Skocz do zawartości
ath

Pentium Dual Core E2140 / E2160 / E2180 / E2200 / E2220

Rekomendowane odpowiedzi

@Cerber15....

ten skaczący mnożnik to funkcja EIST, do oszczędzania energii!!!

Jest załączona w biosie i jak komp jest nie obciążony to zniża mnożnik a jak mu dowalisz to leci pełną parą!!!

 

ja pytam co lepsze dla e2160:

1. 8x375 = 3GHz v1.3875

2. 9x333 = 3GHz v1.4000

z paru moich testow wynika ze lepsza opcja pierwsza ;p u mnie tak samo ... pamieci na intelu lepiej chodza przy wyzszych "fsb" ;p

pozatym jak sam napisales na mnozniku 8 mozesz jechac na nizszym napieciu wiec samo przez sie wychodzi na opcje 1 ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@meilbox

thx, też na chłopski rozum tochyba lepiej, że napięcie niższe, no może tylko wysokie FSB dla niektórych może być uważane za mniej bezpieczne. Tak kusiło mnie do mnożnika 9x ze względu na... oszczędności ;)

Można często przy kręconym procku kozystać z funkcji EIST co wydaje mi sie dość fajną zaletą... niestety działa tylko z oryginalnym mnożnikiem!!!

Pamieci masz na 900MHz czyli przy tym FSB to tylko dodałeś power'a do 2,1v i chyba mnoznik pamięci

 

a tak chciałem mieć fajnego proca i zrobić na nim tla zabawy ze 3.5 GHz - niestety cieszyć się trzeba, że i 3GHz robi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie po wstepnym przejrzeniu biosu nie znalazlem nigdzie EIST, to pomyslalem ze zostawie to w spokoju bo i tak na x9 mam a na dobra sprawe to dobry bajer z ta energia ...co myslicie ?? Ramy ostatecznie zostawilem na 832 bo jak probowalem mocniej to nie winda nie wstawala podnosilem jescze troche napiecie ale nie pomoglo wiec odpuscilemi. I tutaj pojawia sie moje kolejne pytanie, otoż jak to jest z tym coretempem ?? on zaniza temperatury ? czy bios zawyza ?? bo w biosie mi pokazuje na cpu okolo 44 stopni podczas gdy coretemp w idle pokazuje kolo 34-35.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie najnowsze 96.1 pokazuje dobrze temp ale tj zle. L2 maja tj 85* jak dobrze pamietam a mi pokzuje tj 100* aby sprawdzic odlaczylem wentyl na katanie i po paru minutach temp 85* i reset. ma ktos linka do starszego core temp?? bo ja niesprawdzalem na innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie najnowsze 96.1 pokazuje dobrze temp ale tj zle. L2 maja tj 85* jak dobrze pamietam a mi pokzuje tj 100* aby sprawdzic odlaczylem wentyl na katanie i po paru minutach temp 85* i reset. ma ktos linka do starszego core temp?? bo ja niesprawdzalem na innych.

W ten sposob nie jestes w stanie nic sprawdzic. Jesli 96.1 pokazuje ci, jak twierdzisz dosc dobrze przyblizona temperature to po co ci wersja pokazujaca o 15C mniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak chce sie upewnic ;p

a i te procki maja strasznie g. oddawanie ciepla. Katana byla ledwo letnia a proc wg core temp po 68-69*. teraz WC i temp te same :mur: a woda jaka miala temp taka ma.

Edytowane przez bamboocha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak chce sie upewnic ;p

a i te procki maja strasznie g. oddawanie ciepla. Katana byla ledwo letnia a proc wg core temp po 68-69*. teraz WC i temp te same :mur: a woda jaka miala temp taka ma.

Niestety muszę się z Tobą zgodzić, co poradzisz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak chce sie upewnic ;p

a i te procki maja strasznie g. oddawanie ciepla. Katana byla ledwo letnia a proc wg core temp po 68-69*. teraz WC i temp te same :mur: a woda jaka miala temp taka ma.

I pomysleć że narzekałem że woda zbiła mi temperaturki o zaledwie 8-10C :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie temperatur. Mam 2180 i foxconn'a. Coretemp na orthosie pokazuje 68 a programik FoxOne 74 stopnie <_< . Ciekawe. I w co tu wierzyć... Nabyłem niedawno i sprawdzam co to może...

 

Pozdro dla wszystkich zapaleńców

Edytowane przez alf1313

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś jakiś wzór na obl. ile procek zużywa prądu na danym napięciu z danym taktowaniem? Tak w przybliżeniu.

Policzyć raczej ciężko - zmierzyć łatwiej Google i np takie test pierwszy z brzegu Click Można by wyciągnąć wnioski że 1MB cache to jakieś 2W więcej i 200MHz 1-2W (bez zmiany napięcia) - ale to w duuużym uproszczeniu/przybliżeniu - trzeba by więcej testów przestudiować.(ewentualnie jak sie komuś nudzi może sam zmierzyć ;))

 

Edit: Pi razy oko 80W u mnie wyszło - nie chciało mi się przywracać domyślnych ustawień więc założyłem że w IDLE bierze ok 30W (czyli tyle ile standardowo w stresie)

Edytowane przez Paweł666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcez takie pytanie. Otóż zdaża się tak ze mi sie wysypuje winda i hard restart. Głównie wtedy kiedy obciązenie jest raczej nie wielkie. Najczęsciej jak odpalam coretemp chociaz czasem przy zwyklych czynnosciach np otworzenie opery. ani przy orthosie ani przy spi ani przy grach sie nie wysypuje. mam go na 340x9. moze to powodowac funkcja EIST ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chmmm, może i może ale napisz ile dałeś na proca "v"

u mnie też często bywały restarty ale papu było mało - po ripoście kolegów z forum dałem 1.4v dla 9x333 i wszystko gra ;)

 

choć raczej będę sie skłaniał do powrotu na 8x375 i 1.387v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie (pytania?) co do podkręcania 2180. Taki sam post napisałem w topicu o Fox P35A-S ale chyba tu bardziej pasuje.

 

Mam płytę Foxconna P35A-S z biosem P32 i pamięci OCZ Plat.Rev.2. Zanim zabrałem się za podnoszenie FSB pamięci chodziły bez problemów na 800MHz CL4 przy 2.1v, ale do próbowania oc procka dałem je asekuracyjnie na dzielniku 1:1 i podbiłem napięcie do 2.16.

 

Zaznaczę, że nie celuję w jakieś ekstremalne oc - miałem nadzieję, że uda mi się wycisnąć stabilne 3GHz na codzień ;). Robię próby na fsb 300 i z napięciem na NB podniesionym do 1.22v - wygląda to następująco:

 

Vcore 1,4000 - wywala się przy ładowaniu windowsa

Vcore 1,4125 - windows wstaje, ale przy uruchamianiu orthosa restartuje kompa

Vcore 1,4250 - restart komputera po jakiejś minucie orthosa

Vcore 1,4500 - najpierw orthos chodził kilkanaście minut i było ok, potem wyłączyłem go, zrestartowałem komputer, a jak zapuściłem znowu to wywalił się po 10min, OCCT też się wywala po kilkunastu minutach (ale nie resetuje kompa, a po orthosie czasem idzie reset windowsa)

 

Temperatury na speedfanie dochodzą ledwo do jakiś 60C (Freezer). Zastanawiam się czy warto katować więcej V - potrzebny mi jest stabilny sprzęt na codzień i nie wiem czy warto podjeżdżać z napięciem pod 1,5V. Może da coś więcej napięcia na NB (1,28v)? Na obecnych ustawieniach radiator na NB jest dość nagrzany (ale nie parzy jeszcze w palce) a na SB jest gorący (tak że prawie parzy - chociaż dotknąć się da).

Czy raczej lepiej zmniejszyć FSB do 280 żeby mieć 2,8GHz i zmniejszyć V? Mnożnik zostawiłem na 10 bo zależy mi na EIST żeby w idle procesor się nie grzał i nie zżerał prądu niepotrzebnie ;)

 

Jakie bezpieczne napięcie można dać na codzień na Vcore i na NB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do napiec - moj P35 latał cały czas @ 1,55v , vcore na codzien max 1,55.

 

Daj nawiew na nb, to normalnie , ze pasywnie sie dosc mocno grzeje.

 

Pamietaj, zeby utrzymywać odpowiednie temp, nie przekraczać 70*C na cpu.

Edytowane przez acrobat13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jutro dojadę z vcore na 1,5v i zobaczymy czy się 3GHz wystabilizuje.

 

I jeszcze jedno: wierzyć wskazaniom temperatury ze SpeedFana? Są tam wskazania Core0 i Core1 które w idle mają po jakieś 27-29C, a w stresie podchodzą pod 57-60C i jakiś jeszcze jeden odczyt temperatury, który rośnie razem z Core0 i Core1, ale ma wskazania o kilka stopni wyższe - co to może być?

To trochę dziwne, że speedfan pokazuje w idle po 27C skoro zaraz po uruchomieniu kompa w biosie mi pokazuje 36-37C. Wydaje mi się że ta tajemnicza temperatura ze speedfana to może być to wskazanie które pokazuje bios ale nie ma jak tego sprawdzić bo po wyjściu ze stresu temperatury na czujkach bardzo szybko opadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na NB dawal od razu jak mozesz albo 1.33 lub 1.35 zalezy jaka masz mozliwosc bo to 1.22 to jest za malo i dlatego ci wysypuje Othosa itp. A na cepa dalbym 1.42 z biosu jesli masz taka mozliwosc, ale wg mnie powinien wstac nma mniejszym. Daj tyle bo moj chodzi na takim V z BIOSU czyli 1.42 a Cpu-Z pokazuje 1.408.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na NB dawal od razu jak mozesz albo 1.33 lub 1.35 zalezy jaka masz mozliwosc bo to 1.22 to jest za malo i dlatego ci wysypuje Othosa itp. A na cepa dalbym 1.42 z biosu jesli masz taka mozliwosc, ale wg mnie powinien wstac nma mniejszym. Daj tyle bo moj chodzi na takim V z BIOSU czyli 1.42 a Cpu-Z pokazuje 1.408.

Mam możliwość dania nawet i więcej niż 1.35V na NB, ale nie daję - próbowałem podbijać napięcie na NB przy Vcore=1,450v i nic to nie dało, a radiator na NB się tylko grzeje. Odkryłem za to, że ta temperatura w SpeedFanie (Temp1) co do której miałem wątpliwości co to jest to najprawdopodobniej czujka z płyty głównej pod procesorem.

 

Teraz dorzuciłem woltów do proca i śmiga. Na NB 1,22V, Vcore 1,475V:

- OCCT 3h bez problemów - temperatury Core0, Core1 max 55C; Temp1 max 63C

- Orthos narazie 1h leci - temperatury Core0, Core1 max 60C; Temp1 max 69C

nie zachwycają mnie te temperatury, ale chyba nie jest jeszcze tragicznie... Dziwne jest to, że jak dotykam freezera to rurki są ledwo wyczuwalnie ciepłe, a finy radiatora zupełnie zimne... może to wina tego że wsadziłem go na proca na stockowej paście (kupię chyba w tygodniu ceramique, wypoleruję podstawę freezera i założę na nowo)

 

Mam jeszcze jedno pytanie: skoro VID to powinna być defaultowa wartość Vcore, to dlaczego CPUZ i CoreTemp pokazuje mi VID=1,325, a w biosie płyta domyślnie ustawia 1,304V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mówią, że rurki ciepłe leciutko a finy zimne, zamiast zastanawiać się dlaczego tak jest, lepiej poczytajcie troszkę o indukcji cieplnej. Heat pipe jest wypełniony gazem, który wrze w temperaturze około 38-40c. Jak macie wentyl obsadzony tak, że wieje również ostro na podstawe, to heat pipe traci temperature, gaz w nim nie wrze i tym samym nie oddaje ciepła do radiatora. Dogrzejcie skurczybyka troche i puśćcie nawiew centralnie na radiator jak będzie już w miare ciepły - 50c około. Powinno to dać lepsze rezultaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co za dziwne teorie wymyslasz?? ja jak sprawdzalem kiedy moj sie wylaczy i dobijal 85* a katana bez nawiewu byla lekko ciepla. rurki byly cieple a finy praktycznie wcale. problem lezy w prockach nie chlodzeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co wy macie za procki albo z czego te Fryzjery sa u was robione ale znowu widze tempy na Fryzjerze zarabiscie niskie. I to w dodatku z nap na procku siegajacym prawie 1.5V. Mister nie chce mi sie wierzyc ,ze abys mial stabilne 3 giga musisz dac takie duze napiecie, albo cos zle robisz albo trafila ci sie straszna padaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem jak to z tymi napięciami, w biosie ustawione mam ponad 1,4v a w windzie pokazuje 1,3v (mierzone AI Suite i PC Probe oraz CPU-Z)...któremu w końcu tu ufać... jakiego napięcia nie przekraczać?

Edytowane przez DoctorPulse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu bawiłem się prockiem i mój tak na oko robi stabilne 3,15 na 1,4v w biosie ( bodajże P28), czyli chyba nie jest źle? :) Problem polega jednak na tym ze Orhos wywala wtedy już po paru minutach, jednak np. 3dsmarki od 03 do 06 jak i SuperPi przechodzi bez problemu. Pograłem tez trochę w ut3, potem crysis jakieś 20min i żadnych problemów... nie rozumiem tylko czemu w ortosie pada już po 2min :? Na codzień pracuje jednak na 2,85 vdef ze względu na oszczędności i fakt ze jak narazie wszystko na tym sprzęcie śmiga bez najmniejszego problemu. Jednak chciał bym sie upewnić na ile go stać gdyż w przyszłości przydało sie zapewne te parę mhz więcej... :)

Co do temperatur... u mnie byly w granicach 34-37 w spoczynku, jednak jak zmieniałem bude z no-namea na CoolMastera RC690 to przypadkowo z jednej strony odpiąłem zapinkę i nagle tempy wzrosły do ok 38-42 :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...