Skocz do zawartości
pitbike

Zdjęcia Canonem A530 W Manualu Za Ciemne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z robieniem zdjęć w trybie manual, mianowicie:

przy ustawieniach np iso 80 czasie migawki 1/125 przysłonie f2.6 zdjęcia w dzień wychodzą ciemne, patrząc przez monitor przy włączonej lampie przełączając na lampę wyłączona obraz sam sie przyciemnia na monitorze praktycznie nic nie widać, probowałem przy różnych czułościach i dalej to samo, jedynie trochę sie rozjaśnia gdy zwiększę czas otwarcia migawki, nie wiem co mam źle ustawione że tak sie dzieje, prosiłbym o jakieś wskazówki co robie źle, czy u kogos może występuje to samo.

Mam nadzieję ze jasno przedstawiłem problem.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.i.P -> Napewno NIE balans bieli ;)

 

Poprostu źle ustawiona ekspozycja, jeśli przy wyłączonej lampie na :

 

ISO 80 | 1/125 | f2.6

 

Masz za ciemne zdjęcia to zrób :

 

ISO 200 | 1/30 | f2.6

 

I gwarantuję, że fotki będą "jaśniejsze". :] Jeśli jeszcze za ciemne to podbijaj ISO w górę , czas wydłużaj a przysłonę sprowadzaj do najniższych wartości (czyli f2.6). :) proste ...

 

Jeśli to problem to używaj trybu "P" - tam aparat sam ustawi sobie przysłonę i czas potrzebny do prawidłowego naświetlenia fotki.

 

 

A co do tego "przyciemniania" monitorka kiedy wyłączysz lampę to to jest proste - aparat "przewiduje" jaki obraz powstanie ... I wiadomo, że jak z lampą to będzie jaśniejszy. ;]

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pitbike jak nie umiesz uzywac trybu manalnego, to najpierw naucz sie jak dziala aparat. Poprobuj na innych trybach - P.

 

To jakis punkt honoru, ze osoby ktore kupuja nowy aparat wlaczaja od razu M? Chca byc bardziej PRO? Nie kumam tego :)

 

Bo pozniej powstaja takie plotki, ze aparat robi ciemne zdjecia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakis punkt honoru, ze osoby ktore kupuja nowy aparat wlaczaja od razu M? Chca byc bardziej PRO? Nie kumam tego :)

No właśnie też się zastanawiam... Dodam, że profesjonaliści NIE zawsze używają trybu "M" :> zazwyczaj jest to "Av" (priorytet przysłony).

 

I dodam też, że nie będziesz robić dobrych i ładnych zdjęć na trybie M jeśli ich nie umiesz robić ;) Jeśli na automacie wychodzą "fuj i wstrętne" to wierz mi, po przejściu na "M" wcale się nie poprawią. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie jest żaden punkt honoru, porostu chcę sie nauczyć robić zdjęcia nie tylko na auto, dlatego tez pytam co mogę robić źle że nie wychodzą mi zdjęcia. sądziłem ze do warunków w jakich robiłem zdjęcie były ustawione odpowiednie parametry a zdjęcie nie wyszło więc chciałem sie dowiedzieć co jest nie tak. Poza tym jeżeli na auto nie zrobi dobrego zdjęcia to sądzę ze na manualu może przy odpowiednim ustawieniu zrobić lepsze zdjęcie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie dajcie spokoj z tym manualem. Manual jest potrzebny, ale systuacjach gdy tego wymaga, nie widze sensu uzywac M wszedzie gdzie sie da.

 

Jak aparat nie do konca ci ustawia dobre parametry naswietlania, to masz korekte ekspozycji i dzieki temu ustawisz wiecej/mniej swiatla :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie dajcie spokoj z tym manualem. Manual jest potrzebny, ale systuacjach gdy tego wymaga, nie widze sensu uzywac M wszedzie gdzie sie da.

 

Jak aparat nie do konca ci ustawia dobre parametry naswietlania, to masz korekte ekspozycji i dzieki temu ustawisz wiecej/mniej swiatla :)

 

Niestety SKR, A530 nie ma trybu "Av" i ja osobiście u dziewczyny w tym aparacie zawsze używam trybu M (Ona zresztą też) ... Bo "P" ma jakieś głupie połączenia czasem np F5.6 i 1/30 ... a ja chcę F2.6 ... i rób co chcesz ;) zostaje tylko M, ale zarówno Ona jak i ja, mamy już pojęcie na temat ekspozycji i nie ma "kwiatków" w stylu "za ciemne" , "za jasne" itd. Jednak sądzę, że do nauki pracy z aparatem najpierw trzeba obadać tryb P ... nauczyć się korzystać z (wymienionej przez Skrytobojce) korekcji ekspozycji , ustawiania WB , ISO i takie tam... Jak się to obada w 100% można po woli przechodzić na tryb M :> i po swojemu ustawiać przysłonę i migawkę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie jest żaden punkt honoru, porostu chcę sie nauczyć robić zdjęcia nie tylko na auto, dlatego tez pytam co mogę robić źle że nie wychodzą mi zdjęcia. sądziłem ze do warunków w jakich robiłem zdjęcie były ustawione odpowiednie parametry a zdjęcie nie wyszło więc chciałem sie dowiedzieć co jest nie tak. Poza tym jeżeli na auto nie zrobi dobrego zdjęcia to sądzę ze na manualu może przy odpowiednim ustawieniu zrobić lepsze zdjęcie. :)

Niestety, na full manualu nie obejdzie się bez podstaw fotografii, odrobiny matematyki i sporej dozy ćwiczeń - co w gruncie rzeczy nie jest nikomu potrzebne, bo zdjęcia robione w 'nie-manualu' wcale nie muszą być gorsze - no chyba, że stawiasz to sobie za punkt honoru, to cierp. Osobiście polecam na codzień priorytet przesłony, czyli automatyka czasu naświetlania - 'A' w większości aparatów. Do tego manualne ISO, korekta ekspozycji i AE-L - naprawdę wystarczy do fotografii statycznej i kupy dobrej zabawy. Analogicznie, według potrzeb masz priorytet migawki 'S' do zdjęć w ruchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analogicznie, według potrzeb masz priorytet migawki 'S' do zdjęć w ruchu.

 

A tak dodam ... Osobiście jakoś nie widzę sensu w tym trybie :) ... Jeśli zależy mi na kontroli migawki to zawsze już używam M. Co do zdjęć w ruchu , bez względu na wszystko staram się ciąć czasy ... a bywa i tak, że aparat w tym trybie ustawi sobie 1/500 i F5.6 ... a po cho*** F5.6 ? Dać odrazu 2.8 czy ile tamnajmniej ;) . Nawet jeśli teoretycznie wystarczy 1/500 to i tak wolę zejść do 1/1000 ;] nawet kosztem podbicia x2 ISO ... niestety już się nauczyłem, że tak trzeba robić fotki w ruchu bo wiele skopałem przez zbyt długi (niepozornie) czas. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bawisz się w rzeczy typu panoramowanie (ja się nie zazwyczaj nie bawie i osobiście tego trybu rzadko używam), to się przydaje. Polując na obiekty w ruchu i nie wiedząc dokładnie gdzie Ci przyjdzie nacisnąć migawkę czasem okazuje się, że rozpiętość przesłony jest za mała ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...