Skocz do zawartości
stark

Finmate - Przyszły Blok Chlodzący

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

problem jest następujący. Radiator poniżej ma być przerobiony na blok wodny, docelowym klientem jest Barton 2500+.

 

Dołączona grafika

 

Moje wątpliwości:

-czy całość lutując wokół, dzieląc blok na dwie części i puścić wodę w literę "U" do dobry pomysł?

-tu jest problem bo w miejscu zapinki nie ma finów. Może więc przesunąć wszystko asymetrycznie, tak zeby rdzeń był pod jedną ze stron radiatora?

-ten z kolei pomysł rodzi kolejną wątpliwość, czy część nieobciążona nie będzie sie marnowała?

 

Pytanie ostatnie dotyczy wysokości całości. Gdzieś kiedyś przeczytałem, że zbyt duża wysokość obniża wydajność, prawda to?

 

Prosze o komentarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zainwestuj w kawalek plaskownika miedzianego.......

...i powielaj schematy...

 

Chce człowiek zrobić coś innego i pyta, żeby uniknąć błędów, a reakcja widać dość niechętna.

No nic, najwyżej zrobie to najprościej, a potem jak nie będzie działało zainwestuje w płaskownik czy ew kupie coś gotowego.

Pewnie bedziecie zadowoleni :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem swego czasu cos z takiego radiatora zrobić i jest to praktycznie niewykonalne.... te finy są przylutowane i jeśli co zaczniesz cokolwiek z nimi robić to odpadną ale można wywalić finy i mamy płaskownik około 40x40x5 czyli idealny na spód bloku wystarczy zrobić kilka otworów i nacięć i mamy blok B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o nowym i odkrywczym, pisałem o czymś innym.

To, musisz przyznać, odbiega nieco od schematu...

 

A i tak porad brak, jak rozwiązać te problemy. Zastają tylko słowa otuchy widać, ech...

 

Edit:

termit_tm: niestety nie 5 a ok 2mm, więc troche mało chyba jak na podstawe...

Edytowane przez _piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój miał 5mm :huh:

 

możesz spróbować zrobi to tak

przeciąć ten radiator na pul w miejscu gdzie jest zapinka i z tej połówki zrobić blok tylko przy lutowaniu musisz uważać żeby finy w środku się nie rozlutowały możesz spróbować na jednej polowce skróci finy jeśli się uda to dobrze B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie radiator nie jest wykonany techniką skivedfins (czy jakoś tak- znaczy że finy są integralną częścią podstawy) a finy są jak wspomniał termit_tm przylutowane do podstawy to opcja lutowania raczej odpada- przy próbie przylutowania czegokolwiek do podstawy niechybnie rozlutują się.

 

W innym wypadku wycinasz 1/4 radiatora i wlutowujesz ją centralnie w płaskownik miedziany / mosiężny- kawałek z finami znajdzie się tuż nad rdzeniem proca.

 

Mam gdzieś fotki jak ja to robiłem- znajdę to zapodam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam troszkę czasu więc zabrałem się do pracy.

Obiekt z pierwszego postu został obcięty w połowie szerokości, a następnie jedna w połówek w połowie wysokości...

Wyszło z tego coś takiego:

 

Dołączona grafika

 

narazie...

 

Z racji rozmiarów reszta będzie lutowana, blacha miedziana 0,6mm już jest. Mam pytanie odnośnie rozmieszczenia wejścia/wyjścia.

Czy najlepszą opcją będzie danie wejścia centralnie na środku a wylotu po jednej ze stron? Wiem, że taka kombinacja w niektórych rozwiązaniach daje najlepszą wydajność.

Czy tu też powinna się sprawdzić czy może lepsza będzie inna konfiguracja?

 

p.s. Zauważyłem, że technicznie najprościej byłoby dać króćce naprzeciw siebie wcześniej wycinając finy na krańcach, żeby płyn mógł rozlać się na całej szerokości bloku.

Gdybym miał dać wlot na środku pewnie trzebaby z okręgu na końcu węża przejść na szczelinę [wyprofilować odpowiednio wejście], żeby płyn mógł wejść pomiędzy wszystkie żeberka. No cóż, jest nad czym myśleć przynajmniej... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...