Skocz do zawartości
Gość mich83

Po Raz Setny Awaria Komutera.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mich83

Narazie zabardzo nie mam możliwośc pożyczenia miernika. Teraz podłączyłem komputer a własciwie UPS prosto pod sieć bez rozgałęziacza.

 

Napięcia z poziomu BIOSU nie moge zmienic na 1,75. Napięcie jest tam ustawione na 1,85 i nie da sie zmienić na żadne inne, musiał bym bawić sie zworkami czego zabardzo nie chce , bo sam jusz niewiem czy znowu komputer sie nie sknoci.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Komputer restartował mi sie dziesiątki razy aż dziwne że jeszcze twardy dysk działa, ale naszczęscie działa. Po tylu restartach mogły sie porobić bad sektory. Sprawdziłem scandiskiem spod win XP i nie wykrył żadnego błędu. Znacie może jakis program do sprzwdzania bad sectorów, i ogulnie żeby sprzwdzić twardy dysk czy jest ok, zależy mi na tym bo bedę chciał sprzedać za jakiś czas ten komputer a nie chce komuś sprzedać czegoś uszkodzonego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Dzięki za wszystkie odpowiedzi do tej pory. Przetestowałem twardy dysk scandiskiem i hdtune. Żaden program nie wskazał jakiś błędów więc z twardym dyskiem chyba jest ok.

 

Co do napięc zmiejszyłem je na 1,75 i przy takim napięciu komputer zaczoł strasznie zamulać. Nie dało sie nic robić, dlatego powróciłem znowu na 1,85. Wie ktoś może dlaczego przy zalecanym napięciu dla tego procesora komputer tak zamula?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz objawy uwalonego procka... zeby wstał potrzebuje 1.85V czyli wiecej niz standartowe 1.75 dla Tunderbirda ( tez miałem 1.4 GHz)

 

Mówisz ze zamula przy 1.75V... jesli w procku jest uszkodzony któryś z bloków logicznych i sypie błedami to system wewnetrzej korekcji błedów (np ECC pamieci L2 ) próbuje im zapobiegac i wydłuza to czas wykonania instrukcji zewnetrzej...

 

A co do padajcych zasilaczy to mozesz miec bład w konstrukcji instalacji w domu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

No kwazor bardzo możliwe to co napisałeś i zdaje mi sie że własnie tak jest. Sprawdzałem jednak jednym programem procesor i nie pokazywał on zadnych błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze swojej strony doradziłbym Ci przedluzacz z filtrem przeciwprzepięciowym.

oczywiscie podlaczony do gniazdka z BOLCEM

 

PS Firefox 2.0 [jedna z bezpieczniejszych przegladarek internetowych] automatycznie podkresla Ci wyrazy z bledami..

tez jestem dyslektykiem, ale sie staram.. naprawde mozna i warto.

i taka mala podpowiedz dla przyszlych postow

jusz => już

Edytowane przez ozizu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten BOLEC to chyba zowie się uziemienie ;)

 

Sptrawdź pamięci, kiedyś dużo się bawiłem sprzętem na socket A durony athlony itd i miałem masę problemów np. przy 3 pamieciach prawie nigdy nie chcioał stabilnie pracować;)

Sprawdź czy nie ma na plycie spuchniętych kondesatorów itd, nie był to super trwały sprzęt warto sie poprzyglądać.

 

A tak BTW człowieku zmień zasilacz........... Ja tracere takie czasem mam z rozbiórki starych kompów, to mega szmelc sprzedaje je na allegro po 30zl...........

 

Kup delte za 40-50zl i zobaczysz od razu polepszenie jakości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Podsumowując jest to moim zdaniem wina procesora tak jak to napisał Kwazar powinien on chodzić na 1,75 a nie chce. Dziwne tylko że jak sprawdziłem programem do testowania procesora nic on nie wykrył ( co prawda nie doszedł proces sprawdzania do końca ale sprawdzało chyba ze 2 godziny ). Co do pamięci to test nie wykazał żadnych błędów więc narazie wymienie procesor na drugi taki sam i mam nadzieje że bedzie ok.

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

No i stało sie procesor ( chyba ) spalił mi kolejna płyte główna i zasilacz, która to jusz straciłem rachube. Kupiłem nowy zasilacz modecom 350w (350w), urzywaną płyte główną Asus A7m i urzywany procesor Athlon 1600+. I po powracie do domu mało nie trafił mnie szlak. Procesor nie uruchamia sie na 1400 mhz. W biosie mam opcje 1050 czyli na szynie fsb 100 mhz i wtedy działa, jak ustawie 1400 to szyna wynosi 133 mhz, czyli tyle ile powinna, jdenak komputer nie wstaje. Jeśli ręcznie podnosze fsb to górną granicą jest jakieś 110 mhz przy większej wartości komputer nie wstaje. Domyśla sie ktoś co może być tego przyczyną? Pamięci są popsute ( program do sparwdzania pamięci nei wykazał rzadnych błędów) ? Doradzcie mi coś bo wydałem na te wszytkie naprawy mase pieniądzy a z komputerem nadal nie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź do spółdzielni i pokaż im rachunki za sprzęt. W razie czego sprawa do sądu, jak nie naprawią tej linii.

Sprawdź też listwę i spróbuj podłączyć kompa do innego gniazdka. Nie zaszkodziłby jakiś dobry filtr przeciwprzepięciowy.

 

W ostateczności rozwal ścianę i pooglądaj przewody w ścianie, gniazdku i puszce.

 

(od razu zaznaczam, że nie czytałem całości) :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest ta plyta dwuprocesorowa?

najnowsza wersja biosu?

 

ustaw mnoznik na 10,5

magistrale 133

dzielnik dla pci 4 dla agp 2

pamieci recznie na 133(266ddr)

 

podaj jeszcze ich predkosc, moze to sa pc1600?

 

napiecie recznie na 1,6V lub 1,75 (palomino lub thoroughbred)

Edytowane przez greg505

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

ULISSES tym razem zdaje mi sie że to procesor spalił płyte i zasilacz, ponieważ chodził na podwyższonym napięciu ( tylko na takim działa stabilnie) i awaria nastąpiła w pierwszym dniu jak pojawiły sie upały.Dziwne tylko że procesor nadal działa, ale jusz go i tak nie zainstaluje. Mam UPS

 

qreq505- płyta to Asus A7m266 zwyczajna czyli jednoprocesorowa. Mnożnik mam standardowo ustawionu na 10,5 i nie da sie go zmienić. Magistrala tak jak jusz pisałem nie da sie ustawić jej na większą wartośc niż 110 mhz, ponieważ komputer nie wstaje. Dzielnika PCI i AGP niestety nie moge znaleśc w opcji biosu (ale bios restartowałem więc chyba powinna ta wartośc ustawić sie sama na dobrą? ). Co do pamięci to są to ddr 266 mhz.

Co do napięcia zaś to nie moge go zmienić z poziomu biosu, albo nic takiego przynajmniej nie widze.

 

Mam athlona 1600+ ale jak można sprawdzić czy jest to palomino czy thoroughbred ?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1600+ były tylko Palomino.

Wgraj najnowszy bios.

W biosie ustaw "load optimized defaults" jeśli jest taka opcja.

Jeśli nie ma czegoś podobnego, ustaw szynę na 133, ale zarazem pamięci na 133 lub auto, popróbuj. Jeszcze spróbuj 134, bo może wtedy dopiero wskakuje nowy dzielnik pci/agp.

 

Ile dałeś na tą płytę + procesor?

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

WDK pewny jestes że były tylko Palomino? Z tego co tu pisze to nie masz racji. Przeczytaj to Lista_procesor%C3%B3w_Athlon_XP

 

Bios restartowałem więc po restarcie sam powinien sie ustawić no ale sprubuje zaraz tego co napisałeś. Co do szyny to przecież jusz pisałem że nie moge ustawić większej niż 110 mhz. W tych płytach wogule można ustawiać oddzielnie szyne a oddzielnie pamięci? Z tego co widze to tylko moge zmieniś szyne.

Co do ustawienia 134 mhz to chyba nie ma to sensu bo było by to asynchroniczne-szyna/pamięć.

 

Na płyte i pamięc dałem 240 zł.

 

Dodam jeszcze że w starej płycie i przy starym procesorze też przy szynie większej niż jakieś 115mhz nie było jusz ok. Komp niby sie włączał ale strasznie zamulał więc też musiałęm szyne ustawić na 110mhz. Zdawało mi sie wtedy jednak że to wina procesora- tak zreszta powiedzieli mi w serwisie. Teraz jednak po wymianie płyty i procesora jest to samo, więc może to pamięci sa uszkodzone? ( test pamięci jednak nic nie wykazał)

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jest w tabeli TB 1600+, tylko chyba prawdopodobieństwo spotkania takiego dąży do zera.

Programem CPU-Z możesz zidentyfikować procesor.

Palomino- 180 nm

TB- 130 nm

Palomino- rdzeń kwadratowy, TB-prostokątny

Na płyte i pamięc dałem 240 zł.

Już nie wnikam, czy płyta+pamięć, czy płyta +procesor, ale za 240zł byś znalazł "płyta+pamięć+procesor" na s.754 zamiast tego szrota i by wszystko działało i się mało grzało. Zastanów się następnym razem, jeśli coś znowu będziesz zmieniać. Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Sory żle napisałem za 240 kupiłem procesor i płyte. Hmm no niewiem czy za 240 zł kupił bym procesor, płyte a dotego pamięc która też musiał bym wymienić. Jechałem na giełde z przeświadczeniem żeby kupić taki sam procesor jak miałem czyli athlona 1400 mhz, ale na miejscu doszedłem do wniosku że skoro do athlona XP nie musiałę bym zmieniać pamięci a mniej sie grzeje to będzie lepszym rozwiązaniem. W sumie bardzo możliwe że masz racje, i chyba rzeczywiście było by to lepsze rozwiązanie ale nie miałem komputera i nie mogłem sie zabardzo rozeznać w tym temacie. No ale nie ma co wnikać jest jak jest.

 

Dlatego czekam na dalsze sugestie dlaczego nie moge dać szyny większej niż 110 MHZ. Czyżby były skopane pamięci?

 

Sprawdziłem procesor jest w technologi 0,18 więc na to wygląda że jest to Palaminio.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla uzupełnienia - były Athlony XP "Thoroughbred" wersje A i B, model 8, 130 nm -> CPU-ID: 6-8-0 (A), 6-8-1 (B).

A ten konkretny to :

Athlon XP 1600+ 1400 MHz 256 KB 133 MHz 10.5x 1.60 V 48.5 W (B) AXDA1600DUT3C

-------

I nie ustawiaj go na jakieś dziwne szyny 110,115.120 tylko od razu na 133 i pamięć na DDR266. Przy 110, 115, 120 itp. masz dzielnik PCI -> 1/3 i mogą nie wyrabiać grafika i napędy - dla 133 masz dzielnik 1/4 i tak ma chodzić - w końcu to jego nominalne ustawienia !

Pozdr. :D

Edytowane przez Lzep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...