

 

W praktyce: trzeba usunac CUPS-a, i wylaczyc ladowanie sterownikow do urzadzen na porcie rown.

 

necrolancer@akasha /tmp $ cat /etc/lsb-release

DISTRIB_ID=Ubuntu

DISTRIB_RELEASE=7.10

DISTRIB_CODENAME=gutsy

DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 7.10"

 

necrolancer@akasha /tmp $ lsmod | grep parport

parport_pc 37412 1

parport 37448 3 ppdev,lp,parport_pc

 

W ostaniej linijce widac, ze pod sterownik portu rownoleglego 'parport' pdpiete sa jeszcze inne `interface-y'. Trzeba sie bedzie ich pozbyc, ale zaraz...

 

necrolancer@akasha /tmp $ /etc/init.d/cupsys status

Status of Common Unix Printing System: cupsd is running. <-- jak widac standardowo dziala

Common Unix Printing System -- std. system zarzadzania procesem drukowania w Ubuntu.

 

necrolancer@akasha /tmp $ sudo /etc/init.d/cupsys stop <-- wylaczamy cups-a (jako root tu: sudo)

* Stopping Common Unix Printing System: cupsd

 

Teraz wylacznie CUPS-sys-a permanentne:

 

GNOME: system --> administracja --> usługi --> wyłącz CUPS

lub

w przeciwnym razie (z pod konsoli mozna usunac na stale tak: sudo rm /etc/rc5.d/S19cupsys ).

 

Teraz najwazniejsze (usuniecie konfliktujacych sterownikow):

 

necrolancer@akasha /tmp $ sudo rmmod ppdev lp <-- usuniecie z jadra modulow podowiedzilanych za parallel-printer-device i line-printer.

 

Gdy nie ma CUPS-a w systemie, to po restarcie te moduly nie powinny sie ladowac (sa ladowane na zadanie, a nie bedzie zadnego zadania w tym kierunku :) ).

 

W zasadzie teraz Twoj WfMag z FreeDos-em moze miec naprawde `bezposredni' dostep do portu drukarowego/rownoleglego.

 

To moje 3 gr., bardzo prosze :P

 

ps. i jak ten WfMag? chodzi dobrze na freedosie? pytam bo mam taki temat na oku ;-)

 

Dzieki!

 

--

XSUB/NECROLANCER (Paweł Suchanecki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...