Skocz do zawartości
Easy Raider

Częstotliwości Atlona a Windows XP

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem Atlona 1700+, płytę Asus A7v8x i pamięci Samsung 333Mhz. Odpaliłem to pod Windows98 na standardowych paremetrach. System chodził niestabilnie. Zawieszał się czesto z white screenem itp. Zmieniłem na Windows XP co już wcześniej planowałem i puściłem 3DMark2001. Uzyskałem wynik o 800 punktów niższy niż pod Windows98. Zdziwiony poszedłem do Setup i odkryłem że mam ustawiony procesor na 1007Mhz a nie 1467 szyne na 100 a nie 133 i pamięci na200Mhz. Zaraz zmieniłem na tak jak powinno być i niestabilność wróciła. Poza tym komputer ma drugą przypadłość od czasu modernizacji. Przy włączeniu gry 3d np. Flight Simulator lub puszczeniu benchmark 3dmark2001 komputer wcześniej lub później restartuje się. Częst przy 3dmark restartuje się w ciągu 1 lub 2 minut. Co do chłodzenia to mam chłodzenie wodne procesora. Karta graficzna ma firmowy wentylator. Monitor temperatury pokazuje dla procesora od 27 do 31 stopni a dla płyty od25 do 29 stopni. Są to wartości niskie jak dla Atlona.

Więc gdzie tkwi problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos chyba mial niedawono podobny problem,ale moge sie mylic.. Jaka masz zasilke,moze to jej wina? Zobacz w biosie jak wskazuje napiecia.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos chyba mial niedawono podobny problem,ale moge sie mylic.. Jaka masz zasilke,moze to jej wina? Zobacz w biosie jak wskazuje napiecia.

 

Pozdrawiam

Napięcie vcore 1.65v. To trochę mniej niż producent sobie życzy (1.75) ale czy to może być powód moich problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha wiec to Athlonik z serii 0,18 um. Myslalem,ze masz moze T-bred'a - ten nowszy Athlon. Tak napiecie jest pewnie za niskie i dlatego system jest niestabilny. Ustaw 1,75 i bedzie wszystko biegac dobrze..

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha wiec to Athlonik z serii 0,18 um. Myslalem,ze masz moze T-bred'a - ten nowszy Athlon. Tak napiecie jest pewnie za niskie i dlatego system jest niestabilny. Ustaw 1,75 i bedzie wszystko biegac dobrze..

 

Pozdrawiam

Chyba się wygłupiłem. Nie dam głowy którą wersje Atlona mam. Kupiłem go 4 miesiące temu i nie mam nigdzie zapisanego kodu, a kupowałem go jako Thrubreed(spelling :? ). Napięcie automatycznie ustawione jest na 1,6v. Powinno automatycznie ustawiać się prawidłowo. A więc 1,6v to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak ,jesli kupiles 4 miesiace temu to mogled dostac dwie wersje, albo Thoroughbred ( :wink: ) A0 albo Palomino, ten pierwszy ma napiecie default 1.5v a drugi 1.75v ,napiecie defaultowe 1.6v ma Thoroughbred B0 ale nie widze jakim cudem bys takiego 4 miesiace temu kupil ;/.Teraz pytanie czy ty mowisz o tym napieciu jakie jest czytane z plyty czy jakie jest ustawione?Bo Asus A7V8X sobie milo zawyza napiecia,druga sprawa jesli ci sie komputer robi niestabilny po przelaczeniu na 133 mozliwosci jest kilka,od zle zalozonego radiatora (jaki masz i ile *C) po "niefajne" pamiatki.Sprobuj:

a)Po przelaczeniu na 133 ustaw wolne timigi dla pamiatek

b)Delikatnie zwieksh vcore i vdimm

I sprawdz cyz jest stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos chyba mial niedawono podobny problem,ale moge sie mylic.. Jaka masz zasilke,moze to jej wina? Zobacz w biosie jak wskazuje napiecia.

 

Pozdrawiam

Napięcie vcore 1.65v. To trochę mniej niż producent sobie życzy (1.75) ale czy to może być powód moich problemów.
Wszystko jasne. Nie mam wiecej pytan :(

:P

Sprawdz po kolei procka (jakie dokladne oznaczenia, seria)

Napiecie w BIOSie

Zailacz - czy nie zaniza napiec 3,3V; 5V; 12V

I wez facet sparwdz czy na jadrze procka masz paste (czytaj w biosie sprawdz temp proca :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uporać z problemem. Wszedłem na strone Asusa i przeczytałem opisy do nowych biosów. Okazało się że w pierwotnym biosie były błedy które powodowały kłopoty w pracy na 333Mhz. Dotąd ustawiałem pamięci albo na 333Mhz(bo takie miałem) albo Auto. Wystarczyło ustawić je na tą samą częstotliwość co procesor czyli 266Mhz i problem znikął. Idąc dalej gdy po dwókrotnym puszczeniu 3DMark nie doszło do problemów ze stabilnością, zmieniłem FSB z 133Mhz na 150Mhz. Temperatura obserwowana na Asus Probe wzrosła po tescie 3DMarkiem o 4 stopnie z ok.31 do 35 stopni. Jest to nadal wartość niska jak na Atlona.

Po prostu Asus "lubi" gdy procesor i pamięć jest na tej samej częstotliwości. Dziękuje osobą które chciały mi pomóc i udzielały rad dotyczących moich problemów. Poza tym okazało się że chyba mam procek z seri B0 skoro napięcie default mam 1.6v. Kupując nie wiedziałem o tym. :lol: Znalazłem najtańszy i taki kupiłem. A na koniec co jest lepsze. Wspólna praca procesora i pamięci na Fsv 150Mhz czy procesor na 133Mhz a pamięci na 166Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...