Skocz do zawartości
k a m e r e k

Dysk Na Usb Albo Firewire?

Rekomendowane odpowiedzi

Taki trochę na razie teoretyczny temat.

 

Zalety i wady polaczenia zewnetrznego dysku 2,5' przez usb lub firewire. >40gb

 

Zasilanie zwen dysku, obicążenie procesora, szybkość przesyłu danych. Pobieranie danych na dysk zewnetrzny a obciazenie dysku wewnetrznego w tym samym czasie - troche poczytalem na temat, ale moze ktos cos ciekawego dorzuci.

 

temat dotyczy Desktopa jak i pewnie laptopa, pisze w tym dziale bo tu ludzie z dyskami 2,5 siedzą

Edytowane przez k a m e r e k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki trochę na razie teoretyczny temat.

 

Zalety i wady polaczenia zewnetrznego dysku 2,5' przez usb lub firewire. >40gb

 

Zasilanie zwen dysku, obicążenie procesora, szybkość przesyłu danych. Pobieranie danych na dysk zewnetrzny a obciazenie dysku wewnetrznego w tym samym czasie - troche poczytalem na temat, ale moze ktos cos ciekawego dorzuci.

 

temat dotyczy Desktopa jak i pewnie laptopa, pisze w tym dziale bo tu ludzie z dyskami 2,5 siedzą

 

obciazenie proca nie wiem...

szybkosc naprawde zadowalajaca (USB 2.0)

mam dysk 4200 Toshiby 80GB + kieszen USB za 60 zika, kupowane osobno.

 

ja jestem zadowolny, bo szybko smiga naprawde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa dyski podpiete pod USB, jeden 2,5" w kieszeni ktory oryginalnie byl w asusie ale wylecial na zewnatrz za wyjadnosc, drugi tradycyjny 3.5" tez w kieszeni. Roznica taka ze laptopowego hddka nie trzeba wlaczac za kazdym razem bo ciagnie prad z USB, tradycyjny ma wlasne zasilanie (przelacznik wlacz/wyl).

 

Zrobilem testy obu:

post-1136-1168704704_thumb.jpg

post-1136-1168704723_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli USB obciaza ci na jakies 14% proca, a normalnie dysk w kompie do 2-4%max.

 

Zasilanie tego 2,5 pewnie masz na 2 usb (lub ps2+usb)bo powyzej 40gb nie wystarcza z 1 usb pradu.

 

Burst speed widze jakies 4 razy nizszy niz srednio w dysku wenwetrznym .

Hmm a mozesz podac jakie masz obudowy , bo to tez sporo daje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test 80GB samsunga, kieszeń noname jakaś, zasilanie z jednego portu usb.

 

capture_14012007_013206.jpg

 

Do tego testnąłem starego WD Caviara 120GB na PATA 100, wyniki nie były rewelacyjne, wręcz gorsze od samsunga ;]

Ale dysk jest już z deka zarżnięty.

 

capture_14012007_013351.jpg

 

 

Dla porównania test dysku w lapku:

 

capture_14012007_013532.jpg

 

 

Lapek to HP nc8000, w środku: petnium M (dothan) 1,6GHz, 512 ramu ddr1 333MHz, Win XP pro sp2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DARO - o zasilaniu napisalem na bazie artykulu z 2005 r z chipa i ta goscie piszą , ze przy dyskach >40gb 2,5 5400rpm na 1 usb moze braknac pradu jak nie uzywasz zewn zasilacza, albo 2 portu usb, wiec to raczej do nich (CHIPA) mozesz miec pretensje ;)

 

Wlasnie ten watek zalozylem w celu porownania tego co na necie gazety pisza a ludzie w praktyce widzą..

 

1)Ma ktos moze obudowe Firewire?

 

Bo widze ze USB obciaza procesor od 14 do 36% - pewnie od obudowy zalezy, a ciekaw jestem jak jest z Firewire...

 

2) Nikt do tej pory nie napisał jak wyglada sprawa z obciazeniem dysku wewnetrznego (naktorym jest system i program klient ftp itp), gdy sciagamy plik na dysk zewnetrzny ? ;)

Bardzo ciekaw jestem waszych testów w tej materii, tudziez teoretycznych analiz.

Edytowane przez k a m e r e k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka masz obudowe jesli mozna?

 

W sumie mozna dojsc do wniosku - jak ktos chce miec szybkie transfery,male obciazenie proca do 2%, na dlugo podpiete dyski zewn. (lub na stale) i bez kabla zasilacza zewnetrnego to pasują mu: obudowy firewire +usb(prąd) "Y" (2usb>1usb) . Jak ktos przenosi tylko dane to usb 2.0 wystarczy bo wtedy chwilowe 14-36% obciazenie procka mu zwisa i ma 2 razy tansze obudowy. A jak gdzies czytalem - w praktyce Firewire(Ieee1394) jest szybsze od usb2.0.

Edytowane przez k a m e r e k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obudowe do dysku 2,5" z dyskiem 40G podlaczana przez 2 USB i dodatkowo mam z tym problem bo czasami pojawia sie takie zjawisko szczegolnie przy duzych plikach 0,7G np. ze dysk sie wiesza i ciagle wiruje ale czas kopiowania wzrasta do 4h. Macie cos takiego u siebie ??

Sprawdzalem na roznych kompach i dyskach i wydaje mi sie ze to nagminne zjawisko :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie tego 2,5 pewnie masz na 2 usb (lub ps2+usb)bo powyzej 40gb nie wystarcza z 1 usb pradu.

Bla bla bla...

Zależy jaki dysk, bo moje fujitsu 40giga w icyboxie daje rade na jednym usb podobnie jak momentus 80giga 5400.3 Pojemność nie ma tutaj nic do rzeczy!

 

Na przyszłość nie pisz na tematy o których nie masz zielonego pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obudowe do dysku 2,5" z dyskiem 40G podlaczana przez 2 USB i dodatkowo mam z tym problem bo czasami pojawia sie takie zjawisko szczegolnie przy duzych plikach 0,7G np. ze dysk sie wiesza i ciagle wiruje ale czas kopiowania wzrasta do 4h. Macie cos takiego u siebie ??

Sprawdzalem na roznych kompach i dyskach i wydaje mi sie ze to nagminne zjawisko :(

Nie zaobserwowalem takiego zjawiska nawet przy plikach ~4.5 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bla bla bla...

Zależy jaki dysk, bo moje fujitsu 40giga w icyboxie daje rade na jednym usb podobnie jak momentus 80giga 5400.3 Pojemność nie ma tutaj nic do rzeczy!

 

Na przyszłość nie pisz na tematy o których nie masz zielonego pojęcia.

 

Przez to , ze nie wrzuclem pytajnika wyszlo twierdzenie, a mialo byc z nuta niepewnosci . Jak juz pisalem - oparlem sie na testach niby specjalistów z gazety.

Czy lekarz musi chorowac na wszystkie choroby zeby moc o czyms wyrazac opinie? to co on robi na studiach w czytelni? czyta ! uczy sie od niby speców ! Tak samo ja zrobilem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o tej obudowie

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=7708#

ktoś ją posiada?

Tak się składa, że ja ją posiadam. :) Ale z niej nie korzystam. Zakupiłem razem z nowym dyskiem Seagate. Stary dysk podłączyłem do tej obudowy i były problemy ze zgrywaniem danych. Występował błąd odczytu. Gdzieś potem natknąłem się na info, że dyski mogą działać niepoprawnie w obudowach Wellanda, dopóki nie zostaną w nich sformatowane. Nie sprawdziłem tego, więc nie mogę potwierdzić, czy to pomaga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdze, że ta obudowa jest zła. Dysk sformatowany w tej obudowie powinien działać poprawnie. Jak wystąpią jakieś problemy, to po prostu ją oddasz/odeślesz.

Niezłą recenzję w testach otrzymuje obudowa IcyBox IB-250U, tylko niestety kosztuje już 86zł. :(

Edytowane przez studenc1k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem ICE BOXa i działa.

mam w niej WD Scorpio WD800VE 80GB 5400 8MB i nie startuje z 1USB, potrzebne dodatkowe :( . Podłączając jedne usb dysk coś próbuje ruszyć i wydaje w kółko ciągle te same dźwięki, coś w nim pyta. raz mi się udało się mu wystartować, ale... to tylko raz. ogólnie obudowa wykonana 8/10 można ja polecić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z normalnymi dyskami zewnętrznymi? Jak to wygląda jeżeli chodzi o obciążanie proca? Dalem ostatnio temat w Dyskach Twardych bo mam dylemat co do zakupu, ale nikt nie był mi w stanie podpowiedzieć, może któryś z kolegów mi pomoze, niestety linki do stron nie działają, ale zrobiłem screeny:)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Może tu ktoś mi podpowie :)

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście nie chciałoby mi się nosić ogromnego 3,5" dysku + zasilacza żeby to działało. jak masz tyle kasy zainwestuj w jakieś 2,5" nawet i 160GB. co do obciążenia proca to jest znikome, przecierz nie przegrywa się ciągle danych z kompa na przenosnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KAZDY 3,5" potrzebuje zewn zasilania. Czasami nawet wieksze 2,5" nie rusza na jednym USB. U mnie stoi na biurku taki WD jak na 1 zdjeciu, tyle ze w wersji Premium czyli USB+Firewire. Sprawdza sie idealnie, wszystkie dane trzymam na nim, na dysku w laptopie sa tylko programy i jakies najpotrzebniejszy stuff. Przydatna sprawa tak generalnie.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KAZDY 3,5" potrzebuje zewn zasilania. Czasami nawet wieksze 2,5" nie rusza na jednym USB. U mnie stoi na biurku taki WD jak na 1 zdjeciu, tyle ze w wersji Premium czyli USB+Firewire. Sprawdza sie idealnie, wszystkie dane trzymam na nim, na dysku w laptopie sa tylko programy i jakies najpotrzebniejszy stuff. Przydatna sprawa tak generalnie.

No u mnie ten dysk będzie sprawował taką samą funkcje, przechowywania muzy,filmow, zdjec i nie mam zamiaru nigdzie z nim chodzic, bedzie stał caly czas na biurku. No ja wlasnie teraz waham sie nad WD i Seagate. Ale skoro mówisz ze WD sprawdza sie idealnie to może wezme to co juz ktoś przetestowal i dziala :)

dzieki za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...