Skocz do zawartości
ath

Pentium Dual Core E2140 / E2160 / E2180 / E2200 / E2220

Rekomendowane odpowiedzi

71C to i tak troche dużo, czy dołożenie w obudowanie 2x 80x80 wiatraków pomoże?

Ciezko powiedziec zalezy od obudowy a dokladnie obiegu powietrza, jezeli bardzo chcesz obnizyc temp. to moze zastanow sie nad zmiana chlodzenia na jakis AC Freezer 7 Pro (~60zl) lub Karakorum (~70zl).

 

PS: Czym mierzona temp. jak wiadomo roznie programy roznie wskazuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SpeedFan, wolałbym na boxie siedzieć mimo wszystko

obudowa do jakaś taniocha z przodu ma miejsce na wiatrak, z tyłu też i z boku ma tube pod P4 ;p ale jakoś nie wymierzona do e2180 ;p

Sądze, że mozna zoptymalizować moje ustawienia w biosie! jestem wręcz tego pewien tylko co i jak ustawić by się mniej grzał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy obniczysz zegr, ale chyba nie to jest twoim zamiarem, pozatym te temp. przy katowaniu orthosem to raczej nie jest nic strasznego i dodatkowo nawet gry tak go nie zestresuja jak orthos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jakies crisisy i bioshocki ? no tak ale ludzie pisze ze maja boxy do 3Ghz i mając w stresie 64-67C :( a to różnica 4-7C

ja mam 72 w stresie po godzienie ortosa na obu rdzeniach , w grach najwiecej mialem 58...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubie takie odpowiedzi :> ucieszyliście mnie obaj ! :-)

Zobaczymy jak będzie.

Zamówiłem dwa wiatraki, mam 3 miejsca gdzie je moge zamontowac:

1. pod zasilaczem z tyłu

2. w miejscu tego (tunelu) z boku

3. z przodu obudowy

 

teraz prosiłbym o najlepszą konfigurację i kierunek w którym mają dmuchać, może to obniży go chociaż o te 2 stopnie ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie jak najwiecej umieść z tyłu niewiem ile masz tam miejsc(czasami jest 2x80)mają one wyciągać powietrze z obudowy, potem zamontuj na przodzie tak żeby wciągał chłodne do obudowy, wg niektórych ludzi zaklejenie tunelu opisanego w punkcie nr2 poprawia jeszcze tempy bo stabilizuje przepływ pow. w obudowie.

jeśli do tej pory nie miałeś żadnego wentyla w obudowie to napewno pomogą :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz ;-) przesiadłem się z celerona 1GHz@1,33Ghz :-) na e2180 :-) w miedzy czasie lapek więc nie miałem w czym grzebać. Za moich czasów wiatraki brzeczały jak wirówki ;p więc czym mniej i po co ?:P skoro procki mogły działać bez problemu na samym radiatorze :> np. Mój ukochany i nadal sprawny Celeron 333Mhz :>

Więc na prawdę nie mam pojęcia :-). Patent ciekawy, chociaż nie po to kupowałem obudowę z boczną dziurą ale pewnie masz rację ;p

Zastanawiam się czy ten z przodu cokolwiek da :P ale potestuje :> na płycie mam dostatecznie dużo wyjść dla wentylatorków :-)

 

Ale może ktoś doradzi mi na jakim najniższym napięciu mogę wyciągnać te 3Ghz na e2180 i jak co ustawić ?:> bo na jakimś zagranicznym forum OC czytałem, że ludzie mają po defaultowym czyli chyba 1,325v 3Ghz stabilne.

A ten współczynnik FSB:RAM ten 4:5 zmianić lepiej na 1:1 ? co on w ogóle daje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten współczynnik FSB:RAM ten 4:5 zmianić lepiej na 1:1 ? co on w ogóle daje?

Zmienia częstotliwość pamięci :P Częstotliwość FSB*2(bo pamięci to DDR2 dlatego mnożny się jako 2 :P )=częstotliwość Ramu :P

Czyli dając FSB 400(realne) mnożąc przez 2 wychodzi 800MHz na pamięciach i teraz w zależności od dzielników dobiera się takty pamięci do Szyny FSB :) intel lubi dużo MHz na pamięciach bo ma kontroler w Chipsecie wiec czym więcej MHz (najlepiej na CL5) tym wyższa teoretyczna wydajność :)

Ale może ktoś doradzi mi na jakim najniższym napięciu mogę wyciągnać te 3Ghz na e2180 i jak co ustawić ?icon_wink_smile.gif bo na jakimś zagranicznym forum OC czytałem, że ludzie mają po defaultowym czyli chyba 1,325v 3Ghz stabilne.

Zależy od sztuki jedne na 1.28V zrobią 3GHz a inne potrzebować będą 1.37V lub więcej/mniej najlepiej testuj sam bo nie ma reguły

Zastanawiam się czy ten z przodu cokolwiek da icon_razz.gif ale potestuje icon_wink_smile.gif na płycie mam dostatecznie dużo wyjść dla wentylatorków icon_smile2.gif

Ten z przodu da sporo bo zasie zimne powietrze a ten z tylu wydmucha cieple i się zrobi obieg powietrza w budzie :P

więc czym mniej i po co ?icon_razz.gif skoro procki mogły działać bez problemu na samym radiatorze icon_wink_smile.gif

Te czasu już minęły teraz to się wrzuca kilogramowe kawały żelaza z HP co by mogły być temp. znośne przy O/C :) Edytowane przez Ns5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubie takie odpowiedzi :> ucieszyliście mnie obaj ! :-)

Zobaczymy jak będzie.

Zamówiłem dwa wiatraki, mam 3 miejsca gdzie je moge zamontowac:

1. pod zasilaczem z tyłu

2. w miejscu tego (tunelu) z boku

3. z przodu obudowy

 

teraz prosiłbym o najlepszą konfigurację i kierunek w którym mają dmuchać, może to obniży go chociaż o te 2 stopnie ;p

 

ad.1 ma wycigac powietrze z obudowy

ad.2 niech wtłacza powietrze do obudowy

ad.3 niech wtłacza powietrze do obudowy

 

Ale może ktoś doradzi mi na jakim najniższym napięciu mogę wyciągnać te 3Ghz na e2180 i jak co ustawić ?:> bo na jakimś zagranicznym forum OC czytałem, że ludzie mają po defaultowym czyli chyba 1,325v 3Ghz stabilne.

 

no to ja musialem ustawic 1,356 i i tak jest chyba ciut za nisko

 

ja proponuje ustawic 1.37 w biosie i zjezdzac w dol co jedna wartosc rownoczesnie testujac np. 32M hyperpi za kazdym razem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ns5: hmmm czyli zeby miec 800MHz z mojej pamięci moge ustawic 400 x2 ale wtedy najmniejszy mnoznik to 7 = 2,8Ghz a 8=3,2Ghz albo ustawic to ratio 200 x 4 i wtedy max mnoznik 10 = 2Ghz ;-) nie wiem sa już ;p ale nadal nie wiem czy zmniejszanie zwiększanie, których mnożników, szyn ma wpływ na grzanie się :-) wiem ze jak zwiekszam napięcie to zwiekszam temperature. Ale skoro Intel lubi większe taktowania Ramów....

Dobrze wiedzieć z tym napięciem..

Mówisz, że z przodu da dużo ;p tylko że obudowa stoi na dywanie ;p i pewnie bedzie też kurz zasysać ;p

No niestety czasy się zmieniły ;P ale jak to bywa w procesie ewolucji czy na dobre czy na złe zobaczymy za ileśnascie lat ;p

 

fugs: właśnie o tym bocznym też tak sądziłem ale nie wiem jak dokładnie dmucha ten boxowy wiatrak czy w górę czy w boki wydmuciach!e... bo tak to bym mu strumień zapodał do pomocy

1,375 mam ustawione w biosie, i zaraz zmniejsze.

 

Mam płyte Gigabyte i w zakładce "System voltage control" mam ustawione ddr2 +0,1 pci-e normal, fsb overvoltage control +0,1 , (G)MCH +0,1

Ramy powinny pracować na 1,8V a ustawione są na 1,9V czy zejść z nimi ?

No i pisze "**** system voltage not optimized !!! ****" a optimized pisze jak jest na auto wszystko

 

Edit: czy na pewno hyperPi 0,99b 32M to wyznacznik stabilności. Jakoś wielce nie widze po procesorze zeby go zajeżdżał jak orthos. napięcie ustawione tak jak Twoje czyli te 1,356 i w CPU 1,312 - 1.296V skacze :-)

 

Edit2: może hyperPi tak śmiesznie działa bo mam grafikę s3 1Mb ?:> bo czekam na inną ;p ale Orthosowi to nie przeszkadza... fakt długie pętle wychodzą jak odpaliłem ten 32M. 1m32s the initial value finished, potem 3m18s pętla 1, 5m16s pętla druga ;p ale to było by śmieszne ze moc obliczeniowa spada przy słabej grafice ;p

Edytowane przez gore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ns5: hmmm czyli zeby miec 800MHz z mojej pamięci moge ustawic 400 x2 ale wtedy najmniejszy mnoznik to 7 = 2,8Ghz a 8=3,2Ghz albo ustawic to ratio 200 x 4 i wtedy max mnoznik 10 = 2Ghz ;-) nie wiem sa już ;p ale nadal nie wiem czy zmniejszanie zwiększanie, których mnożników, szyn ma wpływ na grzanie się :-) wiem ze jak zwiekszam napięcie to zwiekszam temperature. Ale skoro Intel lubi większe taktowania Ramów....

co ma pamiec do grzania sie procesora?? po prostu ustawiasz odpowiedni dzielink i zapomnij o pamieci... , przy 3 GHz (300x10) ja ustawilem dzielnik 2.50 dla pamieci 667 mhz i elegancko chodza

 

fuqs: właśnie o tym bocznym też tak sądziłem ale nie wiem jak dokładnie dmucha ten boxowy wiatrak czy w górę czy w boki wydmuciach!e... bo tak to bym mu strumień zapodał do pomocy

no po prostu wlanij mu wiatrak zamiast kanalu , zeby dmuchal do srodka obudowy nad procesor i plyte glowna

 

Mam płyte Gigabyte i w zakładce "System voltage control" mam ustawione ddr2 +0,1 pci-e normal, fsb overvoltage control +0,1 , (G)MCH +0,1

Ramy powinny pracować na 1,8V a ustawione są na 1,9V czy zejść z nimi ?

No i pisze "**** system voltage not optimized !!! ****" a optimized pisze jak jest na auto wszystko

tym komuinikatem sie nie przejmuj, a ramami spokojnie zjedz na standard

 

Edit: czy na pewno hyperPi 0,99b 32M to wyznacznik stabilności. Jakoś wielce nie widze po procesorze zeby go zajeżdżał jak orthos. napięcie ustawione tak jak Twoje czyli te 1,356 i w CPU 1,312 - 1.296V skacze :-)

jakbys kazde napiecie testowal orthosem na 5 godzin to ci troche zejdzie czasu, jak dla mnie hyperpi na 32 m spokojnie wystarczy (zapusc na dwóch rdzeniahc oczywiscie)

1m32s the initial value finished, potem 3m18s pętla 1, 5m16s pętla druga ;p ale to było by śmieszne ze moc obliczeniowa spada przy słabej grafice ;p

tak ma byc...

 

nie sugeruj sie tym, ze przy 1 M petla trwa jakies 1.1 sekundy

Edytowane przez fuqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poraz kolejny super uspakające mnie odpowiedzi !!!! :>

Czyli tak to jest jak dużo obeznanych ludzi ma ten sam sprzęt i jest chętna do pomocy :-)

 

Zjechałem z ramem i liczy cały czas hyperPi :-)

 

Czyli skoro tak liczy to dobrze :-), ale na hyperPi nawet się nie grzeje ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz na początek jeden wiatrak z przodu ( ma wciągać powietrze do obudowy) i jeden z tyłu ( ten ma wyciągać powietrze na zewnątrz). Sprawdź temperatury. Możesz jeszcze spróbować założyć na bok obudowy trzeci wentylator (jako wciągający) i zobaczyć czy coś poprawi. Generalnie układ przód-tył jest optymalny.

Co do napięć to moim zdaniem podnoś stopniowo (za każdym razem sprawdzając stabilność) od nominalnego o jedna działkę aż znajdziesz najmniejsze stabilne napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,356 v w biosie. HyperPi 0,99b 48m 36.640s Zakończył. Procek nie stresował sie max 56C

Czy to optymalny sposób sprawdzania stabilności czy raczej orthosem go jechać?

 

edit: orthose po 3 minutach resetuje komputer

Edytowane przez gore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz na początek jeden wiatrak z przodu ( ma wciągać powietrze do obudowy) i jeden z tyłu ( ten ma wyciągać powietrze na zewnątrz). Sprawdź temperatury. Możesz jeszcze spróbować założyć na bok obudowy trzeci wentylator (jako wciągający) i zobaczyć czy coś poprawi. Generalnie układ przód-tył jest optymalny.

Co do napięć to moim zdaniem podnoś stopniowo (za każdym razem sprawdzając stabilność) od nominalnego o jedna działkę aż znajdziesz najmniejsze stabilne napięcie.

Jeżeli orthos ma halt? i na czerwono się świeci to więcej V na procka dać? tak samo jak się resetuje komputer?

Obecnie sprawdzałem dla 1,35 i się zresetował przy 2~minucie

Edit: 1,36250V zresetował się na 10?-15 minucie... (temperatura tu nie przekroczyła 69C co mnie bardzo ucieszyło )

testuje: 1.36875 ,a wiem ze po godzinie nie resetował się na 1,375 szkoda, że to tylko 1 pozycja wyżej od 1,36875

Edytowane przez gore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli orthos ma halt? i na czerwono się świeci to więcej V na procka dać? tak samo jak się resetuje komputer?

Obecnie sprawdzałem dla 1,35 i się zresetował przy 2~minucie

Edit: 1,36250V zresetował się na 10?-15 minucie... (temperatura tu nie przekroczyła 69C co mnie bardzo ucieszyło )

testuje: 1.36875 ,a wiem ze po godzinie nie resetował się na 1,375 szkoda, że to tylko 1 pozycja wyżej od 1,36875

ogolnie ja tam sie orthosem bym nie przejmowal za bardzo... wazne ze w grach itp. nie wywala, orthos to specyficzny program :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie ja tam sie orthosem bym nie przejmowal za bardzo... wazne ze w grach itp. nie wywala, orthos to specyficzny program :razz:

No niby tak.

28minut orthos działa bez problemu na 1,36875 nic się nie krzaczy. (za wczesnie napisałem ;p przy 30minucie reset)

przy 1,356 na pewno HyperPi działa ok.

Czyli jednak 1,375 jest póki co najstabilniejsze dla Orthosa, jak sądzicie zostawic 1,36 czy dać mu te 1,37?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby tak.

28minut orthos działa bez problemu na 1,36875 nic się nie krzaczy. (za wczesnie napisałem ;p przy 30minucie reset)

przy 1,356 na pewno HyperPi działa ok.

Czyli jednak 1,375 jest póki co najstabilniejsze dla Orthosa, jak sądzicie zostawic 1,36 czy dać mu te 1,37?

daj 1,37- masz stabilniej i cieplej

daj 1,36- masz troche chłodniej, przechodzisz poziom w grze, checkpoint był 10 minut temu i reset xD sam doświadczyłem klika razy tego i to nic przyjemnego zaufaj mi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj 1,37- masz stabilniej i cieplej

daj 1,36- masz troche chłodniej, przechodzisz poziom w grze, checkpoint był 10 minut temu i reset xD sam doświadczyłem klika razy tego i to nic przyjemnego zaufaj mi:)

o dziwo u mnie na napieciu 1.33 i 3.0GHz orthos po 5 minutach wywalal blad, a w crysisa np. przez godzine i wiecej gralem i nic, zadnej najmniejszej zwiechy itp.

 

ja bym na razie zostawil jak najnisze napiecie i nie sugerowal sie orthose, a jesli zacznie ci sie komp w grahc resetowac to faktycznie podnies

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Verter: z sygnatury widze ze masz 1,3000 V na procku? jak to zrobiłeś?

fugs: 1.33 ? musze sprawdzić :P ale orthos wywala błąd czy resetuje kompa ? bo mi się resetuje najcześniej. Dobry pomysł :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Verter: z sygnatury widze ze masz 1,3000 V na procku? jak to zrobiłeś?

fugs: 1.33 ? musze sprawdzić :P ale orthos wywala błąd czy resetuje kompa ? bo mi się resetuje najcześniej. Dobry pomysł :P

wywalal blad tylko

 

i fuQs a nie fuGs :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co robie zle ze mi resetuje się a Tobie tylko wywala błąd? może inaczej ustawic mnoznik ? takotwanie pamięci ? przepraszam fuqs ;-)

 

 

edit: moze jest jakas zaleznosc ze im wiekszy mnoznik potrzebuje wiecej V ? albo czym większe FSB tym więcej V ? Nie wiecie może ? mam tą samą mobo co fuqs. Prosił bym o jakieś konkretne ustawienia (napięcia gdzie zostały dodane, szyn, ratio cpu:ram, moznika) przydadzą się do testów

 

edit2: napomne jeszcze o tym ze ręcznie ustawiłem timing 5/5/5/12 dla kingstone 800Mhz w biosie.

 

edit3: orthos wywalił na drugiej próbce czerwony ekran, a jak odpaliłem zeby kontynuował to zrestartował się na 1.3375v/9x/333/spd:2.40 (5:6)

Edytowane przez gore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co robie zle ze mi resetuje się a Tobie tylko wywala błąd? może inaczej ustawic mnoznik ? takotwanie pamięci ? przepraszam fuqs ;-)

 

 

edit: moze jest jakas zaleznosc ze im wiekszy mnoznik potrzebuje wiecej V ? albo czym większe FSB tym więcej V ? Nie wiecie może ? mam tą samą mobo co fuqs. Prosił bym o jakieś konkretne ustawienia (napięcia gdzie zostały dodane, szyn, ratio cpu:ram, moznika) przydadzą się do testów

ja mam mnoznik na max (10) , a fsb na 300

 

imo lepiej miec wyzej mnoznik , chyba ze chce sie miec super-wysokie fsb

 

 

no wiec moje ustaweiania to:

 

szyna 300

 

mnoznik 10

 

napiecie 1.356

 

napiecie pamieci, pci-e na default

 

i to chyba tyle ustawien, btw zamowilem paste arctic ceramique i chlodzenie na chipset, wiec mysle ze pociagne wiecej niz 3.0GHz :D

Edytowane przez fuqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HyperPi działa ok, ale orthan wywala się (resetuje komputer) już prawie na początku. Niestety nie zauwazyłeś moich zmian w poście :P

Sprawdze teraz Twoje ustawienia ;p

 

 

Edit: Ustawienia fuqs-a: na pewno dłużej niż 3minuty działa na orthos, napięcie spadło do 1,30V według speedfan(który jest prawie tak precyzyjny jak cpu-z) Test, 800000 lucas-lehmer już 3 leci ;-) i proce póki co tylko (tylko - pojęcie względne) 68C ;-) ale pewnie dobije do 69C ;p co i tak było by dość zadawalającym wynikiem bo -2C :>

 

Edit2: przy 4 próbce 800k temperatura 69C i STOPPED. FATAL ERROR: rounding was 0.5, expected less than 0.4

Edytowane przez gore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Verter: z sygnatury widze ze masz 1,3000 V na procku? jak to zrobiłeś?

Każdy procek się kręci inaczej. 1,3V to jest zaokrąglone; zostawiłem bo na boxie tyle musiałem dać żeby było stabilnie. Real napięcie w stresie to dokładnie 1,29V mierzone miernikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HyperPi działa ok, ale orthan wywala się (resetuje komputer) już prawie na początku. Niestety nie zauwazyłeś moich zmian w poście :P

Sprawdze teraz Twoje ustawienia ;p

 

 

Edit: Ustawienia fuqs-a: na pewno dłużej niż 3minuty działa na orthos, napięcie spadło do 1,30V według speedfan(który jest prawie tak precyzyjny jak cpu-z) Test, 800000 lucas-lehmer już 3 leci ;-) i proce póki co tylko (tylko - pojęcie względne) 68C ;-) ale pewnie dobije do 69C ;p co i tak było by dość zadawalającym wynikiem bo -2C :>

 

Edit2: przy 4 próbce 800k temperatura 69C i STOPPED. FATAL ERROR: rounding was 0.5, expected less than 0.4

juz ci pisalem, potestuj w grach pare godzin, spakuj caly dysk do arcvhwium rar przy najlepszej kompresji itp., a nie caly czas mecz orthosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...