Skocz do zawartości
Ramza

Windows Xp Czy Vista?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam dylemat mam Windowsa Xp i zastanawiam czy nie przenieść sie na Vistę.Vista jest bardzo kusząca więc nie wiem co robić.Zostać przy Xp czy może poznać nowy system(konkretnie Vista :-P ).

Liczę na szybką odpowiedź.

 

 

Oto co mam w obudowie:

 

Procesor:Amd Athlon 64 3500+ (czyli.2200mHz) S939

Płyta główna:Asrock 939 Dual-VSTA

Ram:1x 256mb noname 2x512mb kingston

Dysk:Segate 80(nie znam dokładnej nazwy)

Karta graficzna:Nvidia Geforce 6800GT 128bit 256mb Firma Leadtek

Karta muzyczna:SoundBlaster 5.1 Aguidy 2

Zasilacz:350Wat Yamo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostań na XP, nie bądź głupi ! Jak masz za mało problemów to wtedy sobie kup viste ! Poza ładniutkim wyglądem nic ciekawszego niż w xp-ku nie oferuje. Siedzę teraz ( z ciekawości) na Vista Premium64bit , i zaczynam żałować zakupu. Brak sterowników, Audigy działa jak by chciał a nie mógł, aplikacje dodatkowe Creativa nie działają (jak choćby studio Wav, mixer itp.)Gry jak już zadziałają to i tak gorzej niż na XP, a większość i tak jest niekompatybilna z vistą. Problemy z tunerami TV do kompa, to tak mniej więcej w skrócie to co cię czeka na dzień dobry.

Poczekaj na pierwszy SP do visty, wtedy może (!?) się coś poprawi, ale i to nie wiadomo.

XP-ek jest jak na razie o niebo lepszy od visty, mając C2D+1GB Ram 800Mhz+GF 7900+ dyski SATA II na Xp-ku nic więcej nie potrzeba (a to już komp z lepszej półki) Z chwilą jak zainstalujesz Vistę będziesz musiał od nowa myśleć o modernizacji zaczynając od pamieci.

Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Vistę SP2 możesz zmienić :)

A tak poważnie to Win XP był krokiem w przód względem 98 (stabilność!), ale żeby Vista to był postęp... Narazie to jest podstęp, np. ze sterownikami :)

 

PS Swoją drogą zastanawiam się do czego jest więcej poprawek w pierwszych miesiącach - teraz do Visty czy kiedyś było do XP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się wstydził wypuścić taki system. Jak kolega wyżej wspomniał, wystarczy sprawdzić poprawki do Visty. Wylatują jak z karabinu. Miałem okazję potestować ją trochę. Dla mnie jest to XP z jeszcze większą ilością festynów i błędów :angry:

Nawet gdybym miał najlepszy sprzęt na rynku to i tak nie przesiadłbym się na to gó#$%.

Bill wypuścił Vistę betatesterom (użytkownikom) i jeszcze każe sobie za nią płacić :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Winter

Niestety koledzy mają rację, jest masa problemów ze sterownikami, wiele rzeczy nie chodzi. Jednakże gry są kompatybilne, nawet te bardzo stare, ale już nowe chodzą o 20-30% wolniej.

 

Niech wyjdzie SP1 to wtedy będzie sens przesiadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko Vista to przyszłość - choćby DX10. jeśli komputer służy Ci jako narzędzie do pracy i zabawy (gry) - wybierz XP (mniej problemów i narazie więcej możliwości). Ale jeśli jesteś entuzjastą nowych rozwiązań i wiesz już na tyle sporo o XP, że nie stwarza Ci większych problemów - wybierz Vistę (bardzo przyjemny w działaniu system, który napewno troszkę Cię zaskoczy nowymi możliwościami) i bądź o krok przed tłumem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz tu piszecie o poprawkach, to wypadalo by najpierw sprawdzić na co to są poprawki...

dokładnie - większość to aktualizacje do Windows Defender

prawdziwych luk i niedociągnięć jest naprawdę niewiele - ja jestem pozytywnie zaskoczony, szczególnie po tym co tutaj czytam :)

 

generalnie jest jednak kilka kontrowersyjnych akcji wokół tego systemu:

 

http://byte.livenet.pl/?page_id=819

http://www.vista.pl/articles/art,100/

http://www.vista.pl/articles/art,97/

http://www.vista.pl/articles/art,103/

http://vista.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5834

http://vista.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5962

http://vista.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5827

http://vista.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6028

 

myślę, że z kolejnymi wersjami sterowników i oprogramowania bieżące problemy dotyczące mniejszej wydajności i problemów w działaniu będą znikać, a szala powoli zacznie przechylać się w stronę Visty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdziwych luk i niedociągnięć jest naprawdę niewiele - ja jestem pozytywnie zaskoczony, szczególnie po tym co tutaj czytam :)

Tak własciwie to luk jeszcze chyba w ogóle nie bylo. Większosc tego co wychodzi to aktualizacje poprawiające zgodnosc z niektórymi programami itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak własciwie to luk jeszcze chyba w ogóle nie bylo. Większosc tego co wychodzi to aktualizacje poprawiające zgodnosc z niektórymi programami itp.

fakt - przeglądałem opisy i dominują usprawnienia :)

mimo wszystko pierwsze wersje sterowników sprawiają czasem jakieś szopki. programy też czasem sie gryzą - to komuś nie działają kodeki, albo ulubiony firewall jest niezgodny, tudzież brak dobrze znanego tweakera do grafiki i trzeba się posiłkować jakimś beta rozwiązaniem albo powraca walka z wiatrakami. ale to przecież same uroki - myszkujemy i szukamy nowych rozwiązań, a gdy nasz ulubiony program wreszcie ukazuje sie w wersji zgodnej jesteśmy szczęśliwsi i mądrzejsi o te kilka nowych doświadczeń. btw. w jednym z linków opisywany jest problem z VPN'em, którego nie doświadczyłem na własnej budzie ale to wg. mnie problem z kategorii poważnych i warto go rozważyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy mało ramu.Nie zależy mi na wszytskich bajerach Visty choć kuszą wyglądem.Chyba zostane przy Xp.Zaoszczędzę i kupie sobie dysk lub ram :P

zaoszczędzę? przecież Vista kosztuje praktycznie tyle co XP więc gdzie tu oszczędność? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze on ma ponad 1Gb ramu i mowicie ze to jest malo do visty.

To ile Vista potrzebuje zeby chodzil dobrze i zeby bylo mozna pograc w gry?

1.5Gb ??

 

btw. Viste ja bede instalowal dopiero po wyjsciu SP ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze on ma ponad 1Gb ramu i mowicie ze to jest malo do visty.

To ile Vista potrzebuje zeby chodzil dobrze i zeby bylo mozna pograc w gry?

1.5Gb ??

 

btw. Viste ja bede instalowal dopiero po wyjsciu SP ;-)

kilka dni temu bedac u znajomego w komputroniku zauwazylem ze na jednym z kompów ma Viste. Przysiadłem się na chwile i poszperałem sobie w systemie (był to komp cos pokroju A64 3200+, 1GB ram, 7300GT). System swieżutki, dopiero co zainstalowany, komputer dopiero co właczony, otwieram menedzer urzadzen zeby sprawdzic ile ramu jest wolnego, po przejsciu do odpowiedniej zakładki zbierałem szczęke z podlogi, jak zobaczyłem ze praktycznie goły system jest tak pamiecozerny, ze wolnego ramu jest tylko 23MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze on ma ponad 1Gb ramu i mowicie ze to jest malo do visty.

To ile Vista potrzebuje zeby chodzil dobrze i zeby bylo mozna pograc w gry?

1.5Gb ??

 

btw. Viste ja bede instalowal dopiero po wyjsciu SP ;-)

Ja bym tak doliczyl dodatkoe 512mb przy zmienie xp -> vista. :]

W sumie do gier to juz 1gb od dluzszego czasu to bida... dawno gralem w fear'a, ktory zjadal w szczycie ~1,3-1,4gb, obecnie gothic3 potrafic wciagnac nosem 2gb a byle strategia cnc3 ssie 1,25gb.

Wiec optymalniejest w tej chwili 2gb, ponizej tego bym nie zchodzil, jesli ktos chce grac w najnowsze gry. Nie oszukujmy sie, 1gb byl standardem juz jakis czas temu, oczywiscie mowie tutaj o naszej spolecznosci. :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System swieżutki, dopiero co zainstalowany, komputer dopiero co właczony, otwieram menedzer urzadzen zeby sprawdzic ile ramu jest wolnego, po przejsciu do odpowiedniej zakładki zbierałem szczęke z podlogi, jak zobaczyłem ze praktycznie goły system jest tak pamiecozerny, ze wolnego ramu jest tylko 23MB.

Uzycie ramu w menedzerze urządzeń? Ciekawe.....

 

 

A co do menedzera zadań to akurat to co pokazuje nijak sie ma do rzeczywistej ilosci ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura !!!

Tutaj przed chwilą zrobiłem u siebie test poboru pamięci:

Mam 1,5 GB RAM

 

Win XP Pro

Dołączona grafika

 

Win Vista Ultimate 32bit

Dołączona grafika

Edytowane przez LCC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Vistę SP2 możesz zmienić :)

A tak poważnie to Win XP był krokiem w przód względem 98 (stabilność!), ale żeby Vista to był postęp...

xp(nt 5.1) to byl akurat maly postep wzgledem 2000(nt 5.0) do 98 to niema co porownywac bo to calkiem inna rodzina systemow - to jakbys porownal stara do duzego fiata

vista(nt 6.0) wiec postep jakis jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xp(nt 5.1) to byl akurat maly postep wzgledem 2000(nt 5.0) do 98 to niema co porownywac bo to calkiem inna rodzina systemow - to jakbys porownal stara do duzego fiata

vista(nt 6.0) wiec postep jakis jest

No i teraz będzie 6.1 Vienna :) Edytowane przez LCC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko Vista to przyszłość - choćby DX10. jeśli komputer służy Ci jako narzędzie do pracy i zabawy (gry) - wybierz XP (mniej problemów i narazie więcej możliwości). Ale jeśli jesteś entuzjastą nowych rozwiązań i wiesz już na tyle sporo o XP, że nie stwarza Ci większych problemów - wybierz Vistę (bardzo przyjemny w działaniu system, który napewno troszkę Cię zaskoczy nowymi możliwościami) i bądź o krok przed tłumem ;)

Przepraszam, ale Ty reklamujesz mikser w telezakupach, czy opisujesz system windows vista? :P

 

A tak na serio: Nie powiem niczego, czego byście nie słyszeli, ale dla mnie jedyną zaletą Visty jest Aero. Jest bardzo ładny to fakt... Ale ja jestem zwolennikiem minimalizmu i maksymalnej wydajności i o ile po instalacji XP jego przystosowanie zajmuje mi pół godziny i mam system idealnie skrojony do swoich potrzeb. (Odkąd używam nlite, zajmuje mi to 5-10min, to w viście jedyne, co udało mi się zrobić w pół godziny to zepsuć system próbując wyłączyć niepotrzebne usługi i te wkurzające okienka, któe pytają o to czy jesteś pewny dosłownie każdego twojego kliknięcia. O wydajności już nie wspominam (przy przwijaniu stron w operze na aero glass obraz skakał ;-) ), bo to faktycznie wina mojego komputera.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ja mam taki komp jak w podpisie mam szanse od kumpla kupic 2x256 sprawdzalem i 2x512 z 2x256 dziala w dualu :)

Moge miec za jedyne 90zl i nie wiem czy brac czy dolozyc i kupic 2x512 to bym mial 2Gb ram-u ale kurde 2Gb ale to juz koszt nie 90zł a 250 ;/ No i mam DDR a nie DDR2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Winter

Ja czekam na 8600 to może się przesiądę na Vistę. Na razie jestem sceptyczny, bo mój komp nie jest wystarczający do gierek w Viście, a na tym mi głównie zależy.

 

X2 3600+ (kręcony na 2.8 GHz), ABIT KN9, 1 GB RAMu (na DDR1000), dysk 200 GB, LCD itp.

Ponadto nie wiem jak z dźwiękiem, mam SB Audigy 2 ZS, a z tego co wiem to Creative strasznie leje na robienie sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sysak

 

Przepraszam, ale Ty reklamujesz mikser w telezakupach, czy opisujesz system windows vista? :P

 

A tak na serio: Nie powiem niczego, czego byście nie słyszeli, ale dla mnie jedyną zaletą Visty jest Aero. Jest bardzo ładny to fakt... Ale ja jestem zwolennikiem minimalizmu i maksymalnej wydajności i o ile po instalacji XP jego przystosowanie zajmuje mi pół godziny i mam system idealnie skrojony do swoich potrzeb. (Odkąd używam nlite, zajmuje mi to 5-10min, to w viście jedyne, co udało mi się zrobić w pół godziny to zepsuć system próbując wyłączyć niepotrzebne usługi i te wkurzające okienka, któe pytają o to czy jesteś pewny dosłownie każdego twojego kliknięcia. O wydajności już nie wspominam (przy przwijaniu stron w operze na aero glass obraz skakał ;-) ), bo to faktycznie wina mojego komputera.

staram się uzasadniać swoje zdanie ;)

spojrz na siebie :P

twierdzisz, że jesteś minimalistą i zwolennikiem maksymalnej wydajności, a jedyną zaletę jaką widzisz w Viście to Aero - gdzie tu logika? powinieneś raczej przesiąść się na 2000 - przecież wiedziałeś, że przy tym skromnym konfigu nie masz co oczekiwać lepszej wydajności. od lat jest masa świetnych programów zmieniejących wygląd XP - skoro cieszy Cię Aero, ale nie pisz że jesteś minimalistą - poprostu chciałbyś ale sprzęt Cię nie puszcza ;) to, że w pół godziny zraziłeś się do nowego systemu niepotrafiąc szybko i łatwo wprowadzić swoich zmian z pewnością nie świadczy przeciwko tej platformie - może brak Ci zacięcia entuzjasty o którym pisałem i powinieneś zostać przy XP ..przynajmniej narazie :)

 

@xacti

 

@dymy

 

powiedz czemu ;)

a poczytaj sobie to się dowiesz - the true is out there ;)

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...