Skocz do zawartości
Cruel

[c] Baza Danych - Do Zrobienia?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Trafił mi się taki programik do napisania... i mam w związku z nim kilka pytań.

 

Baza adresowa z nieograniczoną liczbą wpisów (wymagane zastosowanie odpowiedniej

struktury danych). Obsługa programu z poziomu prostego menu umożliwiającego

wykonanie podstawowych operacji, typu: tworzenie nowych wpisów oraz wyszukiwanie,

modyfikacja i usuwanie już istniejących. Baza odczytywana i zapisywana do domyślnego

pliku (powinna istnieć możliwość wybrania również innego pliku, np. przez podanie jego

nazwy jako parametru wywołania programu).

W C/C++ programuje tak od października, i po prostu nie wiem czy z motyką na słońce się nie porywam; może ktoś ocenić trudność tego czegoś do napisania?

Nieograniczoną liczbę wpisów rozumiem jako dynamiczną tablicę struktur, true? Proste menu do zrobienia w <dos.h> i podzieleniu ekranu na parę okienek... Do tego parę funkcji: nowy(), szukaj(), zmien() i usun() w programie.. A operacji na plikach będę się musiał jeszcze nauczyć, huh.

Jakby ktoś miał do dorzucenia coś przydatnego/pomocnego, byłbym wdzięczny. A jeśli program jest za ciężki dla osoby która dopiero zaczęła się bawić dynamiczną alokacją pamięci, to też prosiłbym mnie z góry uprzedzić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli nie miales stycznosci z bazami sql access itd to moze byc ciezkie dla Ciebie + tam jakas operacja na plikach oraz tworzenie ich struktor ;] a nie ograniczona liczba wpisow kojarzy mi sie tutaj bardziej z szybkoscia dzialania oraz przetwarzania pliku zawierajacego dane ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napisalem cos takiego, chociaz bardziej okrojonego, bez przeszukiwania w pascalu i nie bylo tak niezko.

Jak nauczysz sie obslugi plikow w c++ to nie powinienes miec wiekszych problemow. Ja w c++ nie pisalem za wiele wiec ci nie pomoge za wiele, ale jakby cos to pisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli nie miales stycznosci z bazami sql access itd to moze byc ciezkie dla Ciebie + tam jakas operacja na plikach oraz tworzenie ich struktor ;] a nie ograniczona liczba wpisow kojarzy mi sie tutaj bardziej z szybkoscia dzialania oraz przetwarzania pliku zawierajacego dane ;]

ja myślę że nie o sqla mu chodzi a o zwykłe pliki zawierające struktury (struct {}). Kiedyś pisałem takowe coś na pierwszym roku. Jak teraz na to patrzę to pożal się Boże :).. ale wtedy, w porównaniu do innych studentów to był prawie pełen ful wypas, całość zabezpieczona hasłem, GUI podobne do borlandowego 3.11, z menu, okienkami, W bazie mozna było przechowywać notatki, informacje o ludzikach, cośtam jeszcze, Wyszukiwanie np ludzików po dowolnym polu lub po kilku polach, terminarz - niestety nie skończony bo mi czasu zabrakło, nawet tematy kolorystyczne były do ustawienia :D... wykładowca wpadł w taki zachwyt że sobie wziął ten mój program... pewnie nie do użytku, ale celem przejrzenia...

 

Mimo że terminarz nie działał od razu 5.0 do indeksu :). Najlepsza byłą jego mina... idzie po kolei po studentach, większośc z nich miałą proste menu w stylu nacisniej 1 aby..., a tu taki luksus :D...

 

Jak byś chciał mogę Ci podesłać, tylko przez wzgląd na moją ówczesną wiedzę zapewne błędów pozbawiony nie jest... no i pisany jest językiem z pogranicza C++ i C... Ostatnio jak go uruchomiłem to coś się tam baza trochę wykrzaczyła... ale ogólnie po poprawkach i/lub przeróbkach powinien być dobry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uff, czyli jednak sql nie wymagany? Ulżyło mi :)

PelzaK - a z ciekawości, ile Ci zajęło napisanie tego cuda? Fatalny czas teraz na studiach, wybieram pomiędzy snem a nauką, heh. Jeśli nie jest to problem, to będę wdzięczny jeśli podeślesz - na pewno pomoże. Fakt, że mieszanka C i C++ to mały problem - od początku na PWr tak uczą, dziwnie nieco.

 

Ragnor - moje programowanie zaczęło się na C/C++, etap Pascal/Delphi pominięty kompletnie.. Ten program akurat ma być w C, ale za elementy C++ raczej nie zabiją. Nic, w trybie przyspieszonym przyswoje Algebre i Analize, to może jakoś dam radę operacje na plikach przyswoić i dynamiczne struktury opanować.

Edytowane przez Cruel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być zrobione na plikach to nie będzie z tym, aż takiego problemu, jednak radziłbym abyś odpuścił sobie robienie interfejsu graficznego lub semigraficznego bo poprostu ugrzęźniesz w tym. Jeśli chodzi o C/C++ to ja z daleka omijam robienie wszelkich interfejsów graficznych.

 

Właśnie mi się przypomniała, że na pierwszym roku też taki program pisałem, jeśli byś chciał mogę Ci podesłać, tyklo najpierw musze go odnaleść ;). Lecz uprzedzam że zapewne daleko mu do perfekcji i że ma zwykły interfejs tekstowy.

Edytowane przez Ragnor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poka mejla jakiego to Ci zapodam.. znalazłem też prócz organizera prostszy program bazodanowy... ma nawet proste gui z mozliwości przewijania za pomoca kursorów wpisów w bazie...

 

Coś ino się posypało gdzieś na XP bo jakeiś smieci się pojawiają w tabelce... ale ogólnie jeśli chcesz możesz coś wykorzystać - byle nie w całości, bo to nie fer, poza tym jesli koleś Cię ubije na tym to gorzej dla Ciebie, a z doświadczenia wiem, że oni potrafią rozczaić czy to jest Twój czy nie Twój program :) - doświadczenie na podstawie obserwaji otoczenia... żeby nie było że PelzaK kradł kod :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, mój mail: cruel[at]wp.pl :) Ragnor, podeślij też swoje dzieło jeśli znalazłeś - bo znając moje szczęście, z programu PelzaKa niewiele zrozumiem, heh.

Btw, obydwoje też na PWr jesteście/byliście? Bo Wrocław wszędzie widzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..........

Coś ino się posypało gdzieś na XP bo jakeiś smieci się pojawiają w tabelce... ale ogólnie jeśli chcesz możesz coś wykorzystać - byle nie w całości, bo to nie fer, poza tym jesli koleś Cię ubije na tym to gorzej dla Ciebie, a z doświadczenia wiem, że oni potrafią rozczaić czy to jest Twój czy nie Twój program :) - doświadczenie na podstawie obserwaji otoczenia... żeby nie było że PelzaK kradł kod :D

Może i potrafią rozczaić co i jak z kodem ale nie zawsze chcą to zrobić ;) Ja miałem raz sytuację, że połowa grupy miała moje źródla (tutaj aklurat nie C/C++ ale Matlab) i większość mało co zmieniła, jeśli wogóle coś. Prowadzący oczywiście szybko zobaczył, że ciągle ten sam program sprawdza ale jedyne co kazał zrobić to pisać od kogo ma się źródła, tak aby nie musiał ciągle tego samego sprawdzać :D. Co innego, że takim osobom kazał potem dokładnie tłumaczyć co się w kodzie dzieje no i oceny leciały w dół.

 

Ok, mój mail: cruel[at]wp.pl :) Ragnor, podeślij też swoje dzieło jeśli znalazłeś - bo znając moje szczęście, z programu PelzaKa niewiele zrozumiem, heh.

Btw, obydwoje też na PWr jesteście/byliście? Bo Wrocław wszędzie widzę...

Ja ciągle studiuje ale nie na PWr a UWr :).

Zadanko jakoś udało mi się znaleść więc Ci prześlę, ale nie licz na zbyt wiele bo nie przepadam za C/C++ i unikam jak się tylko da, choć ostatnio znowu zostałem zmuszony to napisania czegoś w tym (ach ten MPI ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nieograniczona wielkośc brzmi dziwnie i nieprecyzyjnie. Co do programu zalecam napisanie tego albo w C# albo w Javie, ewentualnie w Delphi jeśli pascala znasz.

oczywiscie chodzi tu o listy - po co ci precyzja w okreslaniu "nieograniczona" ?

program jest prosty do napisania, jakis kawalek interfejsu na zasadzie podawania parametrow + zastosowanie odpowiedniej struktury danych.

ot cala filozofia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, mój mail: cruel[at]wp.pl :)

Btw, obydwoje też na PWr jesteście/byliście? Bo Wrocław wszędzie widzę...

tez musisz szpanować tym [at]em.. a ja muszę teraz wykonać 3 czynności zamiast 1 żeby wysłać Ci mejla :lol:

ano byłem na pwr... jak będą Ci kazać Ci zrobić coś dziwnego to pytaj wujków... trochę materiałów mam więc mogę podrzucić :)

 

Może i potrafią rozczaić co i jak z kodem ale nie zawsze chcą to zrobić ;)

no to zapomniałem dopisać.. choć byłem świadkiem jak koleś nie zaliczył typom na 4 roku laborki bo skroili czyjś projekt. Na początku roku opowiadał nam, że kiedyś studenci przynieśli jego projekt sprzed paru lat jak jeszcze świeży doktor był studentem :lol: To musiała być jazda :D

 

Dobra cruel.. leci.... hasło : pelzak :wink:

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...