Skocz do zawartości
Piterix

Wymieniłem Procesor I Filmy Zaczęły Skakać....

Rekomendowane odpowiedzi

Problem wygląda tak: Miałem Toshiba Satellite 4200 z procesorem celeron 500. Oczywiście chciałem polepszyć tą sytuację i kupiłem procka Pentium III 700 i... na celeronie filmy chodzily w miarę normalnie - były delikatne przycięcia. Teraz po wymiane procka na szybszy - przycięcia są makabryczne - to normalne stop klatki !!! na 2-4 sekundy - nic się nie da obejrzeć - CO ROBIĆ ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy w biosie lapka jest możliwość przestawienia FSB z 66MHz do 100MHz. Być może procek pracuje na mnożniku 7x66, czyli ok. 462MHz. Dodatkowo ramy powinny pracować synchro jako PC100, czyli 1:1 z FSB, ale nie w każdym biosie w lapku da się ustawić nawet tak prozaiczne parametry. Druga sprawa to "przeinstall" Windows'a. Ja miałem problemy z lapkiem po dołożeniu jednej kostki ramu, bluscreeny, itp. Zainstalowanie systemu od nowa rozwiązało problem. Jest jeszcze jedna sprawa (500MHz Celeron? na jakim rdzeniu?) Jeśli na starszym rodem z Mendocino (desktopy - nie znam nazwy wersji mobilnej) to napewno nie obsługuje SSE. Wkładając procek PIII powinieneś się upewnić czy sterowniki do niego w XP (jeśli to XP) są prawidłowo zainstalowane.

 

W moim Omnibooku mam mobile'a PIII850(700). Domyślnie pracuje na 700 w celu oszczędzania baterii, lub bez obciążenia. Może u Ciebie procek jakimś cudem cały czas "chodzi" na mniejszych - oszczędnych obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę potestowałem ten "sprzęt". Procek jest obsługiwany przez tą płytę (te toshiby były produkowane właśnie z maksymalnie takimi procesorami) CPU Z pokazuje FSB 100 mhz, mnożnik 7 czyli wszystko OK - ale... po kilku minutach częstotliwość spada do 25 Mhz. Windowsa nie przeinstalowywałem - to oryginał w98 OEM i wolałbym pirata nie wrzucać...

Bios - nie mam pojęcia jak wejść do biosu w tym laptopie ;-) aktualizacja - fajnie tylko nie mam pojęcia jaki ma bios i jaka jest płyta nawet więc ciężko...

 

ps. mam jedno podejrzenie - wymieniając procka wyrzuciłem taką gumowatą podkładnę (między radiatorem a prockiem) i użyłem pasty artic silver 5 - i może przez to procek nie dociska dobrze do radiatora - to narazie jedyne rozsądne wyjąsnienie zaistniałej sytuacji (drugie - to że na allegro kupiłem trefnego procka...) hilfe - każdy pomysł mile widziany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta podkładka to przekładka silikonowa (MUSI ZOSTAC!!). Co do biosu, szukasz biosu do notebooka (wersja nr, seria itp) a nie do płyty głównej w nim zainstalowanej. Tzn. bios jest oczywiście na płycie, ale szukając aktualizacji kieruj się parametrami notebooka.

 

BTW... Jeśli to Windows98 to teoretycznie powinien pracować bez problemu, ale jednak w lapku przy wymianie nawet prozaicznych części (bez akcesoriów oczywiście) lepiej przeinstalować system.

 

Aha, 25MHz to częstotliwość procka po slowdown'ie?? To jest raczej niemożliwe, chyba że FSB, ale to też za niskie :blink: Może program cuda pokazuje, niepoprawnie "obsługując" PIII-mobile

Edytowane przez Evil One

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Dlaczego ta przekładka silikonowa musi zostać ??

2. 25Mhz to częstotliwość FSB po zwolnieniu - CPU-Z chyba pokazuje prawdę (bo zanim zwolni to film się nie tnie)

 

 

- coś czuję że te zwonienia są związane w jakiś tajemniczy sposób z tą przekładką -

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekładka silikonowa założona - to samo... po pewnym czasie (różnym - próbuję ustalić od czego to zależy) FSB spada do 25 Mhz. Gdyby ktoś miał jakiś pomysł - to by mi ułatwiło sprawę.

 

Moje podejrzenie to jeszcze bateria/zasilacz ten procek jje więcej prądu niż ten poprzedni - to jest w sumie laptop więc może obniża częstotliwość taktowania i przyciemnia ekren (lekko słabiej świeci) - żeby zaoszczędzić na poborze energii. Może zaliacz daje za mało amper (4A przy 15V) - teoretycznie powinien dać radę.

Chyba, że to wina temperatur... - no ale przekładkę już dałem więc nic więcej nie wymyślę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pracujesz tylko pod zasilaczem, a bardzo sporadycznie na baterii, to wyłącz w bosie spowalnianie procesora w celu oszczędzania baterii, a w Windowie wybierz profil zarządania energią komputer stacjonarny w domu/biurze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zrobiłem wczoraj ;-) Nie bardzo pomogło - ale teraz przed włączeniem laptopa naładowałem baterię na maxa (starcza na jakieś 50 sekund bez zasilacza sieciowego), i jak narazie od mojego ostatniego postu - jakieś 25 minut - mnieżnik FSB nie spadł. Może to coś z zasilaniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musi być faktycznie coś z zaslaniem - kolejne testy na to wskazują. Po godzinie z fsb 100 na ok. 4 sekundy odłączyłem zasilacz i odrazu FSB spadło do 25mhz - czyli to wina zasilania.

 

Może nie będę musiał kupować nowej baterii - ta jak jest załadowana na maxa - to widzę że fsb trzyma 100 mhz, a baterii do niczego nie potrzebuję - to stary laptop gruby, ciężki, i nawet na nowej baterii dłużej niż godzinę by nie pochodził - używał go będę jako stacjonarnego do oglądania filmów na TV (ma tv out) - w domku nad jeziorem.

 

Czyli - problem rozwiązany - winę ponosi zasilanie (jeśli się coś zmieni to będę pisał) Dzięki wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...