Skocz do zawartości
obiboqs

Pożółknięty Plastik (...)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od razu przepraszam, jeżeli wg Moderatorów temat znajduje się nie w tym dziale co powinien - nie wiedziałem za bardzo gdzie go umieścić - jeżeli uważacie że jest to zła kategoria to uprzejmie proszę o przeniesienie wątku.

 

Tak więc - przejdźmy do rzeczy:

Posiadam monitor 19". Nie jest on taki aż bardzo stary (rok produkcji bodajże 2002). Jednak ma jeden poważny mankament - zawarty w tytule wątku.

Nie jest to gruba warstwa pożółkniętego plastiku. Szorując np. jakąś pastą z piaskiem ten plastik robi się biały, jednak po pierwsze wyczyszczenie monitora w ten sposób byłoby niezmiernie czasochłonne, przede wszystkim ze względu na niektore miejsca do których trudno jest dotrzeć.

 

Myślę, że nie tylko ja mam ten problem, tak więc pytam: Czy zna ktoś nazwę jakiegoś specyfiku, detergentu bądź jakieś substancji chemicznej, która pozwoliłaby na lub ułatwiłaby "wyczyszczenie" tej pożółkniętej wierzchniej warstwy? Gdzie można owy specyfik kupić i z jakimi kosztami musiałbym się liczyć?

 

Proszę tylko o konkretne odpowiedzi - za które z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

idź do najbliższego mediamarkt/saturn/komputerowego, tam powinni mieć takie pianki w sprayu do czyszczenia obudów ;) Czyści tak jak na reklamie płynu do mycia naczyń :P psikasz i brud odrazu schodzi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam ten problem zwłaszcza jak ktoś pali jak ja.

 

Byłoby świetnie przetrzeć szmatką z jakąś chemią i po sprawie.

Proponuje papier ścierny 800,1500, 2000. Kupa trzy arkusze po jednym i szlifuj z wodą. Gwarantuje efekt.

Żeby zachować efekt czystego plastiku tryśnij go lakierem bezbarwnym (akrylowym),

Wiem roboty od pyty, ale w ten sposób zrobisz modyfikację monitora – wilk syty i owca cała

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe można zdjąć obudowę (nie wiem, jaki to monitor, ale w większości, które rozbierałem obudowa schodzi bez problemu).

 

Problem z obudowami monitorów polega na chropowatości plastiku, tam się zbiera syf

Chemia jest dobra na czyszczenie tylko efekt szybko powróci.

 

Można jeszcze wziąć rozpuszczalnik ekstrakcyjny i czyścić, tylko trzeba najpierw sprawdzić czy przy pierwszym przetarciu plastik się nie klei (sprawdzić np. pod spodem), jak tak to znaczy, że rozpuszczalnik roztopi, zdeformuję obudowę i będzie kicha

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja monitor czyściłem Płynem do czyszczenia tworzyw sztucznych firmy Adritt.

Z moim pożółkłym monitorem daje rade. Trza prysnąć poczekać i zetrzeć.

Wygląda jak płyn do mycia szyb kupiłem w ogrodniczym.

Edytowane przez Dr_Ozda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja monitor czyściłem Płynem do czyszczenia tworzyw sztucznych firmy Adritt.

Z moim pożółkłym monitorem daje rade. Trza prysnąć poczekać i zetrzeć.

Wygląda jak płyn do mycia szyb kupiłem w ogrodniczym.

ile dałes za ten płyn?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze wziąć rozpuszczalnik ekstrakcyjny i czyścić, tylko trzeba najpierw sprawdzić czy przy pierwszym przetarciu plastik się nie klei (sprawdzić np. pod spodem), jak tak to znaczy, że rozpuszczalnik roztopi, zdeformuję obudowę i będzie kicha :D

Moja siostra wylała zmywacz do paznokci na monitor. Monitor po tym wyglądał jakby ktoś go kwasem potraktował :?

 

A z płynów do mycia polecam serie 'Screen-clene' - srebno-niebieskia butelka

Edytowane przez KiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja siostra wylała zmywacz do paznokci na monitor. Monitor po tym wyglądał jakby ktoś go kwasem potraktował :?

 

A z płynów do mycia polecam serie 'Screen-clene' - srebno-niebieskia butelka

Zmywacz do paznokci to co innego -aceton

Ekstrakcyjna jest naprawdę dobranp. Jak w domu okap kuchenny jest zasyfiony to tylko ekstrakcyjny, będzie trochę śmierdziało ale efekt gwarantowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.. Dużo odpowiedzi :) Szczerze mówiąc nie liczyłem że będzie ich aż tyle.

 

Co do detali - nie chcę się bawić, bo monitor jest przeznaczony na sprzedaż - tak więc jak efekt szybko powróci to już nie moja sprawa :)

 

Co do rozpuszczalnika - wiem, roztopiłem już jedną obudowę komputerową :P Ok, sprawdzę - bo ten polimer wydaje mi się być jakoś bardziej "wytrzymały"...

Wiem że próbowałem acetonem, denaturatem i tak dalej - nie schodzi (bynajmniej niestety nie na tym monitorze, aczkolwiek na innym - efekt był zerowy - za wyjątkiem tego że "ładnie pachniał" :P)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu przechodziłem to samo :D miałem stary monitor crt. Cały plastik zżółkł od słońca bo stał kilka lat przy oknie. Na początku próbowałem go wyczyścić spirytusem w sprayu ale marne efekty wiec rozkręciłem obudowę wstawiłem ją do wanny spryskałem prysznicem gorącą wodą pod dużym ciśnieniem i wyszorowałem ją proszkiem do czyszczenia kafelek itp. W proszku były jakieś twarde granulki i starłem całą tą żółtą warstwę, jak spłukałem wodą i wysuszyłem wyglądało to jakbym po całej obudowie jeździłem papierkiem ściernym o granulacji 1000,2000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu przechodziłem to samo :D miałem stary monitor crt. Cały plastik zżółkł od słońca bo stał kilka lat przy oknie. Na początku próbowałem go wyczyścić spirytusem w sprayu ale marne efekty wiec rozkręciłem obudowę wstawiłem ją do wanny spryskałem prysznicem gorącą wodą pod dużym ciśnieniem i wyszorowałem ją proszkiem do czyszczenia kafelek itp. W proszku były jakieś twarde granulki i starłem całą tą żółtą warstwę, jak spłukałem wodą i wysuszyłem wyglądało to jakbym po całej obudowie jeździłem papierkiem ściernym o granulacji 1000,2000.

Hmm.. No w moim przypadku musiałbym kilkanaście godzin tak szorować. Miałem taką pastę "z piaskiem" - efekty widać, jednak trzeba się ostro napracować (szacuję na kilka-kilkanaście godzin). Nic, zobaczę co się da zrobić.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pianki w spray'u przeznaczone do czyszczenia obudów wymiatają. Swego czasu jak robiłem praktyki w firmie czasami przytargało się z produkcji "brudny" komputer, w rzeczywistości był cały upaćkany, zakurzony istne fe :P. Pianka, jakaś ścierka i komputer zmienial się nie do poznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo to nie ma co się wysilać kup @obiboqs@ ten płyn i będzie po kłopocie

Hmmm.. Jeżeli wpisalem do googlarki słowo "adritt" to wyskoczyło mi masę linków kierujących do firmy Lidl (sieć supermarketów, w Krotoszynie też jest jeden) - mogę się rozejrzeć, tylko pytanie - czy akurat taki tej firmy tam znajdę :blink: ?

Pianki w spray'u przeznaczone do czyszczenia obudów wymiatają. Swego czasu jak robiłem praktyki w firmie czasami przytargało się z produkcji "brudny" komputer, w rzeczywistości był cały upaćkany, zakurzony istne fe . Pianka, jakaś ścierka i komputer zmienial się nie do poznania.

Mówisz? To już bardziej konkretnie - jeżeli wszystkie pianki. A czy to też odnosi się do obudów nie zabrudzonych, ale pożółkniętych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

idź do najbliższego mediamarkt/saturn/komputerowego, tam powinni mieć takie pianki w sprayu do czyszczenia obudów ;) Czyści tak jak na reklamie płynu do mycia naczyń :P psikasz i brud odrazu schodzi :D

 

Na pożółknięty plastik nic Ci te wynalazki nie dadzą... Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat aktualny cały czas, po 3 latach nawet bardziej ;)

 

Polecam - CIF POWER CREAM do kuchni. Trzeba popsikać i zostawić na chwile to samo puszcza. Czyściłem już tak telewizor (Sony Trinitron, też własnie chropowaty plastik, tylko szary) i klawiaturę - zalałem na 15 min, potem tylko spłukałem (ważne -> trzeba spłukać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motyw z wodą utlenioną i vanishem jak najbardziej ok. Sam używam i przynam że działa, ale jedno ale. Nie na każdym rodzaju plastiku. Osobiście do czyszczenia żółtków używam:

- perhydrol 60% (do kupienia w sklepach budowlanych) + vanish + zagęszczacz (zel do usg najczesciej)

- dimer (podownie jak to wyżej niszczy łapki, mogą odejsc paznokcie)

- pianka do czyszczenia alufelg - najsłabsza ale i najbezpieczniejsza - czasem 2 do 4 użyć nim efekt będzie jakiś. Nie polecam dla chropowatych plastików - bardzo dobra metoda dla gładkich.

 

zapomniałem jeszcze o jednym sposobie, bardzo skuteczny przy niektórych rodzajach plastiku:

- nitro: denaturat (1:10), wlewamy do kuwetki, a następnie pędzelkiem zmywamy żółty plastik. - działa na niektóre rodzaje plastiku oraz nie zawsze mocno zżółknięte da rade ruszyć.

Edytowane przez thomascamel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...