Skocz do zawartości
badboy88

Karta Muzyczna Prodigy 7.1 Hi-fi

Rekomendowane odpowiedzi

A jak jest z grami, przypuszczam ze ta karta nie obsługuje EAX ?

Mógłbyś ktoś podać jakieś linki z opisem karty i jak wygladają sterowniki do tej karty? [wiem od czego są google, ale ja widze tylko puste strony, nie miałem nigdy doczynienia z taką kartą]

RALF jeśli miałeś doczynienia z X-Fi, możesz jakieś porównanie obu kart złożyć ?

ma EAX 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Co jest pod ta niebieską blaszką i w jakim celu ona jest ?

2.Czy ta karta bardzo obciążą cpu? Bo X-Fi w tej chwili mi prawie wogle.

3.Jakieś porównanie Prodigy 7.1 Hi-fi v X-Fi, ktoś może słyszał obie.

4.Screeny sterowników, co jest w opcjach itp. jakieś www/ inne.

5.Czy ma wsparcie Dolby Digital / DTS ?

6.Opinie własne.

7.Czy nie am problemu ze sterownikami?

8.Jakie dokładnie ma wyjścia?

9.Zauważone wady ?

10.Aha potrzebna mi karta bym mógł mieć podłączone jednocześnie: Logi Z-5500 coaxem i analogiem, mikrofon, słuchawki, ewentualnie wzmak optykiem. Czy to wszystko podłącze jednocześnie?

 

Zainteresowała mnie tak karta a ciężko znaleść jakieś konkrety na necie...

http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=147851772 znalazłem to, czy to ta sama? ta ma inne pcb.

Edytowane przez FanEk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)ekran dla toru analogowego

2)wedlug mnie roznice sa pomijalne o ile nie korzystasz z EAX itp

karta bije wszystkie creaszajsy, zwlaszcza po wymienie op-ampów

 

odpowiedzi na wiekszosc pytań można wyszukać w necie nie leń sie http://www.google.com

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - tak jest to ekran dla toru analogowego , po to aby zakłucenia z np.karty wyżej na pci albo z płyty nie oddziaływały na dźwięk.

2 - na zintegrowaniej dźwiękówce realteka miałem 15% przy winampie i foobarze,teraz mam max 3%.

3 - porównanie ??? Nie ma raczej ....to dwie różne karty do dwóch różnych zastosowań ...wybierz ! efekty kina czy zaje...stereo :)

4 - screeny dołączam

5 - posiada te wsparcia co wymieniłeś a nawet Eax 2 jak ktoś tu napisał

6 - opinia własna ??? krótko i na tamt : WY[ciach!]I...A KARTA !!!!!!!!

7 - najpierw miałem sterowniki beta a teraz używam nowszych,z żadnymi nie było problemów,sterowniki i instrukcja na pierwszej stronie w załączniku :)

8 - wyjście i wejście optyczne,wyjście stereo chinch,no i komplet wejść/wyjść mini jack

9 - wady ???? dobre sobe ...taka karta za taką cene ? :)

10 - tak podłączysz to wszystko jednocześnie ;]

 

 

Do wszystkich !!! CZYTAJCIE INSTRUKCJE !!!! TO SIE WSZYSTKIEGO DOWIECIE !!!!!!!!!!

 

Dołączam oryginalne sterowniki z płyty i troche nowsze już nie beta z netu,te których obecnie używam

 

na 1 screenie widać że są dwa sterowniki do tej karty,QVE jest do muzyki a prodigy do gier czy jakoś tak :P:)

post-140251-1169750244_thumb.jpg

post-140251-1169750497_thumb.jpg

post-140251-1169750658_thumb.jpg

Prodigy_71_HiFi_polska.zip

prodigy71hifi_103.zip

prodigy71hifi_103.zip

Edytowane przez badboy88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karta bije wszystkie creaszajsy, zwlaszcza po wymienie op-ampów

Największą zaletą kart Prodigy 7.1 Hi-fi oprócz bardzo dobrych kondensatorów są przede wszystkim wzmacniacze operacyjne (op-amp) w podstawkach ,czyli mamy możliwość ręcznej wymiany op-ampa (na wcisk) na lepszy jakościowo model bez żadnego lutowania i tym podobnych zabiegów ! .A jakie są różnice w brzmieniu poszczególnych modeli op-ampów można przeczytać poniżej :

 

http://www.audiostereo.pl/Roznica_w_brzmie...131.html#bottom

 

A co do Creative to wymiana op-ampów też jest możliwa ,przykład poniżej :

 

http://www.pc-speaker.com/zboard/view.php?...asc&no=6013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.Czy ta karta bardzo obciążą cpu? Bo X-Fi w tej chwili mi prawie wogle.

W odróżnieniu od X-Fi ta karta nie ma DSP (procesora dźwięku). Czyli w grach będzie obciążać CPU. Jak użyjesz EQ to też będzie to robić procesor PC. Ale przy odtwarzania czystej muzyki różnic nie powinno być.

 

3.Jakieś porównanie Prodigy 7.1 Hi-fi v X-Fi, ktoś może słyszał obie.

I zrobił rzetelny test z wyrównaniem poziomu głośności i bez sugestii? Zapomnij :-)

Możesz liczyć jedynie na plotki :-)

Technicznie X-Fi powinna być nieco lepsza ale to jest ta klasa sprzętu, gdzie karty wybiera się ze względu na wygląd kondensatora lub magiczne odzyskiwanie 24 bitów, bo w brzmieniu już nic poprawić się nie da.

 

5.Czy ma wsparcie Dolby Digital / DTS ?

Ma wyjście cyfrowe. Do dekodowania musisz mieć sprzęt lub osobne oprogramowanie.

 

6.Opinie własne.

Opinie? Nie warto zamieniać. Mimo koszmarnego oprogramowania Creative, to jednak krok wstecz.

 

Do wszystkich !!! CZYTAJCIE INSTRUKCJE !!!! TO SIE WSZYSTKIEGO DOWIECIE !!!!!!!!!!

Nie otwiera mi się plik z instrukcją, który zamieściłeś. Albo uszkodzony albo spakowałeś go mocno niestandardowo.

 

A jakie są różnice w brzmieniu poszczególnych modeli op-ampów można przeczytać poniżej :

 

2484061[/snapback]

A co do Creative to wymiana op-ampów też jest możliwa ,przykład poniżej :

 

http://www.pc-speaker.com/zboard/view.php?...asc&no=6013

Tragiczne. Bez zachowania podstawowych zasad montażu. Facet nigdy nie czytał noty aplikacyjnej od wzmacniacza operacyjnego? I nie potrafi zweryfikować modyfikacji? Bo IMHO powinien mieć spore zakłócenia a może nawet wzbudzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady nozki op-ampow w obudowie SOIC(takie jak creative ma na kartach) sa bardzo szeroko rozstawione :) bez problemu sie je lutuje jednym machnieciem

 

sam sobie lutuje w domu do takich podstawek wiec do karty dzwiekowej to tez nie problem

wystarczy lutownica za 15zl i grot 0.3mm

Dołączona grafika

 

tym bardziej ze niektorych najlepszych op-ampow (oprocz opa627 ktory wedlug mnie nie jest taki wspanialy) nie dostaniemy w DIP8 tylko wlasnie SOIC

przykladem jest AD8066, AD8610,AD8620B, zwlaszcza ten ostatni topowy model AD wedlug mnie bije opa627 :)

 

sluchalem u kolegi bezposrednio w jednym kompie obie karty

wystarczy chyba jak powiem ze x-fi poszlo na allegro pare dni pozniej

 

wedlug mnie jest to krok do przodu i warto wymieniac

 

a co do straty wydajnosci w grach, w zasadzie jakakolwiek bardziej zauwazalna strata pojawia sie dopiero wtedy gdy emulujemy EAX

 

co do strony z porownaniem op-ampow, wszystko zalezy od aplikacji w roznych aplikacjach roznie moze to zabrzmiec

osobiscie slysze roznice gdy w to samo miejsce wsadzimy rozne op-ampy niektorzy nie slysza cóż ich strata :)

tak samo jak niektorzy nie potrafia rozroznic brzmienia plecionki za 5zl/m z MM od brzmienia Van den hul`a za 50zl/m zbudowanego z włókien węglowych

 

popej

a jak twoim zdaniem koles mial to zmontowac? moglby jakis soic wlutowac ale jak sie uparl na op-ampy w dip8

jak wedlug ciebie mial to zrobic z zachowaniem "podstawowych zasad montazu"

zacznijmy od tego ze wybebeszanie karty z op-ampow na soic i proba wsadzenia tam dip8 to juz jest prowizorka nie ma czegost akiego jak podstawowwe zasady montazu w tym przypadku

fakt faktem ze powinien raczej jakiegos innego op-ampa w tej samej obudowie co pierwotny zamontowac ale byla i jest chyba nadal mania na opa627

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam wypakowaną instrukcje,dziwne że Ci nie działa,u mnie nie ma problemów i to żadnych ..... może masz starego winrara ?

 

Canti choć używa PCM na usb to mądrze gada,jak ktoś chce mieć dobre stereo do muzyki to creativa sobie można używać jako podkładki pod myszke optyczną ...tylko wyszlifować trzeba dobrze :lol2:

Canti działają ci moje załączniki ?

 

Opinie? Nie warto zamieniać. Mimo koszmarnego oprogramowania Creative, to jednak krok wstecz.

 

 

 

Krok wstecz ??? Dlaczego ??? Bo nie obsługuje Eax 5.0 i nie ma pamięci podręcznej 64mb ???<lol2>

Miałem kilka kart Creativa i nigdy nie zrozumiem ich polityki ...robi wreżenie ta firma ...reklamy w tv,złote naklejki na obudowe itp itd ...a co otrzymujemy ???

 

nie chce mi sie wymieniać :P

 

Bajery i tyle ....ja swojego prodigy nie oddam :D

 

 

aha,czy kolejność wsadzenia kart do pci ma znaczenie ???

 

ja wsadziłem na sam dół do pomarańczowego złącza pci na karty Combo MSI : sieciówka,potem do normalnego PCI Karte tv a potem również do normalnego PCI Prodigy ;]

Prodigy_71_HiFi_polska.pdf

Edytowane przez badboy88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popej

a jak twoim zdaniem koles mial to zmontowac? moglby jakis soic wlutowac ale jak sie uparl na op-ampy w dip8

jak wedlug ciebie mial to zrobic z zachowaniem "podstawowych zasad montazu"

zacznijmy od tego ze wybebeszanie karty z op-ampow na soic i proba wsadzenia tam dip8 to juz jest prowizorka nie ma czegost akiego jak podstawowwe zasady montazu w tym przypadku

fakt faktem ze powinien raczej jakiegos innego op-ampa w tej samej obudowie co pierwotny zamontowac ale byla i jest chyba nadal mania na opa627

Sądzisz, że z takimi antenami w PC może uzyskać sensowne rezultaty :-)

A przecież weryfikacja tego przy pomocy RMAA zajęła by 10 minut. Tylko pewnie gdyby pokazał obiektywne pomiary tych eksperymentów, to by go wyśmiano. A całkiem prawdopodobne, że przy naiwnym odsłuchu może nie zauważyć dodatkowy dB szumu i potem propagować taką bzdurę w internecie.

 

A jak chce OP627, to mógłby przeczytać ten kawałek dokumentacji producenta:

As with any high speed, wide bandwidth circuit, careful layout will ensure best performance. Make short, direct interconnections and avoid stray wiring capacitance—especially at the input pins and feedback circuitry. [...]

Power supply connections should be bypassed with good high frequency capacitors positioned close to the op amp pins.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, napisalem przeciez ze powinien zamontowac cos w SOIC zamiast tak

ale fakt faktem nie wiadomo co za szajs tam zamontowal moze efekty byly warte wysilku, moze ekranowal potem te przewody kto wie

 

zreszta wszyscy wiemy ze kochasz RMAA, super dokladne piekne testy w sterylnych warunkach ale i co z tego

sama karta creativa to znieksztalcacz ze hej, wstawienie innego znieksztalcacza mniej kaszaniacego dzwiek w kiepski sposob na prowizorke moze jednak cos dalo

 

a co do notek producenta, karty dzwiekowe to nie jest

"high speed, wide bandwidth circuit", aparatura pomiarowa itp są tego typu urządzeniami

 

baboy88

nie wierzysz popejowi i creative? przecie creative ta wspaniala firma cuda czyniąca

ten wspanialy graficzek z ich strony powinien ci wszystko wyjasnic

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam wypakowaną instrukcje,dziwne że Ci nie działa,u mnie nie ma problemów i to żadnych ..... może masz starego winrara ?

Używam 7-zipa. Dzięki za pdf :-)

 

Krok wstecz ??? Dlaczego ??? Bo nie obsługuje Eax 5.0 i nie ma pamięci podręcznej 64mb ???<lol2>

Krok w wstecz, bo Creative ma lepsze przetworniki. Oczywiście DSP jest dużą zaletą dla graczy, ale to akurat mnie to nie interesuje ;-) Chociaż w pewnych sytuacjach DSP Creative może się przydać. Z pewnością X-Fi robi znacznie lepiej konwersję częstotliwości próbkowania niż scalak VIA na Prodigy.

 

Miałem kilka kart Creativa i nigdy nie zrozumiem ich polityki ...robi wreżenie ta firma ...reklamy w tv,złote naklejki na obudowe itp itd ...a co otrzymujemy ???

Co otrzymujemy to widać np. jak się zainstaluje drivery kX do Audigy. DSP EMU jest genialne, tylko Creative zrobił wszystko, żeby tego użytkownikom nie pokazać :-)

 

nie chce mi sie wymieniać :P

Bajery i tyle ....ja swojego prodigy nie oddam :D

Bo w drugą stronę IMHO też nie ma powodów, chyba że do grania ;-)

 

aha,czy kolejność wsadzenia kart do pci ma znaczenie ???

Zmieniaja się układ przerwań. Najlepiej, gdy karta nie dzieli przerwań z innymi układami, ale to w nowych komputerach już chyba nie jest krytyczne.

Ponadto szumy i zakłócenia mogą zależeć od slotu. Ale znowu, to chyba nie powinno dotyczyć przyzwoitej karty :-)

 

 

a co do notek producenta, karty dzwiekowe to nie jest

"high speed, wide bandwidth circuit", aparatura pomiarowa itp są tego typu urządzeniami

Też nie czytałeś dokumentacji? ;-)

High speed, wide bandwidth to jest wzmacniacz operacyjny. A jak ma sprzężenie zwrotne na 10 centymetrowym kablu, to nie może dobrze działać.

 

baboy88

nie wierzysz popejowi i creative? przecie creative ta wspaniala firma cuda czyniąca

ten wspanialy graficzek z ich strony powinien ci wszystko wyjasnic

Jedni się nabierają na głupie wykresy inni na przewymiarowany kondensator. Mnie to nie obchodzi, bo analizuję konstrukcje karty i techniczne pomiary :-)

No właśnie, czy któryś z właścicieli potrafi zrobić RMAA dla Prodigy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Też nie czytałeś dokumentacji? icon_wink.gif

High speed, wide bandwidth to jest wzmacniacz operacyjny. A jak ma sprzężenie zwrotne na 10 centymetrowym kablu, to nie może dobrze działać."

 

taaa tylko sygnal audio nie jest wide bandwidth chodzi mi tutaj o zastosowanie, jak op-amp dostaje odfiltrowany sygnal do20khz to jest poddawany znacznie mniejszym stresom

 

nie rozumiem twojego braku wiary w np. roznice w kondensatorach

rozumiem ze bez strachu uzylbys np. ceramika X7R w filtrze na wyjsciu karty?

a jesli bys nie uzyl tylko szukal kondów foliowych lub NP0, C0G

bo roznica jest slyszalna to dlaczego nie mialoby byc roznicy w np. elektrolitach

taki cerafine ma w dielektryk impregnowane cząstki ceramiczne od tego nazwa cera-fine od ceramik

 

tak samo np. silmici z dielektrykiem na bazie włókien jedwabiu silmic od silk-jedwab

 

black gate`y natomiast maja w dielektryku impregnowane cząstki węgla czy coś, dawno temu czytałem notki wiec tutaj moze byc błąd

 

to nie są puste nazwy roznice pochodzą od różnic w zastosowanej technologi

 

różne dielekrtryki w kondensatorach czy to jest elektrolit na różnych komponentach czy polipropylen wprowadzają różne zniekształcenia w niektórych przypadkach bardzo łatwo je zmierzyć

 

bo nie oszukujmy sie wszystkie elementy w torze tak samo kondy jak cewki jak kable czy interconnecty z op-ampami włącznie to zniekształcacze które w różny sposób wpływają na dzwięk i jego odbiór

 

a jak nie wierzysz dalej w kondy to tu masz prosty test stary zresztą

http://www.diyparadise.com/cap/dare_to_compare.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, napisalem przeciez ze powinien zamontowac cos w SOIC zamiast tak

ale fakt faktem nie wiadomo co za szajs tam zamontowal moze efekty byly warte wysilku, moze ekranowal potem te przewody kto wie

 

zreszta wszyscy wiemy ze kochasz RMAA, super dokladne piekne testy w sterylnych warunkach ale i co z tego

sama karta creativa to znieksztalcacz ze hej, wstawienie innego znieksztalcacza mniej kaszaniacego dzwiek w kiepski sposob na prowizorke moze jednak cos dalo

 

a co do notek producenta, karty dzwiekowe to nie jest

"high speed, wide bandwidth circuit", aparatura pomiarowa itp są tego typu urządzeniami

 

baboy88

nie wierzysz popejowi i creative? przecie creative ta wspaniala firma cuda czyniąca

ten wspanialy graficzek z ich strony powinien ci wszystko wyjasnic

 

Dołączona grafika

 

 

tiaaa ten grafik mówi wszystko .... to coś z serii tych nowych reklam Saturna i media maktu .....jedno walczy z drugim na siłe ... :P:) (nie wiem co to za porównanie ale tak mi sie skojarzyło)

 

 

Jak sie robi RMAA ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaa tylko sygnal audio nie jest wide bandwidth chodzi mi tutaj o zastosowanie, jak op-amp dostaje odfiltrowany sygnal do20khz to jest poddawany znacznie mniejszym stresom

Canti, a jak sądzisz, co dostaje opamp z tych anten?

 

nie rozumiem twojego braku wiary w np. roznice w kondensatorach

W sprawach technicznych nie stosuje takiego podejścia :-)

rozumiem ze bez strachu uzylbys np. ceramika X7R w filtrze na wyjsciu karty?

a jesli bys nie uzyl tylko szukal kondów foliowych lub NP0, C0G

bo roznica jest slyszalna to dlaczego nie mialoby byc roznicy w np. elektrolitach

taki cerafine ma w dielektryk impregnowane cząstki ceramiczne od tego nazwa cera-fine od ceramik

Źle rozumiesz. W tym wypadku chodzi mi o to, że te 2 kondensatory 2 centymetrowej średnicy to czyste efekciarstwo. W pewnym stopniu także ekran, chociaż tu pewnie już dałoby się pomierzyć wpływ na szumy.

 

tak samo np. silmici z dielektrykiem na bazie włókien jedwabiu silmic od silk-jedwab

 

black gate`y natomiast maja w dielektryku impregnowane cząstki węgla czy coś, dawno temu czytałem notki wiec tutaj moze byc błąd

 

to nie są puste nazwy roznice pochodzą od różnic w zastosowanej technologi

To są puste nazwy. Nie liczy się "jedawb" czy "węgiel" ale stratność, wewnętrzna indukcyjnosć, stabilność, zniekształcenia, wymagana polaryzacja itd.

 

różne dielekrtryki w kondensatorach czy to jest elektrolit na różnych komponentach czy polipropylen wprowadzają różne zniekształcenia w niektórych przypadkach bardzo łatwo je zmierzyć

O właśnie, to jest sposób, który preferuję :-) Dlatego lubię RMAA.

 

a jak nie wierzysz dalej w kondy to tu masz prosty test stary zresztą

2484338[/snapback]

Jak sie robi RMAA ????
Zrobiłem krótką instrukcję:

http://www.anpo.republika.pl/rmaa/RMAA.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przetestowali black gate std a nie N :) i nie jest podlek jakosc tylko wprowadza inne znieksztalcenia :) jak wszystkie kondy

poza tym std sprawdza sie w innych miejscach i N w innych

i dodam ze black gate byl nowy a nie uzywany, podczas uzywania na okładkach zachodzi jakaśtam reakcja chemiczna i pokrywane są wartstwą czegośtam z elektorlitu nie pamietam dokładnie bo jak juz pisalem dawno temu czytalem ale można to znaleźć w necie

 

antenki może sobie ekranować choćby aluminiową folią śniadaniową, pojemności mogą przekszadzać ale nigdy nie wiesz dopóki nie sprawdzisz

 

co do ekranu, uważam żę dmuchanie na zimne w tym przypadku nie jest złe

 

nie liczy sie material z ktorego robione są kondy? czyli użyłbyś X7R ceramika w filtrze tak? odpowiedz na to konretne pytanie

 

"Źle rozumiesz. W tym wypadku chodzi mi o to, że te 2 kondensatory 2 centymetrowej średnicy to czyste efekciarstwo. W pewnym stopniu także ekran, chociaż tu pewnie już dałoby się pomierzyć wpływ na szumy."

 

to ty źle rozumiesz wielkość kondensatora nie jest usprawiedliwiona efekciarstwem tylko wymaganiami, aby zbudować 1uf MKP potrzeba znacznie większej powierzchni niż MKT z powodów technicznych

podobnie z elektrolitami, większy kond jest dlatego że wymagane jest większe napięcie przy dużych pojemnościach nie mam pojęcia skąd wogóle pojawiło się ten twój pogląd na rozmiary=efekciarstwo

widziałeś jak wyglądają kondensatory w pralkach? duże niczym puszki pepsi dlaczego? wytłumacz to w końcu rozmiary nie mają znaczenia

te duże kondy w prodigy to 2200uf, taka pojemność była potrzebna w projekcie masz coś przeciwko?

 

"To są puste nazwy. Nie liczy się "jedawb" czy "węgiel" ale stratność, wewnętrzna indukcyjnosć, stabilność, zniekształcenia, wymagana polaryzacja itd."

żadne puste nazwy, w takim razie spytam ci się co decyduje o zniekształceniach, stratach?

nawet wytrzymałości.

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie liczy sie material z ktorego robione są kondy? czyli użyłbyś X7R ceramika w filtrze tak? odpowiedz na to konretne pytanie

Liczy się materiał użyty w kondensatorze. Jest wiele różnych typów kondensatorów o róznych właściwościach wynikających z użytych materiałów i o różnym zastosowaniu. Producenci oznaczają typ kondensatora, konstruktorzy wiedzą jaki typ gdzie trzeba użyć. Sam wymieniasz nazwy MKT, MKP itp i to ma sens techniczny, bo wiadomo o co chodzi.

 

Jak piszesz o jedwabiu czy węglu, to cytujesz legendę marketingową. Ja nie twierdzę, że to źle czy dobrze, że tak zrobiono kondensator, tylko że z punktu technicznego to nic nie mówi. Bo to właśnie taka ładna historyjka do opowiedzenia komuś, kto i tak nie bardzo wie, do czego służy kondensator.

 

Pewna firma reklamuje kondensatory babmusowe. Możesz na tej podstawie powiedzieć do jakich zastosowań będą lepsze/gorsze od jedwabnych?

 

te duże kondy w prodigy to 2200uf, taka pojemność była potrzebna w projekcie masz coś przeciwko?

ESI/Audiotrak robi karty znacznie wyższej klasy. Np. Juli@. I w tych bardziej wymagających technicznie projektach nie ma potrzeby stosowania ogromnych elektrolitów. Ale jak karta ma nazwę "Hi-Fi" to projekt przewiduje elementy kojarzące się ze sprzętem audio. Np. duże kondensatory, które w takim sprzęcie służą do filtrowania zakłóceń 100Hz z prostownika. Tylko w PC zasilacz jest impulsowy i nie ma zakłóceń na 100Hz ale na kilkudziesięciu kHz. Do tego elektronika PC generuje zakłócenia w bardzo szerokim paśmie. W rezultacie stabilizacja zasilania karty ma inne wymagania a duże elektrolity w tym nie pomagają.

 

Ale ja nie mam nic przeciwko :-)

Tylko lubię rozróżniac wymagania techniczne od marketingowych. A mam nadzieje, że orientujesz się, że normalny projekt zawiera oba.

 

"To są puste nazwy. Nie liczy się "jedawb" czy "węgiel" ale stratność, wewnętrzna indukcyjnosć, stabilność, zniekształcenia, wymagana polaryzacja itd."

żadne puste nazwy, w takim razie spytam ci się co decyduje o zniekształceniach, stratach?

nawet wytrzymałości.

Matriał, z którego wykonano kondensator. Np. folia poliestrowa ma inną stratnośc niż polietylenowa czy mylarowa. Kondensatory tantalowe mają większe zniekształcenia niz zwykłe elektrolity, itp. I wszyscy producecni oznaczają kondensatory zależnie od typów materiałów, które wymieniłem.

 

A teraz pytanie do Ciebie. Na jakie parametry wpływa jedwab, węgiel czy bambus. Ilu producentów oznacza swoje kondensatory jako jedwabne, węglowe, bambusowe? (Ja nie wiem, ale może czegoś nie zauważyłem :-))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja kondensatora

 

-obudowa

-okładki

-dielektryk

 

MKT MKP - różnica jednej literki,polistyreny,poliestry,polipropyleny to jedna rodzina substancji

 

podobnie z ceramikami

X7R, NP0, C0G to wszystko ceramiki

 

a elektrolity to elektrolity ale w zależności od składu np. możesz ostrzymać konda o niskiej impedancji (dla przykladu)

czemu różnice w elektrolicie nie mogą wpłynąć na poziom/charakter/ilość zniekształceń

tescik ci podałem różnice są

 

nazwy zresztą skrócone też są

Nichicon FW, FG->ES(bipolar), FX itp

Nippon LXY itp

Rubycon, ZL,ZA,MBZ... itp etc.

wez wejdz na ktorakolwiek strone i zobaczysz różnice

 

wszystkie różnice w elektrolicie można wyczytać w notach oczywiscie dokladnego skladu nie podaje sie tylko pomiary

i różnice są

 

jesteś tak twardogłowy z jednej strony przyznajesz mi racje ze roznica miedzy np. ceramikami czy stalymi jest a z drugiej mowisz ze to nie ma znaczenia

 

kondensatory to elementy wprowadzajace znieksztalcenia

rozne kondy z roznymi dielektrykami rozne znieksztalcenia wprowadzaja i rozne ich ilosci dlatego jeden bedzie brzmial lepiej drugi gorzej a miedzy 3 a 4 nie zauwazysz roznicy

 

byla taka sytuacja ze receptura na niskoimpedancyjny elektrolit zostala wykradziona ze stanow i potem w chinach wyprodukowano maaaase no-name`ów niskoimpedancyjnych ale brakowało tam paru składników - nie kompletna recepetura po czym kondy zbierały pare w sobie i puchły po roku dwóch

było o tym głośno powinieneś to wiedziec

 

twoje pytanie o oznaczenia, oczywiscie ze kondy sa oznaczane

np. Rubycon XX, Nichocn XXX, Nippon XXX, Sanyo XXX, Panasonic XXX

nastepnie idziesz na strone producenta i albo prosisz o katalog albo sciagasz dokladne dane na temat serii wlacznie z pomiarami wytrzymaloscia itp

dokladnego skladu nikt ci nie poda

 

a co do oznaczen to ceramiki nie sa np. oznaczane w zasadzie tylko MKT/MKP sa oznaczane

a jesli ceramiki sa oznaczane to oswiec mnie

byłem w sklepie elektronicznym i kolesie nie maja pojecia co to NP0 czy C0G, rozrozniaja tylko ceramiczne/tantalowe i tyle

 

jak rozpracujesz całą konstrukcję JULI@ i Prodigy to pogadamy

nie siej wnioskami opartymi o domysły

 

jedwab,bambus,mika,wegiel

one posrednio wplywaja na wlasciwosci elektrolitu

co mam ci tutaj opowiadac, nie mam doktora z materialoznawstwa

 

----------------------------------------------------------

 

i ostatecznie jeszcze co do wedlug ciebie magii kondow i marketingu

 

kondy to nie karty creative

profesjonalne firmy ktore maja sprzet pomiarowy jaki ci sie nie marzyl za grube pieniadze, projektuja i buduja wzmacniacze i to one uzywaja tych kondow

 

firmy produkujace plyty glowne uzywaja tych kondow (np. Rubycony MCZ, MBZ, oscony mozna znalezc na wszystkich drozszych plytach glownych)

 

i te firmy kupuja pelne tiry tych kondow

a nie zapalency diy ktorzy na forach proboja cos z not aplikacyjnych urodzic

 

myslisz ze te firmy sa glupie jak but i nie testuja takich rzeczy jak rozne kondy w swoich produktach? ostatni raz kiedy sprawdzalem to wiekszosc firm oszczedza na czesciach i tnie koszty aby wiecej zarobic

 

kondy to nie lampy, nie widac ich spod obudowy, a ludzie nie otwieraja obudów chwalac sie jakie kondy maja w swoich wzmakach/cd

tym bardziej ze plomby nie pozwalaja zagladac

 

widac jestes madrzejszy od calego rynku

bo wedlug mnie rynek ktory zyje na cięciu kosztów dawno by zniszczył taki proceder jak voodoo-kondy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Conti, postawiłem 2 problemy:

- Jakimi parametrami technicznymi wyróżniają się reklamowane przez Ciebie kondensatory jedwabne i węglowe.

- Dlaczego topowe karty nie potrzebują dużych elektrolitów.

 

W oby przypadkach nie masz nic do powiedzenia. W zamian dostarczasz sporą ilość całkowicie przekonujących i prawdziwych banałów oraz argumentujesz społecznymi dowodami słuszności. No i w sumie nie mam z czym dyskutować ;-)

 

------------------

Inna sprawa :-)

 

Przypomnę link podany przez mpeg-4.

http://www.pc-speaker.com/zboard/view.php?...asc&no=6013

Właśnie zauważyłem, że mamy tu ładny przykład efektu placebo :-)

 

Goście koszmarnie zmodyfikowali kartę i testowali podmianę wzmacniaczy operacyjnych. Oczywiście było słychać różnicę. Komputerowe tłumaczenie koreańskiego nie wypada zbyt dobrze, ale z grubsza można zrozumieć:

"The sound changes justly. ^ Um Chung only it is subjective... The large sound which it will compare to original little more is put in order and it comes to be neat and tidy, it comes to be natural. There is specially to a bass and it is planted and Bung Bung well! lin to be an impression where the impression which wears out is put in order, also the improvement of resolving power writes Iss. mwen Land Uss Uss the place will wipe as cleanly in the eye-glasses and as the feeling which it puts out will do."

 

Śmieszność sytuacji polega na tym, że testerzy nic nie zmienili w przebiegu sygnału frontowego. Scalaki, które podmieniali obsługują tył, sub/center i pętle analogową z AC97. A stereo zostało tak jak było :-)

 

Tu na zdjęciu dorysowałem przebieg sygnału od DAC do wyjścia na przednie głośniki:

post-111868-1169902808_thumb.jpg

 

Jak widać, cały czas pracuje ten sam wzmacniacz słuchawkowy a relacjonowane zmiany są tylko psikusem, jaki płatają nam zmysły :-)

Edytowane przez popej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 problemy ktore uwazam ze wielu sensu nie maja bo:

 

1)

- niczego nie reklamuje tylko podaje przyklady

- zgodziłeś się że rodzaj dielektryka wpływa na zniekształcenia/impedancje i inne parametry

- oboje wiemy ze rodzaj elektrolitu wplywa chociazby na impedancje takie konda

 

2)

- to juz tez odpowiedziałem, nie mam pojecia czemu audiotrak dal takie duze kondy i wisi mi to dopóki karta gra świetnie, ty tez nie masz pojecia, wiec albo powiesz po co są i dlaczego są niepotrzebne albo daj se siana z nimi

takie gadanie że coś jest na płytce aby ładnie wyglądało i to ma być argument?

możnaby tak gadać cały dzień na temat tego jakie ładne podświetlane logo ma x-fi na płytce albo jak prodigy ma biały laminat ale to rozmowa na poziomie przedszkolnym więc weź daj se siana

- wątpie żebyś znał dokładny powód (techniczny) dla którego potrzebowali takich pojemności

 

tak samo jak wątpie abyś wiedział dlaczego karta LYNX TWO-B

posiada 2 duze kondensatory elektrolityczne 1000uf Nichicon UG [prodigy ma jakies zwykle] (lewy dolny róg)

oraz mase rozsianych po plytce SMD stalych 100uf

Dołączona grafika

 

jesli lynx nie jest topową kartą to nie wiem co jest

 

najlepsze jest to ze w zadnym przypadku ty nie masz nic do powiedzenia, ciagle sie pytasz i probojesz znalezc pytanie na ktore nie bede w stanie odpowiedziec jasne ze jest takich wiele bardzo wiele, chocby dokladny sklad/metoda produkcji/idealnie pomierzone parametry tych elektrolitów stosowanych w kondach "z wyzszej półki" ale to nie czyni automatycznie twoich argumentow prawdziwymi

 

wez sie postaraj i sam cos napisz, zachwyć nas swoją wiedza

 

fakt jest taki że większość kostruktorów słyszy różnice w kondach/op-ampach nawet kablach głośnikowych

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- oboje wiemy ze rodzaj elektrolitu wplywa chociazby na impedancje takie konda

Ogólna zasada może być nieistotna w poszczególnej implementacji. Ty rzucasz takimi ogólnikami kiedy ja zwracam uwagę na konstrukcje w której "większy, lepszy, droższy" nie przynosi dalszych korzyści.

 

tak samo jak wątpie abyś wiedział dlaczego karta LYNX TWO-B

posiada 2 duze kondensatory elektrolityczne 1000uf Nichicon UG [prodigy ma jakies zwykle] (lewy dolny róg)

oraz mase rozsianych po plytce SMD stalych 100uf

Z pewnością widać dużo lepszą aplikację do warunków PC. Przede wszystkim na wejściu zasilania jest filtr LC. I stosuje się dużo małych kondensatorów, bo to daje mniejsze indukcyjności wewnętrzne. Ponadto kondensatory umiejscowione przy scalakach ograniczają wpływ indukcyjności ścieżek zasilania. I zwróć uwagę, że te kondensatory siedzą przy części cyfrowej i przetwornikach, bo tam są rzeczywiście przydatne.

 

A czy te 1000uF to dużo? Karta pewnie ciągnie 3-4 razy tyle prądu co Prodigy a ma 2 razy mniejsze elektrolity :-)

Edytowane przez popej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)

impedancja to był przykład, kondy wprowadzają zniekształcenia i basta i nie chodzi mi tutaj o przesunięcia fazowe spowodowane pojemnościa

dobrze o tym wiesz wiec nie zgrywaj głupa że niby mi tylko o impedancje chodzi

wrzuć sobie X7R w filtr dolnoprzepustowy i popatrz na oscyloskop, zwlaszcza wysokie czestotliwosci

zreszta pytalem sie o to wczesniej i jakos nie odpowiadasz

2)

na jakiej zasadzie twierdzisz ze lynx pociągnie więcej prądu

bo jest wieksza drozsza lepsza?

3)

rozumiem ze zaprojektowales lynx twoB skoro wiesz po co jest tyle malych kondensatorkow :) szkoda tylko ze jedyna ich funkcja jest eliminacja indukcyjnosci ojej

a mi sie wydawalo ze ich umiejscowienie ma jakis konkretny cel

 

i kto tu wali ogolnikami btw

i jaki to ma wplyw na dzwiek, moze zrobisz testy w rmaa?

4)

uzycie kondow stalych wynika tylko i wylacznie z tego ze wprowadzaja one mniej znieksztalcen niz elektrolity

oraz z oszczednosci miejsca

5)

tak 1000uf sa to duze pojemności

w prodigy nie ma filtra LC tylko RC, oczywiste jest uzycie wiekszych pojemnosci zreszta, pojemnosc doboru kondensatora do filtra RC jest w duzej mierze na zapas poprostu

smieszne jest to ze pare postow wyzej wysmiewales wogole samą idee

6)

co do tego audigy modyfikowanego

nie wiem jak w tym przypadku ale w live`ach napewno byly sytuacje ze na wyjsciu tylnym byly lepsze przetworniki DAC

sterowniki KX ktore nie watpie sa tutaj uzyte automatycznie przekierowuja sygnal frontowy na wyjscie rear/sub

7) jak oni koszmarnie zmodyfikowali ta karte no tragedia

podziel sie z nami jak ty bys to zrobił (podłączył wzmaki na dip8 nie na SOIC)

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze o tym wiesz wiec nie zgrywaj głupa że niby mi tylko o impedancje chodzi

wrzuć sobie X7R w filtr dolnoprzepustowy i popatrz na oscyloskop, zwlaszcza wysokie czestotliwosci

zreszta pytalem sie o to wczesniej i jakos nie odpowiadasz

Canti, 10 głębokich wdechów, szmatką przetrzeć ekran i może kultura wróci :-)

 

Nawet początkujący konstruktor wie, że ceramicznych nie używa się w torze akustycznym ze względu nieliniowość dielektryka. Nawet początkujący konstruktor wie, że ceramiczne nie nadają się do filtrów ze względu na niestabilność parametrów.

Więc po co wrzucasz przykłady oderwane od rzeczywistości? Brak Ci wiedzy? Widzisz jakikolwiek związek z elektrolitem na zasilaniu w Prodigy?

I czy w ogóle masz oscyloskop? ;-)

 

na jakiej zasadzie twierdzisz ze lynx pociągnie więcej prądu

bo jest wieksza drozsza lepsza?

Nawet początkujący konstruktor potrafi oszacować pobór prądu na podstawie użytych scalaków.

Ja po prostu strzeliłem ;-) Jak potrafisz, to policz dokładnie, może się mylę.

 

rozumiem ze zaprojektowales lynx twoB skoro wiesz po co jest tyle malych kondensatorkow :) szkoda tylko ze jedyna ich funkcja jest eliminacja indukcyjnosci ojej

a mi sie wydawalo ze ich umiejscowienie ma jakis konkretny cel

Myślę, że gdybyś coś wiedział, to po prostu byś napisał jaki to cel ;-)

 

uzycie kondow stalych wynika tylko i wylacznie z tego ze wprowadzaja one mniej znieksztalcen niz elektrolity

oraz z oszczednosci miejsca

Nie wiem, co masz na myśli mówiąc o "kondensatorach stałych". Ja pisałem o tantalach SMT na zasilaniu. Takie żółte prostopadłościany z kreską wskazującą polaryzację. W torze akustycznym Lynx to chyba prawie nie ma kondensatorów, bo jak sądzę pogarszałyby pomiary. Prodigy może sobie pozwolić na kondensatory w torze, bo to nie daje słyszalnego efektu. Na zdjęciach Prodigy widać multum elektrolitów, ale trudno zgadnąć, czy są w torze akustycznym czy w zasilaniu.

 

tak 1000uf sa to duze pojemności

w prodigy nie ma filtra LC tylko RC, oczywiste jest uzycie wiekszych pojemnosci zreszta, pojemnosc doboru kondensatora do filtra RC jest w duzej mierze na zapas poprostu

smieszne jest to ze pare postow wyzej wysmiewales wogole samą idee

Znajdź to R na płytce, bo jakoś nie sądzę, żeby tam był :-)

Wyśmiewałem ideę filtrowania? Nie zrozumiałeś, wyśmiewałem projektowanie filtra na 100Hz. Jak najbardziej sensowne jest filtrowanie zakłóceń na kilo- i megahertzach. Tylko tego się nie robi przy pomocy RC z elektrolitem :-)

 

co do tego audigy modyfikowanego

nie wiem jak w tym przypadku ale w live`ach napewno byly sytuacje ze na wyjsciu tylnym byly lepsze przetworniki DAC

sterowniki KX ktore nie watpie sa tutaj uzyte automatycznie przekierowuja sygnal frontowy na wyjscie rear/sub

W Audigy 1 najlepszy przetwornik jest na frontach. Trudno zgadnąć jak i co odsłuchiwali, ale chyba są jakieś wzmianki o dzwięku po wyjęciu wszystkich scalaków :-)

 

jak oni koszmarnie zmodyfikowali ta karte no tragedia

podziel sie z nami jak ty bys to zrobił (podłączył wzmaki na dip8 nie na SOIC)

Nie robiłbym bzdur :-)

Karta nie jest warta modowania.

Podmieniane scalaki nie są krytycznym elementem,

Mogę sobie wyobrazić jakieś mocowanie podstawki DIP tuż przy płytce, ale ja bym się takiego rzeźbienia nie podjął.

 

Po namyśle:

Gdyby rzeczywiście zawziąć się na modowanie Audigy 1, to IMHO najciekawszy sposób polegałby na zrobieniu płytki z dwoma wzmacniaczami w konfiguracji różnicowej i podłączenie ich do wyjścia różnicowego UDA1328T. Dostałoby się lepsze wyjście stereo pracujące równolegle z istniejącym. Tylko trzeba by uważać na zasilanie i masę, bo podłączenie takiej płytki może nie być łatwe.

Edytowane przez popej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Canti, 10 głębokich wdechów, szmatką przetrzeć ekran i może kultura wróci

 

Nawet początkujący konstruktor wie, że ceramicznych nie używa się w torze akustycznym ze względu nieliniowość dielektryka. Nawet początkujący konstruktor wie, że ceramiczne nie nadają się do filtrów ze względu na niestabilność parametrów.

Więc po co wrzucasz przykłady oderwane od rzeczywistości? Brak Ci wiedzy? Widzisz jakikolwiek związek z elektrolitem na zasilaniu w Prodigy?

I czy w ogóle masz oscyloskop?

tak sie składa że używa się, ceramiki z materiału NP0, czy ewentualnie C0G maja bardzo liniową charakterystyke, nic dziwnego ze NP0 stosuje sie w oscyloskopach

mialem okazje uzywac oscyloskopu nie raz :) i w razie potrzeby mam do niego dostep (na uczelni)

no i potwierdzasz wplyw dielektryka

 

 

Nawet początkujący konstruktor potrafi oszacować pobór prądu na podstawie użytych scalaków.

Ja po prostu strzeliłem icon_wink.gif Jak potrafisz, to policz dokładnie, może się mylę.

czyli sugerujesz ze wszystkie scalaki pobierają maksymalny prąd w czasie pracy karty? nie wazne czy miksujemy czy odtwarzamy sygnał stereo?

poza tym tak sie puszysz pomiarami dokładnymi danymi a nie ogolnikami a strzelasz lol

 

Myślę, że gdybyś coś wiedział, to po prostu byś napisał jaki to cel

nie jestem mądrzejszy od konstruktorów/inzynierow lynx`a nie będe gadał o czymś czego nie widziałem (papiery karty)

a to ze główne zastosowawnie kondensatorów nie polega na eliminacji indukcyjności to wie każdy

 

Nie wiem, co masz na myśli mówiąc o "kondensatorach stałych". Ja pisałem o tantalach SMT na zasilaniu. Takie żółte prostopadłościany z kreską wskazującą polaryzację. W torze akustycznym Lynx to chyba prawie nie ma kondensatorów, bo jak sądzę pogarszałyby pomiary. Prodigy może sobie pozwolić na kondensatory w torze, bo to nie daje słyszalnego efektu. Na zdjęciach Prodigy widać multum elektrolitów, ale trudno zgadnąć, czy są w torze akustycznym czy w zasilaniu.

dla twojej informacji kondensatory stałe to innaczej wszystkie te których dielektryk jest w stanie skupienia stałym, czyli nie

-olejowe

-elektrolitowe itp.

 

co do kondów w analogu, na bank są i nie jestem pewien czy te 2 elektrolity na górze płytki też nie są w torze

poza tym na oko od razu widac duża ilość kondów w torze analogowym

 

Znajdź to R na płytce, bo jakoś nie sądzę, żeby tam był icon_smile2.gif

Wyśmiewałem ideę filtrowania? Nie zrozumiałeś, wyśmiewałem projektowanie filtra na 100Hz. Jak najbardziej sensowne jest filtrowanie zakłóceń na kilo- i megahertzach. Tylko tego się nie robi przy pomocy RC z elektrolitem

z tego co pamiętam to w filtrze potrzebna jest rezystancja do częsciowiego wyładowania konda aby otrzymac w przybliżeniu sygnał stały czyż nie?

 

Dołączona grafika

 

moge sie mylic bo nie mialem wiele z zasilaczy impulsowych ;)

 

Nie robiłbym bzdur icon_smile2.gif

Karta nie jest warta modowania.

Podmieniane scalaki nie są krytycznym elementem,

Mogę sobie wyobrazić jakieś mocowanie podstawki DIP tuż przy płytce, ale ja bym się takiego rzeźbienia nie podjął.

zrozum ze niektórzy ludzie lubią eksperymentować lub mają za dużo wolnego czasu i traktują to jako hobby

 

to podobne do podkręcania z chlodzeniem azotem do 6-7GHz nikt nie bedzie pracowal z taka czestotliwoscia

przy tym modowanie audiogy 1 to małe piwko i luzik

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli sugerujesz ze wszystkie scalaki pobierają maksymalny prąd w czasie pracy karty? nie wazne czy miksujemy czy odtwarzamy sygnał stereo?

poza tym tak sie puszysz pomiarami dokładnymi danymi a nie ogolnikami a strzelasz lol

Canti, na prawdę nie rozumiem o co Ci chodzi. To są banalne przeliczenia. DAC pracuje ze stałym prądem, opamp to wzmaczniacz w płytkiej klasie AB, jak wygląda pobór prądu to chyba opisuje się na początku podręczników do elektroniki, chipsety na tych kartach nie są programowalne, więc ich pobór mocy nie szaleje. Przeliczenia tak proste, że można strzelić bez większej pomyłki.

 

nie jestem mądrzejszy od konstruktorów/inzynierow lynx`a nie będe gadał o czymś czego nie widziałem (papiery karty)

a to ze główne zastosowawnie kondensatorów nie polega na eliminacji indukcyjności to wie każdy

Sam zwrot jest bez sensu :-) aż muszę sprawdzić co napisałem. O to pewnie o to chodzi: "kondensatory umiejscowione przy scalakach ograniczają wpływ indukcyjności ścieżek zasilania". Podtrzymuję tę wypowiedź :-) Ale może powinienem tłumaczyć dokładniej?

 

dla twojej informacji kondensatory stałe to innaczej wszystkie te których dielektryk jest w stanie skupienia stałym, czyli nie

-olejowe

-elektrolitowe itp.

Tyle to się domyślam :-) Chodziło mi o to, gdzie te kondensatory są na wskazanym przez Ciebie zdjęciu.

 

co do kondów w analogu, na bank są i nie jestem pewien czy te 2 elektrolity na górze płytki też nie są w torze

poza tym na oko od razu widac duża ilość kondów w torze analogowym

Wyglądają na separację w układzie wejściowym karty. Na wyjściu powinny być ceramiczne na zasilaniu i jakieś małe pojemności do filtra analogowego, ale nie potrafię wypatrzeć co. Na innych zdjęciach widzę jeszcze tantale przy samych gniazdach, przypuszczam że też w zasilaniu a nie w torze. Symetryczne wyjście na opampach chyba nie powinno być separowane kondensatorami.

 

z tego co pamiętam to w filtrze potrzebna jest rezystancja do częsciowiego wyładowania konda aby otrzymac w przybliżeniu sygnał stały czyż nie?

Trudno wstawiać rezystancję w zasilaczu bo to oznacza straty. W filtrze małej mocy jak na karcie można to zrobić ale ja bym dał po prostu scalony stabilizator liniowy. W przypadku Prodigy podejrzewam, że albo kondensator jest podłączony wprost do zasilania i współpracuje z impedancją ścieżek na płycie albo jest za stabilizatorem. A szeregowego opornika nie ma :-)

 

zrozum ze niektórzy ludzie lubią eksperymentować lub mają za dużo wolnego czasu i traktują to jako hobby

to podobne do podkręcania z chlodzeniem azotem do 6-7GHz nikt nie bedzie pracowal z taka czestotliwoscia

przy tym modowanie audiogy 1 to małe piwko i luzik

Ale ja rozumiem, tylko poczucie konstruktorskiej przyzwoitości mną wstrząsa, gdy widzę takie ogony ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Canti, na prawdę nie rozumiem o co Ci chodzi. To są banalne przeliczenia. DAC pracuje ze stałym prądem, opamp to wzmaczniacz w płytkiej klasie AB, jak wygląda pobór prądu to chyba opisuje się na początku podręczników do elektroniki, chipsety na tych kartach nie są programowalne, więc ich pobór mocy nie szaleje. Przeliczenia tak proste, że można strzelić bez większej pomyłki.

to ze op-ampy pracuja ze stalym poborem itp to wiem

ale wydawalo mi sie ze wlasnie wiekszosc bajerów na karcie czyli dsp itp, są właśnie jak najbardziej programowalne bo o to chodzi w sprzecie studyjnym i za to sie placi

a przetworniki pracuja w zaleznosci od tego czy zapodawany jest sygnal z dsp czy nie

mozliwe ze sie myle

edit[po dluzszym zastanowieniu - raczej sie myle w tym aspekcie hehe ;) ale nadal podtrzymuje twierdzenie ze w filtrze pojemnosci na dluzsza mete sa na zapas dobierane, rownie dobrze na prodigy moga miec wieksze kondy bo mieli magazyny zapchane i nie mieli co z nimi zrobic - jeden pies, a moze mieli w tym jakis cel - nie wiadomo a jesli mieli to napewno nie marketingowy bo wiara sie nie zna]

 

Sam zwrot jest bez sensu icon_smile2.gif aż muszę sprawdzić co napisałem. O to pewnie o to chodzi: "kondensatory umiejscowione przy scalakach ograniczają wpływ indukcyjności ścieżek zasilania". Podtrzymuję tę wypowiedź icon_smile2.gif Ale może powinienem tłumaczyć dokładniej?

zgadzam sie z ta wypowiedzia ale powiątpiewam w to ze to ma byc jedyny powod ich istnienia (niektorych pewnie tak ale bez przesady)

 

Tyle to się domyślam icon_smile2.gif Chodziło mi o to, gdzie te kondensatory są na wskazanym przez Ciebie zdjęciu.

nie rozumiem czego tu mozna bylo nie zrozumiec w mojej wypowiedzi mowilem tylko ze uzyto stalych z powodu miejsca/znieksztalcen[mniejszych]

 

Wyglądają na separację w układzie wejściowym karty. Na wyjściu powinny być ceramiczne na zasilaniu i jakieś małe pojemności do filtra analogowego, ale nie potrafię wypatrzeć co. Na innych zdjęciach widzę jeszcze tantale przy samych gniazdach, przypuszczam że też w zasilaniu a nie w torze. Symetryczne wyjście na opampach chyba nie powinno być separowane kondensatorami.

zauważ chociażby przy op-ampach, na karcie są setki kondów

 

--------------------

ogolnie trudno tu wynosic jakiekolwiek wnioski na temat konstrukcji ze zdjecia bo plytka nie jest jednowarstwowa

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wydawalo mi sie ze wlasnie wiekszosc bajerów na karcie czyli dsp itp, są właśnie jak najbardziej programowalne bo o to chodzi w sprzecie studyjnym i za to sie placi

a przetworniki pracuja w zaleznosci od tego czy zapodawany jest sygnal z dsp czy nie

Zgadza się, przetworniki można wprowadzić w power-down, ale do obliczeń poboru prądu i filtrowania zasilania wypada wziąć ten groszy przypadek. Karty z DSP oczywiście istnieją, ale Lynx chyba nic takiego nie ma.

 

zgadzam sie z ta wypowiedzia ale powiątpiewam w to ze to ma byc jedyny powod ich istnienia (niektorych pewnie tak ale bez przesady)

Też bym nie zaryzykował twierdzenia, że to jedyny powód. Pewnie ten najważniejszy, to taki, że producent DAC w dokumentacji wymaga, żeby kondensatory były jak najbliżej :-)

 

nie rozumiem czego tu mozna bylo nie zrozumiec w mojej wypowiedzi mowilem tylko ze uzyto stalych z powodu miejsca/znieksztalcen[mniejszych]

zauważ chociażby przy op-ampach, na karcie są setki kondów

I oczywiście masz rację, ale akurat dyskutowaliśmy o zasilaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak,mam pare dni tą karte i zauważyłem jak już pisałem że jej poziom głośności jest ciut mniejszy niż na zintegrowanej :P ale to nie problem.

Zauważyłem że na moich szajsgłośnikach jest hmmm dziwna jakość dźwięku po włączeniu EQ i ustawieniu basu na max a mianowicie przy większej głośności membranami już rzuca w obudowie i charczy....na poprzedniej karcie tego nie było.

Podejrzewam że dlatego że ta karta wytwarza o wiele niższy bas niż zintegrowana karta muzyczna i moje głośniki nie są w stanie odtworzyć tego :P :)

 

moje spejkersy:P : http://allegro.pl/item160826898_logitech_g...wx140_wawa.html

 

Teraz tylko czekam aż mi przywioza kolumny Tonsil mistral : http://allegro.pl/item158560835_mistral_fr...l_calvados.html

 

Wzmacniacz już mam i to super :) : http://cgi.ebay.de/JVC-A-X1-Stereo-Verstae...1QQcmdZViewItem

 

 

Więc jak będe miał te kolumny to będe mógł napisać co ta karta potrafi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, przetworniki można wprowadzić w power-down, ale do obliczeń poboru prądu i filtrowania zasilania wypada wziąć ten groszy przypadek. Karty z DSP oczywiście istnieją, ale Lynx chyba nic takiego nie ma.

wyszedlem z zalozenia ze lynx to ma biorac pod uwage swoja cene i ze jest to sprzet do studia, moze blednego zalozenia nie posiadalem nie widzialem na oczy nie wiem ;)

 

Też bym nie zaryzykował twierdzenia, że to jedyny powód. Pewnie ten najważniejszy, to taki, że producent DAC w dokumentacji wymaga, żeby kondensatory były jak najbliżej

byc moze ale pojemnosci sa nie tylko po to, najprostszy przyklad to utrzymywanie op-ampa zdala od oscylacji i poprawianie jego parametrow

ale ponownie to jest takie zgaduj zgadula :)

 

I oczywiście masz rację, ale akurat dyskutowaliśmy o zasilaniu.

eee wybacz zle zrozumialem co napisales pare postow wyzej :)

 

---------------------

p.s. nie pamietam juz jaki byl temat wątka ;D

Edytowane przez Canti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że na moich szajsgłośnikach jest hmmm dziwna jakość dźwięku po włączeniu EQ i ustawieniu basu na max a mianowicie przy większej głośności membranami już rzuca w obudowie i charczy....na poprzedniej karcie tego nie było.

Podejrzewam że dlatego że ta karta wytwarza o wiele niższy bas niż zintegrowana karta muzyczna i moje głośniki nie są w stanie odtworzyć tego :P :)

Dokładnie. Przedtem pewnie karta obcinała niskie poniżej 50-100Hz i to ratowało głośniczki przed zniekształceniami.

 

Nie znam tych tonsilów, ale i tak jestem przekonany, że wymiana głośników da Ci znacznie większy skok jakości, niż wymiana kart. IMHO głośnik komputerowy to specyficzna kategoria przetworników elektroakustycznych, która tak na prawdę, to nie ma wiele wspólnego z normalnym głośnikiem do słuchania muzyki :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...