Skocz do zawartości
niko2003

Abit Ab9 I Abit Ab9 Pro

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

posiadam plyte ab9 i mam pytanie odnosnie mozliwosci bootowania z pendriva, co trzeba zrobic zeby byla taka mozliwosc:

- co trzeba ustawic w biosie ?

- czy musza byc wgrane jakies sterowniki do plyty ?

- czy jak chce postawic system z pendriva to tylko przekopiowuje na niego zawartosc plytki instalacyjnej, czy moze jakos inaczej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to NB trzyma napiecia ?

Chodzilo o konstrukcje plyt z nowym chipsetem.

 

Inne plyty na P965 prawidlowo kreca 4x1GB. Mnie akurat wcale nie dzialalo 4x1GB. A jak mialem 2x1GB to tylko w jednym kolorze banków memki działały

U mnie akurat 4x1GB dziala bez problemu przy 940MHz CL4, tak samo nie ma znaczenia w ktorych bankach umieszcze 2x1GB. I co - jaki z tego moral?

 

Ze swej strony NIE polecam biosu 21. Właśnie go zmieniam na 19.

W moim przypadku bezproblemowy jak ID19, polecam.

 

Pytanie gdzie sie zmienia napiecie na NB na tej plycie-która to konkretnie opcja w biosie?

MCH Voltage w zakladce uGuru.

 

witam,

posiadam plyte ab9 i mam pytanie odnosnie mozliwosci bootowania z pendriva, co trzeba zrobic zeby byla taka mozliwosc:

- co trzeba ustawic w biosie ?

- czy musza byc wgrane jakies sterowniki do plyty ?

- czy jak chce postawic system z pendriva to tylko przekopiowuje na niego zawartosc plytki instalacyjnej, czy moze jakos inaczej ?

Tak to wyglada dla AB9 QuadGT:

 

Q: Jak mogę zabootować z PenDrive ?

A: Należy podłączyć PenDrive z plikami bootującymi do komputera włączyć komputer przejść do biosu a następnie w zakładce Advanced BIOS Features > Hard Disk Boot Priority za pomocą klawiszy PU/PD przesunąć nasz napęd na pierwszą pozycje, następnie zapisać zmiany i gotowe.

Edytowane przez Afterglow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, a właściwie 2.

Mam Abita AB9 Pro

i do tego:

E6300

Good Ram Pc 677 2x1GB

Revoltec BeQuiet StraightPower 500W

Gigabite Radeon X1950Pro 256MB DDR3/256b Zalman

XPOWER PCI 2 x ATA 133

HDD Segate 250GB SataII 16MB

HDD Segate 80GB Ata 2MB

LG Flatron700B

 

1. PYTANIE a właście opis problemu. Kiedy włączam komputer wszystko startuje ale nie włącza się monitor (dioda świeci na żółto), wciskam "reset" i start odbywa się normalnie, pojawia się tylko komunikat o nieprawidłowym zamknięciu systemu. I tak za każdym razem, chyba, że 1-2 sekundy po odpaleniu wcisnę "Reset" - wtedy cała procedura startowa jest normalna. Dodam ,że mam Viste i Xp a do tego kompa w tej konfiguracji mam od 29 stycznia 2007. Raz padła mi grafa - pełno artefaktów, ale w ciągu tygodnia dostałem nową. Sprawdzałem start na innych monitorach i grafie (ale tym samym modelu) i było tak samo. Zastanawiam się czy wina nie leży po stronie płyty, może brak jakiegoś sygnału, rozłączałem wszystko i podłączałem na nowo - nic nie dało. Przyzwyczaiłem się bo tak było od początku, ale teraz jest więcej chętnych do użytkowania kompa i zapominaja o resecie po włączeniu, a nie chciał bym utracić danych z dysku. Może jakieś sugestie.

 

2. PYTANIE Zastanawiam się nad podkręcaniem i czy wymienić chłodzenie procka ( konkretnie na FREEZER 7 PRO, pasta arctic V, intelowskie jest strasznie głośne - przynajmniej dla mnie), Core Temp podaje mi ciągle 45 - 48 stopni na jądrach przy normalnej pracy (pulpit, net, obciążenie 2-45% 1 jądro i 2-15% drugie, ram ok 43% pod Vistą), a pod obciążeniem CofD 4, Crisis, Fifa, CofH 60 -65 stopni.

Wcześniej troche kombinowałem - ram na 533 i zegarem procek póki nie było 667 (680) ale chyba przyszła pora na konkrety i czy przy moich pamięciach warto ciągnąć wyżej np tak by uzyskać 3Ghz na procku ????????????? ( na 800 jeszcze szły , tylko czy się nie usmażą). Na załączonym zdjęciu obecna konfiguracja.

 

post-156276-1201824611_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. PYTANIE a właście opis problemu. Kiedy włączam komputer wszystko startuje ale nie włącza się monitor (dioda świeci na żółto), wciskam "reset" i start odbywa się normalnie, pojawia się tylko komunikat o nieprawidłowym zamknięciu systemu. I tak za każdym razem, chyba, że 1-2 sekundy po odpaleniu wcisnę "Reset" - wtedy cała procedura startowa jest normalna. Dodam ,że mam Viste i Xp a do tego kompa w tej konfiguracji mam od 29 stycznia 2007. Raz padła mi grafa - pełno artefaktów, ale w ciągu tygodnia dostałem nową. Sprawdzałem start na innych monitorach i grafie (ale tym samym modelu) i było tak samo. Zastanawiam się czy wina nie leży po stronie płyty, może brak jakiegoś sygnału, rozłączałem wszystko i podłączałem na nowo - nic nie dało. Przyzwyczaiłem się bo tak było od początku, ale teraz jest więcej chętnych do użytkowania kompa i zapominaja o resecie po włączeniu, a nie chciał bym utracić danych z dysku. Może jakieś sugestie.

 

2. PYTANIE Zastanawiam się nad podkręcaniem i czy wymienić chłodzenie procka ( konkretnie na FREEZER 7 PRO, pasta arctic V, intelowskie jest strasznie głośne - przynajmniej dla mnie), Core Temp podaje mi ciągle 45 - 48 stopni na jądrach przy normalnej pracy (pulpit, net, obciążenie 2-45% 1 jądro i 2-15% drugie, ram ok 43% pod Vistą), a pod obciążeniem CofD 4, Crisis, Fifa, CofH 60 -65 stopni.

Wcześniej troche kombinowałem - ram na 533 i zegarem procek póki nie było 667 (680) ale chyba przyszła pora na konkrety i czy przy moich pamięciach warto ciągnąć wyżej np tak by uzyskać 3Ghz na procku ????????????? ( na 800 jeszcze szły , tylko czy się nie usmażą). Na załączonym zdjęciu obecna konfiguracja.

1. Z tego co napisaleś obstawiam, że chyba płyta jest uszkodzona ale spróbuj zmienić bios na początek...

 

2. Troche mały mnożnik do tej płyty (x7) co przy najwydajniejszym kręceniu synchronicznym bedzie ograniczać ale podciąg fsb do 410x7 i pamięć ustaw synchronicznie (jeśli pójdzie na ddr 820MHz) i myślę że to będzie najlepszy efekt (2870MHz) w Twoim przypadku.

Co do pamięci to sprawdz czy sie moco grzeją pod obciązeniem i daj ewentualnie nawiew. Moje kingstony robią max 830MHz przy 2,05V i są już moco gorące ale na codzień idą w synchro z fsb = 333MHz (666) przy 4-4-4-12

Co do głośności chłodzenia; jeśli masz dużego boxa (bo są też o połowę niższe wersje) to ja zmieniłbym paste + wiatrak i założył coś cichego do boxa na podkładce silikonowej + opaski zaciskowe. Mój ARCTIC AF8025 PWM 80mm wraz z boxowym coolerem daje radę i jest niesłyszalny (tak do 1500Rpm przy max 2200Rpm) Idle=32st, stres=55 przy E2160 3,1GHz @ 1,42V. Koszt wentyla z podkładkami ~14 zeta.

 

Na marginesie dodam, że ta płyta (Abit AB9 Pro) jest zajebioza... Po ostatnich 2 Epoxach na AMD Abit mnie zadziwił możliwościami i opcjami regulacji 6 wentyli, pełnym monitoringiem i ogólnie po całości B)

Edytowane przez Nico26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się znowu za ubuntu, tym razem 8.04. Znalazłem rade na zainstalowanie

na dysku pata . Trzeba podać parametr all_generic_ide. Może komuś się przyda.

U mnie działa bez zadnych kombinacji ale jak chcę włączyć udma albo dma to wywala że nie prawidłowy argument . Żeby było ciekawiej to udma działa bo w hdparm -tT mam takie same wyniki jak w hd tach czy tune .

 

Z ubuntu ciacham od 5 miesięcy :) .

Edytowane przez Suanis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest mały problem.

Brat posiada taki oto konfig:

- E2140@3ghz

- Abit AB9

- Palit 9600GSO

- 2x1Gb Kingston 667mhz

- Chieftec GPS 400W

 

Wszystko chodziło idealnie aż do pewnego dnia kiedy bios przestał trzymać ustawienia FSB. Zawsze procek chodził na 375x8 i było cacy a teraz 2 dni..i dup! bios sam zmienia FSB na def. mówię tu o biosie 19 bo 18 zmieniał sobie na 266 :| teraz bede testował 17 ale nie pokoi mnie to, idzie na to jakoś zaradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podkusiło mnie i zrobiłem update biosu do bety 23 z pod windy, i co? to już sami wiecie.

ponieważ mam sporadyczny dostęp do netu proszę jakąś dobrą duszę o znalezienie gotowej recepty

jak sflashować bios z dyskietki lub pena.

_________________________________________

udało się przeflashować bios

w sumie to dość prosta operacja, należy wyciągnąć fdd ze starego

kompa podłączyć, odpalić komp - ab9 jak stwierdzi uszkodzenie biosu to startuje z dyskietki

wystarczy dysk startowy + bios i flasher :))))

Edytowane przez 123er

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś na AB9 puścił E8400 na 4 GHz? Zastanawiam sie nad wymiana samego procesora do tej plyty i po glowie chodzi mi wlasnie ten. Wiem ze na 3,6 chodzi ale przesiadka z E4300 3 GHz nie bedzie juz taka oplacalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś na AB9 puścił E8400 na 4 GHz? Zastanawiam sie nad wymiana samego procesora do tej plyty i po glowie chodzi mi wlasnie ten. Wiem ze na 3,6 chodzi ale przesiadka z E4300 3 GHz nie bedzie juz taka oplacalna.

Raczej niemożliwe ,musiałbyś wyciągnąć koło 440fsb.Lepiej E5200 ,sam mam go na AB( i idzie na 4140Mhz przy 1,4V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej niemożliwe ,musiałbyś wyciągnąć koło 440fsb.Lepiej E5200 ,sam mam go na AB( i idzie na 4140Mhz przy 1,4V

co nie możliwe u mnie śmigało E8400 ponad 4ghz - szyna poszła na ok 465 - na beta biosie oczywiście

teraz siedzę na Gigabyte ud3r ale gdyby nie mania kręcenia to bym został na Abicie bo wszystko śmigało bardzo dobrze mimo że to 965

POZDRO

 

edyd http://img17.imageshack.us/i/orthos.jpg/ tu było 4,1ghz ;)

Edytowane przez lukaspl21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co nie możliwe u mnie śmigało E8400 ponad 4ghz - szyna poszła na ok 465 - na beta biosie oczywiście

teraz siedzę na Gigabyte ud3r ale gdyby nie mania kręcenia to bym został na Abicie bo wszystko śmigało bardzo dobrze mimo że to 965

POZDRO

 

edyd http://img17.imageshack.us/i/orthos.jpg/ tu było 4,1ghz ;)

nie kazda AB9 wyciaga 465,srednio to jest 410-430 :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie testuje E6300 ale dziwny ten procek. Ogólnie windows wstaje na 4200mhz 1.45v działa, ale ortos occt i inne programy wywalają błędy. Teraz testuje 360x10 na 1.44 i przechodzi. Szczerze jeżeli nie pójdzie na 3800 to dla mnie kicha... ale niczego innego nie opłaca sie kupować w tej chwili, jak coś to bede zmieniał na i3 lub i5 ale ciągle pozostaje to pytanie czy to ma jakiś sens ciągle człowiek chce więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak rozpoznawany jest procesor ( czy jest unknown?) i jak się sprawa ma z dzielnikami połówkowymi?

Czy działa speedstep, a jeśli tak to w jakim zakresie? ( rozumiem , że działasz na biosie 23beta)

Edytowane przez 123er

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak rozpoznawany jest procesor ( czy jest unknown?) i jak się sprawa ma z dzielnikami połówkowymi?

Czy działa speedstep, a jeśli tak to w jakim zakresie? ( rozumiem , że działasz na biosie 23beta)

Procesor rozpoznawany jest jako E6300 - 2.8ghz. W biosie nie mogłem ustawić połówek mnożnika, speedstep działa prawidłowo i obniża się do minimalnego aktualnego mnożnika

przy aktualnie używanym fsb. Płyte i procka sprzedałem przedwczoraj, procek mało stabilny, co dziwne czy to było 4.0 ghz czy 3.6ghz zwiększenie vcore nic nie dało praktycznie i occt wywalał błąd.

Teraz mam E7500 i 4.0 na 1.375vcore stabilnie i cały czas testuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udało się uruchomić e7200 na biosie 23, jest rozpoznawany prawidłowo, choć różne programy różnie pokazują częstotliwość ( kłopot z mnożnikiem, raz pokazują 9 inne 9,5). Więcej napiszę jak przetestuję.

____________________________________________________________________________________________

Wnerwiał mnie ten mnożnik, więc zmieniłem na e7300 z mnożnikiem 10 i teraz jest wszystko spoko

Edytowane przez 123er

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...