Skocz do zawartości
Gość hihot

Scythe Andy Samuraj Master

Rekomendowane odpowiedzi

Link do Producenta

 

Profesjonalne testy:

-Test po niemiecku w hartware

-Po angielsku w pro-clockers

-po angielsku w aphnetworks

-po angielsku w silent pc review z udzialem Ninja Infinity oraz SI-128

-Po angielsku w Xsreviews

-Test po polsku w overclock.pl

 

Plusy:

-Banalny montaż łatwiej sie już nieda

-Wydajność (szczególnie w obudowach z bocznym wentem venice 2.5ghz 1.45 ma w pełnym obciążeniu 35-36C a dioda term wykazuje 40-41 na asrocku 939dual sata) po wygrzaniu pasty 34 dioda 39

-Cisza absolutna

-Miedziany styk gładki jak pupka niemowlaka i do tego jak lustro :] (jest lepiej wyszlifowany od boxowego amd,a nie lakierowany, ma lekki fale ale na zdjęciu nie wyjdą za dobrze)

-JAKOŚĆ!

 

Minusy:

-cena

-finy się strasznie łatwo przsuwają, wginają, trzeba strasznie uważać

-demontaż może być trudny z powodu klipsów motowanych dość siłowym sposobem, a metal jest gruby i mało elastyczny ;)

-może nachodzić na ram uniemożliwiając jego wyjęcie

-dość wysoki 130mm

 

 

 

Zdjęcia:

post-143741-1171563875_thumb.jpg post-143741-1172171469_thumb.jpg post-143741-1172171538_thumb.jpg post-143741-1172171817_thumb.jpg post-143741-1172172535_thumb.jpg post-143741-1172171764_thumb.jpg post-143741-1172172581_thumb.jpg

 

 

Za drobna pomoc przy temacie podziekowania dla:

-(Za linki): benek,Kas,Zenfist,

Edytowane przez hihot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesujące... Ciekawe, jak wypadnie w porównaniu z Infinity i Ninja... Choc pomimo temeratur ma kilka plusów w porownaniu do nich, przede wszystkim nawiew na mobo i waga...

A Twoj procesor IMO jest stanowczo za słaby, zeby mówić o jego wydajności. Moj Venice 3200@2600Mhz osiąga 42*C w stresie na solidnie wyszlifowanym BOX'ie z Ceramique. Dobrze byłoby go zobaczyć na jakimś solidnie podkręconym X2 i porównaniu w takich samych warunkach na tej samej platformie z ww AC Scythe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu moznaby wylonic lidera ac :)

Nie da się wyłonić lidera jednoznacznie, bo kazdy cooler moze byc liderem w jakimś przediale airflo, np. porownanie BT z ninją uwazam za troszke bezcelowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie Andyego z coolerami typu tower mija się z celem, bo wymagają zupełnie innego przepływu powietrza w obudowie.

 

Angdyego, IMHO, powinno się porównać z Thermalrightem SI-128, Thermaltake'iem BigTyphoon, Pentagramem HP-120AlCu, czyli coolerami opartymi o ciepłowody i powierzchniami oddawania ciepła ustawionymi prostopadle względem płyty głównej.

 

Aczkolwiek po raz kolejny Scythe zaskakuje mnie w budowaniu kloców. 685g ciężaru jak na cooler tej klasy? To jakiś żart prawda?

-dość wysoki 140mm

Czy nie pomyliłeś się? Wszędzie piszą, że ma wysokość 104mm - niby literówka, ale ma to spore znaczenie. Pytanie czy Ty ją popełniłeś czy kto inny :)

 

Poza tym zastanawiam się jak długo będzie funkcjonował w chłodzeniu powietrznym kolejny już mit - o lusterku na podstawie gwarantującym wydajność. Oczywiście nie zamierzam powątpiewać czy równa podstawa ma znaczenie, ale te chwyty marketingowe w postaci lusterkowej podstawy, na które łapią się rozmaite serwisy i recenzenci są naprawdę niewiele warte.

Jako klubowicz miłośników Thermalrighta chciałbym zwrócić uwagę na to, że coolery tej firmy zawsze są w czołówce (żeby nie powiedzieć, że przeważnie wygrywają ;) ) wydajnościowej... a nie potrzebują do tego podstawy wygładzonej na lustro. Jest oczywiście bardzo równa... ale bez przesady.

 

To tylko gwoli zastanowienia innym dedykuję :)

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym zastanawiam się jak długo będzie funkcjonował w chłodzeniu powietrznym kolejny już mit - o lusterku na podstawie gwarantującym wydajność.

Jak masz lustro to znaczy że jest równo, na matowym tak dobrze tego nie widać, a dobry szlif + polerka na lustro może dać nawet ze 2*C (tyle doświadczalnie dało mi, sam szlif bez polerki nie sprawdzałem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie. Możesz mieć spód świecący się jak psu jajca a i tak nie będzie równy tylko będą fale dunaju. LUSTRO NIE GWARANTUJE RÓWNEGO SPODU!

No sory, jak masz lustro, na podstawie i nie ma zniekształceń obrazu to nie mogą być fale dunaju ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sek w tym, ze niektorzy producenci nakladaja cienka warste lakieru (lub czegos lakieropodobnego), coby lepiej blyszczalo.

Polerka troche daje, ale nie wolno zapominac, ze proc tez musi byc rowniutenki.

 

A co do testow: zawsze mozna je przeprowadzic na wyjetej plycie, ew. na otwartej budzie. Chodzi o stopnie, a airflow zawsze mozna dostosowac do chlodziwa.

Edytowane przez Baxterio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoją metode na "szlif", dla mnie to jest 500-1000-ewentualnie jak mam to jeszcze 2000 i koniec. Dla niektorych 1000-2000 to jest polerka... No ale po moim szlifowaniu jeszcze żaden radiator się tak nie blyszczał jak "lustro sklepowe", bynajmniej z każdym radiatorem, jaki miałem, nawet lusterkowatym, robilem szlif i zawsze było na plus. Np. box od AMD to jest niby lusterko świecące, ale pod warstwą tego czegoś sa po prostu widoczne fałdy gołym okiem, jakby od tarczy, etc... Po szlifie jest o wiele lepiej.

 

Ale wracając do tematu...

Nie rozumiem, czemu waga tego chłodiwa ma być dziwna i czemu znów ktoś określa to jako klocek? Nie wiem, co to ma w ogóle do znaczenia. No chyba że chodzi o modding, ale tak czy owak to ma chłodzić a nie wyglądać. Dlatego uważam, że nazwanie kogoś klocem jest obraźliwe, klocki to ja zazwyczaj w kibelku stawiam :lol:

A zresztą nawet tak patrząc to co, radiatory innych firm nie są klockami, bo są troszkę zaokrąglone, czy co. Po prostu nie ma to znaczenia. Jest, jakie jest, ma dobrze chlodzić i tyle. I zostawcie już klocki w spokoju.

 

BT jest cięższy, TR lżejszy przeważnie, no ale co z tego. To, że TR jest lżejszy, to znaczy że wszyscy mają wazyć tyle co TR, bo inaczej jest źle. TR wyznacza jakieś ligi, granice, kompletna paranoja. MOBO to wytrzymyje i np. Infinity waży tyle ile wazy i to problem Scythe, żeby zrobić jak najlepsze mocowanie, żeby odpowiednio dociśnąć tą masę do rdzenia. Fakt, że plusem dla TR jest ich mniejsza waga i jeśli miałbym dwa radaitory o takiej samej wydajności to choćby wlaśnie ta waga może przesądzić o moim wyborze, ale jest to tylko plus danego chłodziwa i tyle. Poza tym widziałem nawet odpowiednio zmodyfikowane mocowanie radiatorów scythe które było o wiele mniej uniwersalne, ale dawało zauważalny spadek temp. Także ciężkie mozna jeszcze samemu, indywidualnie dopracować, co można brać ma plus, bo przecież niektórzy lubią sobie grzebać i majsterkować w budzie. Jednak co fakt, to fakt, że producent powinnien już zrobić super dobre mocowanie, jesli tego nie zrobi to jest to minus. Ale można go odpowiednio zmodyfikować i będzie jeszcze lepiej.

 

Nie rozumiem także, czemu porównywanie infinity/Ninja/Andy/TR/BT nie ma sensu... Każdy ma swoje plusy i minusy, każdy odbiera je inaczej, ale tak na prawde chodzi o temperaturę CPU i to ona odgrywa najważniejszą sprawę. Jeśli przetestują dany radiator na różnych plytach i stwierdzą że płyta to wytrzymuje, to dla mnie radiator może ważyć xxx kg i mam to gdzieś, jeśli będzie oczywiście wydajniejszy od innych, lżejszych radiatorków. Jeśli będzie różnica 2*C to każdy sam sobie wybierze w zależności od upodobań. Dla niektórcy 2*C to przepaść, dla mnie błąd pomiaru...

To samo tyczy się rozmiarów. Mam taką obudowę, że dużo tam jestem w stanie zmieścić. Przeciąg mam w niej przy zachowaniu ciszy, także jeśli mi się coś zmieści i jest dobre, to czemu nie. To, że "TY" wybrałeś sobie małą obudowę i wszystko w niej gnieciesz to twoja sprawa. To wszystko jest kwestia indywidualna i tyle. Tak samo gdyby producenci PSU zaczeli by robić większe zasiłki z takimi samymi mocowaniami, które miałyby potężne radiatory i bardzo wolne wentylatory i byłyby po prostu ciche to oczywiście że bym sobie kupił taką zasiłkę, a to, że "TY" jej nie zmieścisz to mnie to g obchodzi. "Ty" masz plus, że masz małą, skromną obudowę, ja że mogę wszystko do niej zmieścić. Ale jesli chodzi o PSu to chyba prędzej wyszedł by nowy standard który byłby zapewne niezgodny z obecnymi mocowaniami...

 

Ogólnie przestańcie gadać o tym co jest nie istotne, a żeby o tym tyle gadać.

Po prostu najwazniejsza jest w chłodzeniu WYDAJNOŚĆ! Waga, wymiar, krztałt to pewne cechy, czasem na plus, czasem na minus i mogą komuś odpowiadać, albo i nie i tyle. Co najwyżej plusem troszkę ważniejszym jest nadmuch na MOBO, poza tym kwestia indywidualna.

 

Także czekamy na testy/porównania, które będą rzetelne, tzn. przy ww konstrukcjach na mocno grzejących konstrukcjach dwurdzeniowych dodatkowo podkręconych jak i porównanie w tych samych warunkach do temperatur bez OC, najlepiej wszystkie z tym samym wentylatorem na takich samych ustawieniach, najlepiej max/min RPM, co obrazuje wydajnością konstrukcji i zapotrzebowaniem na przewiew. No i jeszcze temperatury z standardowymi wentylatorami z max/min rpm.

 

Bo jeśli mam AC, model A i B.

A działa z 120@2000rpm i ma 40*C

B działa z 120@1000rpm i ma 50*C

To na podstawie tego nie można stwierdzić, że A jest wydajniejszy, bo kto wie, jak się zachowa B przy tych 2000rpm. Poza tym przy 120@2000 - armagedon jak dla mnie, także prędzej jak zachowa się A przy 120@1000rpm co i tak nie dla każdego = cisza. Ale jak ktoś zoabaczy A i B z 120@ 500-1500rpm to sam sobie zobaczy, ktory radiator jest na prawde wydajniejszy - went zawsze można zmienić, albo napięcie, potencjometr, milion opcji...

 

Także testy, testy i jeszcze raz testy, ale jak testujemy takie chlodziwa to jeszcze raz powtarzam, nie przy A64 @2,5Ghz... :lol: No zawsze lepiej zobaczyć i taki wynik, niż żaden ale jeśli testować to przy maksymalnym obciążeniu, po prostu żeby to miało sens. Bo jak jakieś portale zaczną to testować na A64 no to sorry, ale może jeszcze mi ktoś powie, ze nie mają oni znajomych i nie moga choćby porzyczyć dobrze grzejącego X2... :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile ty masz lat? Albo lepiej, to twój pierwszy post w chłodzeniu czy jak?

Napisałeś wielki wywód na temat tego, co każdy zarejestrowany od miesiąca użytkownik wie. Klocek, bo wygląda jak klocek, co to za sztuka wykonać wielkie ciężkie i wydajne chłodzenie, w dodatku życzyć sobie za nie 180 zł. Sztuką, jest wyprodukować małe (lekkie zarazem), ciche i wydajne jednocześnie. Kwestie estetyki pomijam. To tak, jak bugatti veyron, czy to jest dzieło sztuki? W kupie stali z 2 silnikami nie ma nic pięknego. A czy jest wydajne? Też nie bo f1 z 4razy mniejszym silnikiem ma podobne osiągi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiem co to ma do tematu ale mam 20 lat i to nie mój pierwszy post przeczytany/napisany o chlodzeniu. W pewnym sensie masz rację, ale dlaczego pewne posty wyżej, dużo innych na forum i Twój także opierających się o chłodzeniu zaczyna mowić o jego cechach jako najważniejszych, a nie o jego możliwościach, jako najważniejszych.

 

No wiesz, ja myślę, że zrobienie wydajnego chlodzenie nie jest najprostrzą czynnością, tym bardziej, że trzeba po prostu robić upgreaty a nie wymyślac coś nowego. A wymyślenie krztałtu radiatora, który będzie skuteczniej oddawał ciepło IMO nie jest proste. Poza tym np. Ninja miała być z zalożenia chłodzeniem pasywnym, także ten radaitor po prostu musi byc duży. No ale to też może być kwestia gustu, dla Ciebie chlodzenie musi być wydajne, ciche, małe i lekki, dla mnie tylko ciche i wydajne. Także Twoje chlodzneie i tak powinno byc jeszcze droższe niż Scythe i w sumie jest, bo lekkie, i wydajne robi TR a to najdoższa marka w branży. Co i tak nie zmienia faktu, że 1kg aluminium/miedzi powinnien być o wiele tańszy.

 

No i na pewno nie jestem mądralą, ale porównałeś silniki Veyron'a z F1, także może i ja wiem mało o chłodzeniu :wink: , ale Ty o motoryzacji wiesz tyle co nic :lol: Niezależnie od tego, jak doświadczony i doskonaly z Ciebie fan czterech kółek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coolerek fajny, mozliwe ze bedzie wydajniejszy nieco od infinity i ninja przy prockach nizej taktowanych (czyli intel c2d do ok 2.6ghz, pentium d do okolo 3ghz)

 

ale tak naprawde najwieksze opory sa przy laczeniu elementow, czyli jakiego spoiwa zastosowal producent itp... mozna by referat pisac ;)

 

najlepiej roznice pokaza testy ;) [na roznych procesorach]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

No sory, jak masz lustro, na podstawie i nie ma zniekształceń obrazu to nie mogą być fale dunaju ;]

"Fale Dunaju" na tak małej powierzchni są trudne do wyłapania. Lusterko bowiem informuje Cię o tym jak gładka jest powierzchnia - przy tak małej powierzchni nie ocenisz czy odbijany obraz dobrze zachowuje proporcje w każdym milimetrze kwadratowym podstawy, a to mogą być niezauważalne lecz znaczące różnice.

może nie zwróciliście uwagi ale taka konstrukcja idealnie nadaje się do płyt głównych na których zainstalowano pasywne chłodzenia z heatpipe dookoła gniazda cpu

Szczerze powiem, że dla mnie wymuszenie poprzez producentów płyt stosowania coolerów tego rodzaju, bo im się zachciało zamontować chłodzenie do okoła podstawki procesora, to jakieś nieporozumienie.

Wiadomo bowiem, że najwydejniejsze konstrukcje chłodzące procesor są w typie wieży, a zatem z chłodzenia podzespołów płyty nici. Mało tego - cooler, którego powierzchnie oddawania ciepła są skierowane prostopadle do płyty (czyt. wentylator wieje na procesor i okolice), przy dobrze zaprojektowanym przepływie powietrza, ślicznie wręcz go zakłóca.

Przy tych najdroższych zaś konstrukcjach płyt, o ile się nie mylę, nie wchodzi za bardzo w rachubę demontaż chłodzenia płyty wybiórczo - tj. aby mosfety miały swoje radiatorki dalej, ale, żeby zmienić chłodzenie mostkom, bo wszystko jest splecione ciepłowodami.

Ale wracając do tematu...

Nie rozumiem, czemu waga tego chłodiwa ma być dziwna i czemu znów ktoś określa to jako klocek? Nie wiem, co to ma w ogóle do znaczenia. No chyba że chodzi o modding, ale tak czy owak to ma chłodzić a nie wyglądać. Dlatego uważam, że nazwanie kogoś klocem jest obraźliwe, klocki to ja zazwyczaj w kibelku stawiam :lol:

A zresztą nawet tak patrząc to co, radiatory innych firm nie są klockami, bo są troszkę zaokrąglone, czy co. Po prostu nie ma to znaczenia. Jest, jakie jest, ma dobrze chlodzić i tyle. I zostawcie już klocki w spokoju.

"Kloc" to powszechny w języku mówionym synonim czegoś ociężałego, wielkiego o wstecznej ergonomii. Bez względu zatem czy uważasz to za obraźliwe czy nie, pasuje do niektórych konstrukcji Scythe z dziedziny coolerów do procesorów :) IMHO oczywiście.

Czy jest to obraźliwe czy nie - nie jest przedmiotem tych rozważań, bo to temat na debatę językoznawczą ;)

BT jest cięższy, TR lżejszy przeważnie, no ale co z tego. To, że TR jest lżejszy, to znaczy że wszyscy mają wazyć tyle co TR, bo inaczej jest źle. TR wyznacza jakieś ligi, granice, kompletna paranoja. MOBO to wytrzymyje i np. Infinity waży tyle ile wazy i to problem Scythe, żeby zrobić jak najlepsze mocowanie, żeby odpowiednio dociśnąć tą masę do rdzenia. Fakt, że plusem dla TR jest ich mniejsza waga i jeśli miałbym dwa radaitory o takiej samej wydajności to choćby wlaśnie ta waga może przesądzić o moim wyborze, ale jest to tylko plus danego chłodziwa i tyle. Poza tym widziałem nawet odpowiednio zmodyfikowane mocowanie radiatorów scythe które było o wiele mniej uniwersalne, ale dawało zauważalny spadek temp. Także ciężkie mozna jeszcze samemu, indywidualnie dopracować, co można brać ma plus, bo przecież niektórzy lubią sobie grzebać i majsterkować w budzie. Jednak co fakt, to fakt, że producent powinnien już zrobić super dobre mocowanie, jesli tego nie zrobi to jest to minus. Ale można go odpowiednio zmodyfikować i będzie jeszcze lepiej.

Jeśli wydajność jest mocno zbliżona to waga i wymiary konkurencyjnych konstrukcji mówi o ich jakości.

Na rynku chłodzeń zrobiło się całkiem ciasno i mocno konkurencyjnie - jest kilka segmentów chłodzenia powietrznego procesorów, które są wypełnione konstrucjami wielu firm. I de facto nie ma większej różnicy dla szarego użytkownika co wybierze ze względu na wydajność, bo różnice są w granicy błędu pomiarowego. W testach wygrywa co raz to jeden to drugi. Sam, potem o tym pisałeś.

Zatem wtedy wychodzą na pierwszy plan te elementy, które są nieco mniej ważne - jakość wykonania, montaż, waga, wymiary... a także dla niektórych kształt, świecidełka itp..

 

To nie znaczy, że wszystkie coolery z danej klasy mają ważyć tyle co TR. To znaczy tylko, że TR był w stanie osiągnąć tę samą wydajność przy niższe wadze.

Mobo wytrzyma i więcej niż kilogram na sockecie... podobnie jak i procesor preważnie wytrzyma pracę w temperaturze wyższej niż 70 stopni. Pytanie co jest zdrowsze i rodzi mniejsze ryzyko. W końcu przecież czasem obudowę możesz zechcieć przestawić. Nie zamierzam dramatyzować, że przy Andym zaraz się coś urwie, a przy SI-128 nie - po prostu im mniejsza waga tym niższe ryzyko, że przestawiając sprzęt coś się stanie. Że o przyjemności przenoszenia nie wspomnę ;)

 

Nie rozumiem także, czemu porównywanie infinity/Ninja/Andy/TR/BT nie ma sensu... Każdy ma swoje plusy i minusy, każdy odbiera je inaczej, ale tak na prawde chodzi o temperaturę CPU i to ona odgrywa najważniejszą sprawę. Jeśli przetestują dany radiator na różnych plytach i stwierdzą że płyta to wytrzymuje, to dla mnie radiator może ważyć xxx kg i mam to gdzieś, jeśli będzie oczywiście wydajniejszy od innych, lżejszych radiatorków. Jeśli będzie różnica 2*C to każdy sam sobie wybierze w zależności od upodobań. Dla niektórcy 2*C to przepaść, dla mnie błąd pomiaru...

Trochę to chaotyczne - znowu o cieżarze piszesz?

W moim odczuciu, biorąc pod uwagę kwestię porównań, są już pewne klasy chłodzeń. Po prostu rynek ten się już tak rozwinął, że powstało mnóstwo różnych konstrukcji skierowanych w różne segmenty - to nic odkrywczego.

Na najwyższej półce są, IMHO znów, dwa rodzaje - te z wentylatorem skierowanym na płytę główną itp., i te ze skierowanym ku tyłowi / ku górze obudowy. To co determinuje ich różnice to nie wydajność sama w sobie tylko właśnie względy konstrukcyjne. Te zaś względy mają ogromny wpływ na chłodzenie całego systemu. Albowiem to, że dany cooler byłby na wyjętej na biurko płycie najwydajniejszy zupełnie zmienia się w zamkniętej obudowie, w której zorganizowanie tak przepływu powietrza by i cooler i reszta systemu miała optymalnie chłodno jest w np. jego przypadku dużo trudniejsze niż u konkurencji czy wręcz niemożliwe. Przeważnie obudowy w końcu stoją zamknięte i nie chodzi o fizyczną zdolność rozpraszania ciepła tylko i wyłącznie... a zdolność do skutecznego rozpraszania ciepła w obudowie :rolleyes: Co z tego więc, że przez pierwsze 10 minut cooler cudownie ochłodzi procesor, jak potem zacznie się kisić w ciepełku, które przed chwilą rozproszył.

 

To samo tyczy się rozmiarów. Mam taką obudowę, że dużo tam jestem w stanie zmieścić. Przeciąg mam w niej przy zachowaniu ciszy, także jeśli mi się coś zmieści i jest dobre, to czemu nie. To, że "TY" wybrałeś sobie małą obudowę i wszystko w niej gnieciesz to twoja sprawa. To wszystko jest kwestia indywidualna i tyle. Tak samo gdyby producenci PSU zaczeli by robić większe zasiłki z takimi samymi mocowaniami, które miałyby potężne radiatory i bardzo wolne wentylatory i byłyby po prostu ciche to oczywiście że bym sobie kupił taką zasiłkę, a to, że "TY" jej nie zmieścisz to mnie to g obchodzi. "Ty" masz plus, że masz małą, skromną obudowę, ja że mogę wszystko do niej zmieścić. Ale jesli chodzi o PSu to chyba prędzej wyszedł by nowy standard który byłby zapewne niezgodny z obecnymi mocowaniami...

Zgadza się - porównanie z zasilaczami dobre :)

Z tym, że korzystniejszym mimo wszystko wydaje mi się zakup zasilacza o tych samych parametrach i mniejszej budowie niźli o większej. To po prostu świadczy o jakości wykonania i klasie producenta - zmieścił to samo w mniejszej skrzyneczce, to po co kupować w większej?

Oczywiście, że rozmiary radiatorów zaczynają tracić na znaczeniu im większą ma się obudowę, ale też nie do końca. Ja taką TR Ultrę120 mogę zamontować bez obaw, że nie wyjmę pamięci np.. Z Infinity miałbym te obawy całkiem uzasadnione.... i to nawet bez względu na obudowę - rozmiary płyty są raczej te same w końcu B-)

"Ja" (nie zapomniałem o cudzysłowiu - dzięki :D ) się nie gniotę w mojej midi-tower między innymi dzięki chłodzeniu jakie wybrałem. Oczywiście, mogę sobie kupić big-tower i kloc... ekhem... Infinity, ale ja wolę coś mniejszego skoro ma tę samą wydajność.

Masz rację w tym, że to wszystko kwestia osobistych preferencji - ja sprzedaję tylko swój pogląd na sprawę.

 

Co najwyżej plusem troszkę ważniejszym jest nadmuch na MOBO...

Plus okupiony, w przypadku wysoko sprawnych systemów chłodzenia powietrzem, dość sporym minusem jego zakłócania.

Klocek, bo wygląda jak klocek, co to za sztuka wykonać wielkie ciężkie i wydajne chłodzenie, w dodatku życzyć sobie za nie 180 zł. Sztuką, jest wyprodukować małe (lekkie zarazem), ciche i wydajne jednocześnie. Kwestie estetyki pomijam.

Właśnie tak i ja to widzę - w skrócie :)

No wiesz, ja myślę, że zrobienie wydajnego chlodzenie nie jest najprostrzą czynnością, tym bardziej, że trzeba po prostu robić upgreaty a nie wymyślac coś nowego. A wymyślenie krztałtu radiatora, który będzie skuteczniej oddawał ciepło IMO nie jest proste. Poza tym np. Ninja miała być z zalożenia chłodzeniem pasywnym, także ten radaitor po prostu musi byc duży. No ale to też może być kwestia gustu, dla Ciebie chlodzenie musi być wydajne, ciche, małe i lekki, dla mnie tylko ciche i wydajne. Także Twoje chlodzneie i tak powinno byc jeszcze droższe niż Scythe i w sumie jest, bo lekkie, i wydajne robi TR a to najdoższa marka w branży. Co i tak nie zmienia faktu, że 1kg aluminium/miedzi powinnien być o wiele tańszy.

Zaprojektowanie coolera to być może szczególnie prosta sprawa nie jest. Tym niemniej jeśli konkurencja robi tej samej wydajności coolery mniejsze i lżejsze... to znaczy, że można to zaprojektować lepiej. A jeśli to do tego najcięższe i największe chłodzenie w branży... to nie jest to niestety żaden atut, a wręcz przeciwnie.

Poza tym np. Ninja miała być z zalożenia chłodzeniem pasywnym, także ten radaitor po prostu musi byc duży.

Pytanie, co znaczy wg. Ciebie "duży" - HR-01 był projektowany pod pracę pasywną, jest wydajnościowo taki sam, a jest przy tym mocno szczuplejszy choć nieco wyższy :rolleyes:

A po co tak teoretyzować, wystarczyło poszukać testów :P

 

- TEST 1

- TEST 2

- TEST 3

Szkoda, że tylko w jednym porównano z konkurencją innych marek. Ale jeśli się ta wydajność potwierdzi w innych testach to czekam na odpowiedź TR ^_^

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem inaczej, oglądałem sporo testów o w żadnym nie widziałem TR dorównującego Infinity. Może po prostu nie spotałem wiarygodnych testów!! Osobiście nawet nie wiem, który TR jest najwydajniejszy, ale jeśli ultra 120 to też sorry, ale ta cena zabija...

Scythe ~170

TR~250

"I ogólnie to zaleta, ale jeszcze w dodatku dostajesz mniej blachy :lol: " <- to tak żartem, w cudzyslowiu, żeby nikt się nie burzył :wink:

 

Nawet jeśli ten TR dorównuje wydajności Scythe i ma sporo zalet w porównaniu z rywalem no to cena i tak bardzo boli. Wiem, wiem, TR i jego wykonanie kosztuje, ale i tak przesada.

Dla mnie Scythe to już długi okres zastanawiania nad jego kupnem. Po drodze mogłem kupić Xp-120 za 89 pln ( new ) i się zastanawialem, ale vs. z obecnymi też w testach slabo wypadał... poza tym też ma spore wady "blokujące"... Ale za to cena :wink:

I w taki oto sposób jadę na BOX'ie :lol:

A jeśli chodzi o ceny to za dobre się płaci i to rozumiem, ale wolę coś tańszego i równie wydajnego o ile nie wydajniejszego i dodatkowe 80pln na lepszy ram.

Ale jesli TR robi równie wydajne chłodzenie co Scythe to brawo....

Scythe powalczy z otyłością, TR z cenami, bedzie ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky -> od dłuższego czasu czytam Twoje posty na ppc czy pclabie i ogólnie mogę powiedzieć, że podoba mi się Twój styl wypowiedzi, ale znaleźć drugiego takiego fanboya jak Ty... :wink: Czasem zastanawiam się czy nie robisz w PR Thermalrighta :D skoro tak nachalnie reklamujesz ich produkty. Wybacz, ale musiałem to napisać.

Swoją drogą, jeśli już na każdym kroku piszesz o Infinity jako o "klocu" to porównaj wymiary Ultry-120 z konkurentem ze Scythe:

 

Infinity 125 x 116 x 160 mm

Ultra-120 63.5 × 132 × 160.5 mm

 

hmmm, czyżby 2 z 3 wymiarów Ultry były większe niż Infinity ? Do tego konieczność zakładania backplate'u, brak wentyla w zestawie i cena o 40% większa niż Infinity... I jeszcze jedno, na swoim coolerze masz założony air duct (swoją drogą brzydko to wygląda IMO). Dlaczego? Bo radiator jest krótki i gorące powietrze po wyleceniu z drugiej strony coolera nie ma gdzie się podziać. W Infinity nie ma tego problemu bo powietrze od razu trafia na wentyl wyciągający z tyłu budy (przynajmniej w midi)

Nie chodzi mi o to, żeby prowokować Cię do polemiki, tylko proszę o mniej tego zaślepienia Thermalrightem :wink:

Edytowane przez SzperSon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SzperSon

 

Infinity 125 x 116 x 160 mm

Ultra-120 63.5 × 132 × 160.5 mm

 

- i czego to dowodzi?

jak dla mnie tylko tego ze Thermalright jest o polowe mniejszy :)

 

Do tego konieczność zakładania backplate'u

 

- dzieki temu cooler jest stabilniej zamontowany na plycie...te zapinki z Infinity juz nie jednemu na LGA775 sie same powypinaly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to, żeby prowokować Cię do polemiki, tylko proszę o mniej tego zaślepienia Thermalrightem :wink:

Kapuję... ale nie sądzisz chyba, że skoro się wypowiedziałeś tutaj to zostawię Twój post bez odpowiedzi?

Szczególnie, że bardzo interesujący :rolleyes:

Labovsky -> od dłuższego czasu czytam Twoje posty na ppc czy pclabie i ogólnie mogę powiedzieć, że podoba mi się Twój styl wypowiedzi, ale znaleźć drugiego takiego fanboya jak Ty... :wink: Czasem zastanawiam się czy nie robisz w PR Thermalrighta :D skoro tak nachalnie reklamujesz ich produkty. Wybacz, ale musiałem to napisać.

Ależ ja się wcale nie gniewam.

Co prawda mam się za kogoś więcej niż zwykłego fanboya, ale być może takie to właśnie sprawia wrażenie z boku.

Żałuję wręcz, że mnie Thermalright na posadkę nie wziął hihi, aczkolwiek na PijaRowca średnio bym się pchał. Jeśli już to marketing - tam przynajmniej nie udaje się, że jest się bezstronnym ;)

Ale słusznie zacząłeś - najpierw posłodziłeś, a potem kijaskiem hihi. :lol:

 

Przede wszystkim do dość intensywnej wypowiedzi na forum sprowokowało mnie wszędobylskie promowanie coolerów Scythe - najpierw Ninja, a potem Infinity. Po prostu nie ma dyskusji, w której albo pytający albo pierwsze odpowiedzi na pytanie o chłodzenie nie byłyby ciągle powtarzającym się "Infinity". Tzn.... teraz to się już trochę, jak zauważyłeś, zmieniło B-)

Tym niemniej zirytowało mnie to trochę, bo się temu Scythe tak koniunktura nakręciła... i to niemal bez powodu. Jest przecież kilka innych firm robiących znakomite chłodzenie. I to, że zwracam uwagę na Thermalrighta czy Noctuę to wynik tylko tego, że są powyższego najlepszym przykładem. Podobnie notabene jest z Fanderem jako remedium na wszelkie wentylatorowe problemy - tutaj natomiast Coolink, Silverstone i Noctua są moimi faworytami. Ale wracając do samych coolerów - tu nie chodzi o wciskanie ludziom bzdur, tylko o to, żeby zobaczyli, że jest jeszcze alternatywne rozwiązanie niż zakup "oczywiście Infinity". Żeby sobie ludziska sami przemyśleli i porównali, co im bardziej pasuje.

Ja nie mam nic przeciwko Infinity i jeśli ktoś chce czegoś najwydajniejszego, a przy tym możliwie taniego to nawet chwili się bym nie zastanawiał tylko polecił właśnie ten cooler Scythe. Chodzi po prostu o jakieś zdrowe podejście do tematu, które być może w moim przypadku w chwili obecnej wiąże się z promowaniem jednej z marek, ale w konsekwencji chodzi o to, żeby troszkę świadomość ludziom zmienić.

A że największe doświadczenie mam właśnie z Thermalrightem toteż najprościej mi jest na niego zwracać uwagę.

 

Czy to znaczy, że jestem fanboyem? No może odrobinkę... ale bez przesady i zaślepienia, co mi zarzucasz :)

 

Swoją drogą, jeśli już na każdym kroku piszesz o Infinity jako o "klocu" to porównaj wymiary Ultry-120 z konkurentem ze Scythe:

 

Infinity 125 x 116 x 160 mm

Ultra-120 63.5 × 132 × 160.5 mm

 

hmmm, czyżby 2 z 3 wymiarów Ultry były większe niż Infinity ?

No ba! Oczywiście, że dwa wymiary są większe. Ale poruszamy się tylko w wymiarze odcinków... czy także pól oraz objętości, które chyba są tym, co faktycznie ma tutaj znaczenie? Mam policzyć o ile większy jest Infinity pomimo bycia nieco węższym i marginalnie niższym? ;)

 

Poza dwukrotnie węższą konstrukcją, dodam jeszcze często pomijany fakt - wentylator, który przecież jeszcze dodajemy do tych wspaniałych wymiarów, w przypadku Ultry120 wchodzi odrobinę do wewnątrz radiatora - maksymalna szerokość wtedy jest zatem jeszcze mniejsza niż w przypadku Infinity poszerzonej o wentylator.

 

Poza tym, jak już w poście wyżej napisałem - określenie "kloc" to również wynik ogromnej wagi czołowego coolera Scythe - waży on bowiem ponad 200g więcej od czołowego coolera TR.

 

Do tego konieczność zakładania backplate'u,

Nie mów nikomu, ale u mnie wpiąłem go S-Clipem w koszyk na fabrycznym od płyty głównej backplacie. Ale ciii... ;)

Nic zatem nie musiałem demontować.

brak wentyla w zestawie

Wiem, wiem - chcesz mi wmówić, że to wada.

Jeśliby on kosztował tyle co Alpine, Freezer czy... nawet Infinity to faktycznie byłaby to wada. Ale przy kliencie docelowym firmy Thermalright uszczęśliwianie na siłę to naprawdę nic rozsądnego.

Klient sam sobie dobiera wentylator - może kupić Noctuę, może kupić Zawarda, Silverstona - co mu się podoba. Może być wydajny, cichy, świecący, czarny, niemiecki, polski. Jak ktoś kupuję Ultrę to stać go i na dobry wentylator.

 

i cena o 40% większa niż Infinity...

I całe szczęście - jeszcze by się okazało, że wszyscy kupowaliby Ultrę120 i musiałbym dla równowagi promować Infinity :lol2:

 

I jeszcze jedno, na swoim coolerze masz założony air duct (swoją drogą brzydko to wygląda IMO). Dlaczego? Bo radiator jest krótki i gorące powietrze po wyleceniu z drugiej strony coolera nie ma gdzie się podziać. W Infinity nie ma tego problemu bo powietrze od razu trafia na wentyl wyciągający z tyłu budy (przynajmniej w midi)

Ależ drogi SzperSon - czy wierzysz w to, że powietrze pompowane przez wentylator sunie sobie po linii prostej przez całą długość radiatora? :rolleyes:

Raczej nie - powietrze robi wszystko, żeby po jak najmniejszej linii oporu sobie popłynąć. No to teraz się zastanów - lepiej rozbudować radiator wzdłuż czy w szerz i w górę (oczywiście bez przesady)? To wszystko opracowują mądrzejsi od nas, ale generalnie zasada jest taka, że powierzchnia oddawania ciepła powinna być jak największa, ale przy możliwie małym oporze, prawda?

Biorąc pod uwagę to, że różnice w wydajności między Ultrą120 a Infinity nie są zbyt wielkie, o ile w ogóle są, to trudno określić wyższość konstrukcji jednego z tych radiatorów. Tym niemniej koncepcyjnie, w moim odczuciu, lepszy jest Thermalright.

Szczególnie, że jego wymiary (choć jest troszkę szerszy i minimalnie wyższy) są dużo mniej kłopotliwe niż w przypadku Infinity. Że o wadze już nie wspomnę.

 

A tunel zamontowałbym i na Infinity - chodzi o jak najsprawniejszą cyrkulację powietrza w okół radiatora CPU.... a nie o tuszowanie niedostatecznej wydajności Ultry hue hue :) Tunel był i na HR-01 zamontowany (miałem go przed Ultrą), ale ten radiator okazał się jednak nieco zbyt mało wydajny do dwurdzeniowego Toledo.

Powiem inaczej, oglądałem sporo testów o w żadnym nie widziałem TR dorównującego Infinity. Może po prostu nie spotałem wiarygodnych testów!! Osobiście nawet nie wiem, który TR jest najwydajniejszy, ale jeśli ultra 120 to też sorry, ale ta cena zabija...

Scythe ~170

TR~250

Żaden test nie jest na tyle wiarygodny, żeby na nim w zupełności polegać.

Ja nie oceniam, że Ultra120 jest wydajniejsza od Infinity - dla mnie oba są generalnie o bardzo zbliżonej wydajności. A jeśli się różnią to czy to na korzyść jednego czy drugiego to stopniem-dwoma... czyli w granicach błędu pomiarowego.

"I ogólnie to zaleta, ale jeszcze w dodatku dostajesz mniej blachy :lol: " <- to tak żartem, w cudzyslowiu, żeby nikt się nie burzył :wink:

Hehe... ale za to ładniej się błyszczy - nikielek i te sprawy, wiesz :D

 

Nawet jeśli ten TR dorównuje wydajności Scythe i ma sporo zalet w porównaniu z rywalem no to cena i tak bardzo boli. Wiem, wiem, TR i jego wykonanie kosztuje, ale i tak przesada.

Dla mnie Scythe to już długi okres zastanawiania nad jego kupnem. Po drodze mogłem kupić Xp-120 za 89 pln ( new ) i się zastanawialem, ale vs. z obecnymi też w testach slabo wypadał... poza tym też ma spore wady "blokujące"... Ale za to cena :wink:

I w taki oto sposób jadę na BOX'ie :lol:

A jeśli chodzi o ceny to za dobre się płaci i to rozumiem, ale wolę coś tańszego i równie wydajnego o ile nie wydajniejszego i dodatkowe 80pln na lepszy ram.

Jeśli cena jest podstawowym czynnikiem w Twoim czy kogokolwiek przypadku to spośród najwydajniejszych faktycznie Infinity będzie najlepszym wyborem. Choć odkąd za 200zł można mieć Noctuę, która jest równie wydajna i jej nie słychać... to może jeszcze warto się zastanowić.

Ale jesli TR robi równie wydajne chłodzenie co Scythe to brawo....

Scythe powalczy z otyłością, TR z cenami, bedzie ciekawie.

TR nie powalczy z cenami raczej, bo celuje w innej klienteli generalnie :) Co też pokazuje tym jak przykłada się do wykonania swoich coolerów.

Poza tym najważniejsza rzecz - to Scythe dorównuje Thermalrightowi... a nie na odwrót! Kiedyś TR był praktycznie nie do pobicia i dopiero stosunkowo niedawno pojawiło się m.in. Scythe, które próbuje mu i chyba dość skutecznie zagraża... tylko w randze wydajności oczywiście ;) Podobnie było z Ultrą120 - najpierw pojawiła się ona... a dopiero potem Infinity.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brak wentyla w zestawie

"Wiem, wiem - chcesz mi wmówić, że to wada.

Jeśliby on kosztował tyle co Alpine, Freezer czy... nawet Infinity to faktycznie byłaby to wada. Ale przy kliencie docelowym firmy Thermalright uszczęśliwianie na siłę to naprawdę nic rozsądnego."

 

Drogi Panie Labovsky, nie popadajmy w przesadę. Uważasz, że brak wentylatora w zestawie nie jest wadą? Cóż, zgodnie z tym tokiem myślenia samochody powinny być sprzedawane bez silników, bo przecież klientowi mógłby nie pasować ten, który akurat byłby zamontowany. Brak wentylatora jest OGROMNĄ wadą Ultry 120, która stawia go na przegranej pozycji, bo nie każdy ma w domu akurat zapas Fanderów, Papstów, Zawardów itd a kupno porządnego wentyla to koszt. ok 40 zł, który jednocześnie czyni zakup Ultry 120 całkowicie nieopłacalnym. W tej cenie (230 zł + 40 zł) można już myśleć o złożeniu WC.

Więc drogi kolego, moja kolejna prośba, nie czyń z wad, zalet. :)

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

@SzperSon

 

Infinity 125 x 116 x 160 mm

Ultra-120 63.5 × 132 × 160.5 mm

 

- i czego to dowodzi?

jak dla mnie tylko tego ze Thermalright jest o polowe mniejszy :)

 

Jest mniejszy tylko w jednym wymiarze. Większy w dwóch. Nie twierdzę, że Thermalright jest większy, chodzi mi o to, że też nie jest mały, u mnie np. te 0,5 cm wysokości spowodowałaby problemy z zamknięciem budy.

Edytowane przez SzperSon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie Labovsky, nie popadajmy w przesadę. Uważasz, że brak wentylatora w zestawie nie jest wadą? Cóż, zgodnie z tym tokiem myślenia samochody powinny być sprzedawane bez silników, bo przecież klientowi mógłby nie pasować ten, który akurat byłby zamontowany. Brak wentylatora jest OGROMNĄ wadą Ultry 120, która stawia go na przegranej pozycji, bo nie każdy ma w domu akurat zapas Fanderów, Papstów, Zawardów itd a kupno porządnego wentyla to koszt. ok 40 zł, który jednocześnie czyni zakup Ultry 120 całkowicie nieopłacalnym. W tej cenie (230 zł + 40 zł) można już myśleć o złożeniu WC.

Więc drogi kolego, moja kolejna prośba, nie czyń z wad, zalet. :)

Ja już się wypowiedziałem w tem temacie i nie uważam, żeby potrzebne było rozszerzenie mojej wypowiedzi. Do mnie te wady trafiają jako zalety. Do Ciebie nie... i tak niech zostanie - miło, że ludziska mogą się w czymś różnić :)

 

Co się zaś tyczy porównania do samochodów to całkiem ono trafne. W przypadku samochodów wyższych klas (Thermalright to najwyższa półka wśród chłodzeń) można wybierać całkiem swobodnie w silnikach i wyposażeniu. Wiemy obaj jednak, że chłodzenie komputerów to jednak inne pieniądze niż samochody, więc nie jest dziwne, że Thermalright nie produkuje miliona wentylatorów tylko zdaje się na firmy, które zajmują się tylko tym. Być może w przyszłości się to zmieni.

 

Póki co ja się ogromnie cieszę, że tylko V-1 Ultra ze stajni Thermalrighta otrzymał swój wentylator. Mogłem bowiem zamontować wszędzie tam gdzie chciałem taki jaki chciałem - Coolinka oczywiście :D

Notabene wentylator do V-1 Ultra to nic nadzwyczajnego... co by się gorzej nawet nie wyrazić. :-|

Jest mniejszy tylko w jednym wymiarze. Większy w dwóch. Nie twierdzę, że Thermalright jest większy, chodzi mi o to, że też nie jest mały, u mnie np. te 0,5 cm wysokości spowodowałaby problemy z zamknięciem budy.

No cóż - innemu te 0,5cm zabrakłoby do zamknięcia budy w przypadku Infinity. Nie ma reguły.

Fakt faktem, że mordowanie się z Infinity w obudowach midi to już nic szczególnie przyjemnego. Z Ultrą tak nieprzyjemnie nie jest.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie troche odbiegliscie od tematu ;)

 

z aktualizowalem pierwszy post...

 

jak ktos da mi x2 to chetenie zrobie test :P

Edytowane przez hihot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda faktycznie na najwydajniejsze obecnie chłodzenie tego typu. Ehh... Thermalright musi koniecznie coś wydać nowego, bo będę zdruzgotany ;)

 

Warto jednak pamiętać, że nawet zestawiane prze SPCR wyniki w tabelkach nie są do końca komparatywne, co i oni sami przyznają. Np. Ninja jakoby wydajniejsza od Infinity i Ultry120. Trzeba spoglądać na warunki - Andy miał z nich wszystkich (włączając SI-128) najlepsze. 18 stopni temperatury otoczenia, podczas gdy SI-128 miał w trakcie pomiarów 20, a np. Infinity czy Ultra120 miały odpowiednio 24 i 23.

 

Dlatego właśnie nie warto trzymać się zbyt kurczowo tabelek z różnicami rzędu 1-2 stopni.

 

Wiem, wiem... to wszyscy wiedzą. Napisałem to tylko dla własnego dobrego samopoczucia :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu , ze jest gorszy od towerow i drozszy od infinity/ninja wiec warto w cos takiego inwestowac tylko jak ktos nie ma na nie miejsca albo posiada boczny wiatrak wciagajacy wiejacy na procesor (chociaz jesli jest wiatrak to z reguly nie ma miejsca bez jego demontazu i tak :D ).

 

Hmm a tak wogle to czemu roznica 1-2 stopni mialaby miec znaczenie przy tej dokladnosci pomiaru? Wplyw na punkt pracy tranzystorow bedzie to mialo minimalny. Wlasciwosci powietrza tez raczej nie zmiania sie w sposob istotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie porowanie z BigTyphoonem i innym coolerami tego typu??

 

Czyzby Scythe nie chcial sie skompromitowac??

Bo jesli jest gorszy od coolerow, ktore sa na rynku juz 1,5 roku to Andy Samuraj nie jest wart zlamanego grosza.

 

Jesli jest lepszy to jestem gotow nawet zmienic chodzenie(za jakis czas), ale mniejsza waga, stara konstrukcja karze mi twierdzic, ze scythe znowu conajwyzej moze jechac na dobrej reklamie vide. przereklamowana w trybie "active" Ninja.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...