Skocz do zawartości
anx239

Test Apple Macbook

Rekomendowane odpowiedzi

Jako (chwilowo były) posiadac notka z jabłkiem powiem tak .. jezeli

ktos chce laptopa do grania to nie kupuje maka.. a jak ktos chce maszyne

do cieszenia sie nia kazdego dnia to nie widze alternatywy :D

a niedowiarkom polecam udanie sie do jakiegokolwiek SADu i zabawe

z tygryskiem - obsluga w SADzie to tez zazwyczaj pasjonaci apple i

na pewno pokaza co i jak na poczatku - i wtedy to zaczyna wciagac :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umm.. może. Ale nie mnie, próbowałem (kilka miesięcy w sumie) i zdecydowanie dziekuje postoję :). Niemniej jeśli autorowi podoba się system, to nie ma tu czego krytykować, gratuluje zakupu, który sprawił radość :)

 

Nie zgodzę się tylko ze zdaniem, że mak powoduje radość w trakcie codziennego użytku, bo mnie osobiście doprowadzał do szewskiej pasji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się tylko ze zdaniem, że mak powoduje radość w trakcie codziennego użytku, bo mnie osobiście doprowadzał do szewskiej pasji :)

Nie mam zamiaru nikogo krytykowac, ale moim zdaniem jestes za bardzo przyzwyczajony do Windows-a badz Linuxa i jego menadzerow. Ale wiadomo ze kazdy ma swoje upodobania. Jak dla mnie system jest o wiele bardziej funkcjonalny niz system M$. Co do Linux-ow to mozna je tak dopracowac zeby mialy podobne funkcje jak w MACOSX-ie, ktore IMO sa bardzo userfriendly. Funkcje te czasami mnie zaskakuja i sam sie dziwie ze ten system potrafi z defaulta robic takie fajne rzeczy.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru nikogo krytykowac, ale moim zdaniem jestes za bardzo przyzwyczajony do Windows-a badz Linuxa i jego menadzerow. Ale wiadomo ze kazdy ma swoje upodobania. Jak dla mnie system jest o wiele bardziej funkcjonalny niz system M$. Co do Linux-ow to mozna je tak dopracowac zeby mialy podobne funkcje jak w MACOSX-ie, ktore IMO sa bardzo userfriendly. Funkcje te czasami mnie zaskakuja i sam sie dziwie ze ten system potrafi z defaulta robic takie fajne rzeczy.

Cóż... Raczej nie chodzi o managera chociaż przyznam, że linuxowego gnome bardzo lubię. MacOS X wydał mi się bardzo przyjaznym systemem dla kogoś mającego pierwszy kontakt z komputerem. Niemniej mi po prostu nie odpowiada zachowanie systemu ukrywającego przed użytkownikiem co tylko możliwe. Przykład : wystąpił jakiś ewidentny błąd aplikacji i zamiast okienka informującego mnie co jest nie tak MAC OS po prostu zamknął dany program nawet słowem się nie zająknąwszy, że warto by było coś poprawić. Lubię mieć pełną kontrolę nad tym co się dzieje w komputerze i system z mac'a po prostu mi tego nie daje.

A co do Linuxów to korzystam z Ubuntu i baaardzo sobie chwalę jego funkcjonalność. Wiem, że jest też wersja mac'owa tej dystrybucji. Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyś znalazł kiedyś chwilkę czasu żeby sprawdzić jak działa. Nie zamierzam Cie odwodzić od Mac OS X :), ale jestem bardzo ciekawy jak z wydajnością.

 

pozdrawiam i jeszcze raz gratuluje zakupu z którego jesteś zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktos chce laptopa do grania to nie kupuje maka.. a jak ktos chce maszyne

Możliwe . Ja tam swojego FS używam do zarabiania pieniędzy.

A pograć sobie lubię na kurniku np. na Macu chyba się da .

 

A tak z innej beczki w tym MacOSie jakieś fajne programiki są ?

Edytowane przez Haquim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej beczki w tym MacOSie jakieś fajne programiki są ?

:lol2: :lol2: :lol2:

Jest baaaardzo dużo programów. Chyba na każdy możliwy temat. Jest nawet darmowy OpenOffice PL.

Jest także sporo gier, np. Call of Duty 2.

 

Na Mac OS X jest bardzo dobry soft do obróbki fotografi, video, DTP, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage ze prawie kazdy soft wychodzi wczesniej w Stanach na Mac-a, to mozna powiedziec ze jest duzo programow i gier na MacOSX-a :) Fakt w Polsce ciezko dostac takisoft bo niewiele firm go oferuje, ale zawsze mozna zamowic paczke z Amazona czy tez innego sklepu ze stanow.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i zawsze mozna pobrac wersje demo lub trial z netu ;),

 

jakby ktos byl na tyle uczynny i podal jakas stronke z softem na maczka, tak dla sprawdzenia czy to prawda ;), bylbym bardzo wdzieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i zawsze mozna pobrac wersje demo lub trial z netu ;),

 

jakby ktos byl na tyle uczynny i podal jakas stronke z softem na maczka, tak dla sprawdzenia czy to prawda ;), bylbym bardzo wdzieczny

No nie bez przesady?? A www.google.pl to od dzisiaj funkcjonuje??

 

Tutaj przykładowe dema gier na Maca. http://www.download.com/3101-2038-0-1.html?tag=pop.games

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaCbook jest piekny, swietna recenzja sam sie nad nim zastanawialem ale jednak wole nie mniej piekne Sony Vaio z nie do pobicia dwulampowa matryca

X-Black. A teraz mozna kupic za 4tys taki np Vaio FE21S

 

http://www.laptopy.net/?cat_id=42&product_id=334

 

Dołączona grafika

Edytowane przez hennepin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam kilka słów jeszcze do recenzji.

Otóż wymieniłem fabryczny dysk twardy Toshiba 60 GB SATA - 5400 RPM, 8 MB, brak NCQ na inny.

Wybrańcem jest Seagate Momentus 120 GB SATA - 5400 RPM, 8 MB, obsługa NCQ i zapis prostopadły.

Okazało się, że zapis prostopadły bardzo dobrze wpływa na szybkość transferu danych. Mimo takiej samej prędkości obrotowej jak poprzedni dysk wyraźnie czuje się szybszą pracę systemu. System teraz ładuje się w około 27 sekund a poprzednio było około 40 sek.

Także codzienna praca jest szybsza i bardziej płynna, np. zmiana głośności czy jasności LCD wywołuje na ekranie zgrabny wskażnik (coś jak pasek głośności w TV). Poprzednio od wciśnięcia klawisza do ukazania się wskażnika mijał krótki ale zauważalny okres czasu. Teraz następuje to natychmiast.

Dodam, że zbieram fundusze na 2 GB RAM - po wymianie skrobnę jeszcze kilka słów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mialbym takie pytanko: jak jest z darmowym oprogramowaniem? Bo na chwile obecna na Win wszystko co potrzebuje mam w wersjach freewareowych, jak to wyglada na Macach? Poza tym jesli mialbym cos dodac. Wszyscy mowia o cieszeniu sie lapkiem, o komforcie pracy itd w kontekscie takim ze na Macu tak jest a na PC nie. A ja musze powiedziec, ze mi na PC jak najbardziej pracuje sie dobrze, komfortowo i przyjemnie. A najbardziej smieszy mnie wyciaganie plytki z napedu: przeciaganie ikony na smietnik. Nie wiem jak inni, ale w zyciu bym na to nie wpadl. Tyle jesli chodzi o soft. A sam laptop? Wyglad ma bardzo ladny, nie powiem, mi akurat czarna wersja bardziej pasuje. Ale bardziej dobija mnie wyposazenie Maca? Core Duo, 60GB, zintegrowana grafa. OK. A zlacza? 2 x USB, FW i LAN?? CO to jest?? Przeciez byle PC ma conajmniej 3 USB, czytnik pamieci, PCMCIA czy ExpressCard. Gdzie to sie podzialo? W dodatku za taki hajs. I niech tylko ktos nie wyjezdza ze kupuja go ludzie ktorzy chca sie cieszyc z komfortowego uzytkowania? Ja komfortu nie widze w dokupywaniu akcesoriow na USB, ktorych mam cale 2 sztuki dostepne :] Kwestie gier pomijam, bo nie dosc ze jest to marginesowa sprawa (na zadnym serwisie o grach nie ma zakladki Mac, nawet Mobile jest a Jabluszka zabraklo). Inna sprawa, ze grafy montowane w Macach, nawet te lepsze, to najwolniejsze edycje jakie sa dostepne. Generalnie jestem zdania ze Mac ok, ale glownie dla 2 grup odbiorcow: albo osoby, ktore nie znaja sie na kompach i nie chce znac, a po prostu potrzebuja narzedzie do pracy/internetu/itd albo przeciwienstow czyli profesjonalisci pokroju fotografow, muzykow itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mialbym takie pytanko: jak jest z darmowym oprogramowaniem?

Poszukaj na macupdate.com :) Jest tego duzo nie tylko na tym serwisie :) Instalacja aplikacji nie polega jak w Win klikaniu caly czas OK/DAlej/Next czy cos takiego. Tutaj wystarczy "przeciagnac" ikonke do zakladki Applications i tyle :) usuwanie polega na przeciagnieciu do kosza. Przy takiej instalacji nie instaluje sie 3 tys. zbednych bibloteg i innych gownien, jak jest w przypadku Windowsa. Po deinstalacji nie zostaja one w systemie, co powoduje zwiekszanie sie objetosci katalogu C:/Windows - IMO beznadziejne rozwiazanie.

A najbardziej smieszy mnie wyciaganie plytki z napedu: przeciaganie ikony na smietnik. Nie wiem jak inni, ale w zyciu bym na to nie wpadl.

Kto ci takich glupot nawciskal ??? Albo gdzie ty to widziales? W Mac OSX - (ja mam version 10.4.9) wystarczy nacisnac klawisz wysun i plyta sama wychodzi z napedu. A do tego na klawierze jest klawisz wysun plyte :)

akurat czarna wersja bardziej pasuje.

Oczywiscie kwestia gustu. IMO wiecej widac odciski. Choc bialy szybciej sie brudzi. Ale na czarnym kurz widac...

Kwestie gier pomijam, bo nie dosc ze jest to marginesowa sprawa

Moze najnowsze gry nie chodza... ale jak juz pisalem wczesniej wiekszosc softu wychodzi na mac-a wczesniej niz na PC. Wychodza one w stanach, wiele softu mozna kupic w necie, sciagasz demo, placisz za soft i dostajesz kod do pelnej wersji itp. rozwiazania. Wiec niech ktos nie mowi ze nie ma softu w sklepach. Sad tez proponuje kilka softow. Zawsze tez mozna poszukac gdzies indziej :)

Generalnie jestem zdania ze Mac ok, ale glownie dla 2 grup odbiorcow: albo osoby, ktore nie znaja sie na kompach i nie chce znac, a po prostu potrzebuja narzedzie do pracy/internetu/itd albo przeciwienstow czyli profesjonalisci pokroju fotografow, muzykow itd.

No to teraz to juz mnie powaliles na podloge :) Chyba nigdy nie pracowales na mac-u i nie wiesz co w nim siedzi. Mac OSX oparty jest na FreeBSD i na Darwin Portach... To wszystko wyjasnia. No ale jesli ktos nie wie to juz tlumacze. Mac OSX jest w pelni konfigurowalny. Za pomoca darwin portow mozna instalowac soft podobny do linuxowego jak nie taki sam. W latwy sposob postawic mozna server apacha, zainstalowac mutta i inne linuxowo/unixowe sprawy :)

 

Wiadomo ze kazdy ma swoje przyzwyczajenia i ciezko go wtedy przekonac. Ale naprawde ja polecam Maca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mialbym takie pytanko: jak jest z darmowym oprogramowaniem? Bo na chwile obecna na Win wszystko co potrzebuje mam w wersjach freewareowych, jak to wyglada na Macach? Poza tym jesli mialbym cos dodac. Wszyscy mowia o cieszeniu sie lapkiem, o komforcie pracy itd w kontekscie takim ze na Macu tak jest a na PC nie. A ja musze powiedziec, ze mi na PC jak najbardziej pracuje sie dobrze, komfortowo i przyjemnie. A najbardziej smieszy mnie wyciaganie plytki z napedu: przeciaganie ikony na smietnik. Nie wiem jak inni, ale w zyciu bym na to nie wpadl. Tyle jesli chodzi o soft. A sam laptop? Wyglad ma bardzo ladny, nie powiem, mi akurat czarna wersja bardziej pasuje. Ale bardziej dobija mnie wyposazenie Maca? Core Duo, 60GB, zintegrowana grafa. OK. A zlacza? 2 x USB, FW i LAN?? CO to jest?? Przeciez byle PC ma conajmniej 3 USB, czytnik pamieci, PCMCIA czy ExpressCard. Gdzie to sie podzialo? W dodatku za taki hajs. I niech tylko ktos nie wyjezdza ze kupuja go ludzie ktorzy chca sie cieszyc z komfortowego uzytkowania? Ja komfortu nie widze w dokupywaniu akcesoriow na USB, ktorych mam cale 2 sztuki dostepne :] Kwestie gier pomijam, bo nie dosc ze jest to marginesowa sprawa (na zadnym serwisie o grach nie ma zakladki Mac, nawet Mobile jest a Jabluszka zabraklo). Inna sprawa, ze grafy montowane w Macach, nawet te lepsze, to najwolniejsze edycje jakie sa dostepne. Generalnie jestem zdania ze Mac ok, ale glownie dla 2 grup odbiorcow: albo osoby, ktore nie znaja sie na kompach i nie chce znac, a po prostu potrzebuja narzedzie do pracy/internetu/itd albo przeciwienstow czyli profesjonalisci pokroju fotografow, muzykow itd.

Z darmowym oprogramowaniem jest naprawdę spoko. W zakresie softu, który potrzebuję jest to co chcę: darmowy OpenOffice PL, programy do obsługi nagrywarki, wiele programów do obróbki filmów (konwersja, dzielenie, itp.), jest soft do obróbki fotek, oczywiście komunikatory (wiem, zawsze są free ale chodzi mi raczej o to, że można komunikować się np. bez problemu z GG chociaż nie ma oryginalnego klienta GG). Jest też soft dołączony do komputera całkiem niezły (zwłaszcza iPhoto mi się podoba).

Co do cieszenia się lapkiem w codziennym użytkowaniu to powiem tak: miałem kilka lapków IBM ThinkPad i wydawało mi się, że jest OK. To jest trudne do przekazania tekstem ale to jest po prostu coś innego - aczkolwiek nie można powiedzieć, że jest to coś lepszego, że PC to kicha a Apple to geniusz. Na pewno jest to inna filozofia obsługi sprzętu i softu (vide znaczek płyty przeciągamy na kosz :wink: ).

Następna sprawa to wyciąganie płyty. Oczywiście można przeciągać ikonę płyty na kosz ale chyba nikt tego nie robi. Czemu? Otóż na klawiaturze wszystkich nowszych Mac-ów jest klawisz Eject - po prostu go wciskamy jak w PC i płyta się wysuwa. Nie trzeba nawet rąk od klawiatury odrywać aby wyjąć płytkę.

Sprawa ilości portów. To jest tak, że każdy (chyba) przed zakupem laptopa przemyśla temat dokładnie i wie do czego będzie go używał. Jak napisałem wyżej miałem kilka laptopów wcześniej. Miały one więcej złącz (nawet RS232, Centronics, Compact Flash, PCCard i po 2 lub 3 USB). Ja po prostu tego nie wykorzystywałem więc w moim wypadku brak 3 USB czy gniazda PCCard/PCIExpress czy innych wymieniony nie ma żadnego znaczenia. Nawet jeśli by były nie używałbym tego. Za to lapek jest zgrabniejszy i nie noszę tego czego nie potrzebuję. Osobiście używam laptopa do przchowywania i obróbki (oczywiście nie profesjonalnej) fotografii. Także muzyki mp3 i filmów (zwłaszca dobrze ogląda się filmy w rozdzielczości 720p).

Co do grup odbiorców to osobiście nie jestem profesjonalistą od grafiki czy WWW ale także nie jestem jakimś amatorem, który nie potrafi sobie poradzić z PC czy Windowsem. Raczej chciałem spróbować czegoś innego (w sensie inny system niż Windows) a sam komputer był raczej dodatkiem do Mac OS X.

Powiem na koniec, że był to wybór (oczywiście piszę zdecydowanie subiektywnie) bardzo trafiony. Szczerze polecam każdemu kto myśli nad zmianą komputera (czy to laptop czy stacjonarny PC) aby rozważył możliwość zakupu sprzętu firmy Apple. Aktualnie na serwisach aukcyjnych wybór sprzętu Apple jest dosyć szeroki a ceny nie są wyśrubowane. Ceny kilkumiesięcznych MacBook-ów zaczynają się już od około 2800 zł - czy to dużo jak za firmowy laptop z systemem operacyjnym, który w dodatku ma jeszcze kilka miesięcy gwarancji?

 

EDIT: widzę, że kolega Kamyk trochę mnie uprzedził. Jak pisałęm swojego posta Twojej wypowiedzi jeszce nie było :)

Edytowane przez anx239

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: widzę, że kolega Kamyk trochę mnie uprzedził. Jak pisałęm swojego posta Twojej wypowiedzi jeszce nie było :)

Jestem akurat w pracy i samo pisanie posta zajelo mi kilka minut, jednak ze wzgledow firmowych musialem go przerywac kilka razy :)

Ja aktualnie uzywam ibooka :) 12 cali, do prac admina jest wprost idealny, lekki mozna latwo sie z nim przemieszczac. Mam tez w domu Acera z matryca 15,4 i juz wiem ze jest on za duzy. Moze ktos powiedziec ze 12 cali to malo na maksa. Ale od razu go zripostuje :) Apple dodaje przejsciowke do lapka i dzieki temu mam monitor 19 cali podpiety :) wiec nie ma problemu z wielkoscia okien czy tez widocznoscia :) A jakosc pracy na malej klawierze wrecz idealna :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie przed przesiadka zatrzymuja glownie 3 sprawy: po pierwsze boje sie ze czegos z obecnych programow, ktore sa mi potrzebne, nie bedzie na Maca albo nie beda tak dobre. Druga sprawa to gry. Wiadomo, ze to nie priorytet, ale nie ukrywam ze lubie sobie pogierczyc. Trzeci sprawa to jednak to ubogie wyposazenie. W tym momencie mam 3 USB, z czego do jednego podpiety jest HUB z 4 portami (caly zajety) a do drugiego podstawka. Zostaje jeden port (np na pendrive'a). Takze dla mnie 2 USB to opcja ciezka do przelkniecia. Inna sprawa, ze te dla ciebie nie potrzebne sloty, mi sie przydaja. No i ceny, nie orientuje sie kompletnie jak wyglada rynek akcesoriow, ale wizja kupowania przejsciowki miniDVI-DVI za 100PLN (tyle sobie prawie krzycza na stronie Maca) to jakas paranoja. Mac mozliwe ze kiedys, teraz chyba jeszcze dla mnei za wczesnie na przesiadke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mi sie przypomnialo :) Siedze w domku, na lozku i tylko podlaczony mam kabel do neta (nie mam jeszcze AP) - dlaczego tylko :) Bo mac jest super :) Bateria po ponad 2 latach wytrzymuje 4 godziny :) co jest moim zdaniem nie do osiagniecia w zwyklych laptopie na bazie Intela badz AMD. Moj Ibook jest na PowerPC. A do tego kolejny "ZA" to mozliwosc przesowania stron w dol - jak rolką w zwyklej myszce. Tyle ze nie ma czegos takiego jak w niektorych laptopach z boku sowak czy tez klawisz do przesowania - w Mac-ach robi sie to poprostu dwoma palcami :) Tak! Myszka rusza sie jednym palcem, a strona w dol to dwa palce na TouchPadzie. Moze i jakis PC ma taka funkcjonalnosc ale ja tego nie widzialem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mi sie przypomnialo :) Siedze w domku, na lozku i tylko podlaczony mam kabel do neta (nie mam jeszcze AP) - dlaczego tylko :) Bo mac jest super :) Bateria po ponad 2 latach wytrzymuje 4 godziny :) co jest moim zdaniem nie do osiagniecia w zwyklych laptopie na bazie Intela badz AMD. Moj Ibook jest na PowerPC. A do tego kolejny "ZA" to mozliwosc przesowania stron w dol - jak rolką w zwyklej myszce. Tyle ze nie ma czegos takiego jak w niektorych laptopach z boku sowak czy tez klawisz do przesowania - w Mac-ach robi sie to poprostu dwoma palcami :) Tak! Myszka rusza sie jednym palcem, a strona w dol to dwa palce na TouchPadzie. Moze i jakis PC ma taka funkcjonalnosc ale ja tego nie widzialem.

 

Pozdrawiam

Przeciez to nie zalezy od procesora tylko od baterii i od tego jak sie o nia dba. Jeden znajomy po 3 latach ma wear level 4%, a drugi po 6 miesiacach 32 :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalacja aplikacji nie polega jak w Win klikaniu caly czas OK/DAlej/Next czy cos takiego. Tutaj wystarczy "przeciagnac" ikonke do zakladki Applications i tyle icon_smile3.gif usuwanie polega na przeciagnieciu do kosza. Przy takiej instalacji nie instaluje sie 3 tys. zbednych bibloteg i innych gownien, jak jest w przypadku Windowsa. Po deinstalacji nie zostaja one w systemie, co powoduje zwiekszanie sie objetosci katalogu C:/Windows - IMO beznadziejne rozwiazanie.

Nie kazdy program na maca jest dostepny w postaci paczki. Niektóre się normalnie instaluje klikając dalej...

Porównanie do windows juz zupełnie bez sensu. Biblioteki instalują sie i na macu i na windows. Poza tym w windows jak program instaluje bibioteki to znaczy ze są one potrzebne do jego działania, a to gdzie je instaluje zalezy tylko od autora programu.

 

 

 

W zakresie softu, który potrzebuję jest to co chcę: darmowy OpenOffice PL

OOo wymaga x11. W pelni 'macową' wersją jest neooffice.

 

 

Jest też soft dołączony do komputera całkiem niezły

Z softu dołączonego do systemu szczególni fajne jest jak sie chce skorzystac z jakiejs funkcji a tu info ze trzeba dodatkowo zapłacic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...