Skocz do zawartości
mario7602

Średnica Przelotowa

Rekomendowane odpowiedzi

No to pięknie... tylu wodniarzy i nikt nie wie jaką ma średnice przelotową w złączkach o gwincie 1/4". To może ktoś mi powie po co zakłada wąż o średnicy wew. powyżej 10mm skoro średnica przelotowa w złączce 1/4" wynosi załóżmy 9mm - podgrzewa wodę w wężu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pięknie... tylu wodniarzy i nikt nie wie jaką ma średnice przelotową w złączkach o gwincie 1/4". To może ktoś mi powie po co zakłada wąż o średnicy wew. powyżej 10mm skoro średnica przelotowa w złączce 1/4" wynosi załóżmy 9mm - podgrzewa wodę w wężu?

A z jakiej paki zmniejszenie srednicy podgrzewa wode?? Skad to wziales?? Z tego co ja wiem to zmniejszenie srednicy spowoduje zwiekszenie predkosci przeplywu (zasada stalego przeplywy, fundamentalne prawo mechaniki plynow).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pięknie... tylu wodniarzy i nikt nie wie jaką ma średnice przelotową w złączkach o gwincie 1/4". To może ktoś mi powie po co zakłada wąż o średnicy wew. powyżej 10mm skoro średnica przelotowa w złączce 1/4" wynosi załóżmy 9mm - podgrzewa wodę w wężu?

co Ty gadasz? przetlumacz na Polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z Tobą w 100% ale jeśli zastosujemy złączkę o średnicy przelotowej mniejszej niż średnica przelotowa węża to, złączka będzie jak "zapora na rzece" a wąż "zbiornikiem" w którym woda będzie płynąć wolniej niż w złączce.

 

Może inaczej czy złączka/króciec G1/4" na wąż 1/2" ma na całej swej długości przelot o średnicy 1/2"? czy tylko na wylocie?

 

Wiem, że teraz jako standart stosuje się węże 8/10, podejrzewam iż jest spowodowane rodzajem pompki o parametrach, które są dostępne dla każdego amatora WC. Ja w swoim projekcie zastosowałem Laing D5, która myślę będzie w stanie wytworzyć takie ciśnienie żeby szybkość przepływu w wężach o średnicy 1/2" była porównywalna jak przy systemie opartym na wężach 8/10. Wiem także że każdy blok wprowadza swoje opory - to normalne, ale jeśli dodatkowo opory te pojawią sie na linii złączka -> wąż -> złączka to do bani tym bardziej, iż można tego uniknąć przez zastosowanie złączek i węży o tej samej średnicy przelotowej.

 

WYBACZCIE DOPIERO ZACZYNAM :-| :-|

 

KSZONEK - nie wcinaj się z takimi komentarzami, znam twoje wypowiedzi wcześniejsze które absolutnie nic nie pomagają, poprzednik zrozumiał a Ty nie - daj spokój.

Edytowane przez mario7602

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z Tobą w 100% ale jeśli zastosujemy złączkę o średnicy przelotowej mniejszej niż średnica przelotowa węża to, złączka będzie jak "zapora na rzece" a wąż "zbiornikiem" w którym woda będzie płynąć wolniej niż w złączce.

Troche nie rozumiem co masz na mysli.

 

Ze zlaczkami jest taka sprawa ze raczej nie stosuje sie zlaczek np 1/4 cala ktore by mialy srednice wylotowa 1/4 cala.

Tak jak napisalem zwezka z zlaczce spowoduje zwiekszenie predkosci przeplywu cisnienie sie nie zmieni.

A ze stosuje sie takie weze 8/10 to jest podyktowane ich uniwersalnoscia i latwoscia montazu w obudowie. Sa na tyle sztywne i na tyle wytrzymale ze sie bardzo dobrze spelniaja. Ich promien zgiecia jest stosunkowo maly. Zastosowanie wezy o wiekszej srednicy jest bardziej klopotliwe, trzeba uwazac aby sie nie zagiely.

 

Może inaczej czy złączka/króciec G1/4" na wąż 1/2" ma na całej swej długości przelot o średnicy 1/2"? czy tylko na wylocie?

A nie ma czasem takiej srednicy na wlocie czyli gwincie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma czasem takiej srednicy na wlocie czyli gwincie??

no właśnie tego nie wiem. jeśli na wlocie i wylocie złączka G1/4" ma średnice 1/2" to mam odpowiedź, tylko potrzebuję potwierdzenia, że tak jest.

 

Może to zabrzmieć dziwnie dla większości, ale nigdy wcześniej nie trzymałem w rękach ani nie ogłądałem tego typu złączek.

Edytowane przez mario7602

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie tego nie wiem. jeśli na wlocie i wylocie złączka G1/4" ma średnice 1/2" to mam odpowiedź, tylko potrzebuję potwierdzenia, że tak jest.

 

Może to zabrzmieć dziwnie dla większości, ale nigdy wcześniej nie trzymałem w rękach ani nie ogłądałem tego typu złączek.

Hmmmmmmm chyba sie nie rozumiemy.

Wlot dla mnie to jest od strony gwintu a nie weza.

 

A tak BTW to z tego co sie orientuje 1/2" jest 2 razy wieksze niz 1/4". Liczby 1/4" i 1/2" to jest srednica (w calach) gwintu takiej zlaczki.

 

Tu masz kilka fotek roznych zlaczek:

 

http://www.realitynet.pl/shop/index.php?d=katalog&k_id=9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mib- wielkie dzięki widzę że tylko Ty masz wystarczająco dużo cierpliwości do mnie.

 

resumując

 

Jeżeli złączka ma gwint G1/4 to średnica wewnętrzna złączki od strony gwintu ma maksymalnie (1cal=25,4mm) ~6mm (po odliczeniu na ściankę i gwint)?? I nie może mieć więcej, tak??

 

Dla mnie jest to logiczne, ale w życiu już wiele logicznych rzeczy mnie zaskoczyło, więc muszę sie upewnić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki "bryce" widzę że to nie takie "standartowe" pytanie.

no to jakie złączki/króćce G1/4 polecacie na wąż Tygon R-3603 1/2"

 

Między innymi Danger Den'a i Swiftech'a, choinki "high flow" (pod wąż 1/2" te drugie)

 

Dołączona grafika

 

 

 

Jeżeli złączka ma gwint G1/4 to średnica wewnętrzna złączki od strony gwintu ma maksymalnie (1cal=25,4mm) ~6mm

te podane wyżej mają ~10mm,

gwint BSPP to G 1/4"

Edytowane przez Jarogniew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] ale jeśli dodatkowo opory te pojawią sie na linii złączka -> wąż -> złączka to do bani tym bardziej, iż można tego uniknąć przez zastosowanie złączek i węży o tej samej średnicy przelotowe. [...]

spadek przeplyw spowodowany zwiekszeniem oporow na zlaczkach jest znikomy, chyba ze maja one srednice przeplywu <5mm, ale raczej cezko o takie (chyba ze cpc)

 

z tego co napisałeś wynika że oznaczenie gwintu G 1/4" nie oznacza iż średnica choinki od strony gwintu ma 1/4" czyli 6,35mm

gwintow rurowych nie przelicza sie na mm.

 

//

 

"jakas" zlaczka 1/4" 8/10 sk ma przelot 7mm od strony weza, 8mm od strony gwintu.

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kszonek - tym razem dzięki o tym

gwintow rurowych nie przelicza sie na mm.

nie wiedziałem.

Jarogniew - tobie również wielkie dzięki postawię na Danger Den G1/4 to 1/2" Hose Tail Hi-Flow Barb i wąż Tygon R-3603 o średnicy wew. 11.10 znalazłem takie tutaj http://www.tubes.com.pl/index.php/przemyslowe.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kszonek - tym razem dzięki o tym nie wiedziałem.

Jarogniew - tobie również wielkie dzięki postawię na Danger Den G1/4 to 1/2" Hose Tail Hi-Flow Barb i wąż Tygon R-3603 o średnicy wew. 11.10 znalazłem takie tutaj http://www.tubes.com.pl/index.php/przemyslowe.html

A nie orientujesz się ile tygon w tej firmie kosztuje?, acha jakbyś chciał to mogę mieć takie króćce Swiftecha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za Węża o średnicy wew. 12,7mm powiedzieli 83zeta (drogo jak cholera - może dlatego że chciałem 3m :blink:) jutro zadzwonię o 11,10mm zobaczymy co powiedzą. Mam znajomego w Angli jutro kupuje tam http://www.coolercases.co.uk bloczek Fuzion i choinki Danger Den a on mi je prześle. Mają tam i Tygon'a jednak dostępny teraz jest tylko 3/8, 1/2 w tej chwili nie mają a szkoda bo jest w cenie 42zł/m (na stronce jest cena za stope)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za Węża o średnicy wew. 12,7mm powiedzieli 83zeta (drogo jak cholera - może dlatego że chciałem 3m :blink:) jutro zadzwonię o 11,10mm zobaczymy co powiedzą. Mam znajomego w Angli jutro kupuje tam http://www.coolercases.co.uk bloczek Fuzion i choinki Danger Den a on mi je prześle. Mają tam i Tygon'a jednak dostępny teraz jest tylko 3/8, 1/2 w tej chwili nie mają a szkoda bo jest w cenie 42zł/m (na stronce jest cena za stope)

Ładny zestawik, jaka pompka i jaka chlodnica? myslalem o d-teku, ale nie pasuje mi do "WC by Swiftech" :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do zwodowania wybrałem:

 

Bloczki:

Procek - Swiftech APOGEE GT lub D-Tek Fuzion (po testach lepszy zostanie słabszy do sprzedania ;))

NB - Swiftech MCW30 ewentualnie coś co odpadnie z procka, NB 680i nVidii strasznie się grzeje :)

SB - Alphacool NexXxoS NB-SLI1 moze jakoś zaczepie :?

Grafika - EK-FC8800 GTX - Acetal

 

Chłodnica

Black Water Ultimate 123 do dmuchania 3 x Noctua 120x120x25 NF-S12-1200 6/17dBA

 

Pompka

Laing D5-Pump 12V D5-Vario

 

Rezik

Alphacool Cape AGB2 - czarny

 

wszystko połączone wężykami Tygon R-3603 1/2"

 

Jakieś sugestie, krytyka, podpowiedzi mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloczki:

Procek - Swiftech APOGEE GT lub D-Tek Fuzion (po testach lepszy zostanie słabszy do sprzedania ;))

NB - Swiftech MCW30 ewentualnie coś co odpadnie z procka, NB 680i nVidii strasznie się grzeje :)

SB - Alphacool NexXxoS NB-SLI1 moze jakoś zaczepie :?

Grafika - EK-FC8800 GTX - Acetal

 

Chłodnica

Black Water Ultimate 123 do dmuchania 3 x Noctua 120x120x25 NF-S12-1200 6/17dBA

 

Pompka

Laing D5-Pump 12V D5-Vario

 

Rezik

Alphacool Cape AGB2 - czarny

 

wszystko połączone wężykami Tygon R-3603 1/2"

 

Jakieś sugestie, krytyka, podpowiedzi mile widziane.

Na NB nie założysz nic co nie wjedzie na CPU ;p

 

Bardzo fajny zestawik, jednak kupujesz mało restrykcyjne bloki (nie licząc alphacoola), więc pomyśl o laingu dcc z topem+rezem od alphacoola, dużo przyjemniejszy zestaw (mam obydwie pompki;) )

 

pomyśl nad chłodnicą : thermochill PA120.3 lub PA160

 

Na NB i SB, może bloczki innovateka? Malik ma je w swoim WC, wyglądają i sprawują się super:), a 2 takie same będą się prezentować lepiej niż różne.. IMO :)

 

... ekstra zestawik :) teraz musisz się tylko postarać by składając to w kompie nie zrobić kupy ;)

Edytowane przez Jarogniew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarogniew dzięki za sugestie.

 

Na NB nie założysz nic co nie wjedzie na CPU

planuje modyfikacje i przeróbki mocowań - zobaczę co z tego będzie

 

pomyśl nad chłodnicą : thermochill PA120.3 lub PA160

dobra rada tylko już paczka poszła :? :cry:

 

Bardzo fajny zestawik, jednak kupujesz mało restrykcyjne bloki (nie licząc alphacoola), więc pomyśl o laingu dcc z topem+rezem od alphacoola, dużo przyjemniejszy zestaw (mam obydwie pompki;) )

pompka którą kupiłem ma regulacje obrotów wirnika więc myślę, że uda mi sie wpływać na prędkości przepływu. Mam także ochotę na zabudowanie pompiki i reza w jakąś jedną obudowę - co Wy na to?

 

... ekstra zestawik icon_smile3.gif teraz musisz się tylko postarać by składając to w kompie nie zrobić kupy icon_wink2.gif

no właśnie teraz druga połowa projektu pójdzie do realizacji - składanie- postaram się składać fotkowe relacje z tego etapu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarogniew dzięki za sugestie.

planuje modyfikacje i przeróbki mocowań - zobaczę co z tego będzie

dobra rada tylko już paczka poszła :? :cry:

pompka którą kupiłem ma regulacje obrotów wirnika więc myślę, że uda mi sie wpływać na prędkości przepływu. Mam także ochotę na zabudowanie pompiki i reza w jakąś jedną obudowę - co Wy na to?

no właśnie teraz druga połowa projektu pójdzie do realizacji - składanie- postaram się składać fotkowe relacje z tego etapu

Nie ma za co ;)

 

Apogee w sumie by się udało pewnie przerobić, nie wiem jak fusion :)

 

Mhm d5 jest fajne, tylko brzydkie, sam się zastanawiam czy ją włożyć do układu, czy zostać przy DCC, a d5 używać tylko do testowania bloków.

 

Czekam na worklog :D

 

powodzenia :)... w sumie będę miał podobny układ wizualnie (przez te 1/2" węże :lol: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i zaczynają się zjeżdżać powolutku zamówione części do mojej "Siklawy" (fajna nazwa no nie - zapożyczona :) ) W kategorii Galeria WC założę wkrótce (czwartek 15.03) nowy topic i tam się będę chwalił wszystkim :D. Zapraszam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeech te nasze sklepy internetowe :-|, części ze sklepów z Słowenii, Niemiec, Anglii potrafiły już dotrzeć a Polska to tak daleki kraj, że będę chyba wieki czekał, albo się wk..... i zrezygnuję z zakupu :mur:. W Polskich sklepach to nadal komuna panuje (sprzedają wszystko, ale jak coś trzeba to akurat nie ma :? ). Może jak się doczekam to w przyszłym tygodniu coś naśkryblam :sad:

PS. kaske oczywiście zainkasowali i ... opóźnienia :mur:

Edytowane przez mario7602

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...