Skocz do zawartości
^CooLeR^

Chłodzenie Pentiuma D805 2,66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Cooler boxowy już doprowadza mnie do szału... Pentium d805 2,66, idlle 52-56*C, stress max 62*C.

Temperatury nie są złe ale hałas...

W spoczynku nie jest źle, ale przy 58-60*C wszystko się zaczyna, przy 62*C cooler wchodzi juz na max obroty 4500rpm i słychać do w pokoju za ścianą :/.

I co gorsze - do 60-62*C grzeje się przy byle czym, przykładowo jakaś mini gierka flash, odpalanie steama, photoshop itd.

 

Wiem że najlepszym wyjściem byłby Freezer 7 ale nie mam niestety tyle kasy teraz.

Da radę kupić coś w okolichach 40zł ? Oprócz tego kupiłbym dobrą paste i wentyl na tył obudowy.

 

Np coś takieg - http://www.allegro.pl/item156925695_arctic...75_wys_5zl.html

Niby ma być ciche ale jakie będą na nim temperatury ? Bo konstrukcja podobna do tego boxowego.

Odrazu od niego mogłbym wziąśc wentylator do obudowy i raz płace za przesyłke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego alpine nie bierz, wydajność zblizona do boxowego, lepiej dozbieraj trochedo jakiegos big typhoona lub ninji (na allegro i na forum można kupić używki juz za 100 zł), ja posiadam właśnie big typhoona na swoim pd 805 (2,66 podkręcony na 3,4 ghz) i sprawnie schładza procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo powiedzieć "dozbieraj do 100zł"...

Pisałem że tyle nie mam i nie uzbieram więcj szukam czegoś taniego, gdybym miał więcej to bym kupił freezera 7.

Nie zależy mi na super wydajności. Wystarczy że będzie chłodził tak jak ten boxowy, max 62*C tylko żeby był cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np coś takieg - http://www.allegro.pl/item156925695_arctic...75_wys_5zl.html

Niby ma być ciche ale jakie będą na nim temperatury ? Bo konstrukcja podobna do tego boxowego.

Odrazu od niego mogłbym wziąśc wentylator do obudowy i raz płace za przesyłke.

W moim odczuciu będziesz zadowolony.

To, że typ coolera jest podobny do tego boxowego nie znaczy, że wydajnościowo jest to samo. Ten Alpine 7 ma sporą powierzchnię oddawania ciepła - raczej większą niż konkurenci o podobnym układzie. Powinien być zatem nieco wydajniejszy, choć cudów na pewno nie będzie.

Będzie natomiast ZNACZNIE cichszy od boxowego... szczególnie przechodzonego :)

 

Montowałem Alpine na Athlonie i różnica z boxowym była zarówno w ciszy jak i wydajności.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montowałem Alpine na Athlonie i różnica z boxowym była zarówno w ciszy jak i wydajności.

Byłbym wdzięczny jakbyś powiedział jeszcze:

na jakim Athlonie, przy jakim napięciu (i taktowaniu), warunkach zewnętrznych (dodatkowa wentylacja ?),

no i obrotach wentylatora (tego Alpine), i jakie temp. maxymalnie się pokazywały :]

 

Edycja:

Wyciąg nawet 80mm na 1800 rpm - to już nie jest żadna cisza (nawet umiarkowana)ale mniejsza z tym, natomiast A64 na 1,4V to nie jest jakieś extra wyzwanie - a pentium D nawet na stocku dla takiego malego aluminiowego radiatorka tak.

Edytowane przez 7600gs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie licze na dużą różnicę w wydajności.

Poprostu chciałbym się pozbyć tego, że pry 60-62*C boxowy cooler wchodzi na max obroty i okropnie wyje.

 

Ale obawiam się np tego, że box cooler nie da wejść powyżej 62*C i wtedy daje 4500rpm, a ten Alpine 7 ma max 2000rpm więc może na nim procek będzie bardziej się grzał ?

 

Kupiłbym od tego sprzedawcy tego Alpine 7, a jaki wentylator z jego aukcji polecicie na tył obudowy ?

Czy arctic ceramique będzie lepsza od tej pre-aplikowanej pasty ?

 

PS. Dodam że nie kręce procka, i nie planuje tego robić narazie, musiałbym wymienić zasilacz i płytę główną więc sobie odpuszczam... zależy mi tylko na ciszy.

Edytowane przez ^CooLeR^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłbym wdzięczny jakbyś powiedział jeszcze:

na jakim Athlonie, przy jakim napięciu (i taktowaniu), warunkach zewnętrznych (dodatkowa wentylacja ?),

no i obrotach wentylatora (tego Alpine), i jakie temp. maxymalnie się pokazywały :]

Athlon64 3000+ (AM2), podkręcony przy 1.4V (lub 1.45V - nie jestem pewny) do 2.6GHz.

Wentylacji Ci nie podam dokładnie, bo już nie pamiętam - montowałem to w komputerze dla przyjaciół. Na pewno był wtedy zamontowany przynajmniej jeden wyciągający powietrze z obudowy 80mm kręcący się z prędkością 1800-2000rpm. Teraz chyba mają domontowany jeszcze jeden na przedzie też 80mm. Tym niemniej wtedy, gdy go montowałem i podkręcałem procesor to, temperatury, o ile dobrze pamiętam, nie przekroczyły nigdy 50 stopni - 46 chyba. Ale głowy nie dam, bo to już ponad pół roczku i nie notowałem sobie. Wszystko na tej preaplikowanej paście na cooler.

Akurat nie licze na dużą różnicę w wydajności.

Poprostu chciałbym się pozbyć tego, że pry 60-62*C boxowy cooler wchodzi na max obroty i okropnie wyje.

 

Ale obawiam się np tego, że box cooler nie da wejść powyżej 62*C i wtedy daje 4500rpm, a ten Alpine 7 ma max 2000rpm więc może na nim procek będzie bardziej się grzał ?

Raczej będzie dobrze - wiatrak w Alpine jest większy niż na boxie :)

Kupiłbym od tego sprzedawcy tego Alpine 7, a jaki wentylator z jego aukcji polecicie na tył obudowy ?

Kupiłbym jednego z tej serii Fan 8/9/12 (nie 3) - w zależności od tego jaki rozmiar możesz tam zamontować.

Są raczej ciche i na gumowych bolcach wisi cały wentylator - nie przenosi drgań.

Czy arctic ceramique będzie lepsza od tej pre-aplikowanej pasty ?

 

PS. Dodam że nie kręce procka, i nie planuje tego robić narazie, musiałbym wymienić zasilacz i płytę główną więc sobie odpuszczam... zależy mi tylko na ciszy.

No to jeśli nie kręcisz procka to świat i ludzie - wystarczy Ci ten Alpine 7, moim zdaniem bezproblemowo. A i jakbyś kręcił to mógłbyś próbować.

Co się zaś tyczy pasty to skoro nie walczysz o megaherce to chyba nie warto Ci w Ceramique inwestować - ta preaplikowana MX-1 wystarcza w zupełności :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edycja:

Wyciąg nawet 80mm na 1800 rpm - to już nie jest żadna cisza (nawet umiarkowana)ale mniejsza z tym, natomiast A64 na 1,4V to nie jest jakieś extra wyzwanie - a pentium D nawet na stocku dla takiego malego aluminiowego radiatorka tak.

Miałeś ten "mały aluminiowy radiatorek" w ręku? :)

Jest z półtora raza do może nawet dwóch razy większy od fabrycznego od Athlona :)

Poza tym akurat generowany hałas sobie sprawdzałem stawiając oba coolerki obok siebie i podłączając oba, a potem każdy z osobna. Sam byłem ciekawy czy owych przyjaciół niechcący nie naciągnąłem :rolleyes:

I choć w pierwszej chwili pewny nie byłem to po tym jak wentylator boxowy popracował chwilę upewniłem się, że wybór był jednak dobry.

 

Co do "wyzwania" jakim był A64 na 1.4 czy 1.45V to nigdy nie pisałem, że to było jakiekolwiek wyzwanie. Athlona z Pentiumem D porównać się nie da i na 1.55V i 3.0GHz wg. mnie. Chodziło mi raczej o to, że coolerek ten już montowałem i porównywałem. A że generalnie rzecz biorąc boxowe wentylatory od Athlonów są oceniane jako cichsze od tych od Pentiumów D to tym bardziej się utwierdziłem. Poza tym polecam zerknąć tutaj. AC deklaruje, że Alpine schłodzi i Pentiuma D 940. To co? D 805 się usmaży? :huh:

 

Pozdrawiam - poczekajmy aż kolega ^CooLeR^ sam poda nam jakie temperatury uzyskuje... bom bardzo ciekawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim jeszcze kupisz, to może jeszcze przeczytaj mądrzejszych ode mnie :)

http://www.silentpcreview.com/article640-page1.html

 

Co byś dobrze wiedział na co się decydujesz :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam - poczekajmy aż kolega ^CooLeR^ sam poda nam jakie temperatury uzyskuje... bom bardzo ciekawy :)

Ja też -> szkoda tylko, że mamy "zimę" a nie 30+ stopniowy skwar.

- oczywiście no offence - pozdr :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^CooLeR^ obniż napięcie na procku.mi pomoglo,teraz smigam bezproblemowo na 1.1750 bodajże.temperatura spadla o 7 stopni chyba i wiatrak u mnie caly czas jest na 1000RPM.tu opis http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...p;#entry2455032 .mimo to jest glosny IMO :)

 

btw cooler boxowy ma rdzen miedziany wiec nie wiem czy ten aluminiowy bedzie lepszy...

Edytowane przez FuGiS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc sprawa wygląda teraz tak:

Kupuje na procesor Alpine 7, i chciałbym jeszcze trochę budę schłodzić, bo mostek i grafa są pasywnie chłodzone i nie ma żadnego przepływu.

 

Chce kupić 3x taki wentylator:

http://www.allegro.pl/item154175095_arctic...br_10db_fv.html

 

Przód+tył i jeszcze jeden z boku (mam tam teraz tubę skierowaną na procka). Więc myślę że to by wspomogło dodatkowo tego Alpine 7.

I teraz pytanie - czy np w speedfanie będę mógł regulować te wentylatory i ustawić np na 0% ?

Bo do ściągania na noc nie potrzebuję żeby mi się 3 wiatraki kręciły w budzie, tylko jak je wyłączać bez zbędnego wydawania kasy na panel albo regulator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy będziesz mógł, zalezy od twojej płyty. Poza tym te wentylatory majączujnik temperatury - musial byś się go pozbyć by nie mieć problemu z regulacją ich obrotów.

W związku z powyższym lepiej Ci zatem byłoby kupić:

http://www.allegro.pl/item154504873_arctic...owy_od_aab.html

 

O ile chcesz wszystkie kupować takie same. Na wyciągający powietrze z budy z tyłu dałbym jednak ten:

http://www.allegro.pl/item155097670_arctic...ny_gw_6lat.html

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu wsadzam wyciągający więc może być ten który podałeś.

A jaki dać z przodu (otworu w obudowie z przodu nie mam, wiatrak będzie tylko robił przepływ powietrza) ?

No i jeszcze jeden z boku, tu powinien być chyba wciągający bo on będzie na procka skierowany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu wsadzam wyciągający więc może być ten który podałeś.

A jaki dać z przodu (otworu w obudowie z przodu nie mam, wiatrak będzie tylko robił przepływ powietrza) ?

No i jeszcze jeden z boku, tu powinien być chyba wciągający bo on będzie na procka skierowany ?

Czołem!

 

Hm... widzę, że jednak trochę pieniędzy uzbierałeś (35zł za Alpine + 3x11zł za wentylatory + przesyłka = 75-80zł)

Nie lepiej byłoby Ci kupić zatem tego Freezera 7 Pro + tego Fana 8 na tył obudowy? (69 + 11 + przesyłka = 85zł). Ten cooler będzie dużo wydajniejszy od Alpine 7, a przy tym będziesz miał wystarczający ruch powietrza w środku i odpowiednią ciszę.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo problem polega też na tym że w budzie mam strasznie gorąco, radiatory na grafie i mostku po dotknięciu aż parzą... Ale może kupię Freezera 7 używanego(non-pro), warto za ok 40zł ? no i wtedy najwyżej tylko 1 cooler na tył obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo problem polega też na tym że w budzie mam strasznie gorąco, radiatory na grafie i mostku po dotknięciu aż parzą... Ale może kupię Freezera 7 używanego(non-pro), warto za ok 40zł ? no i wtedy najwyżej tylko 1 cooler na tył obudowy.

Nie wiem jakie różnice są w wydajności i hałasie między Freezerem a Freezerem Pro. Swego czasu na PCLabie pisali o nim całkiem pochlebnie.

 

Wedle tego, co piszą na stronie AC, to Freezer Pro ma większy wentylator, który pompuje o 10CFM więcej niż ten z Freezera (45 względem 35CFM) przy trochę niższym generowanym hałasie. Radiator w wersji Pro ma dodatkowe dwie kolumny ciepłowodów i trochę szerszy radiator... ale o odrobinę mniejszej powierzchni oddawania ciepła (pomimo dodania w wersji Pro jeszcze jednego fina). Wydaje mi się, że wersja Pro byłaby lepsza, ale skoro możesz kupić za 40zł (czyli za prawie tyle co Alpine) starszego Freezera to się nie zastanawiaj tylko bierz.

 

Nie wiem tylko czy będziesz zadowolony z głośności. Co prawda na PCLabie uznano go za cichy, to jednak będzie głośniejszy niż wersja Pro.

 

Co do temperatur reszty układu to oczywiście bezpośredni nawiew schłodzi mostek i kartę. Na Twoim miejscu jednak najpierw postarałbym się o tego Freezera i wentylator na tył obudowy. Wtedy cyrkulacja powietrza zmieni się dość znacznie i zobaczysz jakie temperatury uzyskuje chipset i rdzeń karty. Najlepiej byłoby jednak sprawdzić to za pomocą czujek, bo określenie "parzy" niewiele mówi o temperaturze jako takiej, a więcej o Twojej opinii na jej temat ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie możliwe, że będę miał tego Freezera 7 i dokupie tylko jeden wentylator na tył obudowy.

 

Obecnie w bocznej ściance mam coś takiego:

Dołączona grafika

I chciałem to wykorzystać i wstawić tam wentylator wciągający, no ale w takim wypadku może nie starczyć na niego.

 

A temp. opisałem niezbyt dokładnie bo nie mam niestety jak jej zmieżyć a w biosie nie podaje. Po prostu obawiam się trochę że radiator na mostku i na chipsecie są tak gorące i żeby nic się nie uszkodziło :/

Edytowane przez ^CooLeR^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w bocznej ściance mam coś takiego:

Dołączona grafika

I chciałem to wykorzystać i wstawić tam wentylator wciągający, no ale w takim wypadku może nie starczyć na niego.

 

A temp. opisałem niezbyt dokładnie bo nie mam niestety jak jej zmieżyć a w biosie nie podaje. Po prostu obawiam się trochę że radiator na mostku i na chipsecie są tak gorące i żeby nic się nie uszkodziło :/

Tunel ten tak zamontowany przydałby Ci się, gdybyś miał Alpine 7 czy boxa. W chwili gdy kupisz Freezera to będziesz musiał go zdemontować, bo cooler się nie zmieści pod nim. Tunel ten możesz w przyszłości wykorzystać, żeby ewentualnie domontować do niego wentylator i skierować na radiator chipsetu i karty graficznej - pozwoli to na skupienie strumienia powietrza i dzięki temu skuteczniejsze chłodzenie. Tylko będziesz to musiał jakoś zamontować.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie:

Na tył obudowy wyciągający dam:

http://www.allegro.pl/item154815370_arctic...ny_gw_6lat.html

 

I do tego jeszcze chcę kupić jeden zwykły, dam go albo na przód obudowy albo z boku, zobacze gdzie będzie się lepiej spisywał.

 

I teraz nie wiem który wziąć jako drugi:

http://www.allegro.pl/item155365171_arctic...br_10db_fv.html

 

http://www.allegro.pl/item157443874_arctic...owy_od_aab.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie:

Na tył obudowy wyciągający dam:

http://www.allegro.pl/item154815370_arctic...ny_gw_6lat.html

 

I do tego jeszcze chcę kupić jeden zwykły, dam go albo na przód obudowy albo z boku, zobacze gdzie będzie się lepiej spisywał.

 

I teraz nie wiem który wziąć jako drugi:

http://www.allegro.pl/item155365171_arctic...br_10db_fv.html

 

http://www.allegro.pl/item157443874_arctic...owy_od_aab.html

^CooLeR^, drogi kolego :rolleyes: , wystarczy naprawdę chwilę pomyśleć.

 

Co jest Twoim priorytetem?

Cisza? Weź ten z automatyczną regulacją.

Wydajność? Weź ten drugi - bez.

Rozsądne połączenie obu elementów? Kup drugi i podłącz do kontrolera obrotów.

 

Dla mnie automatyczne regulacje nie zdają egzaminu, bo nigdy nie jest tak cicho/wydajnie jak chcę i kiedy chcę.

 

Poza tym daj go na przód i domontuj z drugiej strony tunel od obudowy - z boku przy Freezerze nie da dobrych rezultatów. Jak kupisz jednak Alpine to tunel zostaw na boku, a ten 80mm wentylator też daj na przód. Nie tylko procka masz w końcu chłodzić.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Troche czasu juz minęło ale dzisiaj wszystko zamontowałem.

Na procesorze Alpine 7,

Z tyłu obudowy - http://www.allegro.pl/item154815370_arctic...ny_gw_6lat.html

 

Z boku - http://www.allegro.pl/item155365171_arctic...br_10db_fv.html

 

Wstepnię ten drugi wiatrak miał być z z przodu ale nie dało rady go zamontować, a na dodatek przy Alpine nie pasował ten tunel z boku bo był za długi. Więc drugi wiatrak dałem na bok.

 

Przy otwartej budzie sam Alpine w Idle trzymał minimalnie więcej niż bok (ok 52*C) ale za to chodzil na 300rpm a nie na 1300rpm jak box, w stresie do 58*C dochodzilo ale halasu jak na boxie nie bylo.

 

Natomiast przy zamkniętej obudowie, wiatraku z tylu i z boku obudowy jest lepszy niz oczekiwalem.

W spoczynku w obudowie 35*C (poprzednio 40*C), na procesorze 38*C (na boxie samym 50*C), dysk 30*C (było ponad 35*C).

 

W stresie w obudowie 39*C ( poprzednio conajmniej 45*C), na procesorze 53* (było max 62*C i okropnie halasowal przy tym) i dysk max 32-33*C zamiast 39*C.

 

Wiec efekt bardzo dobry za male pieniadze, temperatura na procesorze 10*C mniej, na dysku i w obudowie również dużo chłodniej i jest naprawde cicho !

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...