Skocz do zawartości
Piterix

Chłodzenie Na Szybko - Update 05.03.2007 23:32

Rekomendowane odpowiedzi

UPDATE od: http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2513959

 

 

UPDATE 05.03.2007 tu: http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2514216

 

 

Kiedyś lubiłem się pobawić - tym razem po zakupie nowego sprzętu i w oczekiwaniu na bloki wodne zrobiłem takie proste szybkie WC. Chciałem osiągnąć:

1. W miarę cichego PC,

2. Dobrze chłodzone komponenty (na razie tylko CPU - blok na GPU się jeszcze produkuje, na moswety już dotarł na NB czeka na modyfikację)

3. Jak najmniejsza ingerencja w obudowę.

4. Mały bałagan i łatwy montarz.

5. Bałagan w kablach już poprawiłem.

 

6. Wyniki temeratur CPU:

- chłodnica ze shroudem (6x120mm~4V) e6600 dev- 35 IDLE, 43 stres,

- bez shrouda i nawiewu 37C IDLE, 45C Stres.

- e6600@3600 v1,325 ze shroudem 40 IDLE, 50 STRES

 

No i tak to wygląda - buda w której był poprzedni sprzęt oczekuje na prawdziwą modyfikację (poprzednie mody doprowadziły ją do... mało ciekawego stanu - teraz trzeba troszkę poszpachlować, polakierować i wyłożyć sklejką i fornirem w środku - taki plan - ale przy ciągłym braku czasu pewnie się to stanie za jakiś rok)

post-106588-1171393374_thumb.jpg

post-106588-1171393384_thumb.jpg

post-106588-1171393399_thumb.jpg

post-106588-1171393408_thumb.jpg

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz chociaż z czego ten układ jest zbudowany.

 

 

z jakiego auta to chlodnica?

bloczek dopatruje sie tam jakiś prison/cube...?

 

 

ps.

chyba nie ten dział :wink:

jest galeria wc.

Edytowane przez oskarro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można więcej fotek chłodnicy? ;)

no i fatalna cyrkulacja powietrza w budzie ;] kabelki pochowaj... bo wygląda obleśnie :)

 

no i tak jak Piotralek, kiepska widoczność, widać tylko burdel w kablach...

Edytowane przez adzio_tuning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ten dział ?? Od kilku lat myślałem że ten i wrzucałem swoje budowane WC właśnie tutaj...

 

-Chłodnia - miedziana z poloneza NOWA - 60 PLN na aukcji internetowej.

Wylutowałem dolny wylot i wkleiłem distalem gwint tego górnego nie ruszałem tylko wkleiłem gwint. Do tego wkręciłem choinki 1/2'' i już.

 

-Wąż - cristal 10mm.

 

-Pompa Grundfos CWU.

 

-Blok - Prison Pro od Kyńka

 

-Shroud - dykta + materiał na maskownicę do kolumn.

 

Fotki - coś tam widać - w weekend założę dodatkowe 2 bloki i wtedy zapodam nowe fotki, a tym czasem jeszcze kilka fot...

post-106588-1171396080_thumb.jpg

post-106588-1171396096_thumb.jpg

post-106588-1171396122_thumb.jpg

post-106588-1171396174_thumb.jpg

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz przenioslem.

 

Podobaja mi sie kolka na chlodnicy :) chociaz z drugiej strony chyba lepiej byloby powiesiec ja od gory na sciance (pewnie bylaby wieksza ingerencja w bude).

Probowales wylaczyc wentyle? Imo 6x120 to lekka przesada, taki cooltek 3x120 poradzi sobie bez najmniejszych problemow przy skreconych wentylach. Mimo wszystko duzo wentyli nawet skreconych daje pewien halas, nie tylko liczy sie ich jakosc (wlasnie, co to za wentyle?) ale tez ilosc.. - w kwestii osiagniecia ciszy. Jezeli bylyby to jakies markowe Noctu'a np to cena 6 sztuk przebilaby pewnie caly uklad :)

 

Tak juz teoretycznie, to gdyby miec do dyspozycji 6 120stek docelowo na te 4V, to moznaby sklecic calkiem wydajny zestaw ac :)

 

No i posiadac taki zapas w chlodnicy i trzymac suszarke na 8800?

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyle to Qoltec na 4V sa ciche + ale wieja slabo ok. 700 obotow. Teraz jest bez wentyli i shrouda bo faktycznie 6x120 halas robi.

 

Maly balagan mialem na mysli przy montowaniu i budowie tego WC, a i tak za kilka dni dodam kolejne bloki + wtedy zrobie porzadek z kablami.

 

Suszarka na 8800 zostanie zamieniona blokiem - jak sie wyprodukuje...

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piterix: na 2508537[/snapback]

[...] Jezeli bylyby to jakies markowe Noctu'a np to cena 6 sztuk przebilaby pewnie caly uklad :)

Co do wentyli, to IMO Noctua nie jest warta tych pieniędzy. Bawiłem się tym wentylatorkiem i chyba wolę S-Flexa -E (1200 obrotów) na mniejszym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem ;-) nie sądzę żeby temperatury jakoś znacząco się zmieniły... Ale to tylko na zdjęciu wyglądało strasznie w realu - to jeszcze duuużo miejsca tam było ;-)

 

Dlaczego ZAWSZE większość osób czepia się burdelu w kablach ? ;-))

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Esteci i pdedanci :)

Osobicie tez czasem tego nie rozumiem. Dla mnie innowacyjnosc projektu, nietypowe rozwiazania sa wazniejsze niz dopasowanie koloru wezy do sprezynek ktore beda na nie nawieniete... :] Chociaz z drugiej strony masz tam taki gąszcz ze mozesz sie zaplatac jak bedziesz np przekladal kostki ramu i umrzesz z glodu przy obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z chipsetem nie jest gorący? ja na p5w64 ws pro ma bez nawiewu wysokie temperatury (przy oc )

Temperatury tez nie za ciekawe i di tego napewno nie jest cicho (sporo wentylatorów w budzie i to do tego pewnie nie za ciche)

O bałaganie to już nie wspomnę ale jak troche uporządkujesz i założysz reszte bloków a na chłodnice może jakiś duuuży Past widziałem takie po 17cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ;-) jakoś udało mi się nie umrzeć - a i pająki mają się duuużo lepiej.

 

1. Zrobiłem porządek w kablach. (bo to przecierz najwarzniejsze...)

2. Założyłem 2 niepasujące bloki na NB i mosfety ;-)

 

ad.2 Nie było łatwo, zakupiony ostatnio na Allegro blok od LordVere okazał się (zresztą zgodnie z tym co o nim piszą...) nie pasujący na moją płytę - oczywiście tak samo nie pasował mój stary blok na NB Abadon. No ale poradziłem sobie - tak jak widać na zdjęciu z mosfetami - 1 dziurka pasowała, musiałem ciutek spiłować zapinkę z bloku na CPU - z czego ten kyniek je robi - próbowałem najpierw pilnikiem ale nic nie szło i po pół godzinie zaczęłem zabawę z dremlem i tu jeuż poszło szybko... Ciągle potrzebowałem drugiej dziury - ale zdecydowałem się nie wierczić w MB tylko wykombinować jakieś inne zapięcie - wymyśliłem taki kątkownik mocowany do prisona naciska on na dość twardą samoprzylepną gąbeczkę. Musiałem jeszcze użyć kawałka druta... żeby wypionować blok - bo niestety jest dość szeroki i przez tranzystory/kondensatory/cokolwiek "skręcał" w lewo...

Na NB zrobiłem zapinkę z wieszaka (takiego z pralni) i owinęłem taśmą izolacyjną czerną ;-) Blok jest troszkę krzywo - ale biorąc pod uwagę fakt że rdzeń jest nadal na środku - nie ma to żadnego znaczenia...

 

Kolor - zmieniłem też kolor wody na "czerwony" - wyszedł fioletowy (na zdjęciu jest bardziej blady niż w realu) - pewnie dlatego, że nie przepłukałem chłodnicy po poprzednim UV...

 

ad 1. - pisałem że się poprawię i dotrzymałem słowa - przy 4 HDD ATA i dodatkowym kontorlerze - ciężko było... to jest niemal MAX (niemal bo wiem - gdzie jeszcze ciutkę lepiej dąłoby się te kable upchnąć {bez ingerowania w budę})

 

Ten "pasek" miedzi na chłodnicy to wina malowania w fabryce - oryginalnie była tam taka niepotrzebna stalowa blaszka - więc ją wyrzuciłem a pod spodem okazało się być nie pomalowane... - teraz jadę bez wentylatorów na chłodnicy - narazie daje radę więc nie będę się "katował" hałasem ;-)

 

No napiszcie, że fajnie... bo już mi się normalnie wogóle odechce... dwa dni roboty do 2:00 AM... i pół niedzieli...

post-106588-1171834974_thumb.jpg

post-106588-1171834987_thumb.jpg

post-106588-1171835003_thumb.jpg

post-106588-1171835054_thumb.jpg

post-106588-1171835067_thumb.jpg

post-106588-1171835992_thumb.jpg

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] musiałem ciutek spiłować zapinkę z bloku na CPU - z czego ten kyniek je robi - próbowałem najpierw pilnikiem ale nic nie szło [...]

Podejrzewam kwasówkę ;)

 

Mocowanie bloku na mosfetach nie dałoby mi spać po nocy, ale skoro się trzyma...

 

ad 1. - pisałem że się poprawię i dotrzymałem słowa - przy 4 HDD ATA i dodatkowym kontorlerze - ciężko było... to jest niemal MAX (niemal bo wiem - gdzie jeszcze ciutkę lepiej dąłoby się te kable upchnąć {bez ingerowania w budę})

Jeżeli chcesz jeszcze trochę zmniejszyć plątaninę w kablach (ale kosztem wygody) to obróć dyski o 180 stopni, tak żeby wtyczki były z tyłu - najpierw podpinasz a potem wsuwasz w szyny. Ale to już dla takich zboczeńców jak ja :wink:

 

No napiszcie, że fajnie... bo już mi się normalnie wogóle odechce... dwa dni roboty do 2:00 AM... i pół niedzieli...

Hehe... Fajnie fajnie, widać sporo włożonej pracy i ogromy postęp od poprzedniej odsłony. Wreszcie całość ma ręce i nogi (no i sześć kółek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Martinii - zgodnie z instrukcją do tej pompy - może pracować w tej pozycji.

 

EDIT:

 

Zmieniona płyta na P5B-e PLUS i na niej już fajnie bloczki się wpasowały - bez żadnych dodatkowych kombinowanych zapinek ;-) i doszedł blok na SB.

 

A dlaczego WC na szybko ? - bo mam pomocnika ;-)

post-106588-1173133333_thumb.jpg

post-106588-1173133399_thumb.jpg

post-106588-1173133419_thumb.jpg

post-106588-1173133641_thumb.jpg

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjnie!! - sory że tak późno odpisuję - ale tu nie zaglądałem.

 

Nie sądziłem że pasywnie taka chłodznia da radę z C2D. W pasywie proc nie kręcony i mam max 42C na CPU w stresie, temperatura wody to 35C max. ale boję się co będzie jak założę blok na grafę i na HDD które palnuję - na szczęście mam drugą chłodnicę - wydajniejszą więc najwyrzej też postawię obok... ;-)

 

W każdym razie polecam - jak się włączy wentylator i dmucha na chłodnicę to CPU ma ... 26C (no jak w pokoju jest max. 20C)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...