Skocz do zawartości
Mardok

Abit - Ab9 Quadgt

Rekomendowane odpowiedzi

heja, dolaczylem do grona posiadaczy quada

narazie siedze na pd 930 (poki jej nie sprzedam :D ) a pozniej mam zamiar e6420 wciagnac

pytanko - czy standardowo bez modow napiecia az tak strasznie skacza i dropuja (nei wiem tez na ile mozna wiezyc odczytom z uguru - z biosu ustawione mam np 1.43V to skacze mi od 1.35 do 1.39V plytka nowa wiec nie chce jakis inwazyjnych modow na nia robia narazie

jest jakas rada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie odpukać u nie działa bez problemów z raid i dvd ,czasem ma fanaberie i nie odpala z przycisku power ,zauważyłem że nie świeci wtedy zielona dioda , po wyłączeniu zasilania płyty zaskakuje od razu .

Podłączyłem pompkę pod molexa na płycie i podczas pełnego obciążenia w molexie z zasilacza napięcie spada do 11.93 V a w molexie na płycie cały czas 12.02 v - system stabilizacji napięcia na płycie ? :?:

 

Jest jakiś vdroop ? :-D

Edytowane przez marcin255A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ...

 

Pomęczyłem wczoraj jeszce mojego E6400 i niestety nic więcej z niego nie wycisnąłem.

Voltowałem zgodnie z sugestiami grupowiczów - niestety. Powyzej FSB=440 nie startuje nawet WindowZ - BSOD. Płyta ustawia wysokie FSB bo słychać charakterystyczne syczenie. Niestety na ekranie ciemność.

buda otwarta i w środku spory wiatr. Temp w normie.

2.13@3.5GHz to chyba max jego możliwości.

 

Gdzieś wyczytałem, że ta płyta nie ma "podwójnych startów". Czy to prawda?

U mnie każde zapisanie zmian w biosie to podwójny start.

Bios: 1.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heja, dolaczylem do grona posiadaczy quada

narazie siedze na pd 930 (poki jej nie sprzedam :D ) a pozniej mam zamiar e6420 wciagnac

pytanko - czy standardowo bez modow napiecia az tak strasznie skacza i dropuja (nei wiem tez na ile mozna wiezyc odczytom z uguru - z biosu ustawione mam np 1.43V to skacze mi od 1.35 do 1.39V plytka nowa wiec nie chce jakis inwazyjnych modow na nia robia narazie

jest jakas rada?

Lepiej sprawdź miernikiem - bo jak dla mnie softowe monitoringi to można między bajki włożyć

930 zdaje się poszła na allegro ...

U mnie Vcore jest prawie taki jak ustawiony w biosie a nie taki jak podaje uGuru (duużo niższy)

 

3400MHz ustawione 1,45 V

 

IDLE Load (orthos)

uGuru 1,41-1,43 uGuru 1,41-1,42

DMM 1,455 DMM 1,438

Droop 0,017 V

 

 

3600MHz ustawione 1,605 V

 

IDLE Load (orthos)

uGuru 1,56-1,57 uGuru 1,54-1,55

DMM 1,597-1,599 DMM 1,577-1,579

Droop 0,020 V

 

Moje ostatnie boje z fsb:

Dołączona grafika

Edytowane przez yotomeczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie jestem zbytnio zadowolony z tej płyty.

 

Konfiguracja:

- Abit AB9 Quad GT (made in china), bios11 ze strony Abita.

- Core2Duo E6300 B2 (produkcja: 27 tydzień 2006).

- Scythe Ninja + 2x Akasa Amber (lekko oddalone)

- OCZ CrossFire Edition 2x1GB DDR2 800 CL4-4-4-15

- Grafika HIS Radeon X1800GTO (zmodowany na XL).

- 2 dyski twarde Seagate Barracuda 7200.10 320GB

- Zasilacz Tacens Valeo 460W

 

- Wcześniejsza mobo: Gigabyte GA-965P-DS4 rev1.0.

 

W pełni stabilny wynik podkręcania nie napawa optymizmem:

CPU 3100MHz 7x443MHz, DDR2 886 CL-4-4-4-10 by SPD.

Napięcia: Vcore 1.335V,Vmem 2.1V, reszta max.

Temperatury: idle 28-33*C, stress: 47-51*C

 

Negatywne spostrzeżenia:

 

1. Nie mogę ustawić FSB powyżej 445MHz (napięcia max, vCore 1.45V, nawiew...). Na mojej poprzedniej mobo Gigabyte DS4 rev1

mogłem ustawić 476MHz, Windows odpalał, podstawowe programy nie sprawiały problemów (poza benchmarkami).

 

2. Mam problem z ustawieniem pamięci. Jeśli ustawię timingi na SPD (odczyt z CPUZ: 4-4-4-10) to wszystko jest OK, natomiast

ręczne ustawienie (powiedzmy z naklejki: 4-4-4-15) powoduje okresowe błędy. Poza tym, nie mogę wyjść z pamięciami powyżej 2.1V.

O ile w GigaByte w ogóle nie chciał wystartować na 2.3V, tak już Abit startuje, ale resetuje się tuż przed pulpitem (blue screen, reset).

Sprawdzałem również na pamięciach OCZ Platinum rev1 CL-4-5-4-15 vmem 2.3V... to samo. Zluzowanie timingów też nic nie daje.

 

3. Czy płyta startuje podwójnie?... gorzej, czasem w ogóle się nie chce uruchomić. Wyjęcie baterii na moment i wsadzenie jej ponownie

przywraca wszystko do porządku. Sprawdzałem na drugiej baterii, problem wciąż istnieje (na szczęście rzadko sie to zdarza).

 

4. Podniesienie napięcia dla FSB do 1.7V, powoduje drastyczne podniesienie temperatury na chipsecie. Nie da się dotknąć radiatora

na więcej niż 3s. Nie wiem czy traktować płytę takim napięciem przez 24/h. Po obniżeniu do 1.6V orthos wysypuje błędy :-|

 

5. AHCI na Abicie powoduje lekki spadek transferów HDD w porównaniu do płyty Gigabyte DS4.

 

6. Na standardowym biosie miałem problem z odpaleniem instalacji Windows. Korzystam z nagrywarki USB. Musiałem iść

do znajomego, nagrać najnowszą wersje biosu i poszło. Ale bez przesady, żeby na dzień dobry nie można było zainstalować systemu ??

 

7. Od czasu do czasu płyta nie zdąży "złapać" biosu VGA. Skutkuje to czarnym ekranem, pomimo iż Windows normalnie sie ładuje.

 

8. Nie wiem czy u wszystkich użytkowników tak jest, ale u mnie nie działa AUXFAN3 (tylko ten).

 

9. Piszczy cyfrowa sekcja zasilania CPU (coś jak startowanie dysku twardego). Wyjątkowo wkurzająca sprawa. Po wyłączeniu opcji C1

w biosie (redukcja cieplna CPU) uporczywy dźwięk zanika. Niestety wzrasta trochę temperatura procesora (jakieś 3-4 stopnie).

 

10. Za tą cenę słabiutkie wyposażenie.

 

____________________________________________________

 

I z czego tu być zadowolonym ?? Mam pecha? Tak wiem, jak zawsze :angry:

Edytowane przez Lumperator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie jestem zbytnio zadowolony z tej płyty.

 

Konfiguracja:

- Abit AB9 Quad GT (made in china), bios11 ze strony Abita.

- Core2Duo E6300 B2 (produkcja: 27 tydzień 2006).

- Scythe Ninja + 2x Akasa Amber (lekko oddalone)

- OCZ CrossFire Edition 2x1GB DDR2 800 CL4-4-4-15

- Grafika HIS Radeon X1800GTO (zmodowany na XL).

- 2 dyski twarde Seagate Barracuda 7200.10 320GB

- Zasilacz Tacens Valeo 460W

 

- Wcześniejsza mobo: Gigabyte GA-965P-DS4 rev1.0.

 

W pełni stabilny wynik podkręcania nie napawa optymizmem:

CPU 3100MHz 7x443MHz, DDR2 886 CL-4-4-4-10 by SPD.

Napięcia: Vcore 1.335V,Vmem 2.1V, reszta max.

Temperatury: idle 28-33*C, stress: 47-51*C

 

Negatywne spostrzeżenia:

 

1. Nie mogę ustawić FSB powyżej 445MHz (napięcia max, vCore 1.45V, nawiew...). Na mojej poprzedniej mobo Gigabyte DS4 rev1

mogłem ustawić 476MHz, Windows odpalał, podstawowe programy nie sprawiały problemów (poza benchmarkami).

 

2. Mam problem z ustawieniem pamięci. Jeśli ustawię timingi na SPD (odczyt z CPUZ: 4-4-4-10) to wszystko jest OK, natomiast

ręczne ustawienie (powiedzmy z naklejki: 4-4-4-15) powoduje okresowe błędy. Poza tym, nie mogę wyjść z pamięciami powyżej 2.1V.

O ile w GigaByte w ogóle nie chciał wystartować na 2.3V, tak już Abit startuje, ale resetuje się tuż przed pulpitem (blue screen, reset).

Sprawdzałem również na pamięciach OCZ Platinum rev1 CL-4-5-4-15 vmem 2.3V... to samo. Zluzowanie timingów też nic nie daje.

 

3. Czy płyta startuje podwójnie?... gorzej, czasem w ogóle się nie chce uruchomić. Wyjęcie baterii na moment i wsadzenie jej ponownie

przywraca wszystko do porządku. Sprawdzałem na drugiej baterii, problem wciąż istnieje (na szczęście rzadko sie to zdarza).

 

4. Podniesienie napięcia dla FSB do 1.7V, powoduje drastyczne podniesienie temperatury na chipsecie. Nie da się dotknąć radiatora

na więcej niż 3s. Nie wiem czy traktować płytę takim napięciem przez 24/h. Po obniżeniu do 1.6V orthos wysypuje błędy :-|

 

5. AHCI na Abicie powoduje lekki spadek transferów HDD w porównaniu do płyty Gigabyte DS4.

 

6. Na standardowym biosie miałem problem z odpaleniem instalacji Windows. Korzystam z nagrywarki USB. Musiałem iść

do znajomego, nagrać najnowszą wersje biosu i poszło. Ale bez przesady, żeby na dzień dobry nie można było zainstalować systemu ??

 

7. Od czasu do czasu płyta nie zdąży "złapać" biosu VGA. Skutkuje to czarnym ekranem, pomimo iż Windows normalnie sie ładuje.

 

8. Nie wiem czy u wszystkich użytkowników tak jest, ale u mnie nie działa AUXFAN3 (tylko ten).

 

9. Piszczy cyfrowa sekcja zasilania CPU (coś jak startowanie dysku twardego). Wyjątkowo wkurzająca sprawa. Po wyłączeniu opcji C1

w biosie (redukcja cieplna CPU) uporczywy dźwięk zanika. Niestety wzrasta trochę temperatura procesora (jakieś 3-4 stopnie).

 

10. Za tą cenę słabiutkie wyposażenie.

Dyski masz w raidzie ??

 

ad1 - ustaw Vcore z 1,50V (to że 1,45V działało dobrze na GB to nie oznacza ze tutaj będzie tak samo - pomijam że Vcore powinno się miernikiem porównać chociaż)

ad2 - ewidentnie coś się ram z mobo gryzie ...

ad3 - przy zmianie ustawień biosa może się wyłączyć i włączyć, poza tym normalnie odpala

ad4 - coś nie tak z chłodzeniem - 1,79V na NB to nie jakieś WOELKIE napięcie - masz jakiś nawiew na mobo, ruch powietrza w budzie ?

ad7 ja bym winił grafe - u nie na 2 różnych grafach działa OK

ad8 u mnie AUXFAN3 działa normalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

7. Od czasu do czasu płyta nie zdąży "złapać" biosu VGA. Skutkuje to czarnym ekranem, pomimo iż Windows normalnie sie ładuje.

...

Z przykrością stwierdzam iż od czasu do czasu mam to samo bardzo rzadko ale zawsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski masz w raidzie ??

 

ad1 - ustaw Vcore z 1,50V (to że 1,45V działało dobrze na GB to nie oznacza ze tutaj będzie tak samo - pomijam że Vcore powinno się miernikiem porównać chociaż)

ad2 - ewidentnie coś się ram z mobo gryzie ...

ad3 - przy zmianie ustawień biosa może się wyłączyć i włączyć, poza tym normalnie odpala

ad4 - coś nie tak z chłodzeniem - 1,79V na NB to nie jakieś WOELKIE napięcie - masz jakiś nawiew na mobo, ruch powietrza w budzie ?

ad7 ja bym winił grafe - u nie na 2 różnych grafach działa OK

ad8 u mnie AUXFAN3 działa normalnie

re: ad2 - kurcze i na GB się gryzło i na Abicie sie gryzie? Czy OCZ robi aż tak trudne pamięci ?

re: ad4 - Chłodzenie jest OK, pracują 2 wentylatory 120mm Akasy (jeden na Ninje, drugi ogólnie na płytę).

Ewentualnie zakupię bydlaka Coolermastera GeminII. Przekonuje mnie gratisowy nawiew na mobo.

 

Dyski pracują u mnie oddzielnie.

Edytowane przez Lumperator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

2. Mam problem z ustawieniem pamięci. Jeśli ustawię timingi na SPD (odczyt z CPUZ: 4-4-4-10) to wszystko jest OK, natomiast

ręczne ustawienie (powiedzmy z naklejki: 4-4-4-15) powoduje okresowe błędy. Poza tym, nie mogę wyjść z pamięciami powyżej 2.1V.

O ile w GigaByte w ogóle nie chciał wystartować na 2.3V, tak już Abit startuje, ale resetuje się tuż przed pulpitem (blue screen, reset).

Sprawdzałem również na pamięciach OCZ Platinum rev1 CL-4-5-4-15 vmem 2.3V... to samo. Zluzowanie timingów też nic nie daje.

(...)

Prawdopodobnie pamięci na jakiś marnych kościach (Elpida, Promos :unsure: ) i dlatego nie lubią wysokich V <_< Mam to samo u mnie z OCZ'ami tylko, że rev.2 i optymalne napięcie to 2V :)

 

Reszty problemów z przykrością stwierdzam nie zaznałem :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

re: ad2 - kurcze i na GB się gryzło i na Abicie sie gryzie? Czy OCZ robi aż tak trudne pamięci ?

re: ad4 - Chłodzenie jest OK, pracują 2 wentylatory 120mm Akasy (jeden na Ninje, drugi ogólnie na płytę).

Ewentualnie zakupię bydlaka Coolermastera GeminII. Przekonuje mnie gratisowy nawiew na mobo.

 

Dyski pracują u mnie oddzielnie.

U mnie na OCZ spec ops jest wszystko dobrze mogę ustawić napięcie 2.3 i wszystko elegancko działa:) nie ma zdanych problemów :) , no i jak narazie na płytkę nie narzekam , przydaje mi sie tez ten przełącznik z tylu do clear cms jak sie bawię w podkręcanie i cos nie wyjdzie:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na OCZ spec ops jest wszystko dobrze mogę ustawić napięcie 2.3 i wszystko elegancko działa:) nie ma zdanych problemów :) , no i jak narazie na płytkę nie narzekam , przydaje mi sie tez ten przełącznik z tylu do clear cms jak sie bawię w podkręcanie i cos nie wyjdzie:D

Szczerze mówiąc przełącznika nie użyłem ani razu ... jak ustawię coś na czym mobo nie wstaje - wyłącza się i wraca do poprzednich ustawień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na OCZ spec ops jest wszystko dobrze mogę ustawić napięcie 2.3 i wszystko elegancko działa:) nie ma zdanych problemów :) , no i jak narazie na płytkę nie narzekam , przydaje mi sie tez ten przełącznik z tylu do clear cms jak sie bawię w podkręcanie i cos nie wyjdzie:D

Dziwna sprawa. W zachodnich serwisach i na FrazPC testowali zarówno Platinumy rev2 jak i edycje Crossfire. Wrzucali po 2.3V (nawet 2.4!)

i problemów nie było. Moje OCZ są na pewno na Promosach, ale skoro producent zapewnia, że mogą pracować na 2.3V i daje na to gwarancję to

coś z nimi chyba nie tak ?? Przy 2.2V walą błędami jak oszalałe, a na 2.3V Winda nie wchodzi. Może wysłać na serwis ??

Edytowane przez Lumperator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej mobo nie warto modować :D

Po trzech modach zyskałem ok 10MHz fsb (czyli 530MHz fsb

- fabrycznie szło 520)

Do tego zmieniłem chłodzenie SB i NB (WC) - więc daremny trud ... dla 10MHz fsb nie warto

Moze trzyma mnie CPU ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z nagrywaniem niemozliwością jest to że to wina nagrywarek czy też płyt bo testowałem 4 i tylko ta najstarsza dobrze działała. Słyszałem że to mobo ma jakis problem zwiazany z nagrywaniem czego on konkretnie dotyczy i jak to naprawić ? Po prostu na każdej płycie czy to dvd r czy dvd r dl czy dvd rw wywala błędy i przerywa nagrywanie. Pozdro & help

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z nagrywaniem niemozliwością jest to że to wina nagrywarek czy też płyt bo testowałem 4 i tylko ta najstarsza dobrze działała. Słyszałem że to mobo ma jakis problem zwiazany z nagrywaniem czego on konkretnie dotyczy i jak to naprawić ? Po prostu na każdej płycie czy to dvd r czy dvd r dl czy dvd rw wywala błędy i przerywa nagrywanie. Pozdro & help

Jedyny poruszany tutaj problem związany z nagrywarkami DVD dotyczył boot'owania z nich a nie nagrywania, sam ma BenQ 1655 na tej mobo i pali jak szalony na wszystkim co mu się podsunie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie lepiej się nie dało. Przecież to niemożliwe żebym dostał 3 nagrywarki zrypane pod rząd !

Nikt nie mówi że to wina nagrywarek, napisałem tylko iż ty jako pierwszy zgłaszasz tutaj taki problem co za tym idzie nie znane są przynajmniej mi żadne gotowe rozwiązania. Od siebie mogę dodać abyś sprawdził czy przypadkiem nie masz zworki ustawionej na Cabel-Selekt u mnie to ustawienie sprawiało ogromne problemy podczas nagrywania po przestawieniu na Master lub Slave problem zniknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówi że to wina nagrywarek, napisałem tylko iż ty jako pierwszy zgłaszasz tutaj taki problem co za tym idzie nie znane są przynajmniej mi żadne gotowe rozwiązania. Od siebie mogę dodać abyś sprawdził czy przypadkiem nie masz zworki ustawionej na Cabel-Selekt u mnie to ustawienie sprawiało ogromne problemy podczas nagrywania po przestawieniu na Master lub Slave problem zniknął.

Zworke mam ustawioną Ok. Mniejsza o to ... wątpie zeby też mi jako pierwszemu na tej mobo się to działo ale w razie czego odsyłam do problemy opisanego bardziej szczegółowo :P

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=233271

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

to jest beta uznawana przez suport abita czy final ?

jakie zmiany wnosi ten bios ? ( co zostalo poprawione , ewentualnie dodane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przesadzisz z OC to tak jest .

U mnie nowy bios rewelka , przedtem komp nie chciał słyszeć o pracy na 400 x9 i pamieci 1000 na 4-4-4-8, teraz smiga aż miło w pełni stabilnie i w dodatku przy niższych napieciach -miernik

1000 MHZ 4-4-4-8 na 2.36 V - przedtem 2.47 v

proc 3.6 GHz na 1.36 V przedtem 1.39 v nic go nie wywali .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przesadzisz z OC to tak jest .

U mnie nowy bios rewelka , przedtem komp nie chciał słyszeć o pracy na 400 x9 i pamieci 1000 na 4-4-4-8, teraz smiga aż miło w pełni stabilnie i w dodatku przy niższych napieciach -miernik

1000 MHZ 4-4-4-8 na 2.36 V - przedtem 2.47 v

proc 3.6 GHz na 1.36 V przedtem 1.39 v nic go nie wywali .

Znaczy QGT13Final ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...