Skocz do zawartości
Vejita

Am2 Czy C2d?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ludwiczek

21.stycznia intel obniży ceny więc na początku lutego e4300 będzie można kupić za jakieś 600 zł.

Skąd to info?

 

W sumie teraz 4300 za 650zł nie problem dostać.

Edytowane przez Ludwiczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej kupić mobo pod AMD. Kupowanie dwurdzeniówek ma obecnie znikomy sens jeśli ktoś potrafi porządnie zainstalować windowsa i nie używa oprogramowania które potrafi te rdzenie wykorzystać. Dobrą płytę pod AMD można kupić o wiele taniej niż pod intela, i do tego będzie ona zwykle lepsza. Coś na czym można dobrze kręcić to wydatek 3-4 stówy DFI/ABIT. Jest to sensowna inwestycja na dłuższy okres bo K8L będzie kompatybilny z AM2, a z dużym prawdopodobieństwem co najmniej dorówna C2D. Kupując teraz drogiego procka (600zł to całkiem sporo dla kogoś kto kombinuje z najtańszymi mobo) bez możliwości wykorzystania jego mocy po prostu wyrzuca się pieniądze w błoto. Po raz drugi się je wyrzuca kupując byle jaką płytę tylko po to by za pół roku sprzedać ją ze stratą i kupić lepszą (a wtedy ten dziś kupiony procek będzie wart 400zł). Jaki to ma sens poza modą na C2D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

Jaki to ma sens poza modą na C2D?

Taki, że nawet E6300 po lekkim OC na 2.59GHz rozwala spokojnie procki pokroju AM2 5200+ i żaden AM2 w podobnej cenie nie podskoczy? Ale fakt kupno taniej płyty nie ma sensu ja bym celował już w coś chociaż za 400zł gdzie można 3GHz zrobić :wink:

 

@piotralek ta procki się bardzo świetnie kręcą szkoda tylko, że i tak w porównaniu do C2D kręcą się lipnie i dają więcej ciepła niż wydajności :wink:

 

Ale sam bym radził jak już przechodzić to porządnie płyta jakiś P5N-e SLI za 420zł i można myśleć o kręceniu.

Edytowane przez Ludwiczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego że procek będzie 10, czy 20% szybszy skoro kosztuje dwa razy więcej, a płyta do niego też co najmniej 100zł więcej (tego P5N to ktoś na oczy w Polsce widział?) 400zł o wiele lepiej przeznaczyć na 1GB RAM, albo grafikę (jak ktoś gra) to da 100% lepszy efekt niż szybszy procek.

 

Prawdę mówiąc myślałem, że to tylko sprzedawcy będą reklamować super maszyny C2D plus płyta za 150zł plus 256MB RAM jako super komputery

Edytowane przez KvM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

No i co z tego że procek będzie 10, czy 20% szybszy skoro kosztuje dwa razy więcej, a płyta do niego też co najmniej 100zł więcej (tego P5N to ktoś na oczy w Polsce widział?) 400zł o wiele lepiej przeznaczyć na 1GB RAM, albo grafikę (jak ktoś gra) to da 100% lepszy efekt niż szybszy procek.

 

Prawdę mówiąc myślałem, że to tylko sprzedawcy będą reklamować super maszyny C2D plus płyta za 150zł plus 256MB RAM jako super komputery

To jest w końcu forum PUREPC sprzęt do OC ? 3800+ to inna liga wydajnościowa aż 2 razy tańszy nie jest ale jest tańszy o te 200zł to już inny przedział cenowy. P5N jest w kilku sklepach np komputroniku ( ale jak zawsze jest drogo po 450zł ) jest też w moje pc i abadzie i kilku innych. Na grafikę teraz nie wiem czy się opłaca wywalać pieniądze za 2 miechy wyjdzie R600 i 8600 i ceny mogą nieźle polecieć w dół.

 

Kto tu poleca płytę za 150zł i 256ramu? Idź i wróć jak nie stać na C2D to zamiast narzekań niech biorą AM2 za dobry sprzęt trzeba płacić.

 

 

21.stycznia intel obniży ceny więc na początku lutego e4300 będzie można kupić za jakieś 600 zł.

Skąd to info?

Edytowane przez Ludwiczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w międzyczasie widziałem opinie ze max FSB to 285 z E6300 czyli to raczej nie sprawka słabych RAM.

Oj polecam watek o conroe w dziale plyty i procesory :) Duzo 6300 leci 400+

Z tego co pamietam to w jakims tescie plyt max co uzyskali na tej plycie to 285 - to nie wina proca tylko plyty.

Edytowane przez DEPECH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiektywnie patrząc na ASRock'a 775Dual-880PRO/VSTA to mając tę pierwszą w drugim moim zestawie mogę powiedzieć, tylko tyle że jest to produkt przeciętny, mający tylko tę zaletę że posiada po 2 banki dwóch różnych typów pamięci, oraz AGP i PCI-E ale tylko 4x (co jednak nie wpływa znacząco na wydajość przy kartach np. serii 7600). Na wyższych może to być nawet do 5%.

Mam na tym Celinę, i niestety system pracuje tak, jakby był to K6-2 500 (mój "kiedysiejszy" komp) - no może trochę przejaskrawiłem, ale przekaz jak najbardziej oczywisty. Nie polecam, długo się mordowałem z tym ASRockiem, aby coś z niego wycisnąć niestety rezultaty były mizerne. Nie wiem jak C2D zachowywał by się na tej płycie, ale moim zdaniem do takiego procka, szkoda takiej "podstawki" kupować.

 

Bramka nr.2 czyli AM2 - jeśli jesteś ograniczony kasą, a chcesz mieć przyzwoity komputer do większości zastosowań. Na twoim miejscu brałbym jednak nie X2, a San Diego 3700+ lub 4000+. To chyba lepsze procki, jak na dzisiejsze sterowniki jądra WindowsXP oraz procesorów dwurdzeniowych AMD. Może Vista przyniesie poprawę w tej kwestii, oby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście naj bardziej śmieszy jak ktoś prosi o wybór zestawu do 1700zł 2200zł

 

I prawie każdy doradza c2d mimo że za takie pieniądze to nic ciekawego z tego nie będzie

 

Płyta kiepska,ramy kiepskie,dysk mały itd..

czyli ogólnie lipa ale naj ważniejsze że ma c2d, a że co drugi element w takim zestawie to "wąskie gardło" to już nie ważne naj ważniejsze że to c2d

 

W przyszłym tygodniu przy moim c2d stanie x2 na kilka dni

wiec postaram się w sposób zwykłego użytkownika

opisać jak to jest z tą wydajnościa

 

Bo bechamrki a w szczególności 3dmark po prostu mnie śmieszą

a naj bardziej wojna na punkty

 

To tyle mojego wywodu

 

Stawiam na bramke nr.2

Edytowane przez karwiin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

Bramka nr.2 czyli AM2 - jeśli jesteś ograniczony kasą, a chcesz mieć przyzwoity komputer do większości zastosowań. Na twoim miejscu brałbym jednak nie X2, a San Diego 3700+ lub 4000+. To chyba lepsze procki, jak na dzisiejsze sterowniki jądra WindowsXP oraz procesorów dwurdzeniowych AMD. Może Vista przyniesie poprawę w tej kwestii, oby.

Zgadzam się zamiast brać mocno średniego 2 jajowego AM2 lepiej kupić porządne AMD i poczekać na spadek cen mocnych 2 jajowców.

Edytowane przez Ludwiczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest w końcu forum PUREPC sprzęt do OC ? 3800+ to inna liga wydajnościowa aż 2 razy tańszy nie jest ale jest tańszy o te 200zł to już inny przedział cenowy. P5N jest w kilku sklepach np komputroniku ( ale jak zawsze jest drogo po 450zł ) jest też w moje pc i abadzie i kilku innych. Na grafikę teraz nie wiem czy się opłaca wywalać pieniądze za 2 miechy wyjdzie R600 i 8600 i ceny mogą nieźle polecieć w dół.

 

Kto tu poleca płytę za 150zł i 256ramu? Idź i wróć jak nie stać na C2D to zamiast narzekań niech biorą AM2 za dobry sprzęt trzeba płacić.

Skąd to info?

Jestem na tym forum od prawie pięciu lat (a wcześniej jeszcze parę latek na dyskusje.pl) i możesz mi wierzyć lub nie, ale wiem skąd ono się na świecie wzięło... Raczyłbyś też czytać uważniej bo nie polecałem X2 tylko procka jednordzeniowego. Niestety ale płyty pod AMD są zasadniczo lepsze niż pod intela i do tego tańsze. Wynika to wprost z faktu iż to procek zajmuje się obsługą ram więc producent chipsetu może skupić się na pozostałych funkcjach, do tego powszechnie korzysta się z HT, które jest otwartym i darmowym standardem (a do tego b. dobrym). Za dobry sprzęt nie zawsze trzeba dużo płacić, ale wracając do tematu, niestety za przyzwoitą nowoczesną płytę pod intela trzeba zapłacić. Skoro budżet jest ograniczony to lepiej kupić porządną płytę i solidnego w zupełności wystarczającego procka (i nikt tu nie zabrania OC). Kupno dwurdzeniówki ma póki co bardzo ograniczony sens, no chyba że ktoś korzysta ze specyficznego softu lub nie potrafi zapanować nad windowsem.

 

 

Ja przesiadłem się jakiś czas temu C2D 6600@3GHz na A64 3500+@2,6Ghz i jestem z tej przesiadki zadowolony. Owszem niedługo być może z powrotem przesiądę się na C2D ale tylko dla matrix storage i szpanu. Możliwe że przyjdzie mi męczyć się z płytą Gigabyte DS-3, którą klient mi odda bo za cholerę nie udaje się opanować aplikacji do obsługi ING (przymula się przy odczytywaniu pliku z dysku, co nie dzieje się na żadnym innym kompie).

 

Smutna prawda jest taka że następna generacja procków intela będzie na socket B (już w przyszłym roku) Wywalenie grubej kasy na płytę 775 to impreza tylko dla tych co mają jej w nadmiarze lub rzeczywiście moc C2D@3GHz i więcej jest im potrzebna. Niestety czterordzeniowego procka o sensownej architekturze na tę podstawkę nie będzie, platforma i tak jak na intela była na rynku bardzo długo i to jest jej schyłek. Dokładnie odwrotnie jest z AM2, to nowa podstawka, a AMD zapowiada kompatybilne z nią procki zarówno na AM2+ jak i AM3 (obsługa DDR2 i DDR3).

 

Na purepc jest piękny artykuł który pokazuje że nawet w grach stareńki A64@2,8GHz radzi sobie całkiem dobrze nawet w parze z 8800GTX. Jak ktoś ma duże ograniczenia finansowe to jasne jest, że bić rekordów OC nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj polecam watek o conroe w dziale plyty i procesory :) Duzo 6300 leci 400+

Z tego co pamietam to w jakims tescie plyt max co uzyskali na tej plycie to 285 - to nie wina proca tylko plyty.

Oczywiście miałem na myśli parkę CPU-mobo bo dotychczas E6300 nie blokował FSB (dopiero E4300 w wersji L2 ma jakieś

ograniczenie na FSB około 320-330)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

@KvM

 

Jedzie fanboystwem :/

 

Patrz post wyżej piszę też o tym co ty.

 

Płyty główne nie wiem w czym są według ciebie gorsze chyba w tym, że są pod Intela...

Droższe fakt ale bez przesady dobrą płytę do OC można za 400zł mieć jeżeli według Ciebie to jest mnóstwo kasy to nie pytam. Jak dla mnie E6300 i jakiś Biostar lub P5N-e SLI to bardzo dobry sprzęt za który w porównaniu do tego co oferuje ( bez OC wydajność w okolicach 4800+ a po oc...) wcale dużo się nie płaci.

 

Rok to dużo czasu. Jak na razie AM2 nie pokazało nic ciekawego.

 

Testy testami poszukaj sobie innych na których E6300 po OC ma momentami 30FPSów więcej od 3800X2 po oc według Ciebie 30 fpsów dzięki samemu procesorowi to mało? W innych testach z kolei bije też FX62 który kosztuje 3 000zł czy według Ciebie procesor za 650zł z wydajnością porównywalną po OC do tych za kilka tysięcy jest nie udany? Według mnie to AM2 nie jest zbyt udane i wolałbym już A64 od aM2 za to C2D to w końcu 2 rdzeniowiec który sobą coś reprezentuje a, że jest drogi według mnie jest wart każdej złotówki.

 

Fakt jak ktoś ma mało kasy to niech lepiej weźmie jakiegoś A64 a i bez przesady C2D to jest sprzęt do bicia rekordów ale przecież bierze się to z większej wydajności która w przyszłości do R600 czy następnych kart NV jak i Visty się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Bramka nr.2 czyli AM2 - jeśli jesteś ograniczony kasą, a chcesz mieć przyzwoity komputer do większości zastosowań. Na twoim miejscu brałbym jednak nie X2, a San Diego 3700+ lub 4000+. To chyba lepsze procki, jak na dzisiejsze sterowniki jądra WindowsXP oraz procesorów dwurdzeniowych AMD. Może Vista przyniesie poprawę w tej kwestii, oby.

Oczywiście popełniłem błąd, nie ma San Diego na AM2!! i tu jest mały dramat. Z tego co się orientuję, z jednordzeniowców na tę podstawkę, to tylko Orleans z 0,5MB cache L2, więc nie ma za dużego wyboru.

Pozostaje jedynie X2, lub jakiś Orleans z dobrymi możliwościami O/C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz wiedzieć co mają kiepskiego płyty pod intela?

Chipsety intelowskie są już niestety nieświeże. Brak wbudowanej sieciówki, często marne sieciówki podłączane przez PCIe.

chipsety nvidii - hm... byłoby cool gdyby nie odstawały wydajnością od intelowskich, a ze stabilnością też różnie bywa. Niestety kontroler pamięci dość trudno jest zrobić.

Pokaż mi np. jakieś fajne płyty pod intela na mikroATX... (do kręcenia)

 

No i najważniejsze są drogie. Bardzo dobre płyty pod AMD można dostać poniżej 300zł podobnej klasy sprzęt pod intela jest 50% droższy ( i niekoniecznie lepszy ).

 

Choćby i 100 fps więcej nic nie znaczy jeśli obraz na monitorze jest odświeżany z prędkością 85Hz i daj Bóg żeby ten LCD faktycznie z taką prędkością był w stanie rzeczywiście wyświetlać (bez smużenia). Owszem jak ktoś się podnieca wynikami to go te 30kl/s bardzo podrajcuje, ale w sytuacjach gdzie tych klatek faktycznie jest potrzeba więcej nic tak nie pomoże jak lepsza karta graficzna i sorry jeśli budżet jest ograniczony to żaden nawet najlepiej wykręcony C2D nie ma szans z A64 plus grafika droższa o 400-500zł od tego co za te same pieniądze można mieć do C2D.

 

Owszem jak kogoś stać na 8800GTX,a do tego super wypasioną płytę i C2D to rzeczywiście w najwyższych rozdziałkach z maks detalami i filtrowaniem uzyska te 2-5 klatki więcej w porównaniu z A64@2,8GHz - jeszcze raz polecam artykuł na purepc.

 

Konkretny przykład

 

A3200 plus Abit Kn9 plus GeForce 7900 GS Galaxy 256MB HDTV & 2x DVI (PCI-E) (475/1000 1.4ns) razem 1250 zł

C2D plus płyta za 400zł plus GeForce 7300LE Asus Top 256MB TV & DVI (PCI-E) Turbo Cache razem 1250zł

 

Chcesz mi powiedzieć że kosztujący tyle samo zestaw (pozostałe komponenty komputera identyczne) oparty na C2D w jakiejkolwiek grze da więcej fpsów? Możemy nawet nie podkręcać AMD (choć z abita raczej te 2,8GHz da się wyczarować) a C2D podkręcić do 4GHz jeśli sobie życzysz.

 

Jak dołożysz po 500zł do obu konfiguracji efekt będzie ten sam C2D przegra z kretesem bo w grach procesor ma drugoplanowe znaczenie jeśli karta graficzna chodzi na granicy swoich możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KvM

 

Płyty główne nie wiem w czym są według ciebie gorsze chyba w tym, że są pod Intela...

Patrząc ekonomicznie na zakup:

Podobnej klasy mobo do AM2 kosztuje okolo 250 zł mniej niż do C2D

Przyklad z dość taniego sklepu: róznica w cenie 274 zl

 

Gigabyte 965G-DS3 539 zł do conroe

Gigabyte GA-M55plus-S3G 265 zl do AM2 (lepiej wyposażona od tej do C2D )

 

Do internetu i edytora wystarczy całkowicie jakikolwiek CPU taktowany od 1000 MHz (nawet sześcioletni celeron tualatin lub duron)

Do gier wystarczy mocny i niedrogi jednordzeniowy CPU (Intel takich nie produkuje ) najistotniejsza jest karta graficzna.

Jak ktoś lubi nowość 2 jajek i komfort to najtańsze X2 wystarczy.

 

Po co płacić więcej?

 

Oczywiscie jak ktoś ma za dużo kasy i nie wie co z tym zrobić to polecam do gier Core2 Extreme X6800

(najwydajniejszy dotychczas)

a jak ktoś woli nowość mniej wydajną w grach ale szpanerski i bez pluskwy w L2 to czterojajeczny Core2 Extreme Quadro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

@KvM

 

Fajnie tylko porównaj same procesory bo jak na razie porównałeś karty grafiki. To, że w grach karta grafiki się liczy tłumaczyć nie musisz :lol: Skup się na wydajności procesorów a tu wiadomo który jest wydajniejszy. Teraz może i nawet starcza 3700+A64 ale już wkrótce może "nie domagać" jak kogoś teraz nie stać to wtedy może kupić.

 

Ale jak ktoś akurat teraz ma hajs na kupno...

 

A co do sprzętu to AMD to 4200+ za 600zł jest o wiele mniej wydajny od E6300 droższego o 50 zł :razz: Chcę Ci powiedzieć, że za ten sam hajs procek+mobo zestaw C2D będzie wydajniejszy po OC zwłaszcza i nie chodzi tylko tu o gry ale też i o programy. Oczywiście zestawy z tą samą kartą grafiki bo wybacz ale żaden CPU Ci nie wygeneruje tylu FPSów co lipna karta grafiki a ja tu porównuje CPU a nie GPU vs CPU ;]

 

A ja polecam też inne testy na jednym forum ciekawy test był otóż 3800+ x2 spisywał się zauważalnie gorzej od E6300 w Flight Sim'ie X

 

Z resztą pisałem, 3800+ to inna liga od E6300 którego przeciwnikami są raczej 4200+ i 4600+ ale ty dalej na swoim. C2D z resztą za tą cene nie ma więc porównanie raczej sensu nie ma.

 

Tak na marginesie masz chyba jakieś uprzedzenie do intela może cię pogryzł?

Edytowane przez Ludwiczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze że nie gram w gry

a czy WMP otwiera mi sie w 2sek. czy w 2.8sek to dla mnie nie ma różnicy

tak samo jak plik pakuje mi się o 5sek dłużej to też nie ma dla mnie znaczenia najwyżej sobie ziewnę przez te 5sek

 

Wiec moja odpowiedz dla autora tematu brzmi x2

 

Naj dziwniejsze ze jestem posiadaczem c2d z dość niezła płytą (ab9pro)

i teraz bije się w pierś po co ja to kupiłem, jak i tak nie wykorzystam tego

a kilka sekund w ta a w ta to dla mnie żadna różnica

 

ehhh poleciałem za modą :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

Karwiin to sprzedaj i kup Bartona 2500+ bo i tak jak na razie starcza :razz:

 

Co do tematu.

 

Jak ma być kręcone do czerwoności to jeżeli masz hajs kupuj C2D ale z Biostarem lub P5N-e Sli bo na Asrocku do czerwoności się nie da.

 

Jeżeli nie masz hajsu to lepiej kup jakiegoś porządnego A64 lub X2 3800+ ( choć ten i tak jest dość drogi) a kasę oszczędzaj na 8600ultre :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karwiin to sprzedaj i kup Bartona 2500+ bo i tak jak na razie starcza :razz:

 

Co do tematu.

 

Jak ma być kręcone do czerwoności to jeżeli masz hajs kupuj C2D ale z Biostarem lub P5N-e Sli bo na Asrocku do czerwoności się nie da.

 

Jeżeli nie masz hajsu to lepiej kup jakiegoś porządnego A64 lub X2 3800+ ( choć ten i tak jest dość drogi) a kasę oszczędzaj na 8600ultre :wink:

oem x2 3800 ~440zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

oem x2 3800 ~440zł

Bez chłodzenia chcesz jechać? Za boxa z 500zł chcą

BTW gdzie to kupowane na allegro? Ja raczej biorę ceny ze sklepów gdzie się składa zestaw i dostaje przesyłkę gratis :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez chłodzenia chcesz jechać? Za boxa z 500zł chcą

BTW gdzie to kupowane na allegro? Ja raczej biorę ceny ze sklepów gdzie się składa zestaw i dostaje przesyłkę gratis :wink:

Dla scislosci AMD Athlon 64 X2 3800+ (2.0GHz, 1MB, 65W) BOX /AM2/ Cena: 479zł brutto

Nie na allegro tylko w sklepie (Esc).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

Dla scislosci AMD Athlon 64 X2 3800+ (2.0GHz, 1MB, 65W) BOX /AM2/ Cena: 479zł brutto

Nie na allegro tylko w sklepie (Esc).

No całe 21 zł :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie porównuję kart grafiki. Porównuję co ciekawego można kupić mając ograniczony budżet, a jeśli uważasz, że za 1250zł/2000 można do gier złożyć lepszy konfig niż na AMD, to proszę bardzo zaproponuj.

 

Ja nie widzę sensu kupowania procesora mocno wybiegającego ponad potrzeby. Gry nie wykorzystują dwóch jąder, a jak już będą wykorzystywały i będzie to miało jakieś rzeczywiste znaczenie to można będzie ten procesor dokupić jak uczy historia za dużo mniejsze pieniądze niż dziś. Dodatkowo AM2 ma perspektywę nawet na czterordzeniowe procesory w przeciwieństwie do 775

 

Tak jak pisałem wcześnie po przesiadce z C2D na A64 nie widzę żadnej jakościowej różnicy w działaniu komputera. Może dlatego że umiem sobie skonfigurować windowsa tak aby nie mieć w tle dziesiątek zbędnych usług i programów (w tym antywira). Nie używam też kilku programów intensywnie korzystających z CPU na raz. I wcale nie twierdzę że dwurdzeniowe procesory nie mają sensu. Owszem znam wiele zastosowań w których się doskonale sprawdzają, ale w domowych warunkach bardziej liczy się dopracowanie całej platformy, karta graficzna ilość RAM, dysk twardy, bo procesor przez 90% czasu pracy i tak chodzi w idle...

 

Procesory mimo że ich rozwój prawie stanął w miejscu do domowych zastosowań są aż nadto wydajne. O wiele lepiej będzie działał system z raptorem i A64 niż C2D i jakimś przeciętnym dyszczkiem. O wiele lepiej będzie działał system z 1GB RAM i A64 niż z C2D i 512MB RAM. O grach już pisałem wcześniej.

Oczywiście jak kogoś stać by mieć 8800GTX, 2-4GB RAM Dwa raptory w RAID, to pewnie że kupi sobie do kompletu C2D i płytę gł za 1000zł (nawet jeśli mocy tego procesora nie wykorzysta nigdzie indziej jak w benchmarkach)

 

Piszesz że jestem do intela uprzedzony. W pewnym sensie tak, ale nie dlatego że wymyśliłem sobie wroga, albo kibicuję słabszym. Powody mam całkiem konkretne, firma intel wielokrotnie na przestrzeni ostatnich kliku lat robiła klientów w konia, konkurowała nie dobrymi produktami, ale brudnymi sztuczkami. Wypuszczała na rynek nowości niejednokrotnie gorsze i droższe od swoich starszych wyrobów. Na siłę próbowała forsować kiepskie standardy, natomiast nie akceptowała dobrych standardów konkurencji. Z pełną świadomością wypuszczała na rynek produkty kiepskie i wadliwe, poprzez naciski próbowała nie dopuszczać konkurencji na rynku itd itp. To wszystko nie są bajki z mchu i paproci. Pewnych działań intela doświadczyłem osobiście. Czy zdajesz sobie np. sprawę z faktu że P4 było od P3 (nie wspominając o Athlonach) wolniejsze niemal pod każdym względem a ludzie kupowali je na potęgę? Różnica miedzy P4 a AMD dochodziła w niektórych zastosowaniach nawet do blisko 100% (bez żadnego podkręcania). Przewaga którą ma obecnie C2D jest śmieszna z perspektywy tamtych lat i kompletnie nie do zauważenia w normalnym użytkowaniu kompa.

 

 

Mimo to uważam, że ostatnimi czasy z intelem jest trochę lepiej, zasadniczo zmiany idą w dobrym kierunku. Do AMD jeszcze im trochę brakuje pod względem rzetelności i jakości, ale tylko trochę (na rynku serwerowym więcej niż trochę, a w lapkach stoją lepiej). Możliwe że następna generacja procesorów dorówna pod tym względem AMD, bo nie sama wydajność jest najważniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniecie dyskutować, czy lepiej c2d i reszta słaba, czy a64 z dobrą kartą graficzną, polecam przeczytanie tego artukułu. Widać, że do niektórych gier ma sens kupno c2d i gorszej karty.

Do niektórych gier tak, ale tylko jeśli możemy wybierać między 7600GT, a 7900GT, a nie jak w podanym przeze mnie przykładzie konfiguracji za 1250zł

 

"Jeśli dysponujemy wyższą wersją (model 3800+ to jest zdecydowanie za mało!) bądź podkręciliśmy do wartości 2700 – 2800 MHz to jest to już wydajność wystarczająca do zdecydowanej większości gier nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Procesory Core 2 Duo począwszy od modelu E6400 zapewniają tak wysoką wydajność, że w 95% nie trzeba ich będzie podkręcać by zaspokoić potrzeby gier. Oczywiście nikt nie broni tego robić :)"

 

Cytat z artykułu dobitnie pokazuje to o czym pisałem podkręcony na 2700/2800MHz A64 spokojnie wystarczy, a w wielu wypadkach widać że pozwala osiągać lepsze fps z 7900GT na wyższej rozdzielczości niż C2D@3GHz z 7600GT (a zestaw z C2D będzie i tak droższy!) Szkoda, że na egieldzie nie ma porównania najlepszej dostępnej konfiguracji za daną cenę w tych samych rozdzielczościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgzdzam się, dlatego zaznaczyłem, że w "niektórych", np. dla takiego maniaka CSS, czy Doom 3, ale nie można generalizować, że c2d nic nie daje, bo czasami to jest różnica spora i wcale nie między 100 a 130 fps, tylko 40, a 60.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko że 7600GT na 7900GT można zmienić w krótkim czasie bez jakichś strasznych nakładów finansowych, a całą platformę raczej nie... Moim zdaniem podchodzicie do sprawy od [gluteus maximus] strony... Jeśli ktoś sobie stawia sztywny budżet na kompa i nie bierze pod uwagę jego późniejszej rozbudowy, to raczej powinien siedzieć na forum KŚ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...