Skocz do zawartości
Ahmeni

Acer - Podwójny Windows?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio jeden z moich internetowych znajomych oznajmił mi że ma problem - kupił bowiem laptopa firmy Acer i ten przy pierwszym uruchomieniu rzekomo instalował windowsa, pytając wcześniej o wybór wersji językowej (PL/EN). Znajomy nieopatrznie wybrał EN i teraz chciaby to odkręcić.

Zdębiałem jak usłyszałem tą historyjkę, nie bardzo chce mi się w nią wierzyć, ale wiem że nie jest to osoba ze skłonnością do opowiadania bajek, dlatego przychodzę zapytać: czy to jakiś nowy sposób dystrybucji Windowsa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przypuszczalnie byl komunukat, ze wybor wersji jezykowej jest nieodwaracalny

przynajmniej tak jest w hp jak wybierzesz wersje en to instalacja pl jest juz niemozliwa

 

2 razy system sie pyta, czy jestes pewien wyboru jezyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Acera tak właśnie jest. Przy pierwszej instalacji WinXP instalator pyta jakiego języka ma użyć i jeśli wybierzesz jeden to tracisz możliwość wyboru innego języka. Rozwiązaniem jest użycie Recovery CD jednak nie do wszystkich modeli płyty są dodawane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Ja kupowałem swojego lapka w wakacje i jeszcze takich "cudów" nie było ;)

Domyślam się że na kompie są dwie wersje instalatora i jeden jest po dokonaniu wyboru usuwany? Czy odzyskanie tego z poziomu płyt recovery (jeśli są) jest problematyczne, czy w zasięgu możliwości normalnego usera? Jeszcze nie miałem okazji pracować z żadnym systemem odzyskiwania, nawet własnym (na szczęście ;)), więc nie orientuję się dokładnie w mechanizmach i możliwościach tegoż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odzyskaniem systemu z Recovery CD nie ma żadnego problemu (mówię o Acerze i o Toshiba M70-192). Wkładasz płytkę, uruchamiasz z niej komputer, wybierasz przywracanie systemu i to wszystko. Cała procedura wymaga kilku naciśnięć klawisza Enter. Instalacja przebiega całkowicie automatycznie. Tobie pozostaje jedynie patrzenie na monitor lub... zrobienie sobie kawy/herbaty i czekanie.

 

Takie "cuda" już są od dawna, przynajmniej u Acera. Swojego kupiłem w grudniu 2005 i już je mam.

Edytowane przez bbart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "cuda" miałem na myśli instalację przy pierwszym uruchomieniu i dwie wersje językowe do wyboru.

Natomiast jeśli chodzi o recovery to interesuje mnie to jak działa i jaki daje zakres możliwości. Sądząc po tym ile zajmuje ten system u mnie, obejmuje on zarówno "fabryczny" obraz dysku jak i programy instalacyjne. Czyli teoretycznie mógłby dawać możliwość odtworzenia systemu w stanie w jakim dostaje się go ze sklepu (z dodatkowym oprogramowaniem) jak i bez. Ciekaw jestem ile też z jego funkcjonalności pozostanie po zmianie dysku na większy i przeniesieniu go na ten nowy dysk.

Tak na marginesie, u mnie odzyskiwanie działa z partycji na dysku, nie z płyt. Ale interesuje mnie też jak działa to w innych notebookach, bo zdarza się że przychodzą do mnie ludzie z problemami typu padnięty/zaśmiecony windows itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale interesuje mnie też jak działa to w innych notebookach, bo zdarza się że przychodzą do mnie ludzie z problemami typu padnięty/zaśmiecony windows itp.

W wiekszości noteboków przywracanie systemu polega na takiej zmianie ustawień, że po ponownym uruchomieniu laptop zachowuje się tak jakby dopiero pierwszy raz był odpalany. Czyli zostają przywrócone wszystkie ustawienia fabryczne.

Edytowane przez Thoom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...