Skocz do zawartości
Gość mich83

Po Raz Setny Awaria Komutera.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mich83

Cześć. Na samym początku sory za tak długi post, ale chciałem wszystko opisać i być może wreszcie jakoś to rozwiązać. Mam pytanie odnośnie restartowania się komputera.

 

Zacznie od tego, że pare lat temu miałem w domu spięcie w sieci elektryczne (poszła wtedy oprócz zasilacza karta graficzna) no i od tamtego czasu ciągle coś się knoci. Niby jusz z prądem w domu było ok. jednak jak kupiłem nowy zasilacz od razu padł, więc kupiłem ups (zapłaciłem 3 lata temu za niego 180 zł, jest jakiejś mało znanej firmy) pochodziło troche i padł zasilacz i Ups. Ups zareklamowałem i kupiłem zasilacz za jakieś 110 zł. Po jakimś czasie komputer się jusz nie włączył. Okazało się, że padł zasilacz płyta główna i karta graficzna. Wymieniłem wszystko. Karte graficzna miałem na gwarancji, więc dostałem nową, płytę główna kupiłem używaną i kupiłem nowy tani zasilacz za 60 zł, bo już nie chciałem na ten komputer wydawać pieniędzy, jak się okazało nie była to dobra decyzja, bo komputer pochodził z miesiąc i padł. Zaniosłem go do serwisu i okazało się ze spaliła się płyta, ok. pojechałem na giełde i kupiłem używaną płytę Asus A7V, dałem ja do zamontowania i facet powiedział ze jednak z procesorem chyba też cos nie jest tak bo idzie maks na 1050 mhz ( jest to model 1400). no ale ok. lepsze to niż nic. Ale jakoś nie za stabilnie to nie chodziło. Pojechałem tym razem na giełdę z płyta i facet powiedział ze ten model płyty charakteryzuje się tym ze wszystko musi być ustawione idealnie tzn., napięcie itp.. zmienił to i poszedł komputer na 1400. Przez jakiś miesiąc było Ok . później cos strzeliło i już się nie włączył zareklamowałem zasilacz dostałem następny. Czekałem na niego tydzień i po tygodniu myślałem ze trafi mnie szlak. Włożyłem zasilacz do obudowy i komputer działał jednak czułem jakby spaleniznę jak się okazało czuć ja było z zasilacz wyjąłem go, więc i już nie śmierdzi.. Na dzień dzisiejszy po wymianie wszystko było by ok. jednak komputer się restartuje. Czasem po minucie czasem, po godzinie rożnie. Nie mam pojęcia, co jest przyczyną. Mam starego ups ( ma ze 3 lata) jakiejś nieznanej firmy gdzieś słyszałem ze starsze ups mogą źle współpracować z nowymi zasilaczami jednak nie wiem czy to prawda i czy tak jest w moim przypadku, zasilacz z tego co pisze na opakowaniu ma pasywne PFC. Co może być winą tych restartów, ups czy cos innego??????? Niby wskazania są na zasilacz jednak jusz tyle miałem awari na różnych zasilaczach że sam niewiem.

 

Konfiguracja komputera to

 

Asus A7V

Procesor Athlon 1400 Mhz

Twardy dysk 40 gb seegat

768 mb ram: jedna kośc to 256 druga to 512

karta graficzna gf 4 4200 gainward

nagrywarka Cd lite on

dvd pionier

zasilacz Tracer 400 wat zapłaciłem za niego 120 zł

obudowa- jakaś zwykła z jednym wiatrakiem z przodu i jednym z tyłu, jest ona dodatkowo od wewnątrz oklejona mata wygłuszającą

 

Na dzień dzisiejszy komputer mogę włączyc tylko na 1050 mhz jak ustawię więcej czyli 1400 Mhz ( mnożnik 10,5 ; szyna 133/33 ; napięcie 1,850) komputer się nie włącza.

 

1. Jakiego programu użyć do sprawdzenia czy pamięci nie są uszkodzone. Chodzi mi o jakiś program działający pod windowsem, ponieważ memtestem nie wiem jak się posługiwać.

 

2. Program Asusprob pokazuje mi jak poniżej. Czy mieszczą się one w granicy błędu? Podałem 2 pomiary. Dodam, że pare razy linia 3,3 zeszła do 2,96 na pare sekund i wtedy włączył się alarm. Pyzatym jak widać w tych 2 pomiarach wyniki są zmienne.

 

+12 12,736 12,736

+5 4,842 5

+3,3 3,072 2,96

V Core 1,904 1,88

 

Tak jak pisałem ostatnio pare razy na linni 3,3 spadało napięcie nawet na 2,91 i włączał się alarm.

 

3. Chciał bym sprawdzić czy nie jest uszkodzony również procesor, twardy dysk i płyta główna. Jaki program polecacie do sprawdzenia twardego dysku? i czy istniej jakiś program do sprawdzenia płyty głównej i procesora? Chodzi mi o programy łatwe w obsłudze.

4. Jeśli znalazłbym jusz usterkę i ja wyeliminował przydało by się zdefragmentować twardy dysk po tylu restartach. Urzyć do tego celu defragmentatora windosowskiego czy możę jest jakiś lepszy program do tego celu?

 

Dzięki tym wszystkim któży dotrwali do końca ;-) i czekam na jakieś sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro sprzet byl juz wymieniany kilkakrotnie to wina nie powinna stac po jego stronie.

Moim zdaniem nadal masz uszkodzana linie energetyczna. Ciagle palenie sie zasilacza powoduja duze skoki napiecia w sieci elektrycznej.

 

Czy inne urzadzenia elektroniczne ( TV, wieza itp.), ktore masz w domu tez podobnie sie psuja?

Czy miedzy UPS-em a zasilaczem masz listwe zasilajaca? Ona tez moze powodowac klopoty.

Mozliwe ze masz za slaba siec elektryczna i wlaczenie klilku urzadzen o duzym poborze mocy powoduje spadki napiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

NAPIĘCIA MIERZYMY MIERNIKIEM!!!!

 

Wymień to co nazywasz zasilaczem na porządny zasilacz fortron, delta, modecom (nie feel), huntkey itd.

Edytowane przez Grzechu_1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego ,że to co masz nie można nazwać zasilaczem.

Tracer nie robi dobrego sprzętu i jeśli masz spadki napięcia w domu to zasilacz po prostu tego nie wytrzymuje i warjuje, tudzieź pali podzespoły i siebie samego.

Napięcia proponuj epomierzyć miernikiem i jeśli okaże się,że faktycznie 12V ma wartość 12,73 to raczej wyjmij to coś z kompa i kup porządny zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do miernika, podlacz go do gniazdka do ktorego podlanczasz kompa i sprawdz jakie masz w nim napiecie przy wylaczonym i wlaczonym kompie. Powinno byc w granicach 230 V +/- 10%. Jesli masz podlaczone to tego gniazdka inne uzadzenia tez je sprawdz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Armo Ups mam podpięty pod rozgałęziacz. Pod ten sam rozgałęziacz jest podpięta drukarka, skaner, wieża, lampka no i Ups. Dodam do tego że Ups nie trzyma wcal, więc jak by był chwilowy brak napięcia nie utrzymał by PC. Wieża jednak działa bardzo dobże i nie ma żadnych niespodzianek. telewizor też w pokoju działa ok. Co do tego że sieć może nie wytrzymywać to chyba mało prawdopodobne ponieważ w domu może być włączony tylko telewizor i kompiter i nadal sie bedzie restartował.

 

Ups stoi w szawce i jest dosyć ciepły może sie przegrzewa?

 

Co do zasilacy to ten ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury kupiłem za 60 zł to był adykwetny złom. Tracer (120 zł )jednak nie jest jakiś super ale bez przesady nie padło by mi aż tyle zasilaczy, i każdy nie był by złomem. Rozumiem raz ale nie tyle razy rózne zasilacze. ludzią kupują zasilacz za 120 zł nie każdy kupuje zasilacz za 200 zł i im działają.Co do zmierzenia napięcia nie mam zabardzo możliwości tego zrobienia.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

KIMR dzięki za odpowiedz ale miałem jusz zasilacz chifteca taki własnie coś koło 130 żł i padł mimo że miałem UPS więc narazie wolał bym przetestować pozostałę komponenty zanim wydam kolejne pieniądze być może w błoto. Komputer posłuży mi jeszcze jakieś 3 miesiące i nie chce jusz w niego inwestować.

 

Znacie jakis program działający spod Windowsa do sprzwdzenia pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Znacie jakis program działający spod Windowsa do sprzwdzenia pamięci?

Prędzej z pod dosa, memtest albo goldmemory. Pod windowsem raczej nie działają ale nie chce wprowadzać w błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej wartości napięcia 3,3V komputer nie ma prawa działać poprawnie.

Rozwiązaniem doraźnym może być wymiana grafiki na na inną. GF 4 ti 4200 jest troszke starszą konstrukcją i może właśnie korzysta z lini 3,3V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że to są wyniki z programu, a nie mierzone miernikien.

 

@mich83 podaj napięcia, ale zmierzone miernikie, wtedy dopiero możemy coś o nich powiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Dzięki za odpowiedzi. Tak jak jusz pisałem nie mam miernika elektronicznego więc nie sprawdze napięć. Mam analogowy ale nie jest tak dokładny. Prysnełem jednak spręzonym powietrzem karte graficzną, no i spryskałem cała płyte, spryskałem od srodka cały zasilacz i wiatraki wszystkie. Włączyłem komputer i odziwo sie nie zrestartował, zdawało sie że jest ok. Wziełem jednak jeszcze odkużacz rozkreciłem wszystko i cały dokładnie wyczyściłem i odkużyłem (nie założyłem również bocznej ścianki obudowy, obie boczne są zdjęte i lewa i prawa, wczesniej jedna była) i o dziwo wszystko do dziś działa ok. Chodzi jusz na 1400 mhz z zasilacza nie czuc spalenizny i sie nie restartuje. Dziwne bo nie wyglądał jakoś strasznie na zakużonego wcześniej. Jak narazie nie moge włączyć zadnej gry ale tu mi sie zdaje że to wina jusz od strony windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

SIĘGNIJ PO SŁOWNIK!! :evil: Sprawdź nawet tym analogowym, zawsze to miernik a nie program...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Huck jesteś pewny że powinienem dac napięcie 1,5 v a nie 1,85. Płyte zawiozłem na giełde kompiteroą i tak mi tam ustawili. Jakie więc napięcie jest odpowiednie dla athlona 1400 ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

@mich83

 

nie podałeś na jakim rdzeniu jest ten axp.

 

jeśli jest na Palomino to stock V wynosi 1,75V. Z kolei na Thoroughbred - 1,60V ;) Skoro nie podkrecasz to na takim napięciu proc powinien dawać normalnie rade. Możesz mu nawet spróbowac dać jescze troszke niższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Mam płyte główna Asus A7V266 i podobno ten model ceciach!e sie tym że mnożnik, fsb i napięcie trzeba w niej podawać idealnie- słowa faceta na giełdzie. procesor to thunderbird. No zaraz sprawdze jak pujdzie na tym napięciu co podałeś.

 

 

Niestety wartośc napięcie podana jest na sztywno prawdopodobnie zworkami. Mam w obudowie jeden wiatrak z przodu 80 mm jeden z tyłu 80 mm i w zasilaczu 12 cm wiatrak pozatym zdjęte są obie ścianki obudowy. W windowsie temperatura płyty głównej to 30 stopi więc ok procesora natomiast 60 stopni a więc chyba sporo, jak bym założył scianki pewnie doszło by do 70. No ale chyba nie bee jusz kombinował z tymi zworkami.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

[OT mode on]

Po 1 popracuj nad ortografią :mur: (jusz :blink: )

Po 2 Thundenbird to taki klient pocztowy :-D Moze ci chodzi o Thoroughbred'a ? :)

[OT mode off]

 

Nie patrz na tempy z everesta czy co tam masz. Czujnik możesz mieć zwalony albo po prostu progs przekłamuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik możesz mieć zwalony albo po prostu progs przekłamuje.

Weź dotknij radiatora :). Palec Ci powie czy proc ma 70*C :D (tylko sie nie sparz :-|)

 

PS. Jakiej pasty termo używasz??

Edytowane przez seba_999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź dotknij radiatora . Palec Ci powie czy proc ma 70*C (tylko sie nie sparz )

PS. Jakiej pasty termo używasz??

I tu może być problem - palec może pokazać nawet i 30*C, bo kiepska pasta lub za dużo albo źle założony cooler i ciepło nie jest odprowadzane z procka na radiator !!! Już lepiej jak jest gorący, bo przynajmniej wiadomo, że odbiera ciepło - wtedy wystarczy zmienić cooler lub sam wiatrak, albo poprawić chłodzenie w budzie !

Pozdr. :angry:

Edytowane przez Lzep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[OT mode on]

Po 1 popracuj nad ortografią :mur: (jusz :blink: )

Po 2 Thundenbird to taki klient pocztowy :-D Moze ci chodzi o Thoroughbred'a ? :)

[OT mode off]

 

Nie patrz na tempy z everesta czy co tam masz. Czujnik możesz mieć zwalony albo po prostu progs przekłamuje.

Popracuj trochę nad wiedzą o sprzęcie komputerowym zanim zaczniesz sie wypowiadać na tym forum. Zacznij od AMD_Athlon#Athlon_Thunderbird

Wyobraź sobie, że istaniały inne niż athlon xp, poprzednikiem axp jest właśnie Athlon Thunderbird. Cpu taktowane 1400MHz jest ostatnim procesorem na tym jądrze i chyba jednym bedziej grzejących sie procesorów amd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

A to wybacz.. :P Nie wiedziałem że istnieje takie coś :mur: Co nie jest równoznaczne z tym że moja wiedza jest mała :)

 

mich83

 

Podstawowe pytanie. Jaki cooler i jaka pasta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Wodnik moja wiedza o ortografi mimo wszystko jest większa niż twoja o procesorach :-)

 

Wiatrak na procesorze mam boxowy. Paste jak zmieniałem płyte główna kupiłem jakąs w granicach 8-10 zł ale nazwy nie pamiętam, no jakaś na srebrze ale dosyć tania.

 

Pcprobe pokazuje mi w tym momencie 59 stopni, jak dotkne palcem radiatora to czuć ciepło ale nie paży. Dodam że wiatrak na procesorze chodzi z prędkościa 4500- 4700 obrotów. Procesor ten to ostatni model lini thunderbird a więc napewno bardzo wyżyłowany. Od bardzo dawna mam jusz na nim wysokie temperatury, przy zamkniętej obudowie temperatura pokazywała nawet 70 stopni, teraz od momentu jak przesmarowałem pastą jest niby lepiej bo 60 stopni no ale obudowa jest otwarta i nie jest to lato.Pozatym wiele ludzi posiadających kompiter z tamtego okresu mają na stałe otwarte obudowy bo te procesory sie mocną grzeją.

 

Acha no a jak bym mimo wszystko zmienił te napięcie na 1,5 v ( czego zabardzo nie chce bo tak jak mówiłem przed tym ja oddałem płyte na giełde praktycznie płyta co chwile sie wieszała dopiero na giełdzie ustawił wszystko dobże i powiedział ze trzeba wszystko na niej idealnie ustawić) to o ile mogła by temperatura mniej więcej sie zmiejszyć?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy komputer mogę włączyc tylko na 1050 mhz jak ustawię więcej czyli 1400 Mhz ( mnożnik 10,5 ; szyna 133/33 ; napięcie 1,850) komputer się nie włącza.

Wodnik moja wiedza o ortografi mimo wszystko jest większa niż twoja o procesorach :-)

:lol: :lol: :lol:

Skoro tak to czemu dajesz napięcie o 0.1V za duże i nie potrzebnie podbijasz temperaturę ?? :wink:

 

Thunderbird potrzebuje 1,75V, sam mam takiego w domu, przy czym temperatura żadko przekracza 50* (1200MHz) :wink:

 

Co do twojej sytuacji to miales tyle awarii ze az ciezko to wszystko zrzucić na marny zasilacz. W sumie to nie wiem co Ci poradzic na poczatek zmniejsz to napiecie.

Edytowane przez WestCoach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

No błędy ortograficzne robie tak jusz mam. Natomiast chodziło mi o te że niektyży zamiast cos sensownego napisać wytykają tylko błędy typy "nie ma czegoś takiego jak thunderbird" no ale nieważne.

 

Jak to więcj jest z tym napięciem? Facet na giełdzie ustawił mi płyte na 1,85 natomiast tu na forum usłyszałem od HUCKA żeby ustawić na 1,5 v od WODNIKA 1,6 v natomiast WESTCOACH powiedział ze ma athlona 1200 na 1,75v.

Jak to więc jest? Bo każda opinia jest inna.

 

Huck no 1200 to jednak troche mniej a jaki masz cooler? i czy 1200 napewno ustawia sie na takicj samym napięciu jak 1400?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,75V Lista_procesorów_Athlon

 

ps. Pamietam, ze moj Thorton przy >6x*C zaczynal juz wariowac, ale Thunderbird to w sumie 180nm, a nie 130, wiec powinien wiecej wytrzymac. Duron Spitfire (ten sam rdzen) u kumpla i ponad 100*C raz przezyl :)

Edytowane przez ridczak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

No przecież Lista_procesor%C3%B3w_Athlon wyraźnie pisze że dla twojego proca stock V to 1.75 :mur: Więc o co chodzi ? Nie umiesz z biosu napięcia zmienic czy co ? Możesz spróbować dać ciut niższe a nie zawyżać jescze :blink: i to jeszcze o 0,1V lol..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mich83 przed odpisaniem na forum wklej z łaski swojej post do Worda albo zacznij korzystać z FF2.0

 

Odnośnie problemu. Pożycz miernik od kogoś i sprawdź wszystkie napięcia. Jeśli potwierdzą się takie jakie podałeś wyżej to wywal zasilacz kup coś co działa.

Co masz za rozgałęźnik w domu? Może jest zwalony. Najlepiej go zmień/zastąp jakimś przedłużaczem, koniecznie z bolcami! Jak już będziesz miał miernik sprawdź napięcie w gniazdku (nie spal miernika!!!). Gniazdko masz uziemione (czyli z bolcem)? Jeśli jest z bolcem to zmierz też napięcie do bolca (jeden styk do dziury, drugi do bolca). Jeśli z obu dziur gniazdka będzie 0V to masz bolec nie podpięty.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...