Skocz do zawartości
guziq

Klub Fanów "skrzydlatych" Amerykanów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako ze amerykanskie MuscleCary maja juz swój temat postanowiłem załozyc temat o równie (a moze i miejscami bardziej) ciekawej grupie ssamochodów jaka stanowia "skrzydlate" amerykanskie samochody.

 

Era "skrzydeł" w motoryzacji zaczeła sie w roku '48 i trwała do '65. Gdzies miałem artykuł o tym kto zapoczatkował mode na takie samochody ale nie moge go znlesc.

 

Do najbardziej znanych skrzydlaków nalezy z pewnoscia Plymouth Fury

Auto to zasłynęło dzieki książce Stephena Kinga pt. Christine.

Samochód ów wygladał tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Samochód nalezał do sporej rodziny samochodów której członkami byli/były:

ww. Fury - wystepował jako 2 drzwiowy sedan i żadko jako 4 drzwiowy sedan

Belveder - 4 i 2 drzwiowy sedan (róznił sie od analogicznego Fury brakiem lub posiadaniem złotych elementów (dokładnie nie pamietam))

Savoy - najczesciej spotykany z całej rodziny, wystepujacy z tego co sie orjentuje tylko jako 2 drzwiowy sedan

Suburban - 4 drzwiowe kombi

Sport Fury - wystepowały jako 2 drzwiowe sedany i kabriolety, nie potrafie powiedziec czym sie rózniły od innych 2 drzwiówek

Jako ciekawostke moge powiedziec ze skrzynia biegów w całej rodzinie nie miała żadnego drazka, a zmiana przełozen odbywła sie przyciskami na desce rozdzielczej.

Bardzo ciekawa strona traktująca o rodzinie modeli Fury-podobnych:

http://59sportfury.net/

 

Drugim, równie ciekawym skrzydlatym wozem jest Cadillac DeVille z roku '59. Co w nim takiego wyjatkowego? A no to ze posiadał nawieksze skrzydła w histori motoryzacji.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Z ciekawych informacji o tym modelu moge powiedziec jedynie tyle że w jednej z wersji posiadał automatyczna, 2 biegowa skrzynie która pozwala na rozpedzenie sie do 180km/h. Silnik był tak elastyczny ze pozawalał na jazde na 2 biegu z predkoscia 30km/h i potrafił bez kickdowna, płynnie przyspieszyc do predkosci maksymalnej.

 

Ostatnim samochodem jaki jest wg. mnie jednym z bardzij znanych skrzydlaków to Chevrolet Impala '59. Wyjatkowy jest dlatego ze skrzydła ma w poziomie, a nie tak jak wiekszosc skrzydlaków w pionie.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pełna lista skrzydlatych samochodów produkowanych okolo roku 1960 wyglada tak:

Buick:

-Le Sabre

-Invicta

-Elektra

Cadillac:

-62, 60 i 75

-Eldorado

Chevrolet

-Biscayne

-Bel Air

-Impala

Chrysler:

-Windsor

-Saratoga

-New Yorker

De Soto:

-Firesweep

-Diplomat

-Firedome

-Fireflite

Dodge:

-Custom Royal

-Polara

-Royal

-Dart Phoenix

-Kingsway

Esdel ( merkury )

-Corsair

-Renger

-Vilager

Ford:

-Custom 300

-Fairlane

-Galaxie

-Thunderbird

Imperial:

-Imperial

-Crown

-le Baron

Lincoln:

-Premiere

-Mark IV Continetal

-Capri

Merkury

-Montclair

-Monterey

-Park Lane

Oldsmobile:

-88

-89

-Dynamic

Plymouth:

-Savoy

-Belvedere

-Suburban

Pontiac:

-Six Canadian

-Catalina

- Star Chief

Rambler:

-Six

-Ambasador

Simca ( francja )

-Vedette

Studebraker:

-Silver Hawk

Vauxhall:

-Cresta

 

 

Zapraszam do dyskusji i dzielenia sie opiniam, wiadomosciami i ciekawostaki o tych przepieknych samochodach.

Edytowane przez guziq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Znalazłem waszą stronkę i mnie ruszyło. Jest tam trochę nieścisłości.

Mam amerykańskiego skrzydlaka nie objętego waszą listą. Jest to Plymouth Valiant rocznik 1960. Autko na razie nie jeździ ale do końca roku pewnie ruszy. Zdjęcia obrazują stan obecny. Ostatnie jest ściągnięte z internetu.

Do listy skrzydlaków można dorzucić Dodge Lancer - bliźniak Valianta, zresztą też ze stajni koncernu Chrysler.

Pozdrowienia

 

.post-148866-1182189400_thumb.jpgpost-148866-1182189437_thumb.jpgpost-148866-1182189459_thumb.jpgpost-148866-1182189471_thumb.jpgpost-148866-1182189540_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nieścisłości w temacie jest od groma.

Zarówno dotyczą listy jak i dat samej ery skrzydlaków.

Brakuje wielu klasycznych skrzydlaków m.in. Cadillac DeVille, bardziej sławny od Series 62 i wielu innych tj. Pontiac Bonneville, Buick Century itp.

Era skrzydlakó przypada na lata 1955-60. W chwili wolnego czasu wyjaśnię to dokładniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te samochody maja w sobie cos. Takie moje ciche marzenie, zeby wsiasc do takiego ogromnego krazownika i pojezdzic. A ile razy patrze na tego Plymoutha Fury to zawsze mam jakis dreszczyk emocji :D Chyba przez ten film. Super sprawa, szkoda ze pali to jak smok i nie ma nawet od kogo pozyczyc taki samochod zeby sie przejechac.... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...