Skocz do zawartości
Szogun251

Pc Złożony Samodzielnie

Rekomendowane odpowiedzi

NeoMagNeT ma najpewniej racje - mój bartek pracował superekstra stabilnie o ile nie osiągał temperatury powyżej 56*C w stresie. Jeżeli miał ok. 50 w idle a w stresie ok. 60 był po prostu niestabilny i to zarówno pod obciążeniem jak i bez niego.

Pamięci i proca ustawia się synchronicznie na sA - wtedy też jest największa wydajność ( z małymi wyjątkami o których słyszałem a których dobrze nie znam :P )

No to też ja powtarzałem.

 

Wszystko trzeba sprawdzić.

Faktycznie, z zasilaczem nie jest źle ;)

Pamięci też odpadają.

Dysk - hmmm... to raczej nie. Jednakże tak jak mówię - wartoby było posłuchać w momencie startowania systemu i takiego nagłego restartu. Dysk chodzi dość głośno, także słychać jeżeli masz otwartą obudowę. Jeżeli przy starcie komputera będzie stukał lub chrupał to może być problem z głowicą, jeżeli przy restarcie będzie chrupał lub stukał to też głowica, a jeżeli będzie cichł to albo elektronika albo zasilacz. Ale jeżeli go po restarcie normalnie komputer wykrywa to myślę, że nie tu problem leży.

 

To teraz "atakujemy" procesor. Zobacz, czy radiator jest zakurzony. Jeżeli tak to wyczyść go choć trochę. Sprawdź też stan wentylatorka - jeżeli gdy chodzi czasami buczy, a gdy go wyłączonego zaczynasz kręcić to czuć drżenia to poszło łożysko. Zdarza się to często. Jeżeli tak jest to wymień go - nowy kosztuje grosze. Jeżeli łożysko jest w porządku i radiator też, to tak jak tutaj kolega sugeruje - możnaby kupić nową pastę, nowy większy i wydajniejszy radiator i wentylek. Bo jeżeli Barton ma 55 stopni i więcej to następuje gwałtowny spadek wydajności.

 

Temperaturki - poobserwuj troszkę w miarę możliwości pod Windą (polecam program SpeedFan), później zobacz co tam w środku, jeżeli coś jest nie tak (wyżej pisałem) to spróbuj chociaż coś tymczasowo zrobić i zobacz jak będą się temperaturki sprawowały wtedy. Włącz jakąś gierkę bardziej wymagającą, np. najnowszego NFSa, pograj 10min i zobacz co będzie. Jeżeli temperatura będzie 55 i więcej to tutaj sprawa jest jasna - trzeba wydajniejszego chłodzenia. Możesz też "obmacać" radiator jak komputer będzie chodził ;) Najlepiej od spodu i obserwować co się zmienia.

 

Mój procesor też tak jak Twój Bartek ma dopuszczalną maksymalną temperaturę wynoszącą 55 stopni (Sempron Thoroughbred-B) - i temperatura w idle wynosi 35 stopni, w szoku nie więcej niż 45. Teraz dałem mu 2k MHz (normalnie ma 1833) - w idle 39 a w szoku nie więcej jak 49 ;)

Aczkolwiek pod spodem mam pastę Titana, radiaror lepszy i zamontowany ogromny wentylator (80x80x40mm - świecący). Wcześniej miałem podobne problemy - miałem standartowe chłodzenie od BOXa AMD i standartową pastę nakładaną fabrycznie przez AMD na ten radiator - temperaturki w szkoku dochodziły do 60 stopni tak więc chłodzenie zmieniłem ;)

 

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to lukne za jakims chlodzeniem z heatpipe na proca a co do pisowni to narazie jeszcze nie posiadam worda a jestem dyslektykiem 2 ze to forum tez nie jest doskonale i nie moge uzywac polskich znakow .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to lukne za jakims chlodzeniem z heatpipe (..)

Najpierw looknij myślę na to chłodzenie które posiadasz ;)

Nie ma sensu od razu brać się za kupno - najpierw trzeba sprawdzić to co jest - bo jeżelibyś widzisz od razu kupował, to możliwe że zupełnie niepotrzebnie wydałbyś dużo pieniędzy na nowy zasilacz <_<

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje chlodzenie nie jest boxowe barton to jest ten co chodzi na fsb400 a nie 333.

radiator jest czysty bo niedawno to robilem,jest to jakis spire z miedzianym rdzeniem a wentyl jest zwykly 90mm radiator od grafy tez wyczyscilem bo jak grafa sie nagrzewa to odrazu na procku tez troche sie podnosi pewnie przez ogrzane powietrze a sa te elementy blisko siebie.

co zauwarzylem: jak odlacze modem od neostrady speedtouch200 to przestaje sie wydawac jakis lekki pisk i wtedy moge wystartowac pc na 190fsb temperatura wtedy to 47c ale w speed fan wyskoczylo cos takiego :

Win9x:NO 64Bit:NO GiveIO:YES SpeedFan:YES

I/O properly initialized

Linked ISA BUS at $0290

Linked VIA VT8237 SMBUS at $0400

Scanning ISA BUS at $0290...

Winbond W83697HF (ID=$60) found on ISA at $290

SuperIO Chip=Winbond W83697HF

Scanning VIA SMBus at $0400...

SMART Enabled for drive 0

Found ST3200822AS (200,0GB)

Bad Attributes Checksum ($56)

Bad Thresholds Checksum ($77)

End of detection

Loaded 0 events

 

A co do dysku to raczej jest dobry,podlaczylem ostatnio pod ide stary taki 1gb mial ale tez sie resetowal pc

 

i pasta to jest titan,kupilem ja z 3 miesiace temu za 5zl rozsmarowalem ja karta telefoniczna i rozprowadzilem taka mala warstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje chlodzenie nie jest boxowe barton to jest ten co chodzi na fsb400 a nie 333.

radiator jest czysty bo niedawno to robilem,jest to jakis spire z miedzianym rdzeniem a wentyl jest zwykly 90mm radiator od grafy tez wyczyscilem bo jak grafa sie nagrzewa to odrazu na procku tez troche sie podnosi pewnie przez ogrzane powietrze a sa te elementy blisko siebie.

co zauwarzylem: jak odlacze modem od neostrady speedtouch200 to przestaje sie wydawac jakis lekki pisk i wtedy moge wystartowac pc na 190fsb temperatura wtedy to 47c ale w speed fan wyskoczylo cos takiego :

Win9x:NO 64Bit:NO GiveIO:YES SpeedFan:YES

I/O properly initialized

Linked ISA BUS at $0290

Linked VIA VT8237 SMBUS at $0400

Scanning ISA BUS at $0290...

Winbond W83697HF (ID=$60) found on ISA at $290

SuperIO Chip=Winbond W83697HF

Scanning VIA SMBus at $0400...

SMART Enabled for drive 0

Found ST3200822AS (200,0GB)

Bad Attributes Checksum ($56)

Bad Thresholds Checksum ($77)

End of detection

Loaded 0 events

 

A co do dysku to raczej jest dobry,podlaczylem ostatnio pod ide stary taki 1gb mial ale tez sie resetowal pc

 

i pasta to jest titan,kupilem ja z 3 miesiace temu za 5zl rozsmarowalem ja karta telefoniczna i rozprowadzilem taka mala warstwa.

Pasta nasjgorsza nie jest.

Jeżeli chodzi o rozprowadzanie - ja po prostu trysnąłem trochę na jadro (tak żeby było w całości pokryte i nie przesadnie grubą warstwą) i przycisnąłem radiatorem - po co się męczyć z rozprowadzaniem jak po przyciśnięciu radiatorem samo Ci się rozprowadzi? :P

 

O ile wiem to te błędy wyrzucane przez SpeedFan`a są "sprawką" speedfan`a (niektóre wersje miały to do siebie że takie głupie błędy wyrzucały).

 

Poobserwuj temperaturki, ale tak jak mówiłem w szkou a nie w idle. Włącz w miarę możliwości windę, jakąś wymagającą gierkę (chociaż na 5min), wyłącz i zobacz jak temperatury. Albo 3D Mark`a zapuść albo cokolwiek co zmuszałoby procesor do intensywnego wysiłku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udaBo mi si go ruszy na fsb 170 wic zainstalowalem 3dmark 03 i zrobilem sam test na cpu za pierwszym razem niby przeszedl ale potem cos obraz nie chcial sie pojawic tylko czarny byl. Po resecie odpalilem ponownie, tu juz sam sie zresetowal a temp,nie wiem dokladnie ale 45 stopni napewno, swoja droga jak bym wiedzial ze taka mala tolerancje temp. ma to bym go raczej nie wziol, inne przeciez nagrzewaja sie do 60 stopni i sie nie resetuja choc wiadomo ze zdrowa taka temp. dla procka nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udaBo mi si go ruszy na fsb 170 wic zainstalowalem 3dmark 03 i zrobilem sam test na cpu za pierwszym razem niby przeszedl ale potem cos obraz nie chcial sie pojawic tylko czarny byl. Po resecie odpalilem ponownie, tu juz sam sie zresetowal a temp,nie wiem dokladnie ale 45 stopni napewno, swoja droga jak bym wiedzial ze taka mala tolerancje temp. ma to bym go raczej nie wziol, inne przeciez nagrzewaja sie do 60 stopni i sie nie resetuja choc wiadomo ze zdrowa taka temp. dla procka nie jest.

Jeżeli nie mozesz uruchomić SpeedFan`a żeby sprawdzić temperaturę to chociaż otwórz kompa i pomacaj radiator w dolnej części - powinieneś wyczuć kiedy temperatura ma 40 a kiedy 60 czy 70 stopni ;)

 

Przypuszczam że ten procesor jest po dużych przejściach.

 

Spróbuj zamontować wydajniejsze chłodzenie - myśle ze nie powinno zaszkodzić.

Albo poczekaj jeszcze co powiedzą inni ;)

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja powtorze jeszcze raz co pisalem wyzej.......albo nie znajdz lepiej sam!

 

plyta nie ma dzielnika PCI/AGP popracuj sobie na tej 190MHz i czekaj jak zaczna ci dane leciec z dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a aja powtorze za gregiem - w zadnym wypadku nie ustawiaj fsb w przedziale 170-199, zdecyduj sie na 166 lub 200 ale nic po srodku

No dobra to juz wiem ze musze zmienic chlodzenie na wydajniejsze, ustawie fsb na 166 bo nie mam innego pc zeby na tym nie pracowac.Ale dlaczego komp zanim sie wlaczy system to kilka razy sie resetuje ? bo to raczej nie jest wina procesora. I mozecie mi dokladnie wytlumaczyc czemu procka nie moge miec np. na 170 albo 160 ? bo nie rozumiem tego a chetnie sie dowiem nowej rzeczy.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poniewaz plyta ustawia czestotliwosc dla pci i agp zaleznie od czestotliwosci fsb, przykladowo jak ustawisz fsb 166, plyta dobierze dzielnik 1/5, co daje 33 na pci, przy fsb 200 ustawi dzielnik 1/6 co tez daje 33 na pci, natomiast gdy ustawisz fsb np 180 to plyta wybierze dzielnik 1/5 co da juz 36 na pci a to moze juz byc niebezpieczne - tak to wyglada w najwiekszym skrocie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem test orthosem oto wynik

Type: Large, in-place FFTs - stress some RAM Min: 128 Max: 1024 InPlace: Yes Mem: 8 Time: 15

CPU: 1826MHz FSB: 166MHz [166MHz x 11.0 est.]

2007-03-12 00:27

Launching 1 thread...

Using CPU #0

Beginning a continuous self-test to check your computer.

Press Stop to end this test.

Test 1, 4000 Lucas-Lehmer iterations of M19922945 using 1024K FFT length.

Test 2, 4000 Lucas-Lehmer iterations of M19922943 using 1024K FFT length.

Self-test 1024K passed!

Test 1, 4500 Lucas-Lehmer iterations of M17432577 using 896K FFT length.

Test 2, 4500 Lucas-Lehmer iterations of M17432575 using 896K FFT length.

Self-test 896K passed!

Test 1, 5300 Lucas-Lehmer iterations of M14942209 using 768K FFT length.

Test 2, 5300 Lucas-Lehmer iterations of M14942207 using 768K FFT length.

Self-test 768K passed!

Test 1, 6500 Lucas-Lehmer iterations of M12451841 using 640K FFT length.

Test 2, 6500 Lucas-Lehmer iterations of M12451839 using 640K FFT length.

Torture Test ran 1 hours, 2 minutes 46 seconds - 0 errors, 0 warnings.

Execution halted.

A co to za program stres prime 2004 ? bo interfejs programu identyko to samo z funkcjami. procesor jak nakladalem paste to ogladalem i wyglada tak samo jak wtedy gdy byl kupowany.

A tak z ciekawości ile dalibyście za tego kompa max ? http://www.swistak.pl/aukcje/2001942,kompu...ON-XP3200-.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzonego wystawiasz jako sprawnego? :blink: Oj nieładnie, nieładnie...

 

edit:

(z aukcji) Zasilacz też wymieniony bo orginalny nie wytrzymał ten jest lepszy

A może to pośrednio jest przyczyną? Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta aukcja jest juz hohoho wtedy pc byl sprawny,nie bylo z nim takich problemow jak teraz a z lenistwa nie usunolem jej zreszta watpie zeby ktos kupil ale nie w tym rzecz.Nie wiem czy pompowanie w niego kasy ma sens bo wymienie chlodzenie to wydam 150zl a niech sie okaze ze bede musial jeszcze np. wymienic plyte gluwna, bo nie wiedzialem o tych fsb i no rok napewno pc chodzil na fsb 180 bo nie wziolem pod uwage ze to mi przetaktuje pci. Nie wiem zaczna mnie on denerwowac, moze bardziej oplacalne bylo by go na czesci sprzedac ? czy jednak w calosci ? pozdrawiam. powiem tylko ze zlozenie go kosztowalo mnie 2500zl bez monitora, to jakos tak go zlozylem ze troche pozniej semprony weszly na rynek. Nie wiem ale za tysiaka to ja go raczej nie sprzedam bo to smiechu warte wydaje mi sie ze te 1500zl moglbym zadac ale chcialbym poznac wasze zdanie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta aukcja jest juz hohoho wtedy pc byl sprawny,nie bylo z nim takich problemow jak teraz a z lenistwa nie usunolem jej zreszta watpie zeby ktos kupil ale nie w tym rzecz.Nie wiem czy pompowanie w niego kasy ma sens bo wymienie chlodzenie to wydam 150zl a niech sie okaze ze bede musial jeszcze np. wymienic plyte gluwna, bo nie wiedzialem o tych fsb i no rok napewno pc chodzil na fsb 180 bo nie wziolem pod uwage ze to mi przetaktuje pci. Nie wiem zaczna mnie on denerwowac, moze bardziej oplacalne bylo by go na czesci sprzedac ? czy jednak w calosci ? pozdrawiam. powiem tylko ze zlozenie go kosztowalo mnie 2500zl bez monitora, to jakos tak go zlozylem ze troche pozniej semprony weszly na rynek. Nie wiem ale za tysiaka to ja go raczej nie sprzedam bo to smiechu warte wydaje mi sie ze te 1500zl moglbym zadac ale chcialbym poznac wasze zdanie.

Pozdrawiam

Najpierw musisz się dowiedzieć co jest uszkodzone.

 

Ale jeżeli popsuł się zasilacz (...) Teraz tak myślę - sprawdź czy kondensatory na płycie głównej (obok procesora) nie są popuchnięte. Tak myślę, bo to też przyczyniało się do tego typu skutków o których mówisz.

Pzdr.

 

edit: Jeżeli chodzi o cenę za którą byś mógł sprzedać kompa (jeżeli byłby sprawny) - to cena gdzieś po środku między 1000 a 1500 (tak mi się wydaje), może 1500 do negocjacji coś takiego, ale dokładnie Ci nie powiem bo się nie zagłębiałem. W gruncie rzeczy 800 to na pewno zbyt mało.

Pzdr.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. kondensatory nie zauwarzyBem zeby byly popsute, kupie chyba to chlodzenie albo sprzedam na czesci i bede mial spokoj a tak przy okazji. ostatnio skBadaBem pare komputerow dla ochotniczej strazy ktura dostala je za friko ale byly nie kompletne i czeba bylo z kilkunastu zrobic pare, no i dorwalem plyte na mPGA478B czy jest sens skladac pc z tego ? wiem ze mozna wsadzic pentium4 2,8Ghz ale jaka to bedzie mialo wydajnosc ? nimwiecej taka jak tego mojego komputera czy jednask slabszy bedzie ? i czy jest jakis sposob sprawdzic ta plyte czy dziala nie montujac procesora do niej ? pamiec to bym mial ale przeciez nie kupie procka zeby zobaczyc czy dziala,a widze ze pare kondensatorow jest napuchniete, ale wszystkie tej samej mocy, to by mozna je jeszcze w razie czego wymienic mysle, jak sie montowalo diody w tlefonach to z tym tez raczej sobie bym poradzil. No ale glownie czy to ma sens czy lepiej odrazu ta plyte powiesic na scianie, pc albo bym sobie zostawil jak bym zlozyl albo bym sprzedal. plyta to ecs p4vmm2.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, nie do konca wiedziałe czy tutaj to umieścić ale to chyba najlepszy dział.

złożyłem sobie pc

płyta główna to asrockk7upgrade880

procesor xp barton3200+ 400mhz

ram geila 2x256mb 400mhz

dysk baracuda 200GB na sata

radeon 9600

a zasilacz feel 350W

do tego nagrywarka i zwykły czytnik

od samego początku były z nim problemy ale teraz się pogorszyło, często się resetuje a teraz jeszcze doszło że jak po biosie chodzę to strasznie długo trwa zanim przeżuci na nową stronę no i te restarty. procesor ma ok50 stopni a teraz obniżyłem go do 170FSB to ma 45 stopni i już jakiś czas chodzi bez resetu,ponad godzinę ale wiadomo że chcę wykorzystać max mocy a nie tylko część. Co jest nie tak z nim ? bo już mnie szlak trafia,myślę że to płyta ale bez 100% pewności nie chce niczego wymieniać bo to nie będzie łatwe uzbierać na coś nowego. Jeśli to warzne to dodam że na początku miałem problemy wogule z zainstalowaniem systemu, dopiero jak obniżyłem prędkość procesora to się dało ale nadal zawsze się resetował po czasie, podniosłem napięcie o 5% i szczerze mówiąc nie wiem czy od tego moich ram szlak nie trafił i teraz pracuje narazie tylko z jedną kością 256 bo nie mogę znaleźć polskiego dystrybutora tych pamięci a kupiłem je na allegro w sklepie ale okazało się że sklep padł i gość poprostu ma swoich byłych klijętów gdzieś .

Pozdrawiam

Tak, odpalilem system i zaczolem miernikiem badac wedlug opisu z strony ktura tu byla podana.dysk sie grzeje do 38-40c wiec dalem wiatrak i teraz ma 30-32 stopni a procka mam ustawione na 150fsb w tej chwili i temperature 41 stopni kiepski wynik bo dotychczas jechalem na 180fsb albo 190 ostatnio nawet jak wyczyscilem wiatraki od grafy i proca to mialem 201fsb ale krutko tak pochodzil system bo nastepnego dnia juz zauwarzylem problemy i zmniejszylem.

A dysk czym przebadac ? tylko mam 200GB i nie chcial bym stracic danych bo jest prawie zapelniony, koBo35gb mam tylko wolnej przestrzeni. To co na ile procent dajecie ze to proc sie przegrzewa ? bo ja tez bralem pod uwage ze albo zasilacz albo proc za goracy albo mobo ewentualnie.No ale teraz jestem juz przynajmniej pewien ze zasilacz dobry jest i moze byc :-)

 

ok. kondensatory nie zauwarzyBem zeby byly popsute, kupie chyba to chlodzenie albo sprzedam na czesci i bede mial spokoj a tak przy okazji. ostatnio skBadaBem pare komputerow dla ochotniczej strazy ktura dostala je za friko ale byly nie kompletne i czeba bylo z kilkunastu zrobic pare, no i dorwalem plyte na mPGA478B czy jest sens skladac pc z tego ? wiem ze mozna wsadzic pentium4 2,8Ghz ale jaka to bedzie mialo wydajnosc ? nimwiecej taka jak tego mojego komputera czy jednask slabszy bedzie ? i czy jest jakis sposob sprawdzic ta plyte czy dziala nie montujac procesora do niej ? pamiec to bym mial ale przeciez nie kupie procka zeby zobaczyc czy dziala,a widze ze pare kondensatorow jest napuchniete, ale wszystkie tej samej mocy, to by mozna je jeszcze w razie czego wymienic mysle, jak sie montowalo diody w tlefonach to z tym tez raczej sobie bym poradzil. No ale glownie czy to ma sens czy lepiej odrazu ta plyte powiesic na scianie, pc albo bym sobie zostawil jak bym zlozyl albo bym sprzedal. plyta to ecs p4vmm2.

pozdrawiam

:evil:

Pomyśl nad zainstalowaniem Firefoxa i Spellbounda. Albo przygotowuj posty w Wordzie. Ortografię masz porażającą. Zastanów się też, czy nie warto stosować czasami interpunkcji. Twoje posty to jeden wielki bełkot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. kupie thermaltake big typhoon 4in1 ale powieccie jak to zamontować do mojej płyty głównej z socjet A bo nie widziałem nic konkretnego na ten temat płyta to Srock K7upgrade880 albo dajcie linka do stronki gdzie jest opisane jak to zamontować pod to gniazdo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. kupie thermaltake big typhoon 4in1 ale powieccie jak to zamontować do mojej płyty głównej z socjet A bo nie widziałem nic konkretnego na ten temat płyta to Srock K7upgrade880 albo dajcie linka do stronki gdzie jest opisane jak to zamontować pod to gniazdo

Ty musisz kupić specjalne chłodzenie do Twojego gniazda, bo nie ma tak że sobie kupisz wentylatorek z radiatorem pod LGA775 i do wszystkiego Ci będzie pasować.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty musisz kupić specjalne chłodzenie do Twojego gniazda, bo nie ma tak że sobie kupisz wentylatorek z radiatorem pod LGA775 i do wszystkiego Ci będzie pasować.

Pzdr.

To ja przecież wiem i ten cooler co napisalem pasuje pod moje gniazdo zreszta juz wiem jak je zamontowac. :D zresztą już jest u mnie, godzine szlifowalem spod bo wyfladal jak przeorane pole .Ale i tak zanim sie wlaczy to kilkanascie restartow jest wiec, wnioskuje z tego że, plyta do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...