Skocz do zawartości
AndyN

Wszystko O - Hitachi Deskstar 7k500/t7k500

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłbyś bardziej rozwinąć temat głośności porównując oba dyski?

Gdyby podzielić na trzy grupy porównawcze

- praca w idle (tylko obracające się talerze i ich szum)

- obciążenie (hałas podczas seek; pracujące głowice)

- poziom wibracji jaki wytwarzają

Napisz czy dyski masz w jakichś tłumikach czy są na sztywno przykręcone do obudowy.

Przyłączam się do tej prośby. Zwłaszcza interesuje mnie porównanie pracy w idle. Ktoś wcześniej twierdził, że Hitachi w idle jest praktycznie bezgłośny i nie słychać szumu czy innych dźwięków związanych z obracaniem sie talerzy/pracą silnika. Czy możesz to potwierdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hitachi w idle jest cichy. Natomiast w czasie kopiowania plikow slychac stukot głowic. Natomiast Seagate byl glosniejszy ale umiescilem go na Scythe Disk Stabiliser 2 i teraz jest tez cichy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250GB'owy T7K500 jest oparty o 125GB talerze, więc nie spodziewaj się po nim "extra" wydajności.

A w sigejcie 250GB to niby jakie są talerze 2x160, a może 1x250? Tak na logikę biorąc, to na szybkość może mieć wpływ sposób upchnięcia danych (im bardziej tym mniejsze odległości ma do pokonania głowica) a nie ich ilość. Mi się wydaje, że talerze są identyczne, tylko pewna ich część jest jakby wyłączona z użytku, bo konstruować dla każdego modelu odrębne rozwiązania to chyba byłoby trochę nieopłacalne dla producenta. Oczywiście to są tylko takie moje spekulacje, więc jeśli ktoś bardziej ode mnie obcykany w tej kwestii zechciałby się wypowiedzieć, to by było git.

 

@Lysyn

napisałeś, że osiagi obu dyskow w HDTachu sa porownywalne, ale różnica wypada na korzyść H czy S?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym ze Seagate ma juz z pol roku a Hitachi jest nowy. System Vista 64. Plyta Evga 680i.

 

W tescie Random Acces Test z HDTacha u mnie glosniejszy jest Hitachi ale jak pisalem wczesniej Seagate jest umieszczony w zatoce 5,25 na Scythe Disk Stabiliser 2.

post-7994-1172155344_thumb.jpg

post-7994-1172155576_thumb.jpg

Edytowane przez Lysyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym ze Seagate ma juz z pol roku a Hitachi jest nowy. System Vista 64. Plyta Evga 680i.

 

W tescie Random Acces Test z HDTacha u mnie glosniejszy jest Hitachi ale jak pisalem wczesniej Seagate jest umieszczony w zatoce 5,25 na Scythe Disk Stabiliser 2.

Dzięki!

Fakt, trudno wskazać jednoznacznego zwyciężce testu i użycie określenia "porównywalne osiągi" było zupełnie uzasadnione. Hitachi ma nieco gładszy wykres i mniejszy random acces ale i mniejszy burst. Biorąc pod uwagę, że burst jest nieistotny, w kwestii wydajności, bazując się na tym teście, wybrałbym Hitachi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że talerze są identyczne, tylko pewna ich część jest jakby wyłączona z użytku, bo konstruować dla każdego modelu odrębne rozwiązania to chyba byłoby trochę nieopłacalne dla producenta.

Patrząc na wydajność poszczególnych modeli (Hitachi t7k500), to ich talerze raczej nie są "ścięte po krawędziach" Gęstość zapisu ścieżek jest inna.

 

 

Poza tym:

http://www.digit-life.com/articles2/storag...chi-t7k500.html

Zwróć uwagę (tabela 2) że modelom 250 GB i 400 GB serii T7k500 jest znacznie bliżej serii T7k250 i 7k500 (250, 500GB) niż do 500GB czy 320GB przedstawiciela T7K500.

 

Możesz też prównać wykresy z Hd-tacha np. mojego dysku, czy Lysyn (320GB) z 250GB usera innocence.

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wydajność poszczególnych modeli (Hitachi t7k500), to ich talerze raczej nie są "ścięte po krawędziach" Gęstość zapisu ścieżek jest inna.

Poza tym:

http://www.digit-life.com/articles2/storag...chi-t7k500.html

Zwróć uwagę (tabela 2) że modelom 250 GB i 400 GB serii T7k500 jest znacznie bliżej serii T7k250 i 7k500 (250, 500GB) niż do 500GB czy 320GB przedstawiciela T7K500.

 

Możesz też prównać wykresy z Hd-tacha np. mojego dysku, czy Lysyn (320GB) z 250GB usera innocence.

Fakt, masz racje. Jak Hitachi to tylko 320GB albo 500GB:

 

Another important factor is different recording densities in T7K500 models of different capacities. They evidently use 125 GB, 133 GB, 160 GB, and 167 GB platters. It would be logical to assume that 125 GB and 133 GB platters are just 160 GB platters curtailed at edges. But this is not true according to specifications. Platters of different models are indeed formatted to different areal and track density (see Table 2). That is 250 GB models are based on 125 GB platters (recall T7K250), 400 GB models - on 133 GB ones.

A co za tym idzie:

 

As a result of this approach, T7K500 models (250 GB and 400 GB) are significantly outperformed by 500 GB and even 320 GB models in linear transfer rates - they are similar to 7K500 and T7K250 drives in this respect. In fact, linear recording density and linear access rate in 250 GB and 400 GB Vancouver 5 models are almost 20% lower (!) than in 500 GB models of this series. If you love maximum performance, you should consider 500 GB and 320 GB models of the T7K500 series.

Dobrze wiedzieć, żeby w razie czego się nie zrobić w balona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250GB'owy T7K500 jest oparty o 125GB talerze, więc nie spodziewaj się po nim "extra" wydajności.

Dysk ma robić za magazyn, wiec nie spodziewałem sie super wydajności, głownie zależy mi na ciszy.

 

Co do tego programu (Hitachi feature tool ?) - spowolniłeś pewnie prędkość obrotową talerzy (do ~5400 obr/min), więc czas dostępu do danych wzrósł.

To tak można? Z tego co wiem silniki w dyskach nie maja możliwości zmiany prędkości obrotowej, i nie spotkałem jak do tej pory dysku który by to potrafił. Owszem posłużyłem się programem o którym wspominasz, jedynie co zrobiłem to uaktywniłem opcje AAM, która zmniejsza "latanie" głowic. Niestety przenosi sie to na wydłużony czas reakcji, ale znacząco zmniejsza głośność dysku.

 

Jeżeli chodzi o jego głośność, hm... wyłóż go z obudowy, weź go do ręki i wtedy zbadaj sytuację.

Testy zrobiłem poza obudową na gąbce.

Do tego mojego testu mogę jeszcze dołożyć moje dwa samsungi i w tym momencie subiektywna ocena głośności wygląda tak:

 

1. Hitachi silent

2. Seagate

3. Samsung SP1213C (120 GB)

4. Samsung SP0812C (80 GB)

5. Hitachi normal.

 

Mogłeś też trochę zaczekać z tym podłączeniem, jeżeli dysk przebywał na mrozie.

Testy robiłem po około godzinie od przyniesienia dysku do domu. Temperatura była już w normie.

 

Dzisiaj zrobiłem testy Hitachi na płycie P5B Deluxe (ICH8R) wyniki są identyczne (kropka w kropkę) z tymi wcześniejszymi, co mnie mocno zastanawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak można? Z tego co wiem silniki w dyskach nie maja możliwości zmiany prędkości obrotowej, i nie spotkałem jak do tej pory dysku który by to potrafił. Owszem posłużyłem się programem o którym wspominasz, jedynie co zrobiłem to uaktywniłem opcje AAM, która zmniejsza "latanie" głowic. Niestety przenosi sie to na wydłużony czas reakcji, ale znacząco zmniejsza głośność dysku.

Zawsze jest ten pierwszy raz:

Besides, like 7K500/E7K500 drives, they use Advanced Power Management with Low RPM mode, when platters rotate at reduced speed, 4500 rpm instead of 7200 rpm. It takes 4-7 seconds to switch from this low-power mode into idle (depending on a number of platters).

KLIK

 

Kurcze przydałoby się, żeby można ustawić coś w rodzaju "performance on demand", żeby dział podobnie jak CnQ w Athlonach: w idlu chodziło na tych 4.500 obr/min a jak by mocniej zaczynało mielić to by się przełączało na 7.200. Albo np innym kryterium mogłoby być użycie procka....

 

Pomarzyć zawsze se można.

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prędkość obrotowa jest stała odpuśćcie sobie s-f :P

 

aaam czy jak to zwał steruje głowicą

To sobie przeczytaj co Hitachi ma do powiedzenia na ten temat, szczególnie akapit "Low RPM".

"(...)the spindle motor can be slowed to a lower

spin rate (approximately 60% of normal)"

http://www.hitachigst.com/tech/techlib.nsf...tic_25March.pdf

 

Inna sprawa, czy przy takim spowolnieniu dysk potrafi coś odczytać/nagrać, czy musi najpierw przyspieszyć.

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos jest ciekaw jak wypada 320GB Hitachi na tle konstrukcji Seagate'a, Maxtora, WD i nowego modelu Samsunga powinien zapoznac sie ze swiezym testem svethardware:

 

 

 

http://www.svethardware.cz/art_doc-537BB00...88003F7C9F.html

Żeby to jeszcze było w ludzkim języku, bo chętnie bym poczytał komentarze do tych słupków. Z mojej pobieżnej oceny ze słupków wyszło mi, że wygra hitachi, a jednak - to Samsung okazał się być najlepszy. Jest tam coś o hałasie? (co to jest "teploty disku?)

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby to jeszcze było w ludzkim języku, bo chętnie bym poczytał komentarze do tych słupków.

Po chinsku to nie jest napisane, mozna sie domyslec sporej czesci tresci, choc i tak "slupki" mowia same za siebie.

 

Z mojej pobieżnej oceny ze słupków wyszło mi, że wygra hitachi,

 

Na pewno patrzymy na ten sam test? ;) W syntetykach i owszem - prowadzi Hitachi, ale w testach praktycznych jednak Samsung.

 

a jednak - to Samsung okazał się być najlepszy.

 

Jak widac, w ogolnym rozrachunku tylko minimalnie lepszy, wiec wlasciwie trudno mowic o jakiejs przewadze.

 

Jest tam coś o hałasie?

Prawdopodobnie "Samsung se dále podle svého interního čidla také vyznačuje nízkým zahříváním, avšak Hitachi měl naopak trochu lepší projev při posuzování hluku.", ale nie podejme sie tlumaczenia.

 

(co to jest "teploty disku?)

cieplota\temperatura dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej pobieżnej oceny ze słupków wyszło mi, że wygra hitachi

Mi też 11:9... nie licząc Závěrečné hodnocení

Na pewno patrzymy na ten sam test? W syntetykach i owszem - prowadzi Hitachi, ale w testach praktycznych jednak Samsung.

Ja tam widzę tam same syntetyki. :) Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wam, ja juz rok temu zainwestowałem w samsunga, bo z hitachi nie było tak pieknie jak teraz.. Z reszta ciezko było mi go zamowic.

Nie ma co rozwazac, tylko wybierac 320 ibma :> No i czas dostepu ma niski, to sie odczuwa podczas pracy!

 

A test na czeskiej strony jest dla mnie jasne, ciezko odgadnac co oznacza te pare słow? :P

 

edit: SPytam sie za wczasu, zeby pozniej nie drazyc temat od podstaw.. Owy dysk wypada pdoobnie dobrze jak inne dyski obecnie sprzedawane, jesli chodzi o macierz raid?

Edytowane przez Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: SPytam sie za wczasu, zeby pozniej nie drazyc temat od podstaw.. Owy dysk wypada pdoobnie dobrze jak inne dyski obecnie sprzedawane, jesli chodzi o macierz raid?

W raid'zie przewaga się zwiększa.

Na twojepc masz test + na pierwszej stronie parę wykresów od AndyN'a. :)

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu większego dysku (moja 80tka Samsunga już nie starcza) i po przejrzeniu wielu testów i opini na forach jestem prawie przekonany do Hitachi.

 

Szukam dysku przedewszystkim cichego a dopiero na drugi miejscu stoi wydajność :blink:

Tak więc nasuneło mi się parę wniosków po przejrzeniu tego forum. Pierwszy to, że jeśli szukam cichego dysku to musi mieć mało talerzy i głowic a co za tym idzie być wykonany w nowoczesnej technologii 160GB/talerz

 

Idać dalej tym tropem wychodzi na to, że chiche są tylko dyski 160GB (1 talerz) lub 320GB (2 talerze) i odpadają 250tki, którą początkowo chciałem kupić bo mają najlepszy stosunek ceny za 1GB. W każdym razie 250GB odpada i jestem gotów wyłożyć więcej kasy na te 320GB ale to już musi być wszystko ekstra :wink:

 

Jakie typy, czy na prawdę warto brać Hitachi bo z tego co czytałem to Barracuda 320GB też nie jest głośna a przecież ma świetną wydajność. Przeglądając czeski test można zauważyć, że jednak Hitachi jest lepsze i w zasadzie wszystko wydaje się być jasne ale chętnie usłyszałbym jakieś konstuktywne opinie użytkowników Hitachi przemawiające za tym dyskiem (mowa o modelu 320GB T7K500 - HDT725032VLA360; 16MB/NCQ)

 

Z góry dzięki

PoZdRo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy roznie pisza o glosnosci tego dysku i sam juz nie wiem co sadzic.

 

Teraz mam 7200.7 dysk i poziom glosnosci mi pasuje.

Czy Hitachi nie maja takiego metalicznego (wys. czest.) pisku?

Po podłaczeniu Hitachi dalej slysze tylko barke :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Hitachi nie maja takiego metalicznego (wys. czest.) pisku?

Nie zaobserwowałem czegoś takiego. Imho go nie mają.

 

@f3nikz

Już wcześniej podałem ten link - jest na pierwszej stronie ;)

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T7K500 320GB, dla zainteresowanych szybki zrzut HDTach Long Bench

 

2529962[/snapback]

Czy Hitachi nie maja takiego metalicznego (wys. czest.) pisku?

 

Nie zaobserwowalem nic podobnego.

 

Wrazenia co do halasliwosci tego modelu jak najbardziej pozytywne - jest przynajmniej rownie cichy co szeroko zachwalane (choc moze juz nie pierwszej mlodosci) Samsungi SP2504 na silniku Nidec'a. Tylko HD080HJ na Nidec'u generowal mniej decybeli, drugi na JVC to prawdziwy traktor - konkurencja dla niejednej Barracudy 7200.10 :-P . Jeszcze taka uwaga - Hitachi dosc mocno sie grzeje, w aluminiowej kieszeni z wentylatorem temperatura nie spada ponizej 45*C - przydalby sie jakis nawiew na elektronike hdd.

 

Jedyne co slysze, to zaraz po uruchomieniu komputera moment rozpedzania talerzy - dziwne, ale wczesniej nigdy nie bylem w stanie odnotowac tego zjawiska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić dysk Hitachi, bo mam do tej firmy zaufanie, ale mam pewne pytanko.

Jako, że nie dysponuje na razie dużą kwotą przychylam się ku zakupowi twardziela Deskstar T7K500 250GB Serial ATA, tylko z tego co czytam podobno 320 z tej samej serii jest lepsza. Pytanie moje brzmi czy różnica w ogóle będzie przy zwykłym użytkowaniu zauważalna (poza objętością ;) )? I z czego ta różnicy wynika, obydwa dyski są zbudowane z dwóch talerzy i czeterch głowic, wiec ... ?

 

Dane ze stronki:

 

Pojemność po sformatowaniu 250 GB

Interfejs Serial ATA 300

Prędkość obrotowa silnika 7200 obr./min

Średni czas wyszukiwania przy odczycie 8,5 ms

Maksymalna wewnętrzna szybkość transmisji 998 Mb/s

Pojemność pamięci podręcznej 8 MB

Liczba talerzy 2

Liczba głowic danych 4

 

 

Pojemność po sformatowaniu 320 GB

Interfejs Serial ATA 300

Prędkość obrotowa silnika 7200 obr./min

Średni czas wyszukiwania przy odczycie 8,5 ms

Maksymalna wewnętrzna szybkość transmisji 998 Mb/s

Pojemność pamięci podręcznej 16 MB

Liczba talerzy 2

Liczba głowic danych 4

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miazga82: Upakowaniem danych na talerzu? Wersja 320 na chyba po 160GB, zas 250 .. jakos mniej :P

 

No o roznicy na pewno mozna mowic jak w przypadku hitachi a .. nieco wolniejszym modelem dysku innej firmy ;) Jedni dostrzega to mniej, inni bardziej ;) EHm.. chyba ktos wstawiał wykresy hdtacha, powinno wystarczy w ocenie roznic predkosci.. by wiedziec orientacyjnie co z czym.. ;)

 

Poczekaj troche i dołoz lepiej do 320tki.

 

 

http://www.digit-life.com/articles2/storag...chi-t7k500.html .... TU :P

Edytowane przez Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...